Viac sa o týchto štyroch védických pravdách (4 tattvas), princípoch života dozviete z RANNÝCH SPRÁV* PARAMAHAMSA NITHYANANDU v priamom prenose denne od 2:30 hod. na Nithyananda TV *s prekladom z angličtiny do slovenčiny na Ustream *!


*Kliknite na oranžové nápisy a otvoria sa vám v novom okne

október

RANNÉ SPRÁVY PARAMAHAMSA NITHYANANDU za október 2013


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 31. október 2013

Aký je najlepší dar pre vaše dieťa?

Dnes by som chcel pokračovať v téme, ktorú sme začali včera. Ako prežívame neukončenie s neukončeniami. Nemali by ste mať neukončenie s ničím. Ak sa skutočne, skutočne cítite príliš pripútaní k svojmu neukončeniu, začnite cítiť neukončenie so svojím neukončením. Prosím pochopte, nemali by ste cítiť neukončenie s ničím. Ak sa však cítite skutočne, skutočne v neukončení (v nenaplnení) a ste príliš pripútaní k svojmu neukončeniu, potom začnite cítiť neukončenie so svojim samotným neukončením, a najmä urobte ukončenie s niektorými zo svojich koreňových pochopení, ktoré máte. 

Prosím počúvajte, koreňové pochopenie v sebe nosí pochybnosti o sebe vo forme semienka. Trocha viac počúvania skutočne spôsobí pochopenie všetkého hneď v tejto chvíli. Trocha viac počúvania skutočne spôsobí pochopenie všetkého v tej pravej chvíli, dám vám jeden príklad. Ako koreňové pochopenie som ja mal som veľmi jasné pochopenie, že naše vedomie nemôže skutočne nič narušiť. Kedykoľvek, dokonca ja keď som potreboval v mladosti robiť duchovné praktiky, keď som sa obrátil do svojho vnútra a pokúšal sa preniesť sa do priestoru ukončenia- v tieto dni som nevedel o slove “ukončenie” , ale poznal som priestor pocitu prítomnosti božstva alebo naplnenia – kedykoľvek som sa obrátil do svojho vnútra a pracoval som na tom, aby som vždy mal veľmi hlboké pochopenie, koreňové pochopenie, že naše vedomie, kedykoľvek sa ho dotkneme, vždy zostáva nedotknuté, čisté. Prosím počúvajte, preto, keď som skutočne zažil osvietenie, necítil som, že by to bolo niečé nové. Cítil som iba návrat do môjho skutočného, pravého pochopenie mojej existencie…..do pravého pochopenie mojej existencie.

Vy niekedy cítite ako silné pochopenie, že nech akokoľvek budete ukončovať, vaše neukončenie sa bude neustále vynárať. Koľkí z vás máte toto nesprávne silné pochopenie? ( Niekoľko ľudí zdvihlo ruky) Toto koreňové pochopenie ja volám pochybnosť o sebe. Prosím počúvajte, toto koreňové pochopenie ja volám pochybnosť o sebe. Ukončite toto koreňové pochopenie. Nemôžem uveriť že by iba niekoľkí ľudia mali toto nesprávne koeňové pochopenie! To mi len dokazuje, že väčšina z vás nepočúva alebo sa nezúčastňuje.
Videl som ľudí, ktorých koreňové pochopenie je to, že život je depresia. Preto vám hovorím choďte a poseďte si pri rieke Cauvery a budete vyliečení. Prosím zachyťte tento princíp koreňového pochopenie. V podstate, to čomu silno veríme je koreňové pochopenie.

Našťastie moji učitelia, moji majstri, ktorí ma vychovali, vložili niektoré z týchto veľmi silných koreňových pochopenie do môjho vnútra, ako napríklad:” Tvoje vedomie nikdy nemôže zažiť nenaplnenie. Tvoje vedomie nikdy nebude narušené. Akékoľvek narušenie, neukončenie alebo utrpenie je len na úrovni tela a mysle. Vďaka týmto silným koreňovým poznaniam som nikdy neprechádzal cez žiadne utrpenie alebo neukončenie.
Prosím pochopte, koreňove pochopenie, ktoré máte ohľadne nejakého problému rozhodne o jeho konci alebo o jeho pokračovaní. Keď váš sused kričí, vaše koreňové poznanie je “ To je problém. Musíš ho vyriešiť. Ak máte hnačku, vaše koreňové pochopenie je “ Mám hnačku. Potrebujem to vyriešiť.”
Poviem vám, v celom mojom živote som nikdy nemal také pochopenie, ktoré by bolo spojené s nejakým fyzickým alebo mentálnym problémom vo mne, pretože, ako koreňové pochopenie som mal vždy čisté vedomie, bez akýchkoľvek atribútov utrpenia, nevedomia, depresie. Prosím pochopte, ukončenie s koreňovým pochopením je ukončenie pochybnosí o sebe.

Prosím počúvajte, ak sa pozriete do svojho vnútra a strávite aspoň 48 hodín rozpoznávaním svojich koreňových pochopení, objavíte ich a ukončíte ich, poviem vám je to ako keby ste absolvovali jedno Vnútorné prebudenie. Viem, že moje marketingové oddelenie vnútorného prebudenia nebude nadšené z tohto prehlásenia, ale musím vám povedať pravdu. Iba 48 hodím strávte sami so sebou, objavte všetky svoje koreňové pochopenie, ktoré vám spôsobujú utrpenie. Koreňové pochopenie… Môžem použiť aj iné slovo, “ Základný subjektívny názor o sebe”. V tomto subjektívnom názore, ak cítite, že nemôžete zanechať depresiu, váš život nikdy nebude šťastný, nikdy nebude veselý, tak pochopte, že nikdy nezažijete radosť, šťastie, ukončenie, pretože tento subjektívny názor o sebe ste neukončili. Poviem vám, prosím pochopte, ak máte správne základné koreňové pochopenie, to je život v osvietení. A to, čo vám dá správne vnímanie seba a správne koreňové pochopenie je prácou našej školy Gurukul. Gurukul vám dá to správne koreňové pochopenie.

Ja som mal to šťastie, že som svoje detstvo a mladosť strávil bez vplyvov médií alebo protokolov, ako by som mal prežívať radosť, bolesť, lásku. Tieto protokoly sú určované mediami a spločnosťou. Je to tak smutné, že strácame čistotu našich emócií. Strácame tým samotné korenie nážho života. Strácame korenie nášho života!!
 
Tak teraz už myslím všetci chápete, čo myslím slovom “ koreňové poznanie”. Pochopte, ak máte správne koreňové poznanie, to vás dovedie okamžite k naplneniu a osvieteniu. Moje úprimné doporučenie, strávte najmenej 48 hodím ukončovaním všetkých pochybnosí o sebe.

Piata inicíiácia na program Vnútorne prebudenie stupeň 4 bude iiniciácia do ukončenia so samo-pochybnosťou,  “Poornathwa Deeksha”. Ukončenie vašich pochytností o sebe samom a iniciácia do života na základe tých správnych koreňových pochopení. Poornathwa Deeksha, iniciácia do ukončenia je len o tom dať vám to správne koreňové pochopenie o sebe samých a pomôcť vám zotrvať v priestore naplnenia.  

Takže podstata dnešného satsangu je: strávte aspoň 48 hodin sami so sebou a nájdite svoje pochytnosti o sebe samom. Nájdite všetky koreňové pochopenia a neukončenia ktoré máte, nájdite to hlboké neukončenie, hlboký pocit, že vás chce niekto využiť. Poviem vám, život samotný je dar. Prečo by vás niekto, kto vám dal život chcel oklamať, zneužiť, trápiť? 

Poviem vám, ak sa cítite byť klamaní, zneužívaní, trápení, to nie je nič iné iba samo-pochybnosť. Ukončujte, ukončujte, ukončujte. Ukončite všetky nesprávne koreňové pochopenia. 

Požehnaní sú tí, ktorí majú znovuzrodenie (reinkarnáciu) ako svoje koreňové pochopenie. Požehnaní sú tí, ktorí majú teóriu karmy ako ich koreňové pochopenie. Ale najviac požehnaní sú tí, ktorých koreňové pochopenie je to, že vedomie nemôže byť oklamané, vedomie nemôže byť neúplné, vedomie nemože cítiť neukončenie, vaše vedomie nemôže mať žiadne utrpenie, vaše vedomie ja navždy slobodné. 

A skutočne vám poviem, moje deti z gurukul ani len netušia čo je to utrpenie alebo bolesť. Je to totiž o tých správnych veciach v tom správnom čase. To je všetko. Nie je tam žiadne iné tajomstvo. Správne veci, v tom správnom čase podané tou správnou osobou ktorej dôverujete, ktorá je skutočne skutočno “surová”, neuvarená, ktorá nie je spoločensky slušná, ale ktorá je priama a autentická. Môžem dookola a dookola spievať túto slávu. 

Takže podstata je: Ukončite všetky nesprávne koreňové pochopenia, ukončite všetky samo-pochybnosti. Buďte naplnení sami so sebou.

A takisto chcem vyzvať všetkých ctiteľov, žiakov po celom svete, prosím začnite Gurukul školy. Obohaťme svet o správne pochopenia v tom správnom čase. Pretože poviem vám, pred vašimi očami sa dejú výnimočné veci, jedna dobrá vec je tá, že začnete veriť vo výnimočné veci, ale zlá vec je tá, že sa ich môžete začať báť. Ale so správnym pochopením, Guru je ten, kto ten strach odstráni raz a navždy. 

Toto je význam krásneho verša z Guru Gita piesne:

Ajnaana Thimiraandhasya Jnaanaanjana Shalaakayaa |
Chakshur Unmeelithamena Thasmai Shree Guravey Namaha ||

“Ajnaana Thimiraandhasya” - Aroganciu ktorá pochádza z nevedomia, ktorá je tmou, v ktorej som bol uveznený
“Jnaanaanjana Shalaakayaa” - s tým správnym koreňovým pochopením ako ceruzkou na oči (ktorú si v Indii dávajú na oči), s tou “Shalaaka”, s tou ceruzkou pochopenia, “Jnaana Anjana Shalaaka” si mi otvoril oči.

Ajnaana Thimiraandhasya Jnaanaanjana Shalaakayaa |
Chakshur Unmeelithamena Thasmai Shree Guravey Namaha ||


Poviem vám, keď sú do dietaťa vložené tie správne pochopenia, tak aj keď zostarnú, nebudú o nich nikdy pochybovať. Prosím pochopte, všetky pochopenia, ktoré máme z detstva, o tých nikdy nepochybujeme, sú našou súčasťou aj keď zostarneme. Iba myšlienky, ktoré prijímeme po veku 30-32 rokov budú predmetom pochybností.
Takže poviem vám, v priebehu ďaľších 48 hodín ukončite svoje samo-pochybnosti a žite nekonečné osvietenie.

Žehnám vás všetkých si integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním, aby ste všetci žili čisté osvietenie. Nech všetci ukončíte svoje samo-pochybnosti, vaše nesprávne koreňové pochopenia a aby ste boli ustálení v priestore naplnenia. Nech všetci vyžarujete integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie vo večnej blaženosti, Nithyananda. Ďakujem!

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 30. október 2013

Kundaliny je vrchol vašich možností

Dnes budeme mať ako prekvapenie čítanie z akáše o štyroch princípoch. Predtým chcem povedať niekoľko slov o kundaliny energii.  

Pochopte, možnosť ľudského života je to, čomu hovoríme kundaliny energia. Existujú vo vás mnohonásobné možnosti. Je to ako satelitná skrinka, v ktorej je možnosť pre 170 kanálov, ale to, ktorý kanál si otvoríte, záleží na vás. Pripomína vám vaše možnosti!   

Kundaliny je vaša možnosť, vaše mnohonásobné možnosti. Myslím si, že po 25 vyjadreniach sa stanem nadmerne nadšený. Vo chvíl keď sa to stane, upadnem do samadhi. Nadmerné nadšenie vedie k príliš veľkému naplneniu. Vtedy nie ste schopní prežívať rozdiel medzi tým, čo je vnútorné a čo vonkajšie. Keď objavíte niečo nové, tak ako sa vtedy stanete nadšení vy, rovnako sa stanem nadšený aj ja. Vo chvíli keď som sa nadchol, videl som veľmi jasne ako slová v sanskrite vchádzali do môjho vnútra a vychádzali ako rozptýlená energia. Nevychádzali slová, iba energia. Je to ako „Vaak“, to čomu hovoríte hlasivky, do ktorých z vášho bytia vstupujú slová a v čase keď vychádzajú vonku, je to prána. Už to nie je slovo, rozpustilo sa do prány. To znamená, že sa vrátilo do pôvodného zdroja, do pôvodnej podoby.  

Pochopte, pôvodná podoba písmena je mantra. Pôvodná poboba jazyka je mantra, pránický priestor. Predkladám vám príliš veľa mystických detailov. Aj keď im nerozumiete, je to v poriadku. Ja iba chcem, aby sa to bolo na zázname. Keď sa veda vyvinie do veľkosti duchovna, v tom čase vedci objavia význam týchto slov. Dovtedy nech je všetko aspoň na zázname.   

Kundaliny je vaša možnosť. Dovoliť svojej možnosti, aby sa udiala, veriť svojej možnosti bez pochybností o sebe, reagovať na svoju možnosť bez pochybností o sebe, to je kundaliny energia. Prosím pochopte, každá ľudská bytosť dovoľuje sama sebe, aby sa v jednej dimenzii vyjadrila jej možnosť bez pochybností o sebe. Bez pochýb, aj keď ste zbytočný človek, tak v tejto dimenzii – byť zbytočný – dovoľujete svojej možnosti, aby sa vyjadrila bez pochybností o vás. 

Niekto dovolí svojej možnosti, aby sa bez pochybností o sebe vyjadrila v oblasti varenia. Tento človek bude možno zbytočný vo všetkých ostatných oblastiach, ale vo varení nebude mať o sebe žiadne pochybnosti. Vie, že bude schopný uvariť akékoľvek jedlo, ktoré uvidí. Niektorí ľudia si dovolia vyjadriť sa bez pochybností o sebe v oblasti medicíny, možno v ortopedickej chirurgii, alebo ako všeobecný lekár, očný špecialista, alebo zubár. Niekto môže vyjadrovať vrchol svojich možností v oblasti práva.

Každá ľudská bytosť vyjadruje v niektorej oblasti vrchol svojich možností, dovoľuje si vyjadriť vrchol svojich možností bez pochybností o sebe. Nie je to tak, že sa nevyjadrujete vôbec v žiadnej oblasti. Nie, pretože vtedy by ste nemohli byť nažive! Na to, aby ste boli nažive aspoň v jednej oblasti, musíte dovoliť kundaliny energii, aby cez vás dýchala. Kundaliny musí cez vás dýchať aspoň v jednej oblasti. 

Ja som videl nejakých ľudí, boli takí prefíkaní, dovolili, aby sa vrchol ich možností prejavil v prefíkanosti. Vy dovoľujete to, aby sa v niektorej oblasti vyjadril vrchol vaších možností bez pochybností o sebe. Skvelý právnik bude mať možno veľa pochybností o svojom charaktere, o svojej schopnosti variť, o svojej schopnosti riadiť auto, ale v právnickej oblasti nebude mať žiadne pochybnosti o sebe samom. Takisto zubár: možno bude mať pochybosti o svojej schopnosti rozprávať na verejnosti, o svojej schopnosti zvládnuť svoju manželku, o svojej schopnosti rozprávať cudzími jazykmi, ale v oblasti zubného lekárstva nebude mať žiadne pochybnosti o sebe samom.

Takže pochopte, v každej oblasti, v ktorej vyjadrujete svoj vrchol možností bez akýchkoľvek pochybností o sebe samých, dovoľujete kundaliny energii, aby sa prebudila v tejto oblasti. V tejto oblasti sa vaša logika stane taká dokonalá, že sa stane intuíciou.

Pred niekoľkými dňami sme v reality show „Nithya Dharmam“ diskutovali o intuícii. Producent sa ma opýtal: „Swamiji, môžeš definovať intuíciu? Kdekoľvek dnes idem, s kýmkoľvek sa rozprávam, všetci si robia zo mňa srandu. Hovoria mi, že by som sa mal pridať k Nithyananda ašrámu!“ Ja som sa opýtal: „Prečo?“ „Swamiji, ja neviem čo si mi urobil. Každé druhé vyjadrenie, ktoré poviem, je len o tebe! Kohokoľvek stretnem, či sú to moji priatelia, moja rodina, alebo ľudia z biznisu, každé druhé alebo tretie vyjadrenie je nejaký citát od teba! Ja rozprávam iba o tebe!“ Povedal mi: „Swamiji, prosím, definuj intuíciu.“

Prosím pochopte, dal som mu príklad. Povedal som mu: „Pochop napríklad túto show. Keď sa sa ma niekto opýta, ako robíš túto show, bude mi trvať najmenej dva dni, aby som to vysvetlil. Najprv musíš mať správneho osvetľlovača, potom svetlá, žeriav, kameru na žeriave, vozík, potom niekoľko špecialistov, ktorí budú viesť vozík, potom jedlo pre všetok personál, kameramana a scénu. Mne by to napríklad trvalo dva dni, ale u teba sa celá vec objaví pred tvojimi očami, pretože ty vkladáš všetku svoju energiu do tejto oblasti. Ty nemusíš prechádzať cez túto show logicky krok za krokom. Tvoja logika sa stala čistá, jemná. V jednej sekunde budeš pred svojimi očami vidieť všetko postavené ako intuíciu. Čistá, jemná logika, to je intuícia.“

Počúvajte, “praakritham” je logika, „samskritham” je intuícia.

Ja som mu povedal: “V oblasti výroby reality show si majster, preto v momente, keď ja poviem slová „výroba reality show“, do dvoch sekúnd sa všetko objaví pred tvojimi očami. Predtým ako logické myslenie príde k záveru, tak to vieš. Lenže ja v mojom prípade potrebujem logicky porozmýšľať nad toľkými vecami a aj tak na toľko z nich zabudnem. Aj potom zabudnem na toľko vecí. Možno zabudnem na čaj a kávu pre asistentov. Ja nepijem čaj alebo kávu, ale môžem zabudnúť na ich čaj a kávu.“ 

Takisto, keď sa vy opýtate jeho na ľudské vedomie, tak bude potrebovať na každú vec veľa času a detailov. Lenže v mojom prípade to zaberie iba niekoľko mikrosekúnd, celá vec bude predo mnou ako intuícia, pretože v tejto oblasti je moja logika dokonalá.

Pochopte, keď je v akejkoľvek oblasti vaša logika čistá, jemná, stane sa intuíciou. V akejkoľvek oblasti dovolíte vašej kundaliny, aby sa vyjadrila na svoj vrchol možností bez pochybností o sebe, tam sa stanete vodcom. Dovoliť kundaliny, aby sa vyjadrila bez pochybností o sebe, dovoliť, aby sa vyjadril váš vrchol možností bez pochybností o sebe, to je kundaliny. Napríklad aj pokiaľ ide o seba-transformáciu, vy môžete dovoliť vašej kundaliny, aby plynula smerom k osvieteniu, keď ukončíte pochybnosti o sebe samých: „Budem niekedy osvietený? Môžem byť niekedy osvietený?“ Ľudia majú vždy pochybnosti o svojom osvietení. Keď ste mladý, myslíte si: „Ja som príliš mladý pre osvietenie.“. Keď ste starý, myslíte si: „Ja som príliš starý pre osvietenie.“  
Pochybnosti o sebe v oblasti transformácie zabraňujú vašej kundaliny, aby plynula týmto smerom. Poviem vám, dám vám veľmi dôležité jasné pochopenie: Majte neukončenia iba s vašimi neukončeniami. Nemajte žiadne neukončenia s nikým iným. Pochybujte iba o svojich pochybnostiach o sebe. Majte neukončenia iba so svojimi neukončeniami. Potom budete prirodzene nútení k tomu, aby ste ukončili všetky svoje neukončenia. Budete nútení ukončiť svoje pochybnosti o sebe samých. Pochopte, ukončenie so svojimi pochybnosťami o sebe odošle vašu kundaliny energiu smerom k transformácii, seba-transformácii.

Ja vám chcem všetkým povedať, že kundaliny mnohých ctiteľov, ašramajtov, sannyasis je prebudená, lenže nanešťastie kvôli tomu, že vy stále máte seba-pochybnosti o svojej transformácii, kundaliny neprúdi týmto smerom, ale inými smermi. Stali ste sa úžasným vydavateľom, úžasným spisovateľom, úžasným rečníkom alebo úžasným prefíkaným človekom, úžasným stratégom. Vaša energia začína prúdiť rôznymi smermi, lenže kvôli tomu, že vy máte hlboké seba-pochybnosti o tom, či sa môžete vôbec stať osvietení, či sa vôbec môžete pretransformovať!

Ja som videl veľa ľudí, najmä mojich sannyasis, ktorí si myslia: „Nemajte strach o tento duchovný proces. Swamiji sa o to postará.“ Toto „Swamiji sa o to postará“ je úžasná technika, odovzdanie sa. Lenže keď ju robíte na základe nesprávneho pochopenia...! Aké je to nesprávne pochopenie? Oni o tom nechcú rozmýšľať a preto to hodia na mňa. Nechcú na tom pracovať, a tak to hodia na mňa. V poriadku, keď chcete hodiť transformáciu na moju hlavu, tak by ste aspoň mali zobrať zodpovednosť za slová, ktoré vám hovorím. Oni nerobia ani to, ani nič iné podľa seba. Preto pochopte, ani odovzdanie sa na základe nesprávneho pochopenia vám nepomôže, neurobí správnu vec, žiadne dobro pre vás. Musíte to vedieť.

Prosím počúvajte! Najprv ukončite túto pochybnosť o sebe: „Budem schopný pretransformovať sa alebo nie? Dosiahnem osvietenie alebo nie?“ Vo chvíli keď urobíte ukončenie s touto pochybnosťou o sebe, okamžite v tej chvíli všetka prebudená kundaliny energia začne prúdiť smerom k seba-transformácii.

Pochopte, kundaliny má iba jednu prekážku, a to je pochybnosť o sebe. Keď v akejkoľvek oblasti urobíte ukončenie s vašimi pochybnosťami o sebe, stanete sa vzdelaní v tejto oblasti. Prosím pochopte, vzdelanie nie je nič iné ako ukončenie s pochybnosťami o sebe. Keď urobíte ukončenie s pochybnosťami o sebe v oblasti zubného lekárstva, až potom sa stanete zubárom, budete vzdelaní v tejto oblasti. Keď urobíte ukončenie s pochybnosťami o sebe v oblasti práva, až potom sa stanete vzdelaným právnikom. Keď urobíte ukončenie s pochybnosťami o sebe v oblasti transformácie, až potom sa stanete majstrom transformácie. Keď urobíte ukončenie s pochybnosťami o sebe v oblasti varenia, až potom sa stanete vzdelaný ako kuchár. Vzdelanie nie je nič iné ako ukončenie s pochybnosťami o sebe.

Vzdelanie definoval J. Krishnamurthy, Vivekananda, Osho. Aj ja som už definoval vzdelanie niekoľkokrát. Ale poviem vám, toto je najlepšia, najpresnejšia, stručná definícia, ktorú som kedy o vzdelaní ponúkol: „Ukončenie s pochybnosťami o sebe v akejkoľvek oblasti, to je vzdelanie.“

Dostal som otázku: „Čo je koreňom pochybností o sebe samých?“ 

Prosím pochpote, keď sa vo vašom živote stala prvá udalosť, koreňová udalosť, pri ktorej sa začal koreňový vzorec, kedy ste si vytvorili váš vnútorný imidž a dostali vonkajší imidž a imidž o živote ako dar – je to ako „kúpte si jedno a dva dostanete zadarmo“ – keď ste si vytvorili váš vnútorný imidž a vonkajší imiž z dôvodu prežitia, aby ste sa ochránili a keď ste si vytvorili imidž o živote... 

Prosím počúvajte, dám vám jeden príklad. Napríklad vo veku 3 alebo 4 rokov ste sa pokúšali behať a hrať v daždi. Vaša mama to videla a dôrazne vás vtiahla do domu, dala vám zaucho a kričala na vás: „Nechoď po daždi, prechladneš, zničíš si zdravie!“ 

Pre dieťa je mamine zaucho a hlavne byť vtiahnutý do domu a zamknutý príliš veľa. Dieťa nerozumie, že je to iba zaucho, ale doslova cíti, akokeby išlo zomrieť! Prosím pochopte, v tejto chvíli si dieťa vytvorí vnútorný imidž: „Som bezmocný“ a vonkajší imidž: „Som silný“, pretože nemôže prežiť s myšlienkou: „Som bezmocný v spoločnosti, som bezmocný v živote.“ Prirodzene si vytvorí vonkajší imidž „Som silný“ a imidž o mame a o živote, že život je krutý. Keď sa stane toto, akonáhle si pri tejto koreňovej udalosti vytvoríte vnútorný imidž, vonkajší imidž a imidž o živote, začnete ich žiť.  

Keď s nimi začnete žiť, prirodzene položíte svoj vonkajší imidž, takzvaný imidž pred neho: „Ja som silný!“. Prosím pochopte, keď nie ste schopní presvedčiť iných o svojom pseudo-imidži, je to pre vás dobré. Lenže keď sa vám to podarí, keď sa vrátite späť do svojho súkromného priestoru ako do spálne, začnete rozmýšľať: „Ó bože, presvedčil som každého, že môj vonkajší imidž je pravda, lenže môj vnútorný imidž je od neho úplne odlišný!“ Tento konflikt je pochybnosť o sebe. 

Dávam vám príklad stromu: keby bol koreňový vzorec koreňom stromu, vzorce žiadostivosti sú parazity na tom strome, každodenné utrpenie a bezmocnosť sú listy, pochybnosti o sebe sú vôňou stromu. Keď presvedčíte iných o vašom silnom vonkajšom imidži a váš vnútorný imidž vás začne spochybňovať, tak toto spochybňovanie je pochybnosť o sebe. Tu začína pochybnosť o sebe.     

Keď budete mať v akejkoľvek oblasti pochybnosť o sebe, budete si v tejto oblasti zachovávať bezmocnosť. Keď v akejkoľvek oblasti urobíte ukončenie s pochybnosťami o sebe, budete v tejto oblasti vzdelaní.   

Pozrite sa na to, kedy ste po prvýkrát začali mať vo svojom živote pochybnosti o sebe, o tom, či si dokážete zapamätať poéziu alebo matematickú tabuľku. Pozrite sa do svojho vnútra, kedy ste po prvýkrát mali takú pochybnosť, alebo kedy ste začali nenávidieť memorovanie, pamätanie si? Urobte ukončenie s touto udalosťou a vzorcom. Zrazu nepredstaviteľne prebudíte svoju schopnosť memorovať, hovoriť spamäti. Prebudí sa tá časť vášho mozgu, ktorá je nemechanická. Prebudenie všetkých nemechanických častí mozgu je to, čomu ja hovorím „vnútorné prebudenie“, prebudenie rôznych nemechanických častí vášho mozgu.

Ja vám poviem, vy ste schopní žiť bez utrpenia. Najprv zistite, kedy ste po prvýkrát vo svojom živote začali veriť, že utrpenie je súčasťou vášho života, kedy ste začali veriť, že nie ste schopní žiť bez utrpenia. Nájdite tú udalosť a ukončite ju. Uvidíte, že nemechanické časti vášho mozgu, ktoré majú schopnosť byť bez utrpenia, ktoré majú schopnosť viesť vás život bez utrpenia, sa okamžite prebudia! Vy naozaj, skutočne môžete žiť krásny život! Kedy ste začali veriť, že musíte žiť s utrpením? Nájdite túto udalosť a ukončite ju.  

Prosím pochopte, nájdite koreňovú udalosť a ukončite ju. Kedy ste začali veriť tomu, že život musí mať utrpenie? Nájdite túto udalosť a ukončite ju. Zrazu uvidíte, že váš mozog je prebudený k tomu, aby mal naplnenie, pre radostný život, že nemechanické časti mozgu sú prebudené k tomu, aby žili blaženosť a priťahovali ju! Budete priťahovať udalosti plné blaženosti, blažených ľudí, blaženosť vo svojom živote vďaka vašej prirodzenej inteligencii! 

Pomôcť vám s tým, aby ste si uvedomili svoje možnosti a podporiť vás v tom, aby ste ukončili pochybnosti o sebe je prebudenie kundaliny. Toto robíme na 2-dňovom programe Nithya Kriya Yoga. Pripomenutie vám vašich možností a pomoc pri ukončovaní pochybností o sebe a prebudenie vašej kundaliny energie je iniciácia do Nithya Kriya Yogy.

Podstata dnešného satsangu je: V akejkoľvek oblasti, či je to seba-transformácia, alebo varenie, zametanie, upratovanie, medicína, právo, alebo stavebníctvo, v každej oblasti ukončite pochybnosti o sebe. Vaša kundaliny energia bude prúdiť týmto smerom a vy budete vynikať v tejto oblasti.Čítanie z Akáše o štyroch silách prostredníctvom Paramahamsa Nithyanandu

Nech sa teraz Mahadeva úplne vyjadrí z priestoru naplnenia a prečíta záznamy z akáše o štyroch silách. Namah Shivaya! Namah Shivaya! Namah Shivaya!

Sila slov! Ako inštinkt prežitia telo uvoľňuje semeno, aby sa reprodukovalo a existovalo na tomto svete. Takisto vedomie uvoľňuje slová a zvuky, aby prežilo a reprodukovalo svoju existenciu. Semeno potrebuje správne prostredie, priestor prospešný na to, aby vyjadrilo vrchol svojich možností. Slová potrebujú správny priestor na to, aby vyjadrili neopísateľnú silu, ktorú majú vo svojom lone. Integrita je maternica, správna atmosféra, priaznivá prítomnosť pre slová, ktorá sa stane tehotná, odovzdá sama seba a vyjadrí vrchol svojich možností. 

Integrita, byť autentický voči svojim slovám a byť zodpovedný voči vašim slovám, ktoré hovorí vaše vedomie je prvá definícia, predbežný predpoklad pre integritu. Kedykoľvek vyslovíte slová, nech tieto slová prechádzajú cez cenzúru vašej autentickosti a zodpovednosti. Až potom vyslovte tieto slová so zodpovednosťou. Každé slovo, ktoré ste vyslovili so zodpovednosťou dosiahne zdroj garbha, pôvodnú maternicu, ktorá sa kozmicky nazýva ako “Hiranyagarbha”. Čokoľvek dosiahne Hiranyagarbha, stane sa realitou, pokiaľ to neukončíte. Stane sa to realitou, keď dosiahne zdroj tvorenia, vytvárania.

Keď slová prejdú cez autentickosť a zodpovednosť, znásobí to vaše možnosti a voľby, neobmedzí ich to. Keď sa vaše voľby rozpínajú vyslovovaním viac a viac slov bez toho, aby ste ich obmedzovali, to je integrita. Integrita znamená vyslovovať slová s autentickosťou a zodpovednosťou a rozpínať vaše voľby smerom k viac a viac možnostiam bez obmedzovania a znižovania vašich volieb a možností.

Namah Shivaya! Nech Mahadevova prítomnosť požehná všetkých z nás a celý vesmír integritou, Vaak siddhi (silou slova)!

Nech všetci z vás zažijete intenzívne prebudenie kundaliny! Nech je kundaliny energia vo vás všetkých nažive, aktívna, vyžarujúca! Namah Shivaya! 

Nech všetci z vás zažijete Mahadevovu prítomnosť! Nech je Mahadevove požehnanie s nami všetkými! 

Nech je Mahadevove požehnanie s nami všetkými! Nech všetci vyžarujeme s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním, vo večnej blaženosti, Nithyananda!  


~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 29. október 2013


Život je sila

Chcel by som dnes rozviesť tému Sila Žitia. Pochopte prosím, že život samotný je sila. Nie je to trest. Ľudia, ktorí nie sú schopní dosiahnuť v živote to, čo by chceli, majú pocit, že život je trest. Keď sa nestretnú vaše idey a realita, keď veľmi, preveľmi chcete byť plní mieru, radosti, šťastia, bohatí, zdraví, ale v skutočnosti ste kompletne rozhodení, podráždení, nič nefunguje, žijete v chudobe, keď sa vaše životné očakávania a vaša realita nezhodujú, máte pocit, že život je za trest, že je prekliatím. Prosím pochopte, život nie je prekliatím. Ak sa vaše očakávania nestali realitou, znamená to, že ste neprebrali zodpovednosť za život, že nevyužívate Silu Žitia. Život je sila. Žitie je sila.

Prosím pochopte, vaše slová sú sila. Slová, ktoré hovoríte sebe, sa stávajú vašou realitou, slová, ktoré hovoríte ostatným, prebúdzajú ich energiu. Ak vyslovíte správne slová, vzbudí to v ostatných pozitívnu energiu voči vám. Ak vyslovíte nesprávne slová, vzbudí to v ostatných negatívnu energiu voči vám. Vyslovením slov môžete spôsobiť, že vám niekto padne k nohám alebo vám odtne hlavu. Preto počúvajte, slová sú skutočne veľmi silné.

Raz bolo pred jedným Sadhu zhromaždenie. Pristúpil k nemu biedny muž a vraví: „Mám zdravotné problémy, som chorý, vylieč ma prosím. Sadhu ho požehnal: „Buď zdravý! Buď vyliečený!“
Okamžite sa ozval jeden chlap, začal kričať na Sadhu: „Ó, keďpovieš jedno slovo, „buď vyliečený“ tak ten človek sa vylieči alebo čo?“
Sadhu sa naňho pozrel a povedal: „Ty idiot! Nič nevieš! Si šialený! Načo si tu?“
Viac nebolo treba. Chlap začal byť nepríčetný, chcel dokázať svoju pravdu, kričal, zúril, poskakoval. Vtedy Sadhu povedal: „Počúvajte pane,keď vás jedno moje slovo dokázalo takto rozzúriť, prečo by potom jedno moje slovo nemohlo niekoho vyliečiť? Z jedného môjho slova ste priam zošalel, prečoby jedno moje slovo nemohlo vyliečiť tohto človeka?“

Sila Slov! Pochopte, vyslovené slová majú svoju vlastnú moc nad nami aj nad ostatnými. Takisto aj myslenie má silu nad nami aj nad ostastnými. Pocity, ktoré máme, majú silu nad nami a nad ostatnými. A taktiež život samotný je sila. Pochopte prosím, jediný život osídlil celú zemeguľu. V Hinduizme ho voláme „Manu“. Všetko začalo z jedného života. Hocako na to pozeráte, celé ľudstvo je z jedného života. Sila Života! Vedel by som vám dať tiež stovky príkladov o Sile Lásky.

Krátky príbeh o Sile Slov:
Právnik vraví: „Teraz, keď ste oslobodený, povedzte úprimne, ukradli ste to auto?“
Klient odpovedá: „Pane, po vašich dnešných úžasných argumentoch pred súdom si začínam myslieť, že som ho neukradol!“

Počúvajte! Sila Žitia! Chcem aby ste pochopili Silu Žitia! Život dokáže všetko. Dokáže všetko postaviť. Dokáže všetko urobiť. Jediné, čo potrebujete vy, je rozpoznať, že ste nažive a že žitie je sila. Každodenným dýchaním nazhromaždíte buď bohatstvo alebo chudobu. Každodenným dýchaním získavate viac bohatstva alebo viac chudoby. Každodenným dýchaním sa stávate zdravším alebo starnete. Každodenným dýchaním sa blížite k smrti alebok nesmrteľnosti. Žitie neberte ako podstatné meno, ale ako sloveso. Je to pohyb, je to činnosť! Idete v ústrety nesmrteľnosti alebo v ústrety smrti, v ústrety zdraviu alebo v ústrety chorobe. Zajtra budete buď zdravší ako dnes alebo viac chorý. Zajtra budete šťastnejšíako dnes alebo smutnejší ako dnes. Ale určite tam bude oproti dnešku zmena, pretože žitie nie je podstatné meno, je to sloveso, je to pohyb, je to akcia! Teraz je na vás, čo chcete dnes, od dnes, od zajtra. Pochopte prosím, dnešok je investíciou do zajtrajška.

Mnoho ľudí mi vraví: budúcnosť je dlžobný úpis, minulosť sú prichádzajúce šeky a prítomnosť je dar. Prítomnosť je dar, ktorý treba investovať. Nie je na držanie pod zámkom alebo na skladovanie. Popravde ju ani skladovať nemôžte. Nedá sa uskladniť. Prítomnosť je investíciou do budúcnosti. Je to na vás. Ste to vy, kto sa musí rozhodnúť. Rozhodnutie, ako používať Silu Života, je vo vašich rukách. 

Poviem vám, keď nemáte inteligenciu, keď nemáte jasno, keďnemáte vedomosti, vtedy je najväčším trestom dať vám moc a slobodu. Je to akodať dieťaťu pištoľ. Čo sa stane, keď dáte dieťaťu pištoľ? Zastrelí sa alebo niekoho zraní. Takisto, pochopte, život je sila. Ale keď neviete, keď nemáte inteligenciu na zvládnutie tejto sily, je to ako šoférovať auto a nevedieť, akoho zastaviť, ako použiť brzdy. Nanešťastie presne toto robíme. Nenaučíme sajazdiť, a napriek tomu začneme riadiť život. Pri aute sa najprv naučíte šoférovať a až potom jazdíte. Ale o živote sa učíte počas jazdy. V momente, keďsi uvedomíte, že neviete ako žiť, máte takmer polovicu života za sebou a stále ste na ceste. A niekto si toto neuvedomí ani na konci cesty.

Prosím počúvajte, život je sila. Ak chcete objaviť a využívať Silu Slov, žite integrovane. Ak chcete využívať Silu Myslenia, žite autenticky.Ak chcete objaviť a užívať Silu Cítenia, použite Zodpovednosť. Ak chcete používať Silu Žitia, rozhodnite sa Obohacovať s Integritou, Autentickosťou a Zodpovednosťou.

Poviem vám, že vždy, keď obohatíte iných alebo seba, udeje sa vo vás život, zažijete Silu Žitia. Poviem vám veľmi jednoduchú pravdu. Neustále dookola, dookola, dookola vo vašom živote obohacujte iných. Vravím vám, zasypú vás v živote tie najlepšie veci. Nech je od rána do večera obohacovnie vašou mysľou, vašim cítením, nech je obohacovanie centrom všetkých vašich slov. Poviem vám, že pochopíte Silu Slov. Neustále vyslovujte slová, ktoré obohacujú ostatných. Neustále myslite na to, ako obohatiť seba a iných. Neustále preciťujte, ako obohacujete seba a iných, vravím vám, zamerajte svoj život na obohacovanie iných. Dokonca aj keď pracujete v Microsofte, tak obohacujete ľudí. Stačí jasne pochopiť vo svojej mysli, že obohacujete ľudí. Nepochybujte o sebe, ukončite to. Keď šijete šaty, obohacujete niekoho oblečením, keď pracujete v poľnohospodárstve, obohacujete niekoho potravinami, dokonca keď pracujete v armáde, obohacujete svoju krajinu bezpečnosťou. Takže hocičo robíte, musíte pochopiť, zamerať sa a uvedomiť si, ako obohacujete iných.

Poviem vám, pochopenie toho, že čokoľvek robíte je obohacovanie a rozpínanie vášho života v smere obohacovania vás privedie k uvedomeniu si Sily Obohacovania. Hádam len terorista nevie spojiť svoje činy s obohacovaním. Nikdy to nedokáže zdôvodniť. Ale ak nie ste terorista, buďte si istí, že všetko vaše myslenie, činy a pocity vedia byť zamerané na obohacovanie. Celý deň si jasne pamätajte, že žijete len pre obohacovanie. Život je pre ostatných, vravím vám, akonáhle presvedčíte svoje srdce, že život je pre ostatných, všetky trápenia z vášho srdca zmiznú. Všetky trápenia! Teraz viete, že aj keď sa niekto trápi kôli vám, nie je to kôli vám, je to kvôli nemu. Trápi sa, pretože nevie o živote, nie preto, že by ste vy nejak prispeli k jeho trápeniu.

Iniciáciu do Obohacovania Budha nazýva „Sannyas“. Pochopte prosím, iniciácia do Obohacovania je to, čo Budha nazýva „Sannyas“. Poviem vám, že iniciovanie do Sily Žitia je to, čo ja nazývam „Osvietenie“, „Jeevan Mukthi“, „Žitie v Osvietení“. Môžem vám dať tony a tony a tony dôkazov, tony a tony a tony informácií, tony a tony a tony príkladov. Stačí sa rozhodnúť. Sila je všade k dispozícii. Všetko je dostupné, keď ste rozhodnutí obohacovať ostatných. Keď sa však rozhodnete držať všetko pre seba, nič vám nebude dostupné. Dokonca ani to, čo držíte, vám nebudek dispozícii! Keď sa rozhodnete držať, tak aj keď držíte milión rupií vo švajčiarskej banke, nielen že spoločnosť z toho nič nemá, ale ani vy to neužívate. Držanie popiera existenciu vo vás.

Poviem vám, akonáhle sa toto držanie stane vašim zvykom, prvá vec, ktorú urobí váš žalúdok, je zápcha! Skutočne, verte mi! Pochopte prosím, váš žalúdok je ako vaše malé dieťa. Čokoľvek poviete, verí vám, počúva vás, riadi sa tým. Vaša pečeň je ako váš žiak. Čokoľvek opakujete, počúva a vykonáva. Počúvajte prosím, čokoľvek poviete hoc aj náhodne či zo srandy, vaše dieťa počúva. Čokoľvek opakujete znova a znova, váš žiak počúva. Žalúdok je vaše dieťa. Pečeň je váš žiak. Keď si začnete myslieť, že držanie je správna vec, prvá vec, ktorú váš žalúdok urobí, je zápcha, pretože váš žalúdok začne zadržiavať. Druhá vec, tú začne robiť vaša pečeň, je ukladanie tuku, pretože sa pečeň začne cítiť ohrozená, má pocit, že si tuk musí ukladať do budúcna, dovolí tuku ukladať sa vo vašom tele. A takto, týmito dvoma vecami, sa vo vašom živote začínajú všetky choroby a procesy starnutia.

Pochopte prosím, to čo vám hovorím, je jedno z veľmi dôležitých tajomstiev Hatha Jogy! Ako vaše mentálne nastavenie priamo vplýva na vaše zdravie! Človek, ktorý sa rozhodne držať, vlastniť, rozhodne sa neobohacovať, nespájať svoj život s okolitým svetom, s humanitou, človek, ktorý oddelí svoj život od humanity, vytvára vo vnútri svojho systému choroby. Počúvajte: Keď neustále obohacujete, keď sa rozhodnete obohacovať, keď sa rozhodnete žiť pre ostatných, zasypú vás všetky úžasné veci a zasypávaní nimi budete neustále. Nech je to čokoľvek, bohatstvo, sila, inteligencia, energia, všetkým budete neustále obsypaní.

Štvrtou iniciáciou, ktorú dostanete na programe Vnútorné Prebudenie Úroveň 4, je iniciácia do Obohacovania. Prosím pochopte, že rozhodnutie obohacovať seba a iných je sila. Nie je to morálka. Nežiadam vás robiť to ako službu či mravnú zásadu. Nie! Ľudia nikdy nebudú niečo robiť z mravného princípu či ako službu. Nežiadam vás robiť niekomu službu. Keď sa rozhodnete obohacovať seba a ostatných, bude to vaše najlepšie sebecké rozhodnutie, aké ste kedy v živote urobili! Počúvajte prosím, používam slová Najlepšie Sebecké Rozhodnutie! Je to najlepšie sebecké rozhodnutie, aké ste kedy urobili.  Rozhodnutie obohacovať seba a iných, zamerať sa na obohacovanie je najdokonalejšie, najlepšie sebecké rozhodnutie, aké ste kedy urobili. Nie som tu preto, aby som vám vravel: „Rob nejakú nesebeckú službu, urob to, lebo je to správne a morálne.“  Nikdy to neurobíte. Mňa nezaujíma rozprávanie. Nezaujíma ma používanie slov, ktoré vami nepohnú. Ak vás nerozhýbem mojimi slovami, potom sú moje slová nepoužiteľné, sú odpad. Bol by to nerešpekt voči Sarasvati, keby som Silu Slov používal nesprávne. Vravím vám, všetky moje slová vždy hýbu poslucháčom, pretože hovorím k vášmu bytiu.

V štvrtej úrovni programu Vnútorné Prebudenie zažijete iniciáciu do Obohacovania. Počúvajte prosím, každý z vás poznáte tú radosť, keďn iekoho obdarujete. Keď dáte, keď sa podelíte, keď obohatíte, všetci poznáte ten pocit radosti. Neustále však riešite konflikt: „Keď rozdám všetko čo mám, čo sa stane s mojím životom? Potrebujem niečo mať, aby som mohol žiť.“ Tento konflikt bude odstránený, keď prijmete iniciáciu Obohacovania. Pochopíte, že dokonca aj váš výdych je dávanie. Pochopíte, že nádychom obohacujete svoje telo, výdychom obohacujete stromy karbondioxidom, ktorý je pre stromy potrebný. V každom momente, v každom jednom momente budete obohacovaní, keď budete vedieť, že váš život je pre obohacovanie.

Silu Slov dosiahnete cez Integritu. Silu Myslenia dosiahnete cez Autentickosť. Silu Cítenia dosiahnete cez Zodpovednosť. Silu Žitia dosiahnete cez Obohacovanie.

Podstata dnešného satsangu:
Život je obohacovanie, len sa na to potrebujete zamerať. Život je obohacovanie, len to potrebujete pochopiť. Život je obohacovanie, len sa na to potrebujete takto pozrieť.

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 28. október 2013 

Hinduizmus – cesta oslavy

Kniha „Bhagavad Gíta“ je kompletná podstata hinduizmu. Všetky najlepšie veci, ktoré hinduizmus má, sú zozbierané a zhrnuté v tejto jednej knihe vďaka najväčšej inkarnácii na planéte Zem, Šri Krišnovi. Šri Krišna zhrnul v tejto jedinej knihe absolútne všetko a tak krásne! Čítať ju je naozajstný nektár! Skutočný, skutočný nektár! 

Takisto sa chcem s vami všetkými podeliť o veľmi krásnu, dôležitú informáciu. Najstarší pôvodný rukopis Bhagavad Gíty, o ktorom sa verí, že ho napísal vlastnou rukou Šri Krišna je prístupný. Som si istý jednou vecou a to tým, že tento najstarší rukopis, ktorý je starý okolo 2000-3000 rokov, je prístupný v Mahanirvani Akhade. Na základe tohto rukopisu bola vytlačená na papier prvá verzia Bhagavad Gíty, ktorá je prístupná v našej akhade. V Haridware je postavený krásny chrám, ktorý sa volá “Gita Mandir”, kde je uchovávaný tento pôvodný rukopis. 

Chcem sa s vami podeliť o týchto pár informácií.

Všetci z nás poznáme hodnotu hindu-identity, ktorú máme. Prosím pochopte, my tvoríme iba 1% populácie v USA, ale platíme 10% jej daní. To znamená, že sme najbohatšia etnická komunita v USA. Naše deti sú vysoko inteligentné, vynikajú v štúdiu. Sme jediná komunita v Amerike, ktorá nemá žiadnych zločincov. Keď je kdekoľvek v USA indické osídlenie, toto mesto je automaticky bez zločinov. My sa tešíme z najnižšej kriminality, zo stabilnej rodiny a všetkých najlepších vecí. Musíme pamätať na to, že je to iba vďaka našej identite hinduistov.

Prosím pochopte, hodnoty, ktorým sme sa naučili od našich rodičov, základné mentálne naladenie, základná mierka podľa ktorej hodnotíme sami seba, základná viera, ktorú máme o nás a o svete, toto nám naozaj pomohlo, aby sme sa presadili a boli úspešní, aby sme mali tie najlepšie veci života v Amerike. Ja vám naozaj poviem, že vy – americkí indickí hinduisti – ste tí najšťastnejší ľudia na planéte Zem, pretože máte tie najlepšie veci vnútorného sveta z Indie, hindu-tradíciu a tie najlepšie veci vonkajšieho sveta, americkú infraštruktúru! Vy máte oboje! 

Naozaj vás všetkých žiadam, aby ste učenie hinduizmu odovzdali ďalším generáciám. Pochopte, vaše budúce generácie automaticky budú mať americkú infraštruktúru, lenže budú mať aj hinduistickú vnútornú infraštruktúru, ktorá je tou najlepšou vnútornou infraštruktúrou, ktorú môže človek mať? Prosím rozmýšľajte o tom. Sme to my, ktorí musíme zobrať zodpovednosť za všetkých ľudí, aby mali tú najlepšiu vnútornú infraštruktúru. Mať tie správne myšlienky na zmierenie sa s realitou, to je ako skrinka prvej pomoci. Tak ako potrebujete skrinku prvej pomoci doma v prípade núdze, takisto potrebujete skrinku prvej pomoci vo vašom vnútornom priestore, keď vás realita silno udrie. Potrebujete mať správne myšlienky na to, aby ste sa zmierili s vaším životom, s vašou depresiou, s realitou života. Správne duchovné myšlienky na to, aby ste sa zmierili s realitou života, sú ako skrinka prvej pomoci. Všetci z nás ju potrebujeme. Hinduizmus ju poskytuje nám všetkým. 

Hinduizmus je skutočne náboženstvo osláv, sviatkov, neustáleho vytvárania priestoru pre sviatky a oslavy. Žiadne iné náboženstvo nemá toľko osláv. Pochopte hlavné posolstvo nášho náboženstva: celé je o sviatkoch, o oslavách. To znamená, že naše náboženstvo je založené na tvorivosti, živote, láske, smiechu, speve, tanci, blaženosti a šťastí! Je našou zodpovednosťou podieľať sa, vyžarovať to na celý svet. Keď ľudia vidia na krku niekoho krížik, spoznajú ho ako kresťana. Keď vidia na hlave niekoho klobúk, spoznajú ako ako moslima. Keď ľudia uvidia úsmev na vašej tvári, tak by vás mali spoznať ako hinduistu! Keď ľudia uvidia radosť v reči vášho tela, naplnenie vo vašom vnútornom srdci, vo vašom vnútornom priestore, mali by spoznať, že ste hinduista! 

Teraz chcem viac rozprávať o integrovaní sa s hinduizmom. Poviem iba niekoľko základných právd o hinduizme.

Hinduizmus je náboženstvo, ktoré vám poskytne to správne predstavenie vás samých. Žiadne iné náboženstvo vás nepredstaví sebe samému tak dokonale a krásne. Niektorí hovoria: „Vy ste hriešnici.“, niektorí: „Vy ste otroci.“, niektorí hovoria: „Vy ste stúpenci, žiaci.“, ale  hinduizmus vám seba samých predstavuje tak krásne: „Vy ste zdrojom vesmíru. Vy ste najobľúbenejší dedič vesmíru.“ Prvé predstavenie o vás samých vám samým dávajú rishis (svätci) v upanišádoch: “Shrunvantu Vishwe Amrutasya Putraha…..”. Krásne predstavenie! „Ó, synovia nesmrteľnosti! Vedzte pravdu! Prosím prijmite ju! Oslavujte svoj život!“   

Prosím pochopte, védski rishis sú tí najkrajší, najodvážnejší, najsmelší ľudia, ktorí hovoria svetu, že vy všetci ste synovia nesmrteľnosti. To je ten najlepší spôosb, ako vám niekto môže predstaviť vás samých. Prosím zlaďte sa s týmto najlepším predstavením. Mahanarayana upanišád krásne vyhlasuje: “Brahmanyam Bahuputrathaam” – „Ja som najobľúbenejší dedič vesmíru!“ Aké úžasné predstavenie ľudských bytostí o sebe samých! Keď si čo len spomeniem na toto predstavenie, celé moje bytie oslavuje! Aké úžasné predstavenie seba samých môžu mať ľudské bytosti! Aké silné predstavenie! Vy nie ste predstavovaní sebe samým ako hriešnici. Vy nie ste žiadaní o to, aby ste sa kajali. Vy nie ste žiadaní, aby ste boli nasledovateľmi, žiakmi. Vy nie ste žiadaní, aby ste boli otrokmi. Nie! Predstavenie seba samých sebe samým je: “Brahmanyam Bahuputrathaam” – „Ja som najobľubenejší dedič vesmíru!“ V hinduizme neexistuje trest, iba „prayaschitta“, to znamená ak zostúpite zo svojej cesty zosúladiť sa späť so svojím pôvodným stavom. To je všetko!

Buďte integrovaní s týmito niekoľkými základnými pravdami, to je to, čo myslím pod integrovaním sa s hinduizmom.   

Ďalšia pravda je stať sa autentickými voči svojmu životu: mať správnu, tú najlepšiu identitu o sebe samých, mať správnu identitu, ktorú ukazujete svetu. To znamená mať ten správny vnútorný imidž, správny vonkajší imidž, správny imidž o živote a o iných a správny imidž iných o vás na základe pochopení, ktoré sme dostali  od védskych rishis Kapilu, Šri Krišnu, Vyasu, Jnanasambandhara, Thirunavukkarasara, Adi Šankaru. Mať tú správnu identitu o sebe samých – vnútorný imidž; mať správnu identitu o sebe samých, ktorú premietame pred svetom – vonkajší inidž; mať tú najlepšiu identitu o živote a o svete – imidž o živote a o iných; zobrať zodpovednosť za správny imidž iných o nás. Prosím pochopte, zosúladiť sa s tými najlepšími identitami znamená priniesť autentickosť so životom.

Zoberte zodpovednosť za hinduizmus: nedovoľte, aby bol hinduizmus skresľovaný, nesprávne opisovaný. Nedovoľte, aby bol nesprávne, nepravdivo propagovaný. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme dávali správne pochopenie a správnu propagáciu. Nebuďme nezodpovední! Nemyslime si: „Keď osočujú hinduizmus, čo s tým mám ja?“ Nie! Keď bude horieť dom vášmu susedovi a vy nič neurobíte, pochopte jasne, že plánujete to, aby o niekoľko hodín zhorel váš dom! Keď nič neurobíte, to vás nezachráni, pretože oheň príde aj do vášho domu. Preto uhaste oheň, kým je ďaleko od vás. My hinduisti si stále myslíme, že keď nám nehorí pod zadkom, tak náš život je v poriadku, že všetko je v poriadku. Keď nehorí naše telo, tak je všetko v poriadku. Aj keď sa bude diať zemetrasenie a celé miesto kde žijeme sa bude rúcať, najprv skontrolujeme štyri nohy na našej posteli. Keď budú pevné, tak si znova kľudne ľahneme a zaspíme! 

My sme veľmi nezodpovední, keď je naša tradícia urážaná, znevažovaná. Keď sa dejú nepravdivé informácie, nepravdivá propagácia o našej tradícii, tak sa o to nestaráme. Je čas, aby sme sa stali za to zodpovednými. Nasledujúce dva mesiace, do 27. decembra, zoberme zodpovednosť za to, aby sme odstránili všetku nepravdivú propagáciu a poskytli pravdivé informácie o hinduizme na základe správneho kontextu, pochopenia. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme obohatili svet o hinduizmus na základe toho správneho pochopenia.

Ďalšia vec: obohacujme svet o hinduizmus oslavovaním a vyžarovaním všetkých najlepších vecí hinduizmu do celého sveta. Prosím povedzte celému svetu, obohaťte celý svet o úžasnú duchovnú silu hinduizmu. Obohaťte svet o túto duchovnú silu nasledujúce dva mesiace. Vezmime toto ako obdobie obohacovania - Aapyayana Rithu.

Prosím pochopte, krása hindu-dharmy je v tom, že je schopná existovať spolu so všetkými náboženstvami, so všetkými tradíciami, sme mierumilovní ľudia, sme najšťastnejší ľudia rozširujúci mier, lásku, radosť, oslavy a blaženosť po celom svete. 

Urobme dnes tento prísľub, že budeme v integrite s hinduizmom, že budeme autentickí a zodpovední voči hinduizmu a že budeme obohacovať svet o hinduizmus. Obohacujme svet o hinduizmus!

Podstata dnešného satsangu je: buďme integrovaní s hinduizmom, s tou najstaršou duchovnou tradíciou. Buďme integrovaní s veľkými pravdami hinduizmu. Buďme autentickí voči veľkým pravdám hinduizmu. Buďme zodpovední za veľké pravdy hinduizmu. Obohacujme svet o veľké pravdy hinduizmu.

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 27. október 2013 

Vyhláste a žite vašu silu

Viac som rozprával o koncepte „úprimné myslenie“, „intenzívne myslenie“. Včera som vysvetlil definíciu „manana“, to ako môže byť myslenie zosúladené, ako sa môže priamo stať bohatstvom, pokladom vo vašom živote, ako vás môže priamo urobiť bohatými.

Prosím pochopte, vaše myslenie vás buď posilňuje alebo rozbíja. Ja predovšetkým chcem, aby ste všetci vedeli, že myslenie nie je náhodné. Je to dianie s vaším dobrovoľným zapájaním sa. Vy si nanešťastie vždy myslíte, že myslenie je náhodné a že ho nemôžete ovládať. Prosím počúvajte! Áno, vy nemôžete priamo holými rukami odseknúť korene obrovského banyán stromu, ale to neznamená, že ho nemôžete ovládať, kontrolovať.    

Prosím počúvajte! Dám vám lepší príklad. Váš proces myslenia je podporovaný, udržiavaný a obohacovaný vami samými, lenže vy neustále veríte, že vaše myslenie nemôže byť ovládané, pretože vaše „takzvané“ pokusy zastaviť ho boli zlyhaním. Keď skúsite vbehnúť do stredu cesty a zastaviť tak dopravu, nepodarí sa vám to, ale jedno malé červené svetlo to dokáže! Prosím pochopte! Keď sa pokúsite vbehnúť do stredu cesty a zastaviť dopravu, je to iba „takzvaný“ pokus. Keď tento pokus zlyhá, nemôžete povedať, že doprava sa nedá zastaviť. Doprava sa dá zastaviť obyčajným pochopením funkcie červeného svetla a vaším skutočným pokusom. Nemôže byť zastavená pomocou „takzvaného“, teoretického pokusu, iba pomocou skutočného praktického pokusu. Takisto je to s vaším myslením. Vaše „takzvané“ pokusy vám nepomohli zastaviť myslenie, preto si myslíte, že to nie je vo vašich rukách. 

Myslenie je vašou priamou súčasťou. Tak ako sú pohyby vášho tela priamo pod vašou kontrolou, aj pohyby mysle sú priamo pod vašou kontrolou. Prvá vec, ktorú musíte vedieť je, že vaše myslenie môže byť vycvičené tak, ako vy chcete. Vy nemusíte neustále podporovať nízke sebavedomie alebo veľmi nízke myšlienky o vás samých. Nemusíte to podporovať a nie je to váš osud.   

Včera niekto prišiel a opýtal sa ma: „Swamiji, aký význam majú sny?“ Ja som povedal: „Váš samotný bdelý stav nemá žiadny význam, tak prečo sa staráte o sny?“ Pretože aj vo vašom bdelom stave, to ako sa správate, prečo sa správate tak ako sa správate, prečo robíte tak ako to robíte, prečo robíte to čo robíte, nemá žiadny význam.  

Ja som videl veľa ľudí, ktorí úprimne chcú byť vždy večne milujúci, súcitní. Úprimne chcú milovať celý svet, ale nemôžu vystáť svoje manželky! Oni nerobia nič pre to, aby urobili seba samých takými akí chcú byť, ale neustále snívajú o tom, akí by chceli byť a naďalej robia to čo robili aj doteraz. Je to tak, ako keby cesta pokračovala dvoma rôznymi smermi. Prosím pochopte, sen nie je nič iné ako hnis, ktorý vyteká. Keď máte sny, tak stále máte vedomý hnis. Keď hnis stále existuje, prirodzene sú tam rany, z ktorých vyteká. Takisto sny nie sú nič iné ako hnis vychádzajúci z vášho tela. Sny nie sú nič iné ako pripomínanie vám toho, akí chcete byť na jednej strane a akí ste na druhej strane. Sny nie sú nič iné ako komplikácie medzi tým, akí chcete byť a akí ste. 

Prvá vec, ktorú musíte vedieť je, že to akí chcete byť je možné. Po druhé, vaše myslenie nie je automatický, nebezpečný stroj. Vy vždy pristupujete k svojmu mysleniu takto: „Nemôžem ho ovládať! Nemôžem s tým nič urobiť! Je tu.“ Prečo? „Kto vie? Osud! Všetko je osud!“ Prosím pochopte, osud nie je nič iné, ako vaše rozhodnutie stratiť nádej v seba samých mysliac si, že je to osud. Prosím počúvajte! Osud nie je nič iné ako vaše rozhodnutie stratiť nádej v seba samých so záverom, že je to osud. 

Niekedy ľudia prídu a hovoria mi: „Ja som vždy naplnený, ja som vždy v priestore naplnenia.“ Keď ste v priestore naplnenia, tak nikto iný nebude mať s vami neukončenia, pochopte to veľmi jasne! Keď majú s vami ľudia neukončenia, tak nie ste v priestore naplnenia, ale v priestore nenaplnenia.   

My si vždy myslíme: „Môžem urobiť iba toľko, nie viac.“ Strácate nádej v seba samých! Prosím pochopte, stratiť nádej v seba samých je tá najhoršia vec, ktorá sa vám môže stať ako osud! Nič iné sa vám nemôže stať. Úprimné myslenie, autentické myslenie je prvý krok, ktorý musíte urobiť pre „manana“, to znamená sedieť a zosúladiť, rozjímať o tom, ako naozaj chcete, aby bola vaša vnútorná identita, vonkajšia identita, váš imidž o živote a o iných a imidž iných o vás. Pozrite sa do svojho vnútra! Jasne ich definujte.     

Ja chcem od všetkých sannyasis, detí z gurukul a ašramajtov: definujte celú svoju identitu na papier a nalepte si ju vedľa postele. Keď sa zobudíte, prečítajte si to. Keď pôjdete do postele, prečítajte si to. Je to váš Boh! Je to Nithyananda, ktorý prebýva vo vás! Je to „atma“, duša, ktorá vo vás prebýva! Takže všetko, čo je v súlade s tým, podporujte to, obohacujte to. Akékoľvek myšlienky, myšlienkový trend, ktorý je v súlade s týmito štyrmi identitami, podporujte ho, obohacujte ho, uchovávajte ho. Akýkoľvek myšlienkový trend, ktorý nie je v súlade s týmito štyrmi identitami, urobte s ním ukončenie. Pochopte jasne, vy máte schopnosť urobiť s tým ukončenie! Keď si myslíte, že s tým nemôžete urobiť ukončenie, ukončite tento vzorec, že to nemôžete ukončiť. Ukončite to. Dajte si na to čas a ukončite to. Ukončenie je možné! Vďaka ukončeniu je možné dosiahnuť čokoľvek! 

Počúvajte! Pozrite sa do svojho vnútra. Zakaždým, keď váš myšlienkový trend podporuje to, čím chcete byť, povzbudzujte a obohacujte ho. Keď je váš myšlienkový trend proti tomu, akými chcete byť, urobte s ním ukončenie. Je to možné! Vy MȎŽETE urobiť ukončenie s celou vašou minulosťou v tejto chvíli a stať sa novou bytosťou! Valmiki (významný indický svätec, autor Ramayany) to urobil, Pattinathar to urobil, Arunagirinathar to urobil! Hovorí sa tomu „spontánne osvietenie“. Všetkým týmto ľuďom netrvalo roky, aby sa stali osvietenými, aby ukončili svoju minulosť. Trvalo to iba chvíľu! Poviem vám, spontánne ukončenie je možné. Náhle osvietenie je možné! Každý deň aspoň ukončujte vzorce, ktoré vás vyrušujú, ktoré odvracajú vašu pozornosť od toho, akými chcete byť. To je „manana“ – prinesenie autentickosti do vášho myslenia, autentické myslenie. To je „manana“, autentické myslenie. 

Ďalej sa posunieme k “nidhidhyasana“, čo znamená „vyhlásenie a žitie“. Vyhlásenie spôsobu, akým budete myslieť a žiť, to je “nidhidhyasana”. Pôvodne patrí toto slovo do upanišádov, do védskej tradície, do zdroja všetkých hinduistických posvätných písiem, zdroja celej védskej civilizácie, zdroja najstaršej duchovnej civilizácie. 

Prosím počúvajte, definujem toto slovo veľmi jasnou, čistou formou: „nidhidhyasana” znamená „vyhlásenie a žitie“, „rozhodnutie byť zodpovední za svoje činnosti, skutky, pocity“. Keď máte pocit, že ste hlavou rodiny, cítite sa zodpovední za svoju rodinu, za svojho otca, mamu, manželku, syna, dcéru, pretože oni všetci sú vaša rodina. Keď sa cítite zodpovední za dedinu, tak sa cítite zodpovední za každého, ktorý je v nej. Keď sa vaša zodpovednosť rozpína, vaše vodcovské schopnosti sa rozpínajú tiež. Rozhodnutie cítiť zodpovednosť za celý vesmír, to je osvietenie! Rozpínať rozhodnutie cítiť sa zodpovednými, cítiť zodpovednosť za svet a vyhlásiť to, že odteraz sa budete cítiť zodpovední za všetko a budete pokračovať v žití s touto zodpovednosťou, to je “nidhidhyasana”.

My máme okamžite pochybnosti: „Ako to môžem? Keď sa budem cítiť zodpovedný za všetky smeti na uliciach, tak budem zbierať smeti celý deň! Nebudem môcť ísť do práce! Nebudem sa môcť starať o moju rodinu! Nebudem môcť robiť toto, robiť tamto!“ Toto sú pochybnosti, ktoré si zvyčajne ľudia vytvárajú. Prosím počúvajte! Ja nehovorím, že keď sa budete cítiť zodpovední, tak budete musieť upratovať ulice sami, alebo že nebudete musieť upratovať ulice sami. Môže sa stať čokoľvek, ale nebojte sa ponoriť do toho pocitu cítiť sa zodpovední iba kvôli vašim imaginárnym komplikáciám. Ako prvé nezabraňujte pocitu zodpovednosti vo vás!  

Problém je, že kvôli vašim imaginárnym komplikáciám vás tento samotný prvý pocit zastaví. Existujú tony a tony spôsobov a metód, ako sa môžete pretransformovať bez komplikácií, keď to najskôr začnete cítiť. Poviem vám, keď si dovolíte vo vašom vnútri cítiť zodpovednosť, tak všetky tieto imaginárne komplikácie, ktoré ste mali predtým ako ste si dovolili mať tento pocit, zmiznú! Nepodporujte tieto imaginárne komplikácie, urobte s nimi ukončenie. Dovoľte si ten pocit zodpovednosti. Najskôr venujte trochu času na to, aby sa tento pocit zahĺbil do vášho vnútra a bol v súlade s vašimi činnosťami. Musí sa do vás zahĺbiť, aby bol v súlade s vašimi činnosťami. Zodpovednosť bude potom v súlade s vašou energiou. Energia sa bude rozpínať, vaše imaginárne komplikácie zmiznú. Prosím počúvajte, ukončenie s vašimi imaginárnymi komplikáciami je prvý krok smerom k osvieteniu.  

Teraz definujem slovo „tapas“. Tapas znamená ukončenie všetkých imaginárnych komplikácií. Tapas nie je nič iné ako ukončenie imaginárnych komplikácií. „Ojas“ je slovo zo sanskritu, ktoré znamená „schopnosť ukončiť imaginárne komplikácie“. Koľkí z vás začnú mať imaginárne komplikácie vo chvíli, keď sa chcete cítiť zodpovední za celý vesmír? Zdvihnite ruky! Vy všetci potrebujete malý tapas, pretože imaginárne komplikácie môžu byť ukončené. Prečo? Pretože sú imaginárne! Imaginárne komplikácie môžu byť ukončené, pretože sú imaginárne! Keď sa budete cítiť zodpvední za všetky smeti na uliciach, ja nehovorím, že ich budete okamžite upratovať alebo že ich nezačnete upratovať. Nebojte sa týchto imaginárnych komplikácií: „Keď začnem upratovať tieto smeti, kto bude robiť moju prácu?“ Zastavte tieto imaginárne komplikácie a dovoľte, aby sa tento pocit zodpovednosti vo vás zahĺbil, pretože zodpovednosť je sila. Zodpovednosť je sila!

Ja som videl vo svojom živote, že kedykoľvek som zobral zodpovednosť, vesmír ma vždy posilnil. Prosím pochopte, vesmír čaká na to, aby posilnil každého z vás. Vesmír doslova prosí každého z vás, aby ste sa stali silnými! Je také smutné, že vy si myslíte, že vesmír takisto funguje v rovnakom politickom systéme ako vy, kde ten najvyšší človek nikdy nechce, aby nikto iný stúpal hore. Lenže mali by ste vedieť, že logika vesmíru je úplne iná. Predseda vlády krajiny nikdy nebude chcieť, aby sa niekto stal predsedom vlády, pretože potom stratí svoju identitu. Lenže hlava vesmíru chce, aby sa každý stal hlavou vesmíru, pretože čím bude viac a viac hláv, tým bude väčšie a väčšie rozpínanie! Vy ju nenahradíte, vy neobsadíte jej miesto, vy ju budete znásobovať!    

Prosím pochopte, preto vám hovorím, že aj koncept boha v našom hinduizme je založený na tomto koncepte, pochopení. Máme toľko bohov, toľko lokas (miesta, kde bohovia prebývajú)! Keď sa stanete bohom, už teraz máte svoje miesto! Vy nebudete konkurenciou pre Indraloku, Brahmaloku, Vaikunta, Kailaš. Nie!

Nanešťastie v západných civilizáciách dokonca aj koncept boha pochádza z politického systému. Učte sa politiku od duchovného vodcu, ale nie duchovno od politického vodcu! Pochopte, preto oni stále trvajú na myšlienke jedného boha. Táto myšlienka jedného boha nie je nič iné ako rozpínanie vašej autokratickej, diktátorskej mysle! V hindu-tradícii máme milióny a milióny bohov a každý z nich má svoju vlastnú loku a vy môžete stále rásť, rozpínať sa! Všetci z nich budú mať svoju vlastnú loku! My si vždy myslíme, že keď sú milióny bohov, kto ich bude viesť, kto ich bude riadiť? Nie je to potrebné! Každý z nich je nezávisle inteligentný! Nie je potrebné, aby existovala žiadna hlava, žiadny vodca! Lenže tieto západné civilizácie si vždy myslia, že keď nebude existovať žiadna hlava, tak tam bude anarchia, chaos, žiadne pravidlá, žiadne zákony, pretože oni neveria, že každý je nezávisle inteligentný! Kto riadi dopravu na všetkých planétach? Kto tam stojí s červeným signálom alebo tabuľkou „Stop“, „Presmerujte sa“? Planéty sa pohybujú tak krásne! Je také smutné, že my nerozumieme sile nezávislej inteligencie.

Existujú iba dva typy civilizácií: civilizácie, ktoré veria, že všetko je nezávisle inteligentné, že môžeme všetci existovať spolu bez toho, aby sme boli riadení nejakou najvyššou silou alebo autoritou, ktorá robí samostatné rozhodnutia. Existuje druhá skupina, ktorí veria: „Nie! Môže to riadiť jedine samostatná autorita, ktorá robí tie najvyššie rozhodnutia a ktorá má sústredenú všetku moc!“ Ja vám poviem, vy nemusíte mať centralizovanú moc, silu. „Dharma“, nezávislá inteligencia stačí na to, aby to riadila. Existujú iba dve náboženstvá: náboženstvá založené na dharme a autokratické náboženstvá založené na bohu.

Aj v hinduizme, keď sú v ňom definície boha, tak neboli nikdy prezentované, predstavené, pochopené, neboli nikdy považované za autokratickú silu. Boli prezentované iba ako skúsenosť dharmy. Ako ľudia, ktorí hýbu dharmou, ktorí ju uchovávajú nažive, ktroí sa starajú o to, aby sa koleso dhramy neustále hýbalo a ktorí zasiahne iba preto, aby sa koleso dharmy hýbalo neustále a hladko!  

Pochopte, priniesť zodpovednosť do vášho cítenia, to je “nidhidhyasana”.  Tretia iniciácia, ktorú dostanete na Vnútornom prebudení stupeň 4, je “Nidhidhyasana deeksha”, prinesenie zodpovednosti do vášho cítenia. To je “nidhidhyasana“. 

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 26. október 2013

Ukončovanie je Šiva

Ukončovanie, to je Šiva. Prosím pochopte, Mahadevova zodpovednosť nie je ničiť, ale obnovovať. On ničí staré veci, ktoré už nemôžu v prítomnosti ostať nažive. On ničí minulosť, ktorá je mŕtvou záťažou v prítomnosti, ale nie je pre ňu silou. On vytvára priestor na to, aby sa prítomnosť rozpínala a bola nažive. Ukončovanie robí presne to isté.

Prosím pochopte, môžem vám dať rovnakú definíciu ukončenia, aj Mahadevu: „To, čo páli celú mŕtvu minulosť, ktorá sedí na prítomnosti ako záťaž, ale nikdy nie ako jej sila a to čo vytvára priestor pre prítomnosť, aby sa stala prítomnosťou a rozpínala sa, aby bola nažive.“

Definícia, ktorú som vám teraz dal je pre Mahadevu, aj pre ukončenie. Prosím počúvajte! Mahadeva je stelesnenie ukončenia. Ukončenie je proces Mahadevu. Intenzívne rozjímanie je trišula (trojzubec) v rukách  Mahadevu. Tak ako sa oceňuje krava, výrobok, dom, vy môžete byť ocenení na základe vašej schopnosti intenzívne myslieť. Vaša schopnosť intenzívne myslieť vám dáva hodnotu. Nech ste v akejkoľvek oblasti, keď začnete intenzívne myslieť, tak prvá vec, ktorú zistíte bude to, ktorá oblasť je naozaj tá vaša.

Ľudia sa pokúšajú stať lekármi, keď by sa mali stať sannyasis. Ľudia sa pokúšajú stať inižiniermi, keď by sa mali stať rishis. Ľudia sa pokúšajú stať právnikmi, keď by sa mali stať lekármi. Ľudia sa pokúšajú byť na nesprávnych miestach, pretože ich myslenie sa nestalo intenzívnym. Keď budete intenzívni, tak budete vedieť, či by ste mali byť na mieste lekára alebo inžiniera. Budete na tom správnom mieste. 

Ja vám poviem, to bude ten hlavný dôvod, prečo budú moje deti z gurukul úspešné na celom svete: pretože ja ich učím úprimné myslenie, intenzívne myslenie, autentické myslenie. Oni nemajú nejasnosť v myslení.

Nejasnosť v myslení je jedno z najväčších psychologických ochorení, ktoré má ľudstvo a nikto sa mu nevenuje. Asociácia zubných lekárov je zodpovedná za to, aby chránila ľudstvo pred problémami so zubami a prichádzala s inovatívnymi riešeniami pre existujúce problémy. Asociácia psychiatrov je zodpovedná za riešenie psychiatrických problémov ľudstva a za jeho ochranu pred tým, aby bolo ovplyvnené ďalšími problémami. Takisto inkarnácia je zodpovedná za ochranu duchovného blahobytu celého vesmíru a za riešenie existujúcich duchovných problémov ľudstva. Pochopte, ja cítim túto zodpovednosť, preto sa deň aj noc snažím, aby som oslovil ľudské bytosti a pripomenul im tú obrovskú duchovnú chudobu, ktorou trpia. 

Prosím pochopte, nejasné myslenie je jedno z najväčších ochorení, psychologických ochorení, je to ochorenie vedomia, ochorenie, ktorým trpí vaše vedomie. Pochopte, prvá vec je: zosúlaďte svoje myslenie so svojim vnútorným imidžom, vonkajším imidžom, imidžom iných o vás a imidžom, ktorý máte o živote a o iných. Vedome, rozhodne urobte ukončenie s čímkoľvek, čo je mimo nich, urobte ukončenie s týmto vzorcom. Nech je vaša energia zameraná iba na tieto štyri identity. 

Prosím pochopte, „manana“ znamená, že celé vaše myslenie je zamerané na zlepšovanie vášho vnútorného imidžu, vonkajšieho imidžu, imidžu iných o vás a imidžu, ktorý máte o živote a o iných. Vnútorný imidž sú myšlienky, ktoré máte sami o sebe. Vonkajší imidž sú myšlienky o sebe, ktoré premietate navonok. Imidž iných o vás sú myšlienky, ktoré majú o vás iní. Imidž o živote a o iných sú myšlienky, ktoré máte o živote a o iných. Neustále koncentrujte vaše myslenie na to, aby ste ich zlepšovali. Zlepšovanie všetkých štyroch identít vedie k intenzívnemu mysleniu a intenzívne myslenie vedie k zlepšovaniu všetkých štyroch identít. Myslieť na zlepšovanie týchto identít je to, čomu ja hovorím „manana“.  

Zastavte nejasné myslenie, naučte sa myslieť. Chcem, aby sa toto stalo osnovami pre moje deti v gurukul. Asi štyri dni budú musieť celý deň od chvíle, keď sa zobudia až kým nepôjdu do postele, sedieť s papierom a perom, neustále budú písať na čo myslia, upravovať to a znova zosúladiť. Znova a znova zosúlaďujte vaše myslenie tak, aby ste zlepšovali tieto štyri identity. Niektorí z vás si možno pomyslíte, ako môžu deti z gurukulu pochopiť tieto veľké koncepty? Keď rozmýšľate takto, pochopte veľmi jasne, že máte hlúpe, nejasné myslenie! Moje deti dokážu rozumieť dvestokrát viac ako vy! Vivekananda veľmi jasne povedal, že pred dosiahnutím veku 14 rokov má dieťa schopnosť stať sa osvieteným.  

Chcem, aby toto praktizovali aj moji žiaci, moji ctitelia. Vezmite si štyri dni voľna z vašej pravidelnej rutiny. Choďte niekam, kde nebude od vás nič požadované, kde sa od vás nebude očakávať, aby ste nasledovali akúkoľvek rutinu. Zobuďte sa kedy chcete. Začnite zapisovať vaše zvyčajné myslenie. 

Keď sa zobudíte, prirodzene začína vaše zvyčajné myslenie. Zapisujte to. Keď budete zapisovať pol hodiny alebo hodinu, keď už nebudete mať žiadne myšlienky, prečítajte si, čo ste zapísali. Pozrite sa na to, ako môžete zosúladiť vaše myslenie na zlepšovanie týchto štyroch identít: vnútorného imidžu, vonkajšieho imidžu, imidžu iných o vás a imidžu, ktorý máte o živote a o iných. Čokoľvek nie je v súlade, urobte ukončenie s týmito vzorcami myslenia. 

Napríklad, keď ste sannyasi a máte myšlienky žiadostivosti alebo sily – keď hovorím „sila“, myslím tým politickú alebo spoločenskú silu, moc – sadnite si sami so sebou a urobte ukončenie s týmto koreňovým vzorcom. Zistite, prečo vo vás existuje tento parazitujúci vzorec. Ja vám poviem, v určitom bode ste sa cítili bezmocní, slabí. To je dôvod, prečo ste chceli spoločenskú alebo politickú moc ako alternatívu pre vašu existenciálnu silu. Urobte ukončenie s týmto vzorcom. Ja nehovorím, že by ste nemali mať spoločenskú alebo politickú silu. Nie! Všetko čo hovorím je to, že mať spoločenskú alebo politickú silu kvôli bezmocnosti vo vás je naozaj niečo nesprávne. Táto bezmocnosť musí byť ukončená, treba sa jej venovať.

Takže, ukončite všetky koreňové vzorce, ktoré nie sú v súlade s vaším vnútorným imidžom, vonkajším imidžom, imidžom iných o vás a imidžom, ktorý máte o živote a o iných a ktoré vám ich nepomôžu zlepšovať. Zlepšovanie všetkých štyroch identít, to je manana. Keď bude vaše myslenie nejasné, nezosúladíte sa s nimi. 

Prosím pochopte, autentické myslenie je manana. Ako som povedal, strávte aspoň štyri dni tým, aby ste sa naučili autentickému mysleniu a ukončili všetky neautentické vzorce. Toto je doslova ako navrhovanie si svojho vnútorného priestoru. Mnohí z vás chcete krásny vnútorný priestor, ale neustále cestujete opačným smerom. 

Ide naše myslenie ruka v ruke so spôsobom, akým chceme vytvárať sami seba? Keď vaše myslenie zlepšuje vaše štyri identity, tak potom je vaše myslenie vaším priateľom. Keď vaše myslenie pôsobí opačným smerom ako sú vaše štyri identity, keď ich nezlepšuje, potom je vaše myslenie vaším nepriateľom. Prosím pochopte, prvé čo musíte urobiť je zistiť, či vaše myslenie pôsobí vo vás ako boh alebo ako démon! Niekedy sú mnohí z vás posadnutí duchom. Čo je tento duch? Vaše vlastné myslenie, ktoré nie je zosúladené zo zlepšovaním vašich štyroch identít! Najprv si sadnite a zapíšte štyri identity, ktoré chcete mať: najlepší vnútorný imidž, najlepší vonkajší imidž, najlepší imidž iných o vás, najlepší imidž o živote a o iných. Potom s nimi zosúlaďte vaše myslenie. Keď niektoré myšlienky smerujú úplne iným smerom, ukončite ich. Vyhláste spontánne ukončenie a zbavte sa ich. Zosúlaďte svoje myslenie s týmito štyrmi identitami: vnútorným imidžom, vonkajším imidžom, imidžom iných o vás a imidžom, ktorý máte o živote a o iných. 

Pochopte, autentické myslenie je jeden z najväčších pokladov, ktoré môžu ľudské bytosti mať. Druhá iniciácia, ktorú budete mať na Vnútornom prebudení stupeň 4, je „Manana deeksha“ – iniciácia do autentického myslenia. Ja vám poviem, odrazu zistíte, že všetky okrúhliaky na morskej pláži sú diamanty! Nebudete môcť ani povedať, že ste pristáli na poklade, pretože pláž plná diamantov sa ani nemôže nazývať pokladom. Je to tak, akoby ste boli zrazu prenesení do iného sveta! To je presne to, čo sa bude diať celý deň, keď bude vaše myslenie zosúladené so všetkými vašimi štyrmi identitami. Rovnako tak, ako sa ťažké (tvrdé) uhlie stane diamantom, ťažké myslenie sa stane jedine autentickosťou. Ťažké myslenie, intenzívne myslenie, úprimné myslenie sa stane autentickosťou. Vy nemusíte robiť nič špeciálne na to, aby ste sa stali autentickými. Nemusíte stráviť každý deň nejaký čas na to, aby ste sa stali autentickými. Najprv strávte niekoľko dní a naučte sa autentickému mysleniu, naučte sa myslieť autenticky.  

Na Vnútornom prebudení stupeň 4 dostanete iniciáciu do „manana“. To znamená, že vďaka duchovnej energii, vďaka prebudeniu kundaliny sa naladíte do „manana“, ukončíte všetky vzorce, ktoré vás nepodporujú, ktoré vám nepomáhajú zlepšovať vaše štyri indentity. Manana je jeden z najväčších pokladov, síl, ktoré vám dal Boh. Lenže bohužiaľ, vy ju nepoužívate. Keď niekedy prídu ľudia a žiadajú ma o liečenie, ja naozaj cítim: „Ó bože, prečo prichádzajú a stoja predo mnou ako žobráci? Narayana (jedno meno pre Višnu, boha, ktorý je obklopený bohatstvom), prečo tu stojíš ako „daridhra“ (pomenovanie pre žobráka alebo chudobu) bez toho, aby si si uvedomil, že ty si Narayana? Ty si schopný všetkého, čoho som schopný ja!“   

Je smutné, že vlastné hlavy ľudí sa stali pre nich mŕtvou záťažou! Je to tak, ako keby na vás sedela veľká skala a nemohli by ste sa pohnúť. Ich vlastné myslenie sa stalo veľkou skalou na nich samých a oni sa cítia zviazaní. Sú zviazaní! Je to také smutné! Všetko čo musíte urobiť je iba jedna vec: zosúlaďte svoje myslenie s vašimi štyrmi identitami. To je všetko!   

Pochopte, vaše myslenie sa môže stať vaším nepriateľom alebo vaším priateľom. Záleží to od vás. Priniesť intenzitu do vášho myslenia, to je „manana“. 

Podstata dnešného satsangu je: Priveďte autentickosť do svojho myslenia. Zosúlaďte svoje myslenie s týmito štyrmi identitami – so svojím vnútorným imidžom, vonkajším imidžom, imidžom iných o vás a imidžom, ktorý máte o živote a o iných.

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 25. október 2013

Počúvanie je požiadavkou na prežitie 

Dnes chcem viac rozprávať o sile počúvania a o tom, ako je priamo spojená so schopnosťou zvládnuť utrpenie a realitu.

Pochopte, neschopnosť zvládnuť realitu, to je utrpenie. Vo chvíli, keď budete schopní zvládnuť realitu, utrpenie viac nebude existovať. Veľkú úlohu pri tom zohráva počúvanie. Keď nepočúvate, vždy si urobíte záver ešte predtým, ako informáciu pochopíte.

Prosím počúvajte, vo chvíli keď sa s začnete s niekým rozprávať a keď nepočúvate, začnete prichádzať k vlastným záverom buď odmietaním tohto človeka alebo tým, že ho vnímate ako ohrozenie. Oboje vás dovedie k utrpeniu. Keď urobíte z vtipkára darebáka, budete zbytočne trpieť. Keď z darebáka urobíte vtipkára, zanedbávate veľké problémy a príde veľké utrpenie. Na to, aby ste posúdili darebáka ako darebáka a komedianta ako komedianta, musíte počúvať.

Počúvanie je to, čo je potrebné na to, aby ste pochopili, či bude človek, ktorý pred vami stojí vo vašom živote, komediantom, alebo darebákom, alebo vaším priateľom. 

Ja som videl ako ľudia, ktorí nepočúvali, urobili chaos zo svojich životov a zo životov, ktoré boli s nimi spojené. Videl som, že utrpenie, ktoré sa mi pokúšali spôsobiť, bolo práve od tých, ktorí nepočúvali. Veľakrát takzvaní sprisahanci, ľudia, ktorí pracovali proti mne, nemali počúvanie voči mne a takzvaní ochrancovia, ľudia, ktorí sa ma pokúšali ochraňovať, nepočúvali tých sprisahancov. Smiešna vec je tá, že kvôli tomu, že nikto z nich nepočúval, skúšali spôsobiť utrpenie mne, pretože ja mám počúvanie, ja počúvam!

Prosím pochopte, aj vo vašich životoch máte obidve skupiny: ľudí, ktorí pracujú proti vám a ľudí, ktorí sa vás snažia podporovať. Lenže vtedy, keď nemáte počúvanie, obidve skupiny sa vám snažia spôsobiť utrpenie. Keď budete mať počúvanie, tak to utrpenie, ktoré sa vám snažia spôsobiť, vás nikdy nezasiahne.

Utrpenie nie je nič iné ako zvládať realitu bez počúvania. Čokoľvek považujete za utrpenie – vy máte niekedy veľmi povrchné predstavy: “Ja si myslím, že chudoba je pre mňa utrpením“ alebo: „Utrpením je pre mňa to, keď ma nerešpektujú“, „Choroba je pre mňa utrpením“ – keď máte niektoré z týchto pochopení, tak vás žiadam, aby ste trochu počúvali vašu chorobu, vašu chudobu, vaše ohováranie.   

Existujú niektoí ľudia, ktorí sa boja väzenia. Keď sa toho bojíte, tak počúvajte ten strach z toho, čo sa stane, keď budete uväznení. Existujú niektorí ľudia, ktorí sa boja smrti. Počúvajte váš strach zo smrti. Prosím, priveďte počúvanie, majte počúvanie. Ja vám naozaj poviem, že keď budete počúvať vašu chorobu, tak uvidíte, že nič také ako choroba neexistuje. Čomukoľvek hovoríte choroba nie ej nič iné ako vývoj, ktorý sa deje vo vás. Vaše telo sa vyvíja na ďalšiu a ďalšiu úroveň. Dokonca aj smrť nie je nič iné, ako odhodenie starého tela a prijatie nového tela. Prosím počúvajte! Aj vtedy, keď začnete počúvať vašu chorobu a strach z choroby, tak oboje zmiznú!

Ja vám naozaj poviem, že keď vám spôsobuje problém váš žalúdok, tak ho počúvajte. Keď vaša myseľ povie „neviem si poradiť s týmto životom“, „neviem si poradiť s touto realitou“, „neviem si poradiť s touto chudobou“, „neviem si poradiť s ohováraním“, „neviem si poradiť so strachom zo smrti, zo strachom z toho a z toho“,  „neviem si poradiť so životom“, „keď čelím nejakej nehode, neviem si poradiť so životom“, „keď mi niekto odsekne moju ruku, neviem si poradiť so životom“, „keď ma niekto zabije, neviem si poradiť so životom“, prosím POČÚVAJTE to všetko! Veľa z týchto strachov sú komedianti a vy s nimi zaobchádzate ako s darebákmi a je niekoľko darebákov, s ktorými zaobchádzate ako s komediantami! Prosím počúvajte všetko, čo vstúpi do vášho života, pred vás!    

Poviem vám, že ja takisto vďaka intenzívnemu počúvaniu správne diagnostikujem, kto je darebák a kto komediant. Vždy môžete vidieť v mojom živote, že akokoľvek veľa útokov je znova a znova proti mne posielaných, ja neustále vyhrávam. Ja nikdy neprijímam názory nikoho, či sú to názory ašramajtov alebo takzvaného „blízkeho kruhu“, alebo názory oponentov, ľudí, ktorí prechovávajú voči mne nepriateľstvo! Ja ich neberiem ako 100 % pravdu iba preto, že sú to názory blízkych ľudí a neberiem ich na ľahkú váhu iba preto, že sú to názory oponentov. Ja počúvam v každej chvíli a oddeľujem komediantov, darebákov a hrdinov. Hrdinovia nech sú povzbudzovaní k podpore, z komediantov sa smejte, darebákom sa venujte a ponúkajte im tú správnu odpoveď.  

Prosím počúvajte, počúvanie je požiadavkou na prežitie! Keď budete mať počúvanie smerom k vašej mysli, nebude vám spôsobovať viac problémov. Vaša myseľ je takisto jedným z blízkych sprievodcov, ktorých máte. Kvôli vašej dôvere, ktorú máte voči nej, pokúša sa vám dávať nesprávne informácie a využívať vás. Ja som to videl! Neznamená to, že je zločincom, ale nemá počúvanie. 

Ľudia sa ma pýtajú: „Ako sa môžeme dostať do priestoru čistého počúvania? Ako je možné byť zakaždým prakticky v priestore počúvania v našom dennom uponáhľanom živote?“

Dám vám niekoľko jednoduchých techník. Kedykoľvek budete mať myšlienky na utrpenie, útok paniky, počúvajte svoje srdce. Kedykoľvek budete s niečím konfrontovaní, počúvajte svoje srdce, krvný tlak, pečeň. Oni vám naozaj pomôžu! Naučíte sa počúvať! Občas si sadnite k stromu, k rieke, k vode. Keď poviem „voda“, myslím tým vodné teleso, ktoré má aspoň stokrát viac objemu vody ako je objem vašej krvi. Môže to byť čokoľvek: nádrž, rybník, rieka. Ak v nich bude viac ako 700 litrov vody, môže to byť považované za vodné teleso. Keď si sadnete k vodnému telesu a budete počúvať, najprv to môže vyzerať veľmi smiešne, ale rozvinie to vaše počúvanie!

Prvou iniciáciou na decembrovom Vnútornom prebudení stupeň 4, ktorú dostanete, bude „Shravana deeksha“, iniciácia do počúvania.

Ja vám naozaj hovorím, keď sa budete cítiť konfrontovaní, počúvajte. Keď budete cítiť konflikt, počúvajte. Keď budete chorí a unavení, počúvajte. Keď budete mať pocit „prečo je život taký?“, počúvajte. Kedykoľvek budete voči niečomu cítiť odpor, nesúhlas, počúvajte. Počúvajte!

Počúvajte! Vaša neschopnosť počúvať robí zo všetkého vo vašom živote utrpenie. Aj mlieko sa stane jedom! Vaša schopnosť počúvať urobí aj z jedu nektár! Prosím pochopte, počúvanie zdroja, toho a tam, kde sa dejú myšlienky, to je „unclutching“ (odpájanie myšlienok). Vy iba sedíte a počúvate sa, hovoríte sami so sebou, zaobchádzate sami so sebou ako politik, ktorému nedostal mikrofón 20 rokov a teraz ho dostal! Vaša myseľ sa správa ako politik, ktorému nedovolili pristúpiť k mikrofónu a vo chvíli keď ho dostane, neustále rozpráva a rozpráva! Vaša myseľ sa správa presne takto!  

Počúvanie vašej mysle, to je unclutching. Počúvanie vašej mysle každý deň predtým ako idete spať, to je ukončovanie. Ukončovanie nie je nič iné ako počúvanie. Keď budete počúvať, budete v priestore ukončenia, naplnenia. Počúvajte svoje fyzické ochorenia. Keď máte bolesti hlavy, počúvajte svoju hlavu. Keď máte bolesť žalúdka, počúvajte svoj žalúdok. Keď máte diabetes, počúvajte svoju únavu. Keď máte vysoký krvný tlak, počúvajte svoje podráždenie. Počúvajte každý konflikt, každý rozpor, každú konfrontáciu, ktorým čelíte v živote. Keď budete v priestore naplnenia, budete počúvať prirodzene bez akéhokoľvek trápenia alebo námahy. 

Ja viem, že kedykoľvek pošlem ktoréhokoľvek z mojich sannysis urobiť nejakú prácu, keď sa vrátia a podávajú mi správu, tak iba na základe počúvania odhadnem, či prácu urobili, alebo či ju urobili po svojom a klamú mi. Budete prekvapení, že aj tí najoddanejší sannyasis mi toľko spontánne klamú! Nie je to tak, že sú zločinci, klamári, že majú zámer mi klamať. Je také smutné, že nemajú počúvanie! Takisto mám veľa ctiteľov alebo žiakov, ktorí nemajú zámer robiť mi niečo zlé, alebo sange, alebo sami sebe, ale keď prídu a vyjadria, čo idú urobiť, ja vidím úroveň ich počúvania a vždy sa im snažím povedať, že to čo idú urobiť je zlé pre nich, alebo pre sangu: „Prosím, nerobte to, vyhnite sa tomu.“ Lenže bohužiaľ oni nemajú dosť počúvania na to, aby sa na to pozreli. Keď nemajú počúvanie, je to naozaj nebezpečné a mučivé. Je to naozaj tá najhoršia forma existencie!   

Ľudia, ktorí nemajú počúvanie, sú ako viac násobné osobnosti. Jediný dôvod, prečo svojich žiakov a ctiteľov ešte stále nepovažujem za posvätných je to, že stále nemajú počúvanie. Ktokoľvek z nich bude mať schopnosť počúvať, nezaváham ani sekundu a posadím ich na trón a ukážem ich svetu ako osvietenú bytosť. Vždy keď majú počúvanie, tak ich rešpektujem. Lenže bohužiaľ oni po niekoľkých dňoch cítia, že počúvanie je príliš náročné, že tam nechcú žiť, že chcú zatvoriť oči a pritúliť sa k svojej nevedomosti, pretože si myslia, že prístup „nestarať sa“ je veľmi zlatý. Nie! Nevedomie nie je zlaté!   

Prineste počúvanie do svojho života. Prineste počúvanie do svojho myslenia. Prineste počúvanie do svojich slov. Prineste počúvanie do slov iných. Prineste počúvanie do konfliktov, ktorými prechádzate. Ja vám poviem, keď nebudete počúvať, vaša myseľ bude s vami zaobchádzať ako politik. Keď budete počúvať, vaša myseľ bude s vami zaobchádzať ako s osvietenou bytosťou. Keď budete počúvať, vaša vlastná myseľ bude s vami zaobchádzať ako s osvietenou bytosťou. Vaša myseľ bude pre vás guru. Odvedie vás preč od všetkých utrpení. Rozpustí všetky obavy, všetky utrpenia, všetky konflikty.

Počúvanie! Počúvanie celý deň, ukončovanie celý večer, to je život jogína. Počúvanie celý deň, ukončovanie celý večer, to znamená byť v priestore počúvania v priebehu dňa a v priestore naplnenia v priebehu večera. Ja vám poviem, počúvanie je dhyana (meditácia), naplnenie je samadhi (osvietenie)! Keď budete počúvať zdroj
 slov a myšlienok v hrdle, v krku, v zdroji, budete v priestore unclutchingu. Ani jed cez neho neprejde a nevyruší telo! Toto je význam “Neelakanta”; pretože Mahadeva je ustálený v čistom priestore počúvania, dokonca ani jed nemohol skrížiť jeho počúvanie, silu počúvania a vojsť do jeho tela! 

Počúvanie je prvý krok v živote. Odo dnes budem každý deň viac rozprávať o iniciáciách, ktoré budete mať na Vnútornom prebudení stupeň 4. Prvá iniciácia, ktorú budete mať je „Shravana deeksha“, metodológia a skúsenosť počúvania. Ja vám poviem, život začína s počúvaním! Keď prestanete počúvať, život končí.  

~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 20. október 2013

Žite ako Boh na zemi

Dnes budem viac rozprávať o definícii dharmy a o: 
sile slov – Vaak siddhi, 
sile myslenia – Mano siddhi a
sile cítenia – Prema siddhi. 

Používam nové slovo – Prema siddhi, pretože láska nebola nikdy považovaná v logickom, racionálnom svete za silu, ale za vlastnosť. Lenže ja vám poviem, že láska nie je iba vlastnosť. Je to sila, pretože dokáže spôsobiť zázraky, dokáže robiť zázraky. A nakoniec budem rozprávať o Atma shakti – sile žitia. Takže Vaak Shakthi (alebo Vaak Siddhi), Mano Shakthi, Prema Shakthi, Atma Shakthi. 

Tak ako si všetko, čo chceme aby sa stalo našou súčasťou si musíme najskôr osvojiť, rovnako potrebujeme to, aby nám bolo všetko dostupné a nado všetko potrebujeme vedieť, ako to veľmi jednoducho dosiahnuť v našom živote.  

Na to, aby ste dosiahli Vaak shakti (alebo Vaak siddhi), nemusíte utiecť do nejakého vzdialeného lesa, alebo robiť nejakú neznámu techniku, metódu. Nie! Stačí iba to, aby ste vo svojom živote neklamali vášmu šéfovi a manželke. Keď dokážete byť intergrovaní s vašimi susedmi a so sebou samým, to stačí. Poviete si: „Ó, to je tá najťažšia vec, Swamiji!“ Ja viem! Ľudia sú pripravení aj utiecť do Himalíjí, pretože urobili z celého svojho života chaos, vyslovene chcú utiecť, ale nemajú záujem upratať ten zmätok, ktorý si vytvorili. 

Ja vám poviem, že keď utečiete do Himalájí z dôvodu, že ste zo svojho osobného života urobili chaos a preto v ňom nechcete byť, že musíte zmiznúť na nejaké bezpečné miesto, tak mýlite sa! Robíte chybu, pretože sa rozhodujete sa na základe nenaplnenia. Poviem vám, že iba obyčajná, jednoduchá integrita a autentickosť vám dokážu priniesť všetky tieto štyri veľké sily a dokáže spôsobiť, že sa stanú vašou realitou. 

Prosím pochopte, musíte sa naozaj pozrieť na to, aby bolo akékoľvek vaše rozhodnutie robené na základe naplnenia. Ja som teraz predložil pred vás niekoľko myšlienok. Prvá, dharma. Dám vám najskôr definíciu dharmy. Mahábhárata (staroindický epos, príbeh) veľmi jasne hovorí: „Nerobte iným to, čo nechcete aby iní robili vám.“ Toto je definícia dharmy. Tu je ten verš v originále:

Mahabharata 5-te kanto, 1517-ty verš, 113ta kapitola, Anushasana Parva, 8-mi verš:
तत्परस्य संदध्यात्प्रतिकूलं यदात्मनः। 
एष संक्षेपतो धर्मः कामादन्यः प्रवर्तते॥
|| Na tat parasya sadadhyāt pratikūla yad ātmana 
Ea sakepato dharma kāmād anya pravartate ||

Toto je definícia dharmy. Keď sa táto definícia stane súčasťou vášho rozprávania, získate silu slov, začne sa cez vás vyjadrovať Vaak siddhi. Keď sa definícia dharmy stane súčasťou vášho myslenia, vyjadrí sa cez vás sila myslenia. Keď sa definícia dharmy stane súčasťou vášho cítenia, vyjadrí sa zodpovednosť, dá vám silu cítenia. Keď sa táto jedna pravda stane súčasťou vášho žitia, vyjadrí sa cez vás sila žitia. 

Prosím pochopte, aby sa iba táto jedna pravda stala súčasťou vašich slov, myslenia, cítenia a žitia, to je podstata dharmy. Keď si vaše myslenie osvojí túto pravdu: „Nerobte iným to, čo nechcete aby iní robili vám.“, je to v podstate integrita. Môžem definovať integritu, ale nechcem dať veľmi nízku definíciu ako dodržiavať čas, hovoriť fakty. Nie! Prosím pochopte, chcem dať adekvátnu, širšiu definíciu integrity. Adekvátna, úplná, širšia definícia integrity je priniesť tento princíp: „Nerobte iným to, čo nechcete abz iní robili vám.“ do vašich slov. Priniesť dharmu do vašich slov, do slov, ktoré hovoríte sami sebe, aj iným. 

Veľa duchovných organizácií v Indii pomaly stráca toho ducha obohacovania, a veľa hinduistických spoločensko-politických organizácií stráca duchovnú silu a preto začína krajina trpieť. Duchovné organizácie sa musia naučiť, ako si zachovať duchovnú silu. Duchovné organizácie prestali s duchovným praktizovaním ako je integrita a autentickosť, prestali praktizovať spoločenské princípy ako je zodpovednosť a obohacovanie. 

Po prvýkrát sa ja pokúšam to všetko spojiť. Je skutočne čas, kedy musíme spojiť duchovnú silu a silnú inšpiráciu na to, aby sme oslovili spoločnosť tak, ako to urobili Vivekananda alebo Chhatrapati Shivaji Maharaj. Pozrite sa na silu ich integrity! Ja poznám silu slov Vivekanandu. Keď čítam slová Vivekanandu, ešte stále sú relevantné tak ako dnešné satsangy, tak ako satsang, ktorý je vysielaný dnes ráno. Slová vodcu budú relevantné vždy po celé veky. Prosím pochopte, keď privediete integritu do vášho myslenia, budete poznať tie správne slová, ktoré máte hovoriť. Všetci vodcovia, či spoločenskí, politickí, náboženskí, duchovní alebo revolucionári, všetci vodcovia sú úspešní. Vy sa môžete stať úspešným vodcom iba vtedy, keď získate silu slov. Až vtedy budete schopní vyberať tie správne slová v tej správnej chvíli.  

Mohol by som povedať, že na celom svete sú iba dva typy ľudí. Celý svet môže byť rozdelený iba na tieto dve skupiny. Jedna sú ľudia, ktorí vedia vyberať tie správne slová. Títo sú stále vodcami. A druhá skupina sú ľudia, ktorí nevedia vyberať tie správne slová. Títo sú vždy nasledovateľmi. To je všetko! Svet má iba tieto dve kategórie. 

Schopnosť vyberať tie správne slová. Prosím pochopte, ja nehovorím iba o schopnosti vyberať správne slová, keď hovoríte s inými. Ja nehovorím o rečníckych zručnostiach alebo schopnostiach byť rečníkom. To je druhoradé. Ja hovorím o schopnosti vyberať správne slová aj vtedy, keď hovoríte sami so sebou! O schopnosti vyberať správne slová voči sebe samým! Integrita začína, sila dharmy začína, Vaak siddhi začína, Vaak shakti vo vás začína vtedy, keď vyberáte tie správne slová, ktoré hovoríte sebe samým. Prosím pochopte, správne slová, ktoré hovoríte sami sebe začnú vo vás vytvárať vlastnosti vodcu. Keď budete vyberať tie správne slová voči sebe samým, budete vyberať tie správne slová aj voči iným.  

Dám vám teraz niekoľko veľmi dôležitých základných právd života. Vedome si môžete vybrať iba raz. Iba na začiatku si môžete zvoliť aké slová budete používať. Akonáhle je voľba urobená, potom už neexistuje ďaľší typ voľby. Je to ako trend. Akonáhle je vybraný a nastavený trend vášho myslenia, už si nemôžete vybrať iný trend pre seba a iný trend pre iných. 

Vo vašom vnútri je iba jeden tlačiarenský stroj. Či chcete vytlačiť niečo pre seba a niečo pre iných, môžete na tlačenie použiť iba ten istý stroj. Keď budete používať správne slová voči sebe, budete ich používať aj voči iným. Keď používate voči sebe deprimujúce, negatívne slová: „Och, čohokoľvek sa dotknem je zlyhanie.“ – keď používate takéto urážlivé slová voči sebe, budete používať tie isté slová aj voči iným. Nikdy nebudete dávať pocit dôvery, odvahu a energiu ľuďom okolo vás. Až vtedy, keď budete dávať odvahu, dôveru a energiu ľuďom, ktorí žijú okolo vás, keď budete robiť vodcami iných, až vtedy ste vodcom. Vodca bude naďalej vodcom, pokiaľ bude robiť vodcom každého. Vytvárať vodcov je prácou vodcu. Slová, ktoré používate vo vašom vnútri a slová, ktoré používate voči iným, budú vždy zosúladené. Je to dvojsečný meč.  

Poviem vám, prvý duchovný proces, ktorý musíte robiť, je priviesť dharmu do vašich slov, priniesť vedomie do vašich slov. Nasledujúci krok je priviesť dharmu do vášho myslenia. 

Prosím pochopte, vaše myslenie, vaša myseľ, váš vnútorný priestor má štyri hlavné zložky: 
Predstavu, ktorú máte sami o sebe – váš vnútorný imidž.
Predstavu o sebe, ktorú premietate pred inými – váš vonkajší imidž.
Predstavu, ktorú majú o vás iní – imidž iných o vás.
Predstavu, ktorú máte o iných a o živote – váš imidž o iných a o živote. 

Prosím počúvajte, tieto štyri zložky spolu vytvárajú spôsob, akým myslíte, prečo myslíte tak, ako myslíte, prečo sa správate tak, ako sa správate. Tieto štyri časti vášho myslenia sa musia úplne očistiť. Vyžadujú obrovské očistenie.

Pre myšlienku, ktorú máte sami o sebe, pre vnútorný imidž, máme v sanskrite slovo „mamakara“. Myšlienka o sebe, ktorú premietate pred inými, vonkajší imidž, to je „ahankara“. Očakávaniam, ktoré majú od vás iní, hovoríme v sanskrite „annyakara“. Vašim myšlienkam o živote a o iných hovoríme v sanskrite „swa-annyakara“. Ešte raz budem definovať tieto štyri dimenzie vašej osobnosti – vnútorný imidž, vonkajší imidž, imidž iných o vás, imidž o živote a o iných. 

Myšlienky o sebe, ktoré máte vo vašom vnútri, váš vnútorný imidž (mamakara) bude vždy nízky: „Čo som? Nič!“

Myšlienky o sebe, ktoré premietate pred inými, vonkajší imidž, v sanskrite „ahankara“, bude vždy viac ako to, kto ste: „Viete, kto som ja?!?“

„Annyakara“ – to, čo očakávajú od vás iní, čo od vás chcú, to ako vás vnímajú. 

To ako vnímate život a iných, to je „swa-annyakara.“

Pochopte, tieto štyri dimenzie musia byť vo vás vedome usporiadané. Keď odkladáte upratovanie vášho domu, kúpeľne, spálne, kuchyne, to všetko môže byť odpustené, ale neodkladajte upratovanie vašich myšlienok, ktoré máte o sebe, upratovanie toho ako vnímate seba samých, toho ako vnímate život. Prosím počúvajte! 

Integrita a autentickosť nie sú nič iné ako upratovanie domu, v ktorom bývame, upratovanie priestoru, v ktorom sa zdržiavame. Vo vašom vnútornom priestore sa zdržiavate viac času ako vo vašej spálni alebo kancelárii. Očistite, poupratujte ho. Je smutné, že my vynechávame miesto, na ktorom sa zdržiavame najviac času a neustále upratujeme dom, v ktorom bývame menej času. 

Najprv musíme ukončiť to, ako vnímame sami seba, to čo zažívame ako samých seba a to, ako sa premietame pred inými. Ja nehovorím, aby ste odstránili zlé vlastnosti a priniesli dobré vlastnosti. Nie! Žiadne vlastnosti nie sú dobré alebo zlé. Všetky vlastnosti sú v určitom bode dobré  a v určitom bode zlé. Ja nehovorím o tom. Snažím sa vám povedať iba jednu vec: Iba priveďte vedomie a naplnenie do vášho myslenia a získate duchovnú silu.

Poviem vám, bez duchovnej sily budú zlyhávať všetky spoločensko-politické organizácie. Keď budú mať všetky spoločensko-politické organizácie iba spoločenskú alebo politickú silu bez duchovnej sily, budú zlyhávať. A takisto, keď budú mať všetky duchovné organizácie iba duchovnú silu bez spoločensko-politickej sily, tak zaniknú. Tak ako hovorí Krišna: „Yogo Nashta Paranthapaha”! - Ak máte len duchovnú silu, ale neoslovíte (v zmysle neobohatíte) iné ľudské bytosti. 

Niekto sa opýtal Buddhu: „Prečo nútiš svojich mníchov žobrať?“ Buddha odpovedal. „Iba vtedy budú pokračovať v obohacovaní! Keby dostali všetko čo potrebujú, obohacovanie by sa v nich zastavilo!“  

Veľa mojich detí, sannyasis je naozaj úprimných,  lenže obohacovanie sa pre nich nestalo pudom sebazáchovy. Je to iba pud úprimnosti. Pud úprimnosti je niečo iné, pud sebazáchovy je niečo iné. Iba vtedy, keď budete obohacovať, budete mať naplnené základné potreby. Buddha to zachovával takým krásnym spôsobom! 

Pre mojich sannyasis je to veľmi úprimné rozhodnutie, ale nie je to rozhodnutie kvôli ohrozeniu prežitia. Buddha urobil z obohacovania rozhodnutie na prežitie. Keď nebudete oslovovať ľudí, nebudete mať jedlo! Preto od nepamäti ľudia, ktorí mali obohacovať, boli vždy nútení žobrať o jedlo, pretože vtedy keď žobrete, musíte oslovovať ľudí, musíte ich presvedčiť o tom, prečo by vám mali dať jedlo. Musíte im dať niečo na oplátku, musíte byť v kontakte s ľudstvom, musíte byť v kontakte so životom! 

Bohaté kláštory,v ktorých je nahromadeného veľa bohatstva, úplne stratili veľkú pravdu o obohacovaní. Keď sa stratí obohacovanie, začnete spať! Tak ako povedal Krišna: “Yogo Nashta Paranthapaha”! - Život je stratený, premárnený!

Ramana Maharishi krásne hovorí, že na začiatku posielali v jeho ašráme ľudí žobrať o jedlo. Bol to čas, kedy zložil krásnu stotru, verše, piesne o Arunachale (posvätná hora): “Akshara Mana Malai”. Keď sa stal jeho ašrám veľmi populárny, bohatý, hovorieval ľuďom: „Myslím si, že v tých časoch, keď naši sadhus (potulní mnísi) chodili okolo a spievali Akshara Mana Malai, sme šírili duchovno pre väčšie množstvo ľudí  ako teraz, pretože sme sa stali bohatými.“

Prosím pochopte, myslieť s vedomím, zosúladiť vaše myslenie, predstavu, ktorú máte sami o sebe, predstavu o sebe, ktorú premietate pred inými, predstavy, ktoré majú iní o vás a predstavu, ktorú máte o živote – všetky tieto štyri dimenzie musia byť vyžehlené, ukončené na základe tejto veľkej pravdy dharmy. 

Potrebujete trochu rozjímať, rozmýšľať. Vezmite si dnes trochu času na to, aby ste rozjímali o tom, ako priniesť dharmu do všetkých štyroch – do integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania – do sily vašich slov, sily vášho myslenia, sily vášho cítenia a sily vášho žitia. 
Vaša sila slov sa zväčší vďaka integrite. Vaša sila myslenia sa zväčší vďaka autentickosti. Vaša sila cítenia sa zväčší vďaka zodpovednosti. Vaša sila žitia sa zväčší vďaka obohacovaniu.

Váš čas môžete tráviť iba dvoma spôsobmi: obohacovaním, alebo lenivosťou. Čas strávený lenivosťou vás pripravuje na peklo. Čas strávený obohacovaním vás pripravuje na nebo. To je všetko! Neexistuje tretia voľba. Buď budete pokračovať v oslovovaní ľudí, ich obohacovaním, alebo sa budete ďalej motať, alebo spadnete do jamy lenivosti, scvrkávania sa, ničenia. Jeden z najväčších problémov, ktorí majú hinduisti je ten, že nikdy neoslovili svet. Na celom svete, mimo Indie, nie je ani jedna katedra na univerzitách hinduizmu obsadená rodeným hinduistom! Hinduizmus učia ľudia, ktorí sa o ňom naučili z kníh! 
Tak ako ho potom naučia? 

Jeden z najväčších problémov, ktorý máme my hinduisti je ten, že nikdy neoslovujeme ľudí, nikdy sme nestáli za dharmou. Myslíme si, že trocha duchovného praktizovania je duchovno a robíme to takto. Ja nehovorím, že chodiť do chrámu alebo spievať mantry je nesprávne, ale veľmi jasne hovorím, že to nie je adekvátne, nestačí to. Je potrebné úplne prebudovanie osobnosti na základe integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania. My musíme priniesť zodpovednosť do nášho myslenia, do nášho cítenia. Silu cítenia dosiahnete, keď prinesiete do vášho života zodpovednosť. 

Ja vždy dávam tento jeden príklad: Keď uvidíte na vašej obrazovke titulky „Výbuch bomby! 150 ľudí mŕtvych!“, tak sa prebudíte: „Ó bože! Kde?“ Irak! „Och, dobre. To je v poriadku.“ Vo chvíli, keď dostanete informáciu, že je to v Iraku, pomyslíte si: „To nie je moja zodpovednosť. Je to nejaké iné miesto. Nechajme to tak.“ Lenže keby to bola vaša krajina okamžite sa prebudíte: „Ó bože! Čo sa deje?“, pretože sa cítite emocionálne zodpovední iba za vašu krajinu? 

Poviem vám, my potrebujeme cítiť emocionálnu zodpovednosť za všetkých ľudí na celom svete. Je našou zodpovednosťou, aby sme ich obohacovali. Pochopte, iba vďaka zodpovednosti sa prebudí sila vášho cítenia. 

Obohacovanie je štvrtý princíp, oslovovanie ľudí, neustále obohacovanie životov iných ľudí.
Prosím počúvajte, integrita prináša silu slov do vás. Autentickosť prináša silu myslenia do vás. Zodpovednosť prináša silu cítenia do vás. Obohacovanie prináša silu žitia do vás. Osvojte si koncept dharmy: „Na tat parasya sadadhyāt pratikūla yad ātmana | Ea sakepato dharma kāmād anya pravartate.“ Toto je definícia dharmy. „Nerobte iným to, čo nechcete aby iní robili vám.“ Prineste tento jeden koncept dharmy do vašich slov, myslenia, cítenia a žitia. Poviem vám, budete žiť na vrchole svojich možností. Budete žiť ako Boh na zemi!

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 19. október 2013

O sile slov, sile myslenia a sile cítenia

Niekoľko posledných dní som rozprával o štyroch princípoch, o štyroch hlavných silách.

Slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným sú silou, pretože vytvárajú silu vo vašom vnútri, aj navonok. Keď sa cítite silní vo svojm vnútri, tak vyhlasujete svoju silu aj navonok. Každý kto sa cíti silný vo svojom vnútri a vyhlasuje svoju silu aj navonok v živote vyhrá. Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť vo svojom živote je, že keď budete vyjadrovať sily, ktoré vám už boh dal – silu slov, silu myslenia, silu cítenia a silu žitia – začne sa cez vás vyjadrovať viac a viac iných síl. Lenže vtedy, keď nebudete používať tieto štyri sily, tak nemôžete dostať ďalšie. Ako vám môžu byť dané ďalšie, keď nepoužívate tie, ktoré ste už dostali? Je to ako keď dostanete nejaké peniaze, aby ste mohli urobiť biznis. Lenže vy ich neinvestujete a neurobíte žiadny biznis, ale vykopete veľkú jamu, zahrabete do nej tie peniaze a zakryjete ich zemou. Keď sa budete pokúšať získať viac peňazí, nikto vám ich nedá. Keď úspešne rozbehnete biznis s peniazmi, ktoré už máte, ľudia budú prirodzene do vás investovať, budú vám veriť. 

Takisto, keď budete používať a vyjadrovať tieto štyri sily, ktoré ste dostali... Prosím pochopte, tieto štyri sily sú podľa vesmírnej ústavy vašim vrodeným právom. Sila slov, sila myslenia, sila cítenia, sila žitia – všetky štyri sily vám boli dané ako vrodené právo. Môj gurukul je o tom, aby si ľudské bytosti uvedomili tieto štyri sily. Je iba o tom, aby si ich uvedomili!

Slová, ktoré hovoríte sami sebe, priamo pracujú na vašom tele. Slová, ktoré hovoríte iným, pracujú priamo na iných. Prosím pochopte, keď budete žiť integritu, tak prvá vec, ktorá sa stane bude, že sa stanete vedomými, získate inteligenciu ako používať správne slová voči sebe, aj voči iným. Keď začnete žiť autentickosť, zažijete správny spôsob myslenia. Autentickosť je ten správny spôsob myslenia. Používajte vaše myslenie na to, aby ste dosiahli to, čo v živote chcete. 

Najprv prineste jasnosť do toho:
Ako chcete vnímať sami seba – to je mamakara, váš vnútorný imidž.
Ako sa chcete premietať pred inými – to je ahankara, váš vonkajší imidž.
Čo chcete, aby od vás očakávali iní a ako chcete, aby vás vnímali – to je annyakara, imidž iných o vás.
Ako vy chcete vnímať iných a svet – to je swa-annyakara, imidž o živote a o iných.    

Nech sa vaše myslenie zosúladí so všetkými štyrmi smermi na vrchol svojich možností. To je to, čomu ja hovorím sila myslenia. Celý deň myslite iba na to, ako posilniť všetky štyri a priviesť ich na vrchol možností: ako urobiť váš vnútorný imidž tým najlepším, ako urobiť váš vonkajší imidž tým najlepším, ako urobiť imidž iných o vás tým najlepším, ako urobiť váš imidž o živote a o iných tým najlepším. Vkladať svoju energiu do toho, aby ste urobili všetky tieto štyri dimenzie čo najlepšie, to je sila myslenia.   

Prosím pochopte, sila myslenia je ako oheň, ako elektrina. Môžete ju používať, ale môže vás aj zničiť. Oheň môžete použiť na to, aby ste v živote urobili čo chcete - na varenie, na toľko rôznych vecí. Elektrinu môžete použiť na čokoľvek chcete, na toľko dobrých vecí. Keď neviete ako zaobchádzať s ohňom, môže zničiť celý váš život. Keď neviete ako zaobchádzať s elektrinou, môže zničiť celý váš život.  

Ani vaše bohatstvo, ani spoločenská pozícia, ani čokoľvek iné sa nemôže rovnať sile myslenia. Keď získate silu myslenia, všetko ostatné k vám príde. Lenže keď ju nebudete mať, keď nebudete poznať správny spôsob myslenia a to ako ho používať, aj keď vám v živote prídu tie najlepšie veci, stratíte ich, prídete o všetko. 

Decembrové Vnútorné prebudenie stupeň 4 na Bali bude celé o tom, ako používať umenie sily myslenia, o tom ako vám pomôcť, aby ste zažili silu myslenia. Celá sanga sa sústreďuje na to, aby vás inšpirovala, aby vám pomohla zúčastniť sa yatry (putovnej cesty) na Vnútornom prebudení na Bali, kde budete každý deň dostávať veľmi jedinečné iniciácie „shakti mandala“. Shakti mandala znamená vytvorenie energetickej mandaly prostredníctvom ľudí, ktorí sa stali médiom, sprostredkovateľmi pre vesmírne vedomie, ktorých kundaliny energia je prebudená. Prostredníctvom nich vytvoríme shakti mandalu. Vy budete sedieť vo vnútri tejto mandaly a dostávať energetický daršan (iniciáciu), výnimočný spôsob energetického daršanu, spoľahlivý spôsob prebudenia vašej kundaliny energie. Budete sedieť na yantre (obrazec alebo mandala), ktorá bude energizovaná a namaľovaná na plechu z čistej medi. Vďaka pomoci shakti mandaly zažijete prebudenie vašej kundaliny a energetický daršan. Každý deň a každá iniciácia budú skúsenostné a veľmi silným spôsobom vás naučia umeniu myslenia.

Tretia sila je umenie cítenia. Prosím pochopte, čokoľvek môžete cítiť ako radosť, čokoľvek môžete cítiť ako bolesť. Je to vaša voľba. Zo všetkého môžete urobiť radosť, zo všetkého môže urobiť bolesť. Aj tie najväčšie úspechy, dobré veci môžu byť pre vás bolesťou, alebo tie najhoršie veci v živote môžu by pre vás radosťou. Je to vaša schopnosť cítiť tak, ako to chcete. Umenie cítenia je veľmi dôležitá téma. Keď sa budete cítiť zodpovední za všetky udalosti, ža všetko dianie, tak budete všetko cítiť ako radostné a nič vás nedokáže urobiť bezmocnými. Keď budete mať pocit, že za všetko sú zodpovední iní, tak budete cítiť, akokeby vás aj dobré veci uväzňovali, alebo budete mať pocit, že ste do nich nútení. Sila cítenia je veľmi dôležitá vec na to, aby ste boli v živote úspešní.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 18. október 2013

Používajte sily, ktoré máte

Včera som pokračoval v rozprávaní o sile slov, sile myslenia, sile cítenia a sile žitia. Rozprával som o sile slov, o tom, že je to jedna z dôležitých síl, ktoré máme, ale doteraz sme ich nepoužívali. 

Ľudia ku mne prichádzajú a hovoria mi: „Swamiji, daj mi nejakú siddhi, výnimočnú silu!“ Ja im odpovedám: „Prečo najprv nepoužívate sily, s ktorými som vás poslal na planétu Zem? Najprv používajte sily, ktoré som vám už dal. Používajte najprv tie, vyjadrujte najprv tie a až potom môžete dostať ďalšie sily.“ 

Používajte silu slov cez integritu. Používajte silu myslenia cez autentickosť. Používajte silu cítenia cez pocit zodpovednosti. Používajte silu žitia cez obohacovanie. Vnútorné prebudenie stupeň 4 bude iba o tom, aby sa toto stalo skúsenosťou vo vás. Zaväzujem sa voči vám všetkým, že sa uistím, aby ste zažili sily Vaak siddhi, sily vedomia vodcu a sily autentickosti. Sila autentickosti znamená, že budete žiť v priestore večných možností, že nebudete mať pocit, že je niečo nemožné. Prelomíte obmedzenie, že je niečo nemožné!

Myšlienka, že je niečo nemožné, vás oddeľuje od vesmíru, oddeľuje vás od boha. Kedykoľvek hovoríte: „Toto je pre mňa nemožné“, ste človek oddelený od boha! Prelomte obmedzenie, že je niečo nemožné! Ja nehovorím, že začnete lietať, že začnete chodiť po vode. Všetko čo hovorím je to, že budete vedieť, že vy vytvárate zákon, kto môže lietať, čo môže lietať, kto môže chodiť po vode, čo môže chodiť po vode. Budete vedieť, že vy ste vlastníkom ústavy, že ste hlavou ústavy vesmíru a preto môžete robiť, čo len chcete! Môžete lietať vďaka tomu, že prijmete telo vtáka. Budete vedieť, že ste hlavou ústavy vesmíru. Budete vedieť, že ste vytvorili zákon. Budete vedieť, čo všetko dokážete vyjadrovať vďaka telu a čo všetko nemôžete vyjadrovať, pretože ste si vytvorili také telo, aké máte. Takisto ja nehovorím, že nebudete mať žiadny iný prínos, než  je intelektuálne pochopenie. Nie! Možno nebudete schopní  lietať, ale budete schopní bežať naozaj, naozaj rýchlo! Veľa síl, ktoré má vaše telo, ale ktoré zatiaľ nie sú otvorené, môžu byť otvorené! 

Sila zodpovednosti. Kedykoľvek sa unavíte, keď čelíte konfliktom, rozporom, necítite sa zodpovední a preto vo vás nastáva únava. Schopnosť čeliť konfliktom,  protikladom a problémom je jedna z dôležitých vlastností, ktoré potrebujete na to, aby ste sa stali vodcom. Pocit zodpovednosti vám dá túto silu, urobí z vás vodcu. Iba vtedy, keď budú odstránené všetky koreňové vzorce, ktoré vo vás vytvárajú vzorec paniky, budete schopní zvládnuť zodpovednosť.

Vaša dlhovekosť je priamo spojená s vnútorným priestorom bez vzorcov. Keď sú vaše vzorce silné, tak aj malá panika, malý problém, malý konflikt, malý rozpor zvyšujú váš krvný tlak, uvoľňujú adrenalín, oslabujú vaše zdravie a skracujú vek. Vnútorný priestor bez vzorcov,  bez konfliktov je dôležitá vec. Keď si vytvoríte vnútorný priestor bez vzorcov, zaručujem vám, že budete žiť zdravo, dlho a nebudete mať strach z konfliktov, rozporov, kontroverzií, sporov. Budete im čeliť. Schopnosť čeliť kontroverziám, to je vedomie vodcu.  

Poviem vám, nechoďte ku guru, o ktorom nehovoria, že je kontroverzný! Každý kto je aktívny, je vždy nazývaný ako kontroverzný. Keď je spoločensky aktívny, je nazývaný ako kontroverzný.

Sila slov. Keď budete používať silu slov, budete vedieť, že budete používať tie najlepšie slová voči sebe, aj voči iným. Budete taký šťastní, budete mať pocit, že ste silní, posilnení! Slová sú materiál, z ktorého ste vytvorení. Táto budova sa bude cítiť silná na základe toho, z akého materiálu bude postavená. Keby bola postavená z tehál, cítila by určitú úroveň sily. Keby bola postavená z kameňa, cítila by to na úplne inej úrovni. Sila tejto budovy, to ako vníma sama seba, je založené na materiále, z ktorého je postavená. Takisto to, ako vy vnímate sami seba je založené na slovách, ktoré používate voči sebe. Keď budete používať silu slov, budete mať silné vnímanie seba samých, budete opatrne vyberať slová, ktoré hovoríte sebe, aj iným!

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 17. október 2013

Vlastné ja, svet, boh a ľudstvo

Dnes chcem viac rozprávať do hĺbky o niektorých princípoch, o tom, čo vo vás môže spôsobiť sila slov, sila myslenia, sila cítenia a sila žitia. Radšej by som mal použiť slová „sily žitia“ ako „sila žitia“, pretože slovo žitie, to nie sú len slová + cítenie + myslenie. Život nie sú len slová + myslenie + cítenie. Je to niečo viac ako tieto slová spolu. Pochopte, život nie je len vaše telo + myseľ. Je to niečo viac. Zložka života, ktorá v ňom tvorí to „niečo viac“, nie je ešte definovaná a nie je zatiaľ možné ju vysvetliť. Je to nejasná oblasť.

SILA SLOV. Slová, ktoré hovoríte, môžu váš život buď vytvárať alebo ničiť. Slová, ktoré hovoríte sami sebe, môžu váš život vytvárať alebo ničiť. Slová, ktoré vám hovoria iní, nie sú náhoda. Sú za to zodpovedné slová, ktoré vy hovoríte iným. Slová, ktoré vyprsknete na vašich zamestnancov, dostanete späť od vášho šéfa. Slová, ktoré vrhnete na vašich susedov, obdržíte od niekoho iného vo vašom živote. Slová, ktoré hovoríte, doslovne vytvárajú karmický tok vo vašom živote. Je to tak, ako keby cesta, po ktorej idete, rozhodovala o cieli, ktorý máte dosiahnuť. Slová, ktoré hovoríte, rozhodujú o karmickom toku vo vašom živote, ktorý môže váš život buď vytvárať alebo ničiť.

Slová, ktoré hovoríte sami sebe sú oveľa dôležitejšie ako slová, ktoré hovoríte iným. Pozrite sa do svojho vnútra na slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným. Slová, ktoré hovoríte sami sebe, môžu okamžite zmeniť spôsob vášho myslenia, to ako vnímate sami seba, to ako bude reagovať vaše telo, myseľ a svaly. 

Sila slov, to je Saraswati (bohyňa poznania, hudby a umenia). Sila myslenia, to je Lakshmi (bohyňa bohatstva a prosperity). Sila cítenia, to je Durga (inkarnácia Devi, matky vesmíru). Všetky tri sily sú pre nás prístupné, keď sa naučíme, ako ich používať.

SILA MYSLENIA. Jediná myšlienka v jednom momente môže spôsobiť, že čokoľvek vo vašom živote bude vyzerať ako boh a v ďalšom ako démon. Keď sa budete klaňať čo i len malému kameňu, ten sa stane bohom. Keď budete mať z neho strach, aj boh bude vyzerať ako démon. 

Sila myslenia. Vaša logika dokáže hrať na všetky strany, podľa toho na akú stranu sa prikloní. To ako myslíte je silou pre vás a pre ľudí okolo vás. Amerika minie každý rok po celom svete 600 biliónov dolárov iba na to, aby cez médiá propagovala svoj životný štýl, spôsob obliekania, stravovania! Prečo? Pretože v momente, keď začnete myslieť tak, ako to chce, stanete sa kupujúcim jej produktov. Takže pre koho budete celý život zarábať? Pre ňu! Pretože keď chcete byť šťastní, musíte robiť to, o čo vás žiada! Keď si myslíte, že ste šťastní, budete to oslavovať tak, ako to od vás očakáva, tak ako chce, aby ste míňali.

Kedysi ste bežali do chrámu, keď ste boli šťastní. Keď ste boli smutní, takisto ste bežali do chrámu. Teraz je to tak, že keď ste šťastní, tak bežíte do obchodu s alkoholom. Keď ste smutní, znova bežíte tam! 

Prosím pochopte, to ako myslíte dodáva silu vám alebo iným. V momente, keď Amerika dosiahne, aby ste mysleli tak ako chce, tak vaše jedlo, vaše oblečenie, spôsob vášho života budú presne také ako chce. Či budete šťastní alebo radostní, získa z vás peniaze. Vaša radosť jej zarobí peniaze. Vaše šťastie jej zarobí peniaze. Nanešťastie, vy oslavujete jej sviatky, tak ako chce. 

Naša kultúra je založená na tom, že konzumujeme to, čo rastie v pôde, na ktorej žijeme. Štýl stravovania sa mení každých 100 km, pretože my máme hlboký pocit spojenia s pôdou, na ktorej žijeme. Veda o stavaní obydlí, ktorú voláme „Vastu veda“, jasne hovorí, aby ste svoj dom alebo miesto na akýkoľvek účel, ako sú spoločné haly, chrámy, nech je to čokoľvek, aby ste ich robili z materiálov, ktoré získate z tej oblasti. Iba takto je možné zaistiť dlhovekosť konštrukcie stavby. Keby sa dodržiavalo toto pravidlo, pri tsunami by nezahynulo toľko ľudí. Pretože sme začali presúvať materiál z jednej oblasti do druhej, kde nemôžeme bývať, ale nútime prírodu, aby nám vyhovela, príroda je podráždená, nahnevaná a zomiera veľa ľudí. 

Náš životný štýl je taký krásny! Každých 100 km máme jedinečný spôsob obliekania, stravovania, aj bývania.

Je také smutné, že multinárodné spoločnosti s vami všetkými zaobchádzajú ako zo zvieratami, čo je zodpovedné za všetku kriminalitu vo svete. Deje sa extrémne oddelenie od prírody! Nič nie je prírodné – to čo jete, čo si obliekate, ani to kde žijete! 

Včera sme diskutovali o „transformačných“ biznisových organizáciách, ktoré robia duchovnú transformáciu ako obchod: scientológia, Landmark, integrálna teória. Všetky ich transformačné ideológie sú upravené upanišády, upravené védy (posvätné texty). Prosím pochopte, tak veľmi sa vzdialili od pôvodných právd! Chcem, aby ste to pochopili. Je to naozaj veľmi dôležitá pravda!

Štyri hlavné komponenty, ktoré musíte pochopiť, sú: vlastné ja, svet, boh a ľudstvo. Keď sa pozriete na naše skoršie posvätné knihy, hinduimus hovoril iba o troch: vlastné ja, svet a boh. Ja som pridal štvrtý komponent.

V satya juge neboli potrebné žiadne knihy. Existovala iba „shruti“: ľudia len počúvali a stali sa osvietenými. Majster učil, žiak sa stal osvieteným! To je všetko! Vtedy neboli potrebné žiadne knihy. 

V Tretha juge, v časoch Rámu, sa do kolektívnej pamäte začala dostávať separácia, oddelenie. To znamená, že kritické množstvo ľudí sa začalo oddeľovať od „ja“ a od „sveta. Začala sa vytvárať priepasť medzi „ja“ a „svetom“, ale stále existovalo spojenie s bohom. 

Potom, v Dwapara juge, v časoch Krišnu, začalo kritické množstvo ľudí trpieť aj oddelením od boha. Keď Krišna opustil telo, začala sa Kali juga. Keď kritické množstvo ľudí začalo trpieť oddelením od boha, vtedy ste začali mať tri entity. Je potrebné, aby ste pochopili všetky tri. 

Štvrtá entita, to znamená ľudstvo, sa tak vzdialila od prírody a od sveta, že ju musíme takisto pridať k ostatným komponentom. Po prvé, v Satya juge sa osvietenie prenášalo iba slovami, bez akýchkoľvek kníh. Po druhé, v Tretha juge sa masy ľudí začali oddeľovať od svojho „ja“ a od „sveta“, začali zažívať priepasť medzi „ja“ a „svetom“. Všetky písma z Tretha jugy hovoria iba o týchto dvoch komponentoch: Jeeva a Jagat, „vlastné ja“ a „svet“. V tretej juge, Dwapara juge, v časoch Krišnu, sa bežné masy začali cítiť oddelené nielen od sveta, ale aj od boha. Preto musíte teraz pochopiť všetky tri komponenty: vlastné ja, boha, aj svet.

Teraz sa deje ďalšie oddelenie. Život ľudí je tak vzdialený od sveta, že som musel vytvoriť štvrtú časť: vlastné ja, boh, svet a ľudstvo (spoločnosť), pretože to, čo vy považujete za hodnotné, sa tak vzdialilo od prírody. Teraz už viac nie sú hodnotné vzácne veci, ktoré sú v prírode. Teraz je viac hodnotný papier. Vaše doláre, ktoré vynašiel človek, sú viac hodnotné. Vaše potešenia nie sú viac založené na prírode. Vaša bolesť nie je viac založená na prírode. Keby ste boli spojení s prírodou, vaša bolesť by bola iba fyzická. Lenže teraz, keď nedostanete žiadne ocenenie, tak zažívate bolesť, čo nie je prirodzené! Kedysi bolo vašim potešením mať zlato, perly alebo diamanty, ktoré boli prirodzene prístupné a vzácne. Stali sa hodnotnými vďaka záujmu a nedostatku v zásobovaní. Všetko to, o čo je väčší záujem, než je dostupnosť, sa stáva hodnotné. To je prirodzený zákon.

Lenže teraz je to, čo si myslíte, že je hodnotné iba „vytvorený dopyt“, alebo „vytvorené pochopenie“. Dolár nie je prirodzený, ale umelý fenomén. Takisto princípy, na základe ktorých rozmýšľate alebo žijete, nie sú prirodzené. Sú založené na zákonoch krajiny. Krajina, v ktorej žijete, sa stala významnou súčasťou vášho systému myslenia. Jednu generáciu predtým sme prirodzene žili na obyčajnej vodovodnej vode. Nie je to tak, že sme každý deň zomierali kvôli kontaminovanej vode, ale teraz nás prinútili veriť, že bez balenej pitnej vody nemôžeme prežiť. Pretože sme začali tomu silno veriť, aj naše telo tomu verí. 

Toto oddelenie je spôsobené nevedomými vizionármi, nevedomými vodcami, nevedomými ľuďmi, ktorí robia rozhodnutia. Keď rozmýšľate tak, ako to chce vaša nevedomosť, je to ako keď slepý vedie slepého. 

Prosím pochopte, to ako myslíte je veľmi dôležité. Môže to spôsobiť, že budete silní alebo bezmocní. Jednoduché zmýšľanie o vašej pitnej vode môže urobiť váš imunitný systém silným alebo bezmocným. Jednoduché zmýšľanie, ktoré máte o vašom jedle vás môže urobiť silnými alebo slabými. Vďaka Nirahara samyame som prelomil mnoho mýtov, ktoré vás naučili. Dokázal som, že bez prísunu jedla sa zvýšila hladina vitamínu D, hemoglobínu, že sa vaše telo zbavilo chorôb, čo úplne prelomilo všetky mýty, o ktorých vás učili. 

Ja nie som proti tomu, aby ste raz za čas mali pizzu, alebo jedlo z McDonalda, ale spôsobom, akým sa to deje, sa stávame presne takými ako sú ľudia v Amerike. Budeme jesť to isté jedlo, ktoré nemá to správne zloženie pre naše zdravie, pretože náš systém funguje na základe zeme, kde žijeme a vzduchu, ktorý dýchame. Keď budú ľudia, ktorí žijú na brehoch rieky, jesť ryby z tejto rieky, celé ich telo bude dokonale vyvážené. Lenže nebude to tak u ľudí, ktorí žijú od tejto rieky ďaleko. Keď žijete blízko oceánu a budete jesť ryby, ktoré sú v ňom prístupné, celé vaše telo bude vyvážené. 

Prosím pochopte, myšlienka jedla by mala byť chápaná ako veci, ktoré v tele nemáte! Tie komponenty ktoré vám ponúka 5 základných elementov, a ktoré sú vo vašom okolí, to prijať v podobe jedla a posilniť tým váš systém, to je jedlo. Preto jedzte to, čo rastie v pôde okolo vás, jedzte to, čo je pre vás prístupné na mieste, kde žijete v okolí 100 km, stavajte svoje domy z materiálov, ktoré sú prístupné vo vašej oblasti. Keď bývate blízko lesa, urobte si krásny dom z dreva, ktoré je v ňom prístupné, z materiálu, ktorý je prístupný v tejto oblasti, pretože aj dom, v ktorom bývate vám pridáva energiu. Oblasť, v ktorej žijete, krajina, v ktorej žijete vždy prirodzene vyvažuje a dodáva vám cez tieto materiály ako je jedlo, vzduch a cez to ako veci používate to, čo nemáte prirodzene. 

Nanešťastie vy myslíte tak, ako vás učia a ako chcú, aby ste mysleli. Niekto iný používa silu vášho myslenia. Niekto iný si vychutnáva to, ako myslíte. Obliekajte si šaty, ktoré sú vyrobené z vlny z vašej oblasti. Neprinášajte vrecovinu (vrecia) z inej krajiny. Celý svet si oblieka vrecia a nazýva to džínsy! Siddhovia a sadhus si síce tiež obliekali prírodnú vrecovinu, ale na rozdiel od vás takú, ktorú získali z juty v tejto oblasti. Teraz dovážate túto jutovinu z inej krajiny a robíte z toho módu. To, ako myslíte, sa stalo silou pre niekoho iného.

Tá najhoršia vec, ktorá sa môže stať ľuďom je tá, keď zabudnú na správny spôsob cítenia. Spôsob cítenia, ktorý si pestujete alebo ktorým sa zaoberáte, vás vedie na vrchol možností vášho života. Aj keď je naše jedlo a obliekanie ničené, nemám o nich toľko strachu. Lenže ničené, znehodnocované je aj to, ako cítime radosť, smútok, ako si vychutnávame potešenia, tanec, spev! Prečo, keď cítim radosť, by som mal skákať ako to chcú iní? Nechajte ma skákať tak, ako sa mi páči, ako to chcem ja! Lenže v modernom svete je nanešťastie aj váš plač, smiech, vaša radosť, smútok, všetko je diktované medzinárodnými spoločnosťami. To čo by ste mali robiť keď máte radosť, vám neustále priamo nariaďuje reklama!

Poviem vám: keď cítite radosť, skáčte, tancujte a oslavujte život! Keď sa cítite smutní, kričte a ukončite to! Buďte v mieri a pokoji, aby vaše cítenie plynulo veľmi prirodzene. Nanešťastie, vy nie ste viac prirodzení ani vo vašom cítení. Prosím pochopte, keď vaše slová nie sú silou pre vás, sú silou pre niekoho iného! Keď vás vaše cítenie nerobí silnými, niekoho iného robí silným a vás prirodzene bezmocnými! Keď vás vaše myslenie nerobí silnými, niekoho iného robí silným a vás prirodzene bezmocnými! Keď vás vaše slová nerobia silnými, niekoho iného robia silným a vás bezmocnými! 

Podstata dnešného satsangu je: Keď vás vaše slová oslabujú, robia silným niekoho iného! Keď vás vaše myslenie nerobí silnými, robí vás bezmocnými a posilňuje niekoho iného! Takisto je to s vaším cítením, aj žitím!

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 13. október 2013

Vyhrajte hru s názvom život
Dnešný satsang bude špeciálne o Vnútornom prebudení stupeň 4. Stále sa mi nepodarilo predstaviť ani stupeň 3, ale pokúsim sa  uviesť, na čom budeme pracovať na tomto stupni 4.Pochopte, Saraswati (bohyňa poznania, hudby a umenia) zotrvá nažive vďaka neustále pretekajúcej inteligencii, poznaniu a životu. Lakshmi (bohyňa bohatstva a prosperity) zotrvá nažive vďaka zamrznutým myšlienkam z minulosti. Prečo má diamant hodnotu? Pretože posledných niekoľko tisíc rokov sa ľudia za nimi bláznia. Prečo má zlato hodnotu? Pretože sa ľudia za ním pomerne dlhú dobu bláznia. Na základe minulých myšlienok predstavuje Lakshmi koncept bohatstva, lenže Saraswati je založená na prúde života. Všetky naše programy sú následkom prúdiacej Saraswati, sú živé. Saraswati neustále vyjadruje samu seba silnejšou a silnejšou inteligenciou veľmi silným spôsobom.   Všetkým novým satsanghis (účastníkom satsangu) teraz predstavím pár jednoduchých právd a potom sa presuniem k tomu, čo budeme robiť na Vnútornom prebudení stupeň 4.


Vnútorný imidž je to, ako vnímate sami seba vo vašom vnútri. Väčšina z nás má o tom veľmi zmätené myšlienky. My dokonca ani nemáme o sebe jasnú predstavu – kto sme a čo chceme. Vonkajší imidž je to, ako sa premietame pred inými. V sanskrite je vnútorný imidž „mamakara“, vonkajší imidž je „ahankara“. Imidž iných o nás je to, čo od nás iní očakávajú. V sanskrite ho voláme ako „annyakara“. Imidž o živote je to, čo si myslíme o živote a o iných, v sanskrite je to „swa-annyakara“.


Pochopte iba tieto štyri veci, je to viac ako dosť:

Vnútorný imidž – to, ako vnímate sami seba.
Vonkajší imidž – to, ako sa premietate pred inými.
Imidž iných o vás – to, čo od vás očakávajú iní.
Imidž o živote – to, čo si myslíte o živote a o iných.
  
Teraz vám dám niekoľko prirovnaní. Prosím počúvajte! 

Keď sa vonkajší imidž posunie smerom k vnútornému imidžu (keď to ako sa správame navonok prispôsobíme úplne k tomu, ako sa vnímame vo vnútri), to je mier, pokoj. Keď sa vnútorný imidž posunie smerom k vonkajšiemu imidžu (keď to ako sa vnímame vo vnútri prispôsobíme úplne k tomu, ako sa ukazujeme navonok), to je úspech. 

Zopakujem ešte raz: Keď váš vnútorný imidž bude ako základ a zosúladíte s ním váš vonkajší imidž, zažijete pokoj, mier, odovzdanie. Keď posuniete vaše vnútro smerom k tomu, čo ukazujete navonok, nazýva sa to úspech. Keď budete udržiavať to vonkajšie ako základ a posúvať to vnútorné smerom k tomuto základu, k tejto mierke, tak budete úspešní. Tomu sa hovorí úspech.

Keď sa váš vnútorný imidž posúva smerom k imižu iných o vás (keď to akí sme vo vnútri prispôsobíme úplne tomu, ako nás iní chcú vidieť), tomu sa hovorí láska. Vtedy váš vnútorný imidž smeruje k tomu, aby naplnil imidž iných o vás. To je láska. 

Keď váš vnútorný imidž smeruje k imidžu aký máte o živote, to je deštrukcia, pretože váš vnútorný imidž je vždy nižší ako život. Keď sa váš vnútorný imidž pokúša naladiť na váš obraz o živote, bude to deštrukcia. 

Keď sa imidž iných posúva smerom k vonkajšiemu imidžu (keď to ako nás iní vnímajú sa prispôsobuje tomu, ako sa prezentujeme navonok), je to sebectvo. 

Ja vám týmto podávam silné sútry (aforizmy), princípy života, vďaka ktorým v každej situácii pochopíte, čo sa pokúšate robiť. Ten najväčší zmätok môžu zničiť iba tie najväčšie pravdy. Jednoduchý zmätok môžu zničiť jednoduché pravdy, ale ten najväčší zmätok môže byť zničený iba vďaka najväčším pravdám. Vy veľakrát v mene duchovna manipulujete dokonca aj sami seba bez toho, aby ste mali jasnosť. 

Keď sa váš vnútorný imidž zosúladí s vaším imidžom o živote, to je deštrukcia. Keď sa váš vnútorný imidž pokúša zosúladiť s imidžom o živote, ktorý máte, bude to spôsobovať nehody vo vašom živote. Pretože aký je imidž o živote, ktorý vy máte? Zvyčajne máte o živote a o iných veľmi nízke myšlienky. Keď sa snažíte o to, aby sa stali realitou, budete vo vašom živote neustále priťahovať iba nehody. Neobmedzujte slovo „nehoda“ iba na to, že to znamená ísť na nejakom vozidle, nabúrať a zraniť sa. Aj zlomený vzťah je nehoda, aj zmätok v pochopení je nehoda, aj negatívne myšlienky o živote sú nehoda, aj depresia je nehoda!  

Počúvajte pozorne ako sa tieto štyri imidže zahrávajú s vašimi emóciami. Či svoj život vytvoríte alebo zničíte závisí od toho, ako zaobchádzate s týmito imidžmi. Základná požiadavka je zaobchádzať s nimi s jasným pochopením.

Keď sa vnútorný imidž zosúladí s imidžom aký máte o živote, spôsobí to nehody. Keď sa vonkajší imidž (to ako sa ukazujete navonok) zosúladí s imidžom aký máte o živote, spôsobí to zázraky, pretože váš vonkajší imidž je vždy väčší ako život samotný. Vy vždy premietate navonok, aký ste veľký človek. Keď sa váš vonkajši imidž zosúladí s tým, čo vy považujete za život, budete vo vašom živote neustále vidieť zázraky. Keď všetky štyri imidže dosiahnu svoj vrchol možností, to je osvietenie!

Keď sa vnútorný imidž posúva smerom k vonkajšiemu, to je úspech.
Keď sa vonkajší imidž posúva smerom k vnútornému, to je mier, pokoj.
Keď sa vnútorný imidž posúva smerom k imidžu iných o vás, to je láska.
Keď sa imidž iných o vás posúva smerom k vášmu vnútornému imidžu, to je sebectvo.
Keď sa vnútorný imidž posúva smerom k tomu ako vidíte život, to je nehoda.
Keď sa vonkajší imidž posúva smerom k tomu ako vidíte život, to je zázrak.
Keď sa všetky posúvajú smerom k svojmu vrcholu, to je osvietenie.

Veda o všetkých štyroch imidžoch bude úvodom k Vnútornému prebudeniu stupeň 4, na ktorom sa budete môcť posunúť na ďalší stupeň vo všetkých štyroch smeroch, ktorými budete chcieť, hlavne k vrcholu svojich možností. Posunúť všetky štyri dimenzie vašej osobnosti k vrcholu svojich možností, to je osvietenie. Budete mať úvodné sedenia, hodiny, intranalyzácie, kriye, iniciácie, ktoré usmernia všetky štyri imidže k vrcholu ich možností.

Na Vnútornom prebudení stupeň 3 sa venujeme do určitej úrovne tomu, ako pochopenie týchto imidžov môže pozdvihnúť náš životný štýl, kvalitu života.   

Niekoľko dní strávime na rôznych miestach na rôznych sedeniach, aby ste pochopili tieto imidže. Rovnako ako keď hráte šach, to ako môžete posúvať figúrky a vyhrať hru, presne takto sa môžete hrať s vašimi imidžmi, posúvať ich ako chcete a vyhrať hru nazývanú život! Pretože vaše imidže sú iba vaše pochopenia, sú ako hmota, nie sú neovládateľné. Môžete s nimi zaobchádzať ako chcete, môžete s nimi robiť čo chcete.  

Naučíte sa procesy na to, ako zažiť a vyjadrovať silu slov. Prvý deň budete mať iniciáciu Vaak siddhi (sila slova), druhý deň Manana deekshu – iniciáciu do správneho myslenia. Počas všetkých 23 dní budete mať 23 rôznych iniciácií, nielen energetický daršan! Naučíte sa proces ako vyjadrovať silu myslenia, silu cítenia, silu žitia. Budete mať špeciálnu iniciáciu pre unclutching (nespájanie myšlienok do súvislostí) a predovšetkým budete mať sedenia, na ktorých budete pracovať na vašom naplnení, ukončovaní.

Veľa pují a homas (rituály ohňa) na Bali budem viesť ja osobne. Po dlhom čase budem sedieť na mieste pre pujari (ten kto robí puju) a Tantra Dhaarak. Tantra Dhaarak je človek, ktorý spieva mantry a vedie rituály. Budem používať silu zvuku na to, aby som prebudil vaše hlbšie vrstvy DNA a hodiny, ktoré dostanete, skúsenosti, ktoré získate budú prirodzene úplne iné.

Ako som povedal, slová na to nestačia. Môžem povedať iba to, aby ste to nepremeškali, buďte tu!

Ktokoľvek sa zúčastnil dnešného úvodu, ak máte zámer zúčastniť sa Vnútorného prebudenia na Bali, vytváram pre vás priestor, aby sa to stalo realitou! Všetci z vás to budete schopní urobiť. Vytvorte si zámer a ja za neho prevezmem zodpovednosť! 

Zároveň s Vnútorným prebudením stupeň 4 budeme mať aj program eN-Genius stupeň 4. 

V predstavovaní programu Vnútorné prebudenie stupeň 4 budem pokračovať aj zajtra.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 12. október 2013

Neodolávanie – najlepšia stratégia pre úspech

Otázka: 
Ako mám prakticky aplikovať pravdu, že ukončenie neznamená byť v priestore akceptovania, ale v priestore neodolávania?

Swamiji odpovedá: 
Prvý bod vo vás, ktorého sa dotkne akákoľvek vonkajšia informácia, sa stane vaším pochopením, ktoré sa v budúcnosti bude vaším automatickým, predvoleným spôsobom chápania.

Váš predvolený spôsob chápania vám vždy hovorí: „Život by takýto nemal byť!“ Prosím pochopte, je to rovnaké ako keď si objednáte pizzu. Je veľmi dôležité, kto ju dostane do rúk predtým, ako vám ju prinesú na stôl. Keby túto pizzu chytil holými rukami robotník, ktorý prišiel vyčistiť váš kanalizačný systém, váš septik, boli by ste schopní jesť ju? 

Nanešťastie, kedykoľvek príde život k vaším dverám, vy ho prijímate so špinavými rukami so slovami: „Život by takýto nemal byť.“ Čokoľvek budete potom praktizovať – či to budú duchovné pravdy, učenia na zmenu vášho chápania – nech budete robiť čokoľvek, bude to iba boj, utrpenie. 

Prvý dotyk, ktorý od vás dostane život, ktorý mu dáte je veľmi dôležitý. Keď bude prvý dotyk pretransformovaný, čokoľvek sa potom stane, bude to naplnením. Keď bude prvý dotyk špinavý, keď to bude odolávanie „Život by takýto nemal byť“, tak potom čokoľvek budete robiť bude iba boj, namáhavý duchovný proces.  

Všetko čo sa vám snažím povedať je, aby ste prestali zaobchádzať so životom so špinavými rukami. Zbavte sa vzorca zaobchádzať so životom so špinavými rukami. Akonáhle budete zaobchádzať s jedlom so špinavými rukami, akokoľvek ho budete umývať, budete s tým iba bojovať, nebudete ho schopní nikdy očistiť. Keď sa vaše nastavené, zvyčajné chápanie pretransformuje z pochopenia: „Tak toto nie!“ na pochopenie „Je to takto! Čo teraz?“, vtedy sa presuniete do priestoru neodolávania. Počúvajte, ja nehovorím, aby ste veci akceptovali. Napríklad, keď máte strach z chudoby, keď niekto ukradne vaše bohatstvo, ja nehovorím, aby ste to akceptovali. Nie! Všetko čo sa vám snažím povedať je, aby ste nezačali zaobchádzať s touto imformáciou spôsobom: „Nemalo by to byť takto!“ Nie! Zaobchádzajte s ňou takto: „Je to takto! Čo teraz?“  

Neodolávať neznamená akceptovať, pretože snaha akceptovať niečo bude vždy odmietnutá našou logikou. Keď sa snažíte akceptovať niečo na základe logiky, váš vnútorný priestor to bude iba odmietať, pretože my nie sme naprogramovaní logicky prijať napr. chudobu, chorobu, trápenie, naša logika to nedokáže pochopiť, preto akceptovanie je tá najmenej úspešná teológia! Akceptovať veci je prakticky nemožné. 

Poviem vám jeden príklad. „Fajčenie škodí vášmu zdraviu“ – to je jedna informácia. „Oheň páli“ – to je ďalšia informácia. Vo chvíli, keď ju raz zažijete na vlastnej skúsenosti, okamžite sa stane vaším automatickým pochopením. Kedykoľvek budete potom vidieť oheň, presuniete sa od neho preč. Takže to, že „Oheň páli“ sa stalo vaším automatickým pochopením. Ale keď vám lekár povie „Fajčenie je škodlivé pre vaše zdravie“, nie je to dobré pre vaše zdravie, keď sa toto nestane vaším autoamtickým pochopením, znamená to, že budete s touto pravdou, s touto informáciou bojovať, budete jej odolávať. Tento príklad vám dávam preto, aby ste pochopili, ako vzniká automatické, predvolené pochopenie, ako sa do vás integrujú informácie, ako ich trávite, asimilujete, ako sa stávajú vašou súčasťou. 

Keď začnete zaobchádzať s akoukoľvek informáciou s pochopením, že „Život by nemal byť taký“, smerujete ju do nesprávneho radu. Je to ako v chrámoch, kde sú zvyčajne dva rady: jeden pre VIP daršan a v ďalšom pre sarvadaršan (daršan pre každého). Každý dostane daršan, ale VIP za to platia a preto prídu skôr na radu.

Koncept, ktorý sa vám snažím vysvetliť na tomto príklade je, aby ste nesmerovali ľudí, informácie do nesprávneho radu, aby ste nedávali život na nesprávnu stranu. Dovoľte, aby vás život chránil, nie osudzoval. Keď vaše prvé predstavenie so životom začnete slovami „Nemalo by to byť takto!“, život sa už stáva obžalobou a vy ste na strane obhajoby. Nereagujte myšlienkou „Život by takýto nemal byť“. Začnite s myšlienkou „To je život! Čo teraz?“ Vo chvíli, keď začnete s myšlienkou „Život by takýto nemal byť“, už ste ho postavili do pozície obžaloby a seba na stranu obhajoby.

Veľakrát prvé slovo, ktoré poviete človeku, rozhoduje o vašom vzťahu s ním, pretože nikto na svete nemá trpezlivosť počúvať vaše druhé slovo. Súdia vás na základe vášho prvého slova. Aj život vás súdi na základe prvého slova, ktoré mu poviete. Vaše prvé slovo, ktoré mu poviete, by nemalo byť: „Život by takýto nemal byť!“. Pochopte, prvé slovo, ktoré mu poviete, by malo byť: „Je to tak! Čo chcem teraz robiť?“. Keď sa život postaví pred vás, vaša prvá reakcia by mala byť potriasť si s ním ruky, nie ukázať mu päsť. Vo chvíli keď poviete: „Život by takýto nemal byť“, už ste zatvorili svoju ruku do pevnej päste. 

Pochopte, keď sa vám deje život, prvé slová by mali byť: „Je to tak! Čo s tým chcem urobiť? Chcem to akceptovať a pohnúť sa ďalej? Chcem to odmietať a pohnúť sa ďalej? Alebo to zmením tak, ako to chcem?“ Tieto tri možnosti budete mať iba vtedy, keď začnete s rozhodnutím: „Je to tak!“ Vo chvíli, keď začnete s rozhodnutím: „Život by takýto nemal byť!“, vtedy nebudú tieto tri možnosti pre vás existovať! 

Znova budem definovať vodcu: Vodca je človek, ktorého rozhodnutia mu budú neustále otvárať viac a viac možností, väčší a väčší výber. Kto má koláč, ten ho aj zje a vie ako si ho môže znova vyrobiť (toto slovné spojenie je z anglického jazyka a na Slovensku nemá ekvivalent. Dalo by sa to možno prirovnať ku prísloviu “Obuvník chodí bosý a krajčír nahý”, ale v pozitívnom slova zmysle. Swamiji chce povedať, že obuvník hoc je obuvník nie je bosý a krajčír hoc je krajčír nie je nahý, a ešte aj vie ako sa postarať o to, aby nikdy bosý nebol). 

Pochopte, my niekedy hovoríme: “Ten je ale šikovný, je obuvník a napriek tomu nie je bosý.” Pochopte, bežní ľudia sú buď bosí obuvníci, alebo tí, ktorí majú opravené topánky. Ale vodca je človek, ktorý ma oboje. A sú ešte ľudia, ktorí sú ešte inteligentnejší - majú čo majú, užívajú si to a ešte sa aj vedia postarať o to, aby sa im to znova a znova nanovo vytváralo v živote. 

Nedávno som čítal článok na internete s názvom “Ako sa uistiť, aby vaše peniaze pracovali pre vás aj počas vášho spánku”. Ponúkali tam techniky a návody ako by mali vaše peniaze zarábať pre vás aj počas vášho spánku. Pochopte, ja vám dávam techniky a návody na to, ako vaše vedomie môže pracovať pre vás aj počas vášho spánku. Môžem vám dať 10 fantastických spôsobov ako môže vaše vedomie pracovať pre vás aj počas vášho spánku. 

Inteligentní ľudia sú tí, ktorí sa dokážu uistiť, aby ich vlastné zdroje pracovali pre nich aj zatiaľ čo oni spia. Napríklad, dozviete sa informáciu alebo správu, ktorá je pre vás veľmi šokujúca. Zvyčajne vaša prvá reakcia je: “Život by takýto nemal byť!”. Ale to je nesprávne. Vaša prvá reakcia by mala byť: “Takto to je, čo s tým idem robiť? Takto to je, čo s tým chcem teraz robiť?”

Prosím počúvajte, prvý bod vo vás, ktorého sa dotkne akákoľvek vonkajšia informácia sa stane vašou súčasťou a na základe neho si vytvoríte svoje automatické, prvotné pochopenie. Zvyčajne je vaše prvotné pochopenie v znení: “Život by takýto nemal byť!”, a potom ako začnete aplikovať rôzne teórie, duchovné praktiky a snažíte sa zmeniť toto vaše pochopenie, to bude ako keby ste sa snažili umyť pizzu, ktorá vám spadla na zem. Pochopte, keď budete umývať pizzu, spolu so špinou z nej zíde aj obloha, ktorá bola na nej. Čo potom budete jesť? Iba suchú kôrku.

Poviem vám, veľakrát sa snažíte aplikovať duchovné pravdy po tom, ako ste si už vytvorili nesprávne pochopenia, ale potom je už celá radosť zo života preč. Radostné momenty života budú odplavené všetkým tým trápením. Ak odolávate, odporujete životu s pochopením “Takýto by život nemal byť! Prečo je taký? On alebo ona by nemali byť takí! Nemalo sa to takto stať!”, tak už máte vnútorného nepriateľa, a ním je odolávanie vášmu vlastnému životu. Vtedy sa držíte tej nesprávnej strany života. Život sa stane vašim odsúdením. Nerobte zo života odsúdenie!

Ja som nikdy nedovolil, aby sa život stal odsúdením. Život ma stále obhajoval, preto všetci ľudia, ktorí ma chceli persekuovať stratili energiu, inšpiráciu, zostali bez života. Pretože ja vždy stojím pri živote, tak život vždy stojí pri mne.

Pochopte, ak je život na vašej strane, to je to čomu hovoríme “Krišna je na vašej strane” (je to koncept z knihy Bhagavad Gita, kde armáda na ktorej strane bol Krišna vyhrala, napriek tomu, že mali omnoho silnejšieho a väčšieho protivníka). Ak máte aj akúkoľvek armádu, ale Krišna nie je na vašej strane, prehrali ste. Ale ak nemáte vôbec nič, ale iba Krišna je na vašej strane, tak ste vyhrali. 

Pochopte, ak životu nebudete odolávať, život bude stáť pri vás, Krišna bude stáť pri vás. Váš protivník môže mať akúkoľvek armádu, môžu to byť akýkoľvek bojovníci, ale poviem vám, ak je život na vašej strane, tak ste vyhrali. Život je inteligentnejší a silnejší ako akákoľvek armáda, pretože aj tá daná armáda je postavená len životom samotným. Aj tá armáda je vytvorená len životom, preto vám hovorím, že život je silnejší než akákoľvek armáda. 

Poviem vám, ak odolávate, vzdorujete alebo bránite sa čomukoľvek vo vašom živote , tak váš skutočný nepriateľ sedí vo vašom vnútri. Tomu vnútornému nepriateľovi ja hovorím “vaše vzdorovanie, odolávanie”, vaše myšlienky odolávania, vaše vlastné pochopenia, nie nejaký vonkajší nepriateľ. Pretože vy ste zlomení vo svojom vnútri, váš nepriateľ ľahko vyhrá. Ak budete zcelení vo svojom vnútri, žiadny nepriateľ nad vami nemôže vyhrať. Poviem vám, nedopustite to, aby ste mali vnútorného nepriateľa a môžem vám dať uistenie, že vyhráte nad akýmkoľvek vonkajším nepriateľom. 

Osoba, ktorá nemá vnútorné násilie vyhrá akúkoľvek vojnu. Osoba, ktorá má vnútorné násilie alebo pomstychtivosť prehrá každú vojnu. Poviem vám, ak chcete vyhrať akúkoľvek vojnu, len nejako podráždite vášho nepriateľa, aby voči vám cítil pomstychtivosť a máte vyhraté! Pochopte, toto je kozmický zákon. Hnev a pomstychtivosť rozhodí nepriateľa na márne kúsky. Čiže ak chcete v živote vyhrať akúkoľvek vojnu, zbavte sa vnútorného násilia. Nemajte v sebe násilie. Žiadne násilie! To čo vám teraz hovorím nie je len duchovná pravda, ale zároveň aj správny plán na váš život, na to ako vyhrať vojnu nad čímkoľvek vo vašom živote. Ak bojujete za zdravie, ak bojujete za bohatstvo, ak bojujete za mier, ak bojujete za osvietenie, nemajte odpor, neodolávajte! Toto je tá správna stratégia života. Len vďaka tomuto vyhráte celú vojnu.

Chcem vám povedať o jednej krásnej knihe. Ja málokedy predpisujem inú náboženskú literatúru, ale v tomto prípade vám smelo odporúčam túto knihu: “Kurz zázrakov”. Poviem vám, kto napísal túto knihu bol určite čistým kanálom pre vyššie pravdy. Autor tejto knihy bol určite bytosť vyššieho vedomia. Každému z vás odporúčam prečítať si túto knihu.  Mne osobne dala veľmi veľa náhľadov do toho, ako nenásilie a neodporovanie v živote sú tou správnou stratégiou na vyhratie akejkoľvek vojny. 

Pochopte, niekedy začínate vojnu vy, niekedy ste do nej zatlačení. Nech je situácia akákoľvek – či ide o vojnu proti vašej chorobe, chudobe, zlomeným vzťahom, nevedomosti, proti vašim nepriateľom, proti ľuďom, ktorí sa vás snažia urážať, zničiť – nech je vaša pozícia akákoľvek, tá najlepšia stratégia je žiadne násilie a žiadne odolávanie! Pozrite sa na Krišnu. Bol to človek, ktorý bol v priestore lásky a viedol vojnu, ktorý bol schopný byť v priestore lásky medzi tonami a tonami mŕtvych tiel! Bol v priestore lásky s flautou na bedrách medzi tonami, miliónmi mŕtvych tiel, za ktoré bol zodpovedný a vyhral tú vojnu. Vyhral celú hru!

Prosím pochopte, veľmi dôležitou vojnovou stratégiou pre váš život je neodolávanie a nenásilie. Gándhí bol naplnený touto jednou veľkou pravdou. To bola jeho sila, vďaka ktorej vyhral celú hru. Prosím pochopte, objasňujem to, že neodolávanie neznamená akceptovanie. V tejto jednej pravde bol Gándhí úplne dokonalý! Bol dokonalý v tejto pravde, dosiahol naplnenie vďaka pravde neodolávania a nenásilia. Vďaka tejto sile dosiahol, že sa celá Británia triasla. Celé britské impérium sa pred ním triaslo, pred polonahým človekom, ktorý nebol schopní chodiť bez paličky. Chcem, aby ste všetci pochopili toto: Neodolávanie je tá najsilnejšia stratégia.   

Podstata dnešného satsangu je: Nenásilie, neodolávanie je tá najsilnejšia stratégia pre akýkoľvek úspech v živote. Keď chcete mať zdravie, neodolávajte chorobe. Ja nehovorím, aby ste ju akceptovali. Nie! Keby som povedal akceptujte chorobu, ukazovalo by to, že nemám súcit s vaším utrpením. Ja mám hlboký súcit s vaším utrpením, nie som necitlivý človek. Nie! Keď hovorím neodolávajte, nemyslím tým akceptujte. Ale vtedy, keď prestanete odolávať, choroba sa začne strácať, vaše zdravie jednoducho prekvitne. Ak je to chudoba, neodolávajte jej. Nehovorím, aby ste ju akceptovali. Hovorím, aby ste jej neodolávali. Žiadne odolávanie, nenásilie, to je tá najlepšia stratégia pre váš úspech.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 11. október 2013

Ďalšie návody ako neodolávať 

Dnes by som rád rozprával viac o dvoch dôležitých pravdách. Včera som pokračoval v rozpravaní o tom, ako by mali byť najvyššie duchovné pravdy chápané vo viacnásobných nekonečných možnostiach a kombináciách. 

Neodolávať neznamená akceptovať. Dnes chcem uviesť iba tieto dva dôležité fakty, dve dôležité pravdy pre nás všetkých, aby sme dnes o nich rozjímali, rozmýšľali: o tom, či máte pocit, že ste bezmocní a zviazaní alebo to, či sa cítite silní a oslobodení. O obidvoch sa rozhodujete v rámci plánovania vášho života. 

Prosím pochopte, to ako ste schopní napredovať vo svojom živote, nerozhoduje o tom či sa cítite zviazaní alebo slobodní. Chcem vám pripomenúť tento fakt. Vonkajšie udalosti, či už úspech alebo zlyhanie, nerozhodujú o tom a neprispievajú priamo k tomu, či sa budete cítiť silní alebo bezmocní.

Keď si myslíte, že vonkajšie udalosti prispievajú k tomu, že sa cítite bezmocní alebo silní, tomu ja hovorím nesprávne pochopenie, neukončenie. Keď si myslíte, že pri pocitoch sily, nadšenia, energie a blaženosti  sú dôvodom vonkajšie udalosti, tak prežívate radosť na základe nesprávneho pochopenia. Tá radosť potom nezostane vo vás, nestane sa vašim životným štýlom. Na to, aby sa tak stalo, nestačí iba správna skúsenosť, ale aj správne pochopenie. To, či sa cítite silní alebo bezmocní, či sa cítite nadšení alebo zdeprimovaní, či sa cítite bohatí alebo chudobní, či sa cítite zdraví alebo chorí, neprichádza na základe vonkajších udalostí. Je to vaša skúsenosť seba samých, ktorá o tom rozhoduje. 

Včera som uviedol jeden príklad. Keď ľudia na indickom verejnom oddelení pre výstavbu plánujú výstavbu ciest, tak nikdy nechodia do terénu. Sedia vo svojej klimatozovanej kancelárii a tam uzatvárajú celý plán výstavby. Až človek, ktorý príde na miesto, kde sa má postaviť cesta zistí, že tam nie je potrebná cesta, ale most alebo že na tomto mieste, že nie je potrebný most, ale cesta alebo že na tomto mieste stojí chránená pamiatka a cestu treba otočiť! Nikdy sa neobťažujú tým, aby išli do reálneho terénu preveriť si, či ich rozhodnutie je správne alebo nesprávne. 

Takisto, ani my sa nikdy neobťažujeme overiť si v skutočnej realite, či naše rozhodnutie cítiť sa zviazaní alebo slobodní je správne alebo nesprávne. Prosím pochopte, realita v teréne, ktorá vám naozaj umožní pochopiť to, či ste zviazaní alebo slobodní je pochopenie, na základe ktorého pokračuje vaše myslenie, pochopenie, na základe ktorého hýbeme našim vedomím, chápanie, na základe ktorého fungujeme, na základe ktorého konáme, na základe ktorého chápeme to, kým sme sami pre seba.

Prosím pochopte, rozpor medzi myšlienkou, ktorú máte o sebe (vnútorný imidž) a tým, ako sa premietate pred inými (vonkajší imidž) prináša obrovské sebaodsudzovanie a neúctu voči sebe. Keď vidíte rozpor medzi vaším vnútorným a vonkajším imidžom, tak namiesto toho, aby ste ho ukončili, premostili, začnete sa odsudzovať. Odsudzovať sa je ako ťahať lano, na ktorom je uzol. Pochopte, na lane je uzol. Na obidvoch stranách sa pokúšate silno ťahať, aby ste ten uzol odstránili. Ale uvoľní sa? Nie! Takisto neúcta alebo sebaodsudzovanie neukončí rozpor medzi vnútorným a vonkajším imidžom. Všetko čo sa vám snažím povedať je, aby ste neodolávali, neodporovali tomuto rozporu. Ja nehovorím, aby ste ho akceptovali. Nie! Ja iba hovorím to, aby ste mu neodporovali. Iba vtedy, keď nebudete odporovať, sa začnete pohybovať správnym smerom, začnete správne strategizovať.

Keď sa zbavíte odolávania, odporovania, tak prvá vec, ktorá sa vo vás udeje bude to, že sebaodsudzovanie a neúcta voči sebe sa začnú strácať. Pokiaľ bude neúcta voči sebe udržiavaná nažive, tak kvôli tomu si začnete vytvárať väčší a väčší vonkajší imidž. Keď sa vonkajší imidž stane väčší a väčší, vy budete jasne vidieť, že váš vnútorný imidž s ním nesedí, preto sa aj neúcta voči sebe samým stane väčšia a väčšia. Toto vedie do nebezpečeného začarovaného kruhu.

Väčší vonkajší imidž prirodzene znamená väčšiu neúctu voči sebe. Keď sa rozpor medzi vaším vonkajším a vnútorným imidžom zväčší, tak skúsenosť, ktorou budete prechádzať je to, čomu ja hovorím peklo! Peklo a nebo nie sú geografické miesta, sú to psychologické stavy. Keď bude vo vás existovať viac neúcty voči sebe, tak prirodzene nebudete schopní sedieť sami so sebou, nebudete schopní stráviť samých seba, svoju vlastnú existenciu. Kde budete vtedy prebývať? Kde budete odpočívať? Vaše miesto odpočinku bude: „No tak, vytvorme si ešte väčší imidž!“ Väčší imidž na základe nesprávneho pochopenia nevyrieši váš život, nebude viesť k viac a viac naplneniu. Naplnenie sa udeje iba vtedy, keď sa váš vnútorný imidž (vnímanie samých seba) a váš vonkajší imidž (ako sa premietate navonok) premostia. Iba vtedy keď sa premostia, nastane naplnenie. Prosím počúvajte, naplnenie, to je osvietenie! Naplnenie je osvietenie!  

Dnes som rozjímal nad myšlienkou, o ktorej som rozprával včera: „Neodolávajte“, o tom, ako to priamo znižuje úroveň stresu, ktorý máte, ako to priamo prospieva vášmu zdraviu, bohatstvu, vášmu pocitu radosti, naplnenia, sily, tvorivosti, života, prebudenia. Teraz poviem veľmi dôležitú, veľmi jemnú pravdu. Odolávanie, odpor, ktorý máte voči čomukoľvek, či je to chudoba, starnutie, choroba, bezmocnosť, strach, právnické problémy, spoločenské problémy, nech je to čokoľvek čomu odporujete – vy si k tomu nanešťastie vytvárate negatívne pripútanie. Keď ste k niečomu alebo niekomu pripútaní, tak následky a vedľajšie účinky veľmi jasne spoznáte, pretože sú veľmi priamočiare, jasné. Ale keď máte negatívne pripútanie, jeho následky a vedľajšie účinky tak ľahko nespoznáte, pretože tie nie sú tak priamočiare.

Negatívne pripútanie vytvára najmenej desaťkrát horšie vedľajšie účinky ako pozitívne pripútanie. Pozitívne pripútanie je niečo ako „chcem toto“. Negatívne pripútanie je „toto by sa v mojom živote nemalo stať“. Pochopte, negatívne pripútanie vás neustále udržiava v priestore bezmocnosti. Vaša psychika funguje veľmi silným spôsobom. Musíte pochopiť čo je to bezmocnosť. Je to neustále pamätanie na to, čo nechcete a to samotné ovláda váš život. 

Poviem vám, čomukoľvek budete odolávať, to bude pretrvávať. Aj keď to priamo nepríde do vášho života, vy budete váš život prežívať tak, ako keby sa to neustále dialo. Všetko čomu odolávate, to pretrváva. Všetko, k čomu máte negatívne pripútanie, bude neustále prichádzať. Vaša myseľ núti nielen iných, ale aj vás samých veriť tomu, že niečo čo vôbec neexistuje sa deje vo vašom živote znova a znova. 

Napr. keď máte strach z hadov, v celom vašom živote ich možno uvidíte len jeden alebo dvakrát, ale spomeniete si na nich každý deň najmenej dvestokrát! Pozrite sa na tú srandu! V skutočnosti uvidíte hada vo svojom živote iba dva alebo trikrát. V mestách je takáto možnosť nulová, keď chcete vidieť hada, tak musíte ísť do ZOO. Lenže strach z hadov vás núti vidieť ich, spomenúť si na nich 200-krát denne! 200-krát za deň máte panický záchvat, ktorý vedie k viacnásobným fyzickým a mentálnym poruchám. Zomriete iba kvôli spomienke na hada, bez toho, aby ste ho vôbec videli! To je sila odolávania, odporovania niečomu. 

Prosím pochopte, keď máte strach z hada, možno ho naozaj uvidíte iba dva alebo trikrát v živote. Ale iba spomienka na neho dokáže spôsobiť to, že sa cítite bezmocní! Ja nehovorím, aby ste akceptovali uštipnutie hadom, všetky vedľajšie účinky a následky. Nie! Všetko čo hovorím je to, aby ste prestali odolávať, odporovať. Keď prestanete odporovať, váš strach začne miznúť.  

Vedľajšie účinky a následky odolávania, nech je to akékoľvek odolávanie – odolávanie chudobe, chorobe, psychologickým problémom, bojovaniu doma, konfliktom vo vzťahoch, alebo odpor, ktorý máte voči svojmu šéfovi v práci, akékoľvek odporovanie vytvára pred vami pilier zo strachu a núti vás, aby ste sa neustále cítili bezmocní. Najväčší problém je ten, že keď poviem: „Neodporujte!“, tak začnete rozmýšľať: „Swamiji ma žiada, aby som akceptoval. Ako môžem akceptovať svoju manželku? Nie! Ako môžem akceptovať svojho šéfa?“ Nie! Stávate sa bezmocnými kvôli tomu, že máte pocit, že keď akceptujete svojho šéfa alebo manželku, tak ste prehrali.    

Prosím pochopte, ja nehovorím akceptujte. Nie! Ja hovorím neodolávajte, neodporujte, a pozrite sa na vedľajšie účinky a následky neodolávania, neodporovania. Akceptovanie je takisto len ďalšia hra ega, pri ktorej si musíte sadnúť a zmieriť sa sami so sebou, utešiť sa. Vždy bude existovať nejaká neutešená časť vás, ktorá je nenaplnená a ktorá bude hovoriť: „Nie! Budem praktizovať všetko akceptovanie potom, ako ukončím svoj boj!“ 

Pochopte, pretože akceptovanie je iba ďalšia hra ega, nikdy nebudete v akceptovaní úspešní. Pre to, aby ste zažili pravdu, je neodolávanie, neodporovanie veľmi dôležitý katalyzátor. Neodporovanie je pre vás veľmi dôležitý katalyzátor pre to, aby ste našli, aby ste objavili realitu, pravdu toho, kde sa nám deje život. Iba vtedy, keď budete vedieť kde sa deje život, môžete na tom pracovať, môžete to pochopiť, môžete to analyzovať, môžete navrhnúť čo len chcete, môžete si vytvoriť svoju vlastnú realitu. Na to, aby ste si vytvorili svoju vlastnú realitu, realitu akú chcete, musíte vedieť, kde stojíte, kde sa deje život.

Na ďalších satsangoch budem pokračovať v rozprávaní o tom, ako odolávate neodolávaniu a myšlienkam, otázkam, ktoré vás nútia odolávať odolávaniu. Budem vám všetkým odpovedať a pomôžem vám ukončiť. Potom budete schopní praktizovať túto pravdu a zažijete ju na vlastnej koži.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 10. október 2013 

Vstúpte do prúdu života

Dnes sa chcem s vami podeliť o veľmi dôležitú pravdu. Meditoval a rozjímal som nad tým, aká je jedna dôležitá pravda, o ktorú sa musím podeliť s ľuďmi a ktorá im naozaj pomôže obohacovať seba samých, aj iných. Kalabhairava (pán času) mi odhalil, že táto jedna pravda stačí: „Nemusíte veci akceptovať, ale prestaňte im odolávať!“ Prosím pochopte, nemusíte akceptovať, ale prestaňte odolávať! Môžete alebo nemusíte akceptovať, ale prestaňte odolávať. Čomukoľvek v živote odolávate, to samotné zastavuje prebúdzanie vašej kundaliny.
Sedel som a v mojom vnútornom priestore som mal iba jednu otázku, nad ktorou som rozjímal: Čo je to, čo umožní ľuďom, aby obohacovali sami seba a iných? Kalabhairava mi odhalil, že toto je tá najprvoradejšia pravda. Povedal, že toto je oveľa dôležitejšia, dokonca prvoradejšia pravda ako integrita a autentickosť! 

Prosím počúvajte! Napríklad, keď odolávate tomu, že máte neustále strach z choroby, ja nehovorím, aby ste to akceptovali: „V poriadku, keď príde choroba, čo sa dá robiť?“ Nie! Vtedy sa vo vás spustí strach a ďalší vzorec: „Keď budem neustále meditovať nad touto chorobou, možno naozaj príde!“ Môžete spustiť ďalšie komplikácie. Nie! Ja nehovorím, aby ste to akceptovali. Všetko čo hovorím je, aby ste sa rozhodli, že tomu nebudete odolávať. Rozhodnite sa, že kedykoľvek sa objaví strach z choroby, keď sa objaví spomienka na túto chorobu, tak nebudete odolávať.

Keď máte strach z chudoby, nehovorím, aby ste ju akceptovali. Nie! Akceptovanie chudoby je ako vrátiť sa späť vo svojom živote. Nie! Ja nehovorím toto! Všetko čo sa vám pokúšam povedať je: neodolávajte chudobe! Kedykoľvek sa vo vás objaví myšlienka na chudobu, neodolávajte jej. 

Inžinieri, ktorí plánujú cesty a mosty, nikdy nenavštívia miesto, kde ich chcú vybudovať. Sedia v úrade, pozrú sa na mapu, dokončia plán a schvália ho. Iba ľudia, ktorí musia pracovať v teréne, zrazu zistia, že na mieste, kde sa mala budovať cesta je veľká diera. Kvôli tejto veľkej diere, nemôžu postaviť cestu, ale iba most. Tam kde ste postavili most, uvidíte krásny rovinatý pozemok. Nemusíte tam stavať most, ale potrebujete cestu! V strede cesty bude stáť dôležitá archeologická pamiatka, chrám. Predstavte si, že títo ľudia urobili cestu presne v strede nášho banyán stromu! Zákon tejto krajiny je, že keď je strom starý viac ako sto rokov, nemôžete sa ho dotknúť. Museli sme im to napísať, aby niekto prišiel a pozrel sa na to. Potom výstavbu zastavili. Toto sa naozaj stalo!  

Chcem, aby ste na tomto príklade pochopili veľmi dôležitú pravdu. Tak ako títo ľudia nejdú rozhodnúť o detailoch na konkrétne miesto, takisto ako oni sedia v úrade s klimatizáciou a tam ukončujú všetky rozhodnutia od začiatku až do konca, už vidia to, že cesta existuje a jazdia po nej autá bez toho, aby videli terén, vy máte ten istý vzorec. Bez toho, aby ste vstúpili do života sa pokúšate urobiť si presný nákres, plán života. To je arogancia! Budem definovať aroganciu. Arogancia znamená: snažiť sa mať celý nákres života bez toho, aby ste sa dostali k základu reality života a nútiť svoj život, aby akceptoval váš plán. To je arogancia.    

Počúvajte! Ja nehovorím, že musíte akceptovať život taký aký je. Ja vás ani neučím o akceptovaní. Akceptovanie je jeden z najväčších mentálnych spúšťacích vzorcov. Keď hovorím „akceptovať chudobu“, spustí sa tisíc vecí: „Ako to môžem akceptovať? Nemôžem!“ Prebudí sa vo vás utrpenie a všetky strachy, všetko čo je spojené s chudobou. Bude to taká katastrofa a nastane toľko odolávania zo strany vašej samotnej bio-energie, zo samotného zdroja života. Nikdy nič neakceptujete, budete s akceptovaním iba bojovať. Teraz poviem iba jedno slovo: Neodolávajte! To je všetko! Keď nebudete odolávať, udejú sa dve veci. Okamžite vo vás nastanú dve veci. Prvá: nebudete posudzovať, druhá: nebudete mať pozitívne ani negatívne pripútania.

Keď odolávate chudobe, máte negatívne pripútanie. Aj to je nebezpečné. Negatívne pripútania, “thathaata”, „IS“ness (v slovenčine sa toto nedá presne preložiť, jediný najbližší preklad je „bytie“, „byť“) neznamená akceptovanie. Znamená to „neodolávanie“. „Neodolávanie“ neznamená „akceptovanie“. 

Prosím počúvajte, ja nehovorím akceptujte. Napríklad, keď sa obávate väzenia, nehovorím, aby ste ho akceptovali. Nie! Ja iba hovorím, zbavte sa odolávania, ktoré máte. Väčšinu vašich problémov máte preto, lebo sedíte vo svojej izbe a dopredu viete, ako to celé dopadne. Iba sa zbavte odolávania. Keď sa zbavíte odolávania, zbavíte sa posudzovania, ako aj pozitívnych a negatívnych pripútaní.

Vaše negatívne pripútania vám ubližujú viac ako vaše pozitívne pripútania. Keď odolávate chorobe, budete o nej rozmýšľať miliónkrát viac ako o objekte, ku ktorému ste pripútaní pozitívne. Napríklad, keď ste pripútaní k vášmu priateľovi alebo priateľke a máte nejakú chorobu, zaznamenajte si koľkokrát počas dňa si spomeniete na priateľa a na chorobu. Kedykoľvek si na nich spomeniete, zaznamenajte to. Stavím sa s vami, že na to čomu odolávate si budete spomínať viackrát ako na to, k čomu ste pripútaní. Negatívne pripútania sú oveľa nebezpečnejšie, odoberajú vám viac energie, je oveľa ťažšie ich prelomiť. Tieto pripútania zastavujú vašu kundaliny. 

Nemám dosť anglických slov, aby som preložil tento pôvodný koncept „Thathaata“, „IS“ness (bytie). Slovo “Thathaata”, bytie, praktizovanie bytia by malo znamenať “neodolávanie“, nie “akceptovanie”. 

Či ide o rozhodnutia vo vašom živote, profesii, alebo kariére, vodca je človek, ktorý robí také rozhodnutia, aby na základe nich nestratil svoje možnosti. Je to človek, ktorý keď urobí rozhodnutie, to rozhodnutie nezmenší jeho možnosti, ale naopak znásobí ich. Čím viac rohodnutí robí, tým viac možností sa pred ním otvára. 

Nasledovateľ je človek, ktorý svojim rozhodnutím stratí svoje možnosti, stane sa viac a viac zviazaný. Mnohí z vás nie sú schopní pochopiť o čom hovorím, pretože vás učili iba o jednej stránke života. Napríklad, stojíte na oboch nohách. Máte slobodu zodvihnúť jednu nohu. Vo chvíli, keď urobíte rozhodnutie, že zodvihnete pravú nohu, ste zviazaní. Nemáte slobodu zodvihnúť aj ľavú nohu. Učili vás iba túto logiku. Ja tomu hovorím „robenie rozhodnutí“. Lenže vodca je človek, ktorý robí iba také rozhodnutia, ktoré mu prinášajú viac a viac možností a slobody. Keď máte byť v pozícii, že nebudete môcť zodvihnúť aj druhú nohu, tak nezodvihnete ani tú prvú! Každé rozhodnutie by ste mali robiť tak, aby sa pred vami otváralo viac a viac možností , ktoré si uchováte. 

Sanskrit je taký druh jazyka, v ktorom sú neustále dostupné všetky možnosti. Napríklad, keď chcete urobiť vyjadrenie pomocou desiatich slov, tak aj vtedy, keď ste ukončili deviate slovo, máte možnosť desiatym slovom zmeniť význam celého vyjadrenia. Iba vďaka desiatemu slovu môžete zmeniť význam celého vyjadrenia, máte takú možnosť! Až do posledného slova máte tú voľbu! To je sila tohto jazyka. Ja preto tomuto jazyku hovorím „najvyberanejší jazyk“, „prepracovaný jazyk“, „dobre urobený“. Preto každému doporučujem, najmä ľuďom zo západu, ktorí sa chcú učiť duchovnu, aby prišli k pôvodnému zdroju. Ja viem, že prirodzene sa budete cítiť pohodlnejšie, keď sa budete učiť od človeka, ktorý vložil celú hindu-dharmu (učenie hinduizmu) do slov západu. Lenže učiť sa týmto spôsobom predstavuje veľké nebezpečenstvo. Slovo „akceptovanie“ je takýto druh nebezpečenstva, pri ktorom stratíte celý svoj život. Pochopte, “IS”ness (bytie) je cieľ, to je bez pochýb, lenže cesta k nemu nie je cez „akceptovanie“, ale cez „neodolávanie“. V ich význame je obrovský rozdiel a v tom ako učitelia prekladajú sanskrit môžu nesprávne ovplyvniť celú vašu cestu.

Poviem vám tento malý príklad ako „neodolávanie“ nie je rovné „akceptovaniu“. Každý človek, ktorý rozmýšľa v anglickom jazyku to pochopí ako: „neodolávanie znamená akceptovanie, to je všetko!“ Iba vtedy, keď budete od začiatku rozmýšľať v jazyku sanskrit, pochopíte že „neodolávanie“ neznamená „akceptovanie“.

Počúvajte, „neodolávať“ neznamená „akceptovať“. Keď vás niekto učí akceptovanie, vytvára vo vás iba viac konfliktov. Akceptovanie je neaplikovateľné pravidlo! To nie je učenie z védskej tradície. “Thathaata” neznamená, že musíte akceptovať. Poviem vám, vy nemôžete akceptovať. Nikto nemôže byť úspešný vďaka akceptovaniu, ale vďaka neodolávaniu môžete byť úspešní okamžite. Neodolávanie je dharma (vesmírny zákon), ktorú nemusíte praktizovať. Stačí ju pochopiť a ste tam. Dharma znamená to, čo sa vo vás udeje iba vďaka pochopeniu, na čo netreba žiadnu špeciálnu techniku, alebo duchovné rozjímanie.    

Ja nehovorím, aby ste akceptovali smrť ja nehovorím, aby ste akceptovali väzenie ja nehovorím, aby ste akceptovali chudobu ja nehovorím, aby ste akceptovali chorobu, ja iba hovorím, aby ste im prestali odolávať. V momente, keď prestanete odolávať, celé vaše telo prejde transformáciou do pocitu sily, do pocitu, že to zvládnete. 

Cholesterol a tuk vo vašom tele, ktoré vznikli kvôli stresu, okamžite zmiznú z vášho tela! Odolávanie tvorí základnú prekážku, ktorá vytvára stres. To je dôvod pre zvýšený cholesterol. Všetci ľudia, ktorí majú väčšie telá, ktorí majú viac cholesterolu, dávam vám túto jednu techniku: Prestaňte odolávať! Ja neučím akceptovanie. Prestaňte odolávať. Úroveň stresu vo vás sa drasticky zníži! Vy musíte vedieť, že stres, ktorý je vo vás nemáte kvôli životu, ale preto, lebo sa snažíte naplánovať celý prúd života sediac v jednej izbe. 

Takisto ako sa inžinieri snažia dokončiť celú cestu bez toho, aby videli terén, aj vy sa snažíte ešte predtým ako začnete žiť nájsť celý obraz vášho života. Keď prestanete odolávať, celé vaše vnútorné myslenie sa oslobodí od stresu a cholesterol zmizne, ako keby zhorel.

Chcem, aby ste dnes všetci internalizovali, rozjímali nad neodolávaním. Ja vás nežiadam, aby ste akceptovali. Vy môžete, alebo nemusíte akceptovať. To je rozdiel. Ale neodolávajte. Sadnite si a urobte ukončenie s každým odolávaním, ktoré máte s čímkoľvek vo svojom živote a rozhodnite sa neodolávať – neodolávajte sebe, životu, Bohu, guru, svetu, ani vesmíru. To neznamená, že to musíte akceptovať. Vy musíte zmeniť svoju stratégiu. Len žiadne odolávanie! Neodolávanie odoberá celý vnútorný stres, ktorý ste vytvorili, keď ste rozmýšľali. V realite v skutočnosti neexistuje veľa odolávania, ale vo vašom myslení sú tony a tony bariér, ktoré vytvárajú iba viac a viac stresu. 

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 8. október 2013 

Vesmír čaká na to, aby splnil vaše sny!

Znova chcem rozprávať viac o sile slov. Tieto štyri dôležité myšlienky stále sedia v mojom vnútornom priestore na to, aby sa objavilo viac a viac myšlienok, viac a viac posvätných tajomstiev, aby bolo odhalených viac a viac právd.

Sila slov. Dám vám jeden malý príklad. Keď budete neustále niekoľko dní hovoriť: „Som chorý. Som chorý. Som chorý.“ a budete hovoriť to isté iným, tak jednoducho ochoriete. Dávam vám negatívny príklad, pretože negativitu pochopíte rýchlejšie, negatívne príklady pochopíte veľmi rýchlo. Takisto, keď si budete neustále hovoriť: „Som zdravý. Som zdravý. Som zdravý.“ a budete to isté hovoriť iným, prebudí sa vo vás odvaha, energia a kundaliny. Odvaha a kundaliny energia sa prebudia vo vás a vy budete naozaj zdraví. 

Musíte poznať túto pravdu. Je to veľmi dôležitá pravda. Ako prirodzený program máte tendenciu vysoko rešpektovať svoje slová, preto keď dáte slovo sebe a iným: „Ja som zdravý.“, vo vašom systéme sa prebudí výnimočná kundaliny energia a rešpektuje vaše vyhlásenie ako realitu. Slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným sú veľmi silné! Musíte vedieť, že slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným riadia vaše myslenie, spôsob akým plynie vaše myslenie. 

Dnes si sadnite a napíšte, akí chcete byť. Potom ako to napíšete, nasledujúci jeden mesiac hovorte tieto slová, akokeby ste sa už takými stali. Napríklad, rozhodli ste sa, že budete bohatý, zdravý, osvietený človek. Každý si pomyslí: „To je príliš veľa!“ Predovšetkým by ste mali vedieť, že máte právo snívať! Vesmír si z vás nerobí žarty, keď snívate! Pochopte, vesmír sníva zároveň s vami, sympatizuje s vami keď snívate, pretože vy máte právo snívať! Toto pochopte ako prvé. Možno sa vám šéf vysmieva, keď snívate. Možno si z vás ľudia, ktorí vám závidia, robia žarty keď snívate. 

Hinduizmus vám dáva úplné právo na váš vnútorný imidž, vonkajší imidž, imidž o iných a o živote. Ja preto aj v našej sange hovorím ľuďom: „Prakticky je možno tento človek pre celú sangu zbytočný a je pre ňu problémom, ale má právo mať svoj vnútorný imidž, vonkajší imidž, imidž o živote a o iných, akokeby bol inkarnácia. Má právo mať vnútorný imidž, vonkajší imidž, imidž o živote a o iných, akokeby bol osvietená bytosť, inkarnácia. Má na to právo.“ Hinduizmus si nerobí žarty z vašej schopnosti snívať! V akejkoľvek oblasti sa udeje rast a vývoj iba vtedy, keď vaše sny nebudú terčom posmechu.

Musíte vedieť veľmi dôležité pravdy. Keby vám nebolo dovolené snívať, keby sa z vašich snov robili žarty, tak rast, vývoj nie je možný. Všetko, o čo sa snažím v mojom učení, nie je robiť si žarty zo snívania, ale pomôcť ľuďom zobrať za neho zodpovenosť. Vždy trvám na to, aby sa ľuďom pomáhalo v tom, aby zobrali zodpovednosť za svoje sny. Snívaniu samotnému by sa nemalo zabraňovať alebo zakazovať ho. Poviem vám, keď snívate, vesmír sníva cez vás! On túži, aby sa vaše sny stali realitou! Matka túži po tom, aby sa jej dieťa stalo mužom alebo ženou. Tak ako matka túži, aby sa jej dieťa stalo mužom alebo ženou, vesmír túži po tom, aby sa vaše sny stali realitou.  

Život túži po tom, aby sa vaše sny stali realitou. Keď snívate, život sníva cez vás. Vo chvíli, keď začnete snívať, život začína budovať svoje sny o vás. Sny, ktoré má život o vás, sú stokrát silnejšie ako čokoľvek, o čom dokážete snívať vy sami pre seba. Sny, ktoré dokáže cez vás snívať život, sú tisíckrát silnejšie ako sny, ktoré dokážete vytvárať sami pre seba. Keď vy začnete snívať pre seba, tak sny, ktoré má život pre vás, sa začínajú samé otvárať cez vás. 

Sny, ktoré pre vás sníva život, sú stokrát väčšie ako sny, ktoré snívate sami pre seba. Keď snívate, život si z vás nerobí žarty. Iba vtedy, keď nezoberiete zodpovednosť za svoje sny, vy si robíte žarty sami so seba a zrútite sa. Život si z vás nikdy nerobí žarty. To vy si robíte žarty sami so seba, keď neberiete zodpovednosť. Keď neberiete zodpovednosť, život vo vás zanikne. 

Život vo svojej čistej podobe od vás očakáva, aby ste snívali o väčších a väčších priestoroch, o väčších a väčších možnostiach a aby ste zobrali zodpovednosť za vaše sny. Začnite snívať! Od dnes, akonáhle ste ukončili snívanie, zakaždým vyhláste naplnenie s priestorom, ktorý vám upiera to, aby sa vaše sny stali realitou. Toto je jeden z najdôležitejších negatívnych priestorov, ktoré máte. Vy vždy cítite: „Môžem snívať, ale nikdy nebudem schopný urobiť moje sny realitou.“ Urobte ukončenie s týmto priestorom a vyhláste: „Odteraz je to realita!“ Začnite chodiť, rozprávať, hovoriť, myslieť ako keby ste sa už stali zdravým, bohatým, osvieteným človekom. Začnite tak rozprávať, chodiť, myslieť, cítiť. 

Neexistuje nič také ako to, že „na jednom mieste nemôže byť príliš veľa osvietených bytostí“. Tisíce a tisíce osvietených bytostí môže byť spolu, pretože sa stanú jedným priestorom! Pochopenie, že každý je v rovnakom priestore ako vy, vám dá obrovský pocit jednoty. Poviem vám, keď každý z vás vyhlási, keď viac ako jedna tretina z vás úprimne vyhlási svoj sen a začne ho žiť, všetka energia vo vašej rodine, vo vašej spoločnosti, vo vašom meste, nech žijete kdekoľvek, bude iná.   

Poviem vám, iba na jeden mesiac urobte vyhlásenie a vo vašom myslení, rozprávaní, vo všetkých vašich činnostiach, žití, vo vašom správaní, vo všetkom vyžarujte vaše vyhlásenie. Zrazu uvidíte, o koľko ste sa za jeden mesiac posunuli ďalej, ako ďaleko ste sa vzdialili od starej osobnosti, ktorá hovorí „to nie je možné“.

Osobnosti „to nie je možné“ hovoríme vo védskej tradícii „shudra“. Táto osobnosť nie je definovaná na základe miesta narodenia. Osobnosť „to nie je možné“ je človek, ktorý je zaseknutý v tejto osobnosti, ktorá pochybuje o sebe aj o iných. Keď pochybujete o svojej schopnosti komunikovať s inými, keď ste zaseknutí v prístupe „to nie je možné“, tak ste „shudra“ (podľa védskej tradície kasta robotníkov). 

Keď ste zaseknutí v pochybnostiach o sebe samých, ale nemáte pochybnosť o svojej schopnosti komunikovať s inými, vtedy sa stávate „kshatriya“ (bojovník).

Keď pochybujete o iných, o tom čo dokážu alebo nedokážu urobiť, ale nepochybujete sami o sebe, vtedy sa stávate „vaishya“ (panovník).

Keď ste urobili ukončenie so všetkými vašimi pochybnosťami, keď nemáte ani pochybnosti sami o sebe „či to dokážem urobiť alebo nie“, ani pochybnosti o iných „či to dokážu urobiť alebo nie“, ani pochybnosti o vašej schopnosti inšpirovať iných ľudí, keď sú všetky vaše pochybnosti ukončené, vtedy sa stávate „brahmana“ (ten kto učí posvätné pravdy).

Pochopte, je to iba vaša osobnosť, ktorá z vás robí brahmana, kshatriyu, vaishyu alebo shudru. Spoločnosť založená na pochopení a schopnostiach, nie na mieste narodenia - toto by mal byť životný štýl.

Podstata, ktorú som chcel všetkým povedať prostredníctvom dnešného satsangu je: Snívajte o svojej najlepšej možnosti a vyhláste ju. Začnite myslieť, žiť, konať, robiť všetko tak, ako keby sa už vaše vyhlásenie stalo realitou! Urobte to! Potom pochopíte silu vašich slov, silu vášho myslenia, silu vášho cítenia a silu vášho žitia.
~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 7. október 2013

Navaratri - buďte v priestore možností

Počas dnešnej rannej správy Paramahamsa Nithyananda prijímal telefonáty ctiteľov a žiakov pri príležitosti osláv sviatku Navaratri, ktoré trvajú 9 dní a 9 nocí. Tento posvätný sviatok védskej tradície, ktorý sa koná 2-krát do roka, pri letnom a zimnom slnovrate, je venovaný oslavám bohyne Durga (v sanskrite znamená: neporaziteľná, neprekonateľná), ktorá je jednou z najpopulárnejších inkarnácií Shakti, Devi (stelesnenie ženskej energie).

Swamiji o Navaratri:
„Navaratri je čas, kedy by sa mali všetky ľudské bytosti uvoľniť do priestoru „shakti“, energie. Týchto 9 dní by ste mali neustále myslieť: „Je to možné! Je to možné! Je to možné!“, pretože Navaratri je 9 dní života s možnosťami! Kedykoľvek si pomyslíte: „to nie je možné“, stanete sa „ashakta“ – bezmocní. Kedykoľvek pochopíte, že je to možné, stanete sa „shakti“ - silní. Neustále buďte v priestore shakti: „Je to možné! Je to možné! Je to možné!“

Týchto 9 dní je Durga, Devi, Šakti tak silno prístupná. Doslova navštevuje všetky naše domovy, aby prijala náš rešpekt, uctievanie a oslavovala spolu s nami. Nech ste doma alebo kdekoľvek, všetci by ste mali 9 dní oslavovať prítomnosť Devi, ponúkať jej nejaké sladkosti a ovocie. Týchto 9 dní prijíma všetko, čo je ponúknuté a je šťastná!“

Swamiji o ukončovaní:
„Keď robíte ukončovanie, vtedy dostávate aj moje požehnanie, ktoré úplne zapôsobí na váš vnútorný priestor a urobí ukončenie realitou.“

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 6. október 2013

Objavte silu slov

Dnes chcem rozprávať o sile slov, o myšlienke, ktorá stojí za týmito slovami. Sila slov! Čokoľvek vo svojom živote, čo považujete za „nemožné“, akékoľvek ťažkosti, akýkoľvek problém, ktorý zažívate v živote nie je nič iné ako sila nesprávnych slov, ktoré hovoríte sami sebe a iným!

Život plynie so slovami. Napríklad, kedykoľvek poviete slová „to nie je možné“, beriete za tieto slová zodpovednosť. Kedykoľvek poviete slová „je to možné“, beriete za nich zodpovednosť. Keď zoberiete zodpovednosť za správne slová, keď budete hovoriť správne slová, tak objavíte ich silu. 

Keď sa budete pokúšať praktizovať to, čo hovorím, najväčší problém, ktorému budete čeliť bude ten, že navonok budete hovoriť tie správne slová, ale nebudete ich hovoriť vo vašom vnútri. Nebudete hovoriť tie isté slová vo vašom vnútri. Hovoriť správne slová vo vašom vnútri a zobrať za to zodpovednosť je veľmi dôležitá vec. Keď sa rozhodnete preciťovať, že beriete zodpovednosť za slová, ktoré hovoríte, začne sa cez vás vyjadrovať sila slov.

Sila slov! Prosím pochopte, jednoduché slovo dokáže rozbiť desať alebo dvadsaťročný vzťah! Jednoduché slovo dokáže vytvoriť vzťah, ktorý neexistoval desať alebo dvadsať rokov!
My všetci sa obávame negatívneho vplyvu Shani, Kethu, Rahu (planéty, ktoré podľa védskej astrológie majú negatívny vplyv), ktoré prichádzajú raz za päť, šesť, sedem, alebo desať rokov, ale nerozumieme tomu, že jeden z najväčších negatívnych vplyvov (doshas), ktorým trpíme je mamakara dosha (negatívne vnímanie seba samých)! To znamená veľmi úbohý, nesprávny vnútorný imidž, ktorým trpíme. Pretože všetko vo vašom živote, čo považujete za „chuť“ života, prichádza z vášho vnútorného imidžu (mamakara).

To, čo považujete za „chuť“ vášho života rozhoduje o jeho kvalite. Chuť vášho života spôsobuje, že prirodzene nad tým rozmýšľate. Keď hovorím „chuť“, myslím tým to, o čom si myslíte, že spôsobí radosť vo vašom živote. To všetko vás núti rozmýšľať, cítiť a hovoriť slová zamerané týmto smerom. Slová, ktoré hovoríte, to ako myslíte, ako cítite, ako žijete, to všetko je sila. Ja tu nehovorím o správnom alebo nesprávnom cieli. Čokoľvek na čo myslíte je sila. Všetky ostatné sily, ktoré máte, smerujú k tomu. 

Sila sa vždy pohybuje smerom k sile, peniaze smerom k peniazom, naplnenie smerom k naplneniu, nenaplnenie smerom k nenaplneniu. To je zákon života. Akákoľvek hmota sa pohybuje smerom k hmote – to je zákon gravitácie. Keď si myslíte, že peniaze sú sila, tak všetky sily, ktoré máte sa začnú prirodzene pohybovať smerom k nim. Začnete cítiť pre úspech peňazí, začnete hovoriť slová pre úspech peňazí.

Lenže bohužiaľ, vy si začnete hovoriť slová a cítiť: „Nie je možné, aby som mal peniaze.“ Toto je zložitá a nebezpečná chyba! Všetko čo musíte urobiť je príliš jednoduché, preto je to pre vás veľmi zložité! Namiesto toho, aby ste vo vašom vnútri hovorili slová „nedokážem získať peniaze“, zmeňte ich na „dokážem“. Keď budete hovoriť tieto slová, cíťte, že ste za nich zodpovední.

Hovoriť správne slová a cítiť sa za nich zodpovední vám dá silu slova. Všetky psychologické ochorenia môžu byť vyliečené len tak! Všetka bezmocnosť, ktorú cítite, môže byť vyliečená len tak! Všetky myšlienky „to je nemožné“ môžu byť len tak vymazané! Či ide o váš biznis alebo duchovno, zdravie, mentálne zdravie, môže to byť čokoľvek, nech máte akýkoľvek pocit, sila slov je taká úžasná sila prístupná pre vás a tak ľahko použiteľná, otvorená vo vašom vedomí, lenže vy ste ju stále neotvorili. Stále ste ju neurobili pre vás užitočnou.

Musíte pochopiť ešte jeden zákon života. Keď niečo silné nebudete používať, nezostane to pasívne, pretože je to činná, živá energia. Keď ju nebudete nepoužívať, ona nebude mlčať. Keď ju nebudete používať správne, prirodzene ju budete používať nesprávne alebo zneužívať. Vaše srdce môže do vášho systému pumpovať buď dobrú a čistú krv alebo zlú a nečistú krv, ale nikdy neprestane pumpovať. Samozrejme, keď sa zastaví, bude mŕtve. Lenže pokiaľ je to žijúci mechanizmus, nemôže prestať pumpovať. Takisto aj sila slov je žijúci mechanizmus vo vás. Nemôže prestať fungovať, či ho používate alebo zneužívate. Nemôžete ho jednoducho ignorovať, musíte mu venovať pozornosť.

Silu správnych slov môžete pochopiť na základe vlastnej skúsenosti. Keď budete počúvať ten istý satsang znova a znova, zakaždým dostanete nové odhalenia a významy. Pochopíte to, čo ste premeškali predtým. Takisto, keď budete hovoriť slová znova a znova s jasným pochopením, s čistou inteligenciou a s rozhodnutím žiť ich, bude pre vás prístupná sila slova - Vaak siddhi! 

Aspoň raz za deň strávte niekoľko minút bez akýchkoľvek slov, ako vo vašom vnútri tak aj navonok. Buďte v tichosti. Toto vám prinesie pochopenie, že slová sú vaša voľba, že vám nie sú vnucované. Vy máte slobodu rozhodnúť sa o svojich slovách.

Pochopte, keď si myslíte, že vaším cieľom v živote sú iba potešenia, vaše cítenie sa bude pohybovať týmto smerom. Keď si myslíte, keď cítite a keď sa rozhodnete, že zábava je chuťou vášho života, vaše cítenie sa bude pohybovať týmto smerom, vaše myslenie sa bude pohybovať týmto smerom, vaše slová sa budú pohybovať týmto smerom.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 5. október 2013

Prečo vegetariánstvo?

Dnešná téma je prebudenie vašej potenciálnej bio-energie, kundaliny energie. V sanskrite máme slovo „kundaliny“. Rovnocenné anglické slovo môže byť „prebudenie vnútornej potenciálnej bio-energie“. 

Musíme sa pozrieť na niekoľko právd. Ja nebudem hovoriť o všetkých benefitoch vegeteriánskeho životného štýlu, pretože všetci o tom viete dosť. Ja vám môžem poskytnúť tony a tony materiálu, výskumy, ktoré urobili veľké univerzity a publikovali ich v mnohých medicínskych časopisoch.

Teraz vyslovím veľmi dôležitú požiadavku pre ľudí - pre ich fyzické, psychologické a spoločenské naplnenie, ktorou je prebudenie ich vnútornej potenciálnej energie, potenciálnej bio-energie. Keď sa táto energia prebudí, otvoria sa pre vás možnosti. Ako môžu byť prebudené? Je to cez vegetariánsku, satvickú stravu.

Všetci vieme o zdravotných benefitoch vegetariánskeho jedla. Teraz sa pozriem na to, čo je to váš vnútorný potenciál energie, bio-energia.  

Prvý dôležitý fakt je ten, že vy máte viac možností ako tie, ktoré vyjadrujete. Táto pravda je začiatok života v akejkoľvek filozofii, každého spôsobu života, systému myslenia, alebo akýchkoľvek náboženských tradícií, ktoré sú založené na myslení. Vy máte viac možností ako tie, ktorými ste teraz. „Viac  možností“ je to, čomu hovoríme bio-energia, vnútorná potenciálna energia. 

Môžete vidieť na svojom vlastnom živote, že keď je vaša sila cítenia, vaša sila emócií vyjadrovaná zároveň s vašou silou slov a silou myslenia, tak energia, ktorú budete vyžarovať, bude úplne iná.   

Dám vám tento príklad. Keď poviete nejaké slová, ale vo vnútri ich nepreciťujete ako pravdivé, aký dopad vytvoríte týmto slovom? Aj myšlienky, ktoré necítite, s ktorými nie ste spojení, nevytvoria správny dopad vo vašom vnútri a navonok. Cítenie vlieva energiu do vášho myslenia a slov. Existuje vo vás niečo, čo vlieva energiu do vášho cítenia. To je to, čomu hovoríme kundaliny, bio-pamäť, bio-energia, vnútorná potenciálna energia. Používajú sa všetky tieto rôzne slová, ale vysvetľujú, vyjadrujú tento jeden koncept - silu, ktorá vás vedie a dáva silu vášmu cíteniu.

Všetci by ste mali pochopiť to, ako vám vaše sily dávajú život. Vy všetci viete, že keď je vaše cítenie spojené s určitými slovami, ako sa tieto slová stávajú pre vás živými, ako sa vaše myslenie stáva živým. Lenže my bohužiaľ nevieme, ako je naše cítenie posilňované. Energia, ktorá posilňuje vaše cítenie je vnútorná potenciálna energia, bio-energia.  

Chcem, aby ste pochopili to, ako rôzna strava pôsobí na vašu vnútornú potenciálnu energiu. 

Prvá pravda je: „Stanete sa tým, čo jete. Čokoľvek zjete, to sa stáva vami!“ 

Jedna časť toho, čo zjete, sa stane vašimi kosťami, svalmi, tukom. Jedna časť sa stane vašimi slovami, jedna časť vaším myslením, jedna časť vaším cítením, jedna časť vaším bytím.
 
Takže prvá pravda, ktorú prezentujem je: Čo je to vnútorná potenciálna energia, „kundaliny šakti“, bio-pamäť. Druhá pravda, ktorú uvádzam, je veľmi dôležitá: Stanete sa tým, čo jete. 

Teraz sa na základe týchto dvoch pochopení pozrite na svoj život: čo jete, ako to vplýva na vaše myslenie, cítenie, slová a činnosti. Musíte pochopiť, že vo vesmíre neexistuje taká vec ako „neživé“. Či je to ľudská bytosť alebo kameň na ceste, odlišujú sa iba v stupni života, nie v existencii života! 

Musíme pochopiť, čo sa udeje našej vnútornej potenciálnej energii, keď zabijeme zviera kvôli jedlu a zjeme ho a keď jeme satvickú stravu. Slovo „satvický“ znamená „čistý“. 

Pokúsim sa vysvetliť, čo sa udeje, keď zjeme nevegetariánske jedlo, telo akéhokoľvek zvieraťa, potom ako je zabité.

Naše telo má schopnosť uchovávať spomienky. Všetky vaše spomienky sú uchovávané, zaznamenávané vo vašom tele. Môžete to nazvať ako svaly, kostná dreň, kosti. Preto vtedy,  keď sa vo vás prebudia určité spomienky, určité orgány vo vašom tele sú okamžite ovlyvnené. Keď sa rozčúlite, keď začnete cítiť depresiu, okamžité bude napadnutý váš žalúdok. Dostanete žalúdočnú nervozitu, pretože depresia atakuje oblasť brucha, v sanskrite „manipura čakru“. Takže každá emócia, každá spomienka buď lieči alebo zabíja, vytvára alebo ničí určitú časť tela. Vaše emócie a vaše telo sú veľmi úzko prepojené, pretože vaše spomienky sú zaznamenávané vo vašom tele.

Keď je zviera zabíjané, keď zomiera, nebude nás žehnať. Prirodzene bude vyjadrovať toľko nenávisti, strachu, hnevu, nesplnených životných túžob, hlboké nenaplnenie. Keď zomiera, uvoľňuje do svojej svalovej pamäti toľko silných neukončení, nenaplnení, jedovatých toxínov. Zakaždým, keď ste ovplyvnení, atakovaní emóciami ako je strach, hnev, úzkosť, bezmocnosť, nenaplnenie, poznáte to množstvo toxických chemikálií, ktoré sa rozširujú vo vašom tele. Keď sa hneváte, poznáte čo sa deje vášmu systému. 

Prosím pochopte, presne to isté sa deje zvieraťu, ktoré je z rôznych dôvodov zabíjané. Zviera nezomiera v priestore naplnenia, nežehná nás, ani celý svet. Zomiera s toľkým nenaplnením vo svojom tele. Keď budete jesť toto telo, čo budete jesť? Jedy, toxické chemikálie, mäso naplnené toľkými negatívnymi myšlienkami, negatívnymi spomienkami, takzvanými neukončeniami!

Keď jete jedlo naplnené nenaplnenou bio-pamäťou, nenaplnenou  bio-energiou, nenaplnenými spomienkami, čo sa stane vašej svalovej pamäti a bio-pamäti, vášmu telu? Prosím pochopte, vaša svalová pamäť, vaša bio-pamäť bude vytváraná iba z toho, čo jete! Tie najjemnejšie časti vášho jedla sa stanú vašou svalovou pamäťou, vašou bio-pamäťou. Keď budú tie najjemnejšie časti vášho jedla spojené s toľkým strachom, hnevom, nesplnenými životnými túžbami a neukončeniami, tak aká bio-pamäť, svalová pamäť sa vytvorí vo vašom tele?  

Niekedy sa ma ľudia pýtajú: „Ako to, že ľudia, ktorí jedia nevegetariánske jedlo, vedú takzvaný normálny život?“ 

Prosím pochopte, pozrite sa na výskyt depresie. Pozrite sa na ľudí, ktorí trpia depresiou a na krajiny, ktoré trpia tou najvyššou kriminalitou. Oboje môžete priamo spojiť s ich stravou. Pozrite sa na spoločnosti založené na nevegetariánskej strave a na spoločnosti založené na vegetariánskej strave. Pozrite sa na podiel kriminality a depresie v nich. Potom pochopíte, že samotná otázka je nesprávna. Všetky prieskumy dokazujú, že vegetariáni sú šťastnejší, menej násilní vo svojom myslení, cítení a činnostiach ako ľudia, ktorí jedia mäso. Štúdie zistili, že u vegetariánov je nižší výskyt depresie, úzkosti a iných problémov s náladami. 

Prosím počúvajte: Stávate sa tým, čo jete. Na základe toho čo jete, vytvárate vaše telo, bio-pamäť, bio-energiu. Keď budete neustále prijímať jedlo naplnené neukončeniami, strachom, depresiou, úzkosťou, čo budete vyjadrovať vo vašom vnútri? Iba to isté! Keď vidíte na tanieri pred sebou nevegetariánske jedlo, pochopte, že prijímate tanier plný depresie, strachu, úzkosti, chemikálií a toxínov, ktoré sa uvoľňujú zo strachu, keď je zviera terorizované. Prijímate plný tanier neukončení! Pozerajte sa na to s týmto pochopením a potom sa rozhodnite, či budete jesť také jedlo.

Ďalšia pravda, ktorú vám chcem prezentovať je o tom, ako vám čisté, vegetariánske jedlo pomôže prebudiť vašu bio-pamäť.

Ľudia sa ma pýtajú: „Ako môžeš povedať, že vegetariánske jedlo je dobré, správne?“ Pretože jedlo a vaše emócie sú veľmi jasne spojené! Preto na celom svete, vo všetkých kultúrach, keď chcete niekomu ukázať svoju lásku, tak sa s ním podelíte o jedlo. Aj medzi zvieratami je to tak, že sa podieľajú o jedlo, keď cítia priateľskosť, keď chcú ukázať priateľskosť.

Budem rozprávať o čistote jedla a o tom, ako priamo prebúdza vašu bio-pamäť a nakoniec aj „kundaliny šakti“, vnútornú potenciálnu energiu. 

Prvá vec, ktorú musíte vedieť je, že vaše telo je prirodzene vytvorené na prijímanie vegetariánskeho jedla. Vnútorný mechanizmus ako je vaše cítenie, myslenie, slová, všetko je vytvorené tak, aby fungovali na základe vegetariánskeho jedla. 

Niektorí ľudia prezentujú argument: „Nie, v dávnych časoch ľudia neboli vegetariáni!“ Nie je to tak! Boli vegetariáni, konzumovali ovocie, listy. Až potom, keď začali zabíjať zvieratá, aby sa ochránili, začali si myslieť, že konzumovať tieto telá bude možno lepší spôsob, ako ich odstrániť! Pochopte, pôvodne sme neboli vytvorení na jedenie mäsa. Naše telo je vytvorené na vegetariánstvo.

Poviem vám, keby sa väčšina populácie krajín, spoločnosti, ľudstva rozhodla živiť vegetariánskym jedlom, podráždenie, depresia, strach, ktoré zažívajú ľudské bytosti, by sa drasticky znížili a to by naozaj pomohlo ľudstvu vytvoriť mier, radosť a prosperitu. 

Keď budete konzumovať jedlo, v ktorého bio-pamäti nie je úzkosť, strach, depresia, tak energia vďaka ktorej myslíte, hovoríte slová, konáte, cítite, všetko bude zosúladené s prirodzeným zdrojom energie. Bude to zosúladené s vašou podstatou, ktorou je vaša vnútorná potenciálna energia. Bohužiaľ, jedlo s bio-pamäťou strachu, depresie, úzkosti sa kvôli svoje popularite a prístupnosti stalo životným štýlom hlavného prúdu. Môžem povedať, že toto je tá najväčšia kalamita, ktorá sa stala ľudstvu!

Budem definovať „čistotu“. V sanskrite máme tri slová: Jaathi Dhosha, Nimittha Dhosha, Aashreya Dhosha. Znamená to jedlo, ktoré sa znečistilo samo o sebe, svojou svalovou pamäťou a ľuďmi, ktorí s ním manipulovali. 

Jaathi Dhosha: Ak sa jedlo získa ukradnutím alebo zabitím, je to nečisté jedlo. Nevegetariánske jedlo je nečisté, pretože sme ukradli telo zvieraťa potom, ako sme ho zabili. Je to vražda a krádež. 

Nimittha Dhosha znamená spôsob, akým sa k vám jedlo dostalo: Nevegetariánske jedlo sa k vám dostáva s bio-pamäťou, ktorá je naplnená toľkým hnevom, strachom, depresiou. Nikdy nemôže byť blízko čistých potravín.

Aashreya Dhosha – ľudia, ktorí s jedlom manipulujú, ktorí sa ho dotýkajú: Človek, ktorý zabil zviera, s ním bude manipulovať a bude pripravovať pre vás jedlo. Všetko, čoho sa dotkne vrah, bude mať v sebe túto energiu, túto auru. Pridá trochu viac jedu ako svoj príspevok.

Pochopte to, aké množstvo nečistôt má v sebe nevegetariánske jedlo. 

Pozrime sa na vegetariánske jedlo. Je prirodzenou súčasťou vašej bio-energie. Vaše kolísanie nálad, spôsob akým sa rozhodujete vo vašom živote, to ako sa cítite ohľadne seba a sveta, to všetko sa zmení, keď sa stanete vegetariánom. Vďaka vegetariánskej strave sa vaše myslenie stane jemnejšie a vyrovnanejšie, podráždenie a agresivita zmiznú. Poviem vám z mojej skúsenosti, že bio-pamäť ľudí, ktorí žijú ako vegetariáni, je na veľmi vysokej úrovni. 

Emócie, ktorých sa držíte, sa stávajú zdrojom pre vašu bio-energiu. Čokoľvek je zdrojom vašej bio-energie, to ovplyvňuje vaše myslenie. Je to ako nebezpečný kruh. Keď budete neustále podráždení, keď budete mať depresiu, stane sa to vašou bio-energiou. Keď sa tak stane, máte skon myslieť viac a viac depresívne a podráždene. Čo si myslíte, to sa stane vašou bio-energiou. To čo je vašou bio-energiou vytvára základ vášho myslenia. Na základe tohto pochopenia sa môžete sami rozhodnúť, či vás vedie k viac podráždeniu a depresii vegetariánske alebo nevegetariánske jedlo. Môžete vyskúšať svoje vlastné telo. To je ten najlepší spôsob ako si uvedomiť silu vegetariánskeho jedla.

Nikdy nejedzte to, čo cíti emócie na úrovni vašej frekvencie. Rastliny necítia utrpenie alebo bolesť na úrovni vašej frekvencie, pretože stupeň života, ktorý je v nich je odlišný. Vaše telo je prirodzene vytvorené na to, aby ste jedli zeleninu, ovocie a vegetariánsku stravu. Toto je váš prirodzený prúd, s ktorým budete plynúť. 

Iba správne jedlo, čisté jedlo, ktoré je čisté vo svojej podstate, s ktorým manipulujú správni ľudia a ktoré vám prinesú tým správnym spôsobom, tento čistý prúd jedla stačí na to, aby ste roznietili, prebudili prirodzenú energiu, ktorú máte a ktorú ja nazývam ako „kundaliny šakti“, alebo vnútorný potenciál, alebo bio-energia.  

Keď budete prijímať vegetariánske jedlo, takisto prebudíte vašu bio-pamäť, aby priamo  vytvárala jedlo a energiu z priestoru ako rastliny a stromy. Rastliny a stromy majú túto vlastnosť alebo inteligenciu: produkujú svoju energiu priamo zo slnka a éteru, zo vzduchu. Priamo produkujú životnú energiu zo slnka, vzduchu, éteru a vody. Keď budete pravidelne jesť vedome iba vegetariánsku stravu, vo vašej bio-pamäti, vo vašej bio-energii sa prebudí tá istá schopnosť. Keď budete mať podporu zo zdroja vedomia ako je meditácia alebo joga, veľmi jasne uvidíte, že sa vo vašej bio-pamäti prebudí táto možnosť!   

Stovky jogínov, ctiteľov začalo žiť bez pravidelného zvyku jesť. Jedia iba raz za čas. Keď hovorím „raz za čas“, je to možno raz za týždeň. Niektorí jedia raz za mesiac, a aj to prijmú iba trocha šťavy alebo vody a sú schopní takto žiť. Bude to možné, keď budete jesť vegetariánske jedlo a prebudí sa tá istá bio-pamäť, tá istá bio-energia, ktorú majú rastliny. Mnohí z nich vďaka tomuto životnému štýlu prekonali vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a získali toľko zdravotných benefitov.   

My máme program, ktorý pomáha ľuďom dostať sa za hranice potreby jedla vďaka prebudeniu ich bio-pamäti a bio-energie. V sanskrite ho voláme „Nirahara samyama“ – život za hranicami jedla, prelomenie vašich vzorcov spojených s jedlom. Počas nej aktívna vizualizácia, meditácia, proces dýchania prebudia vaše vedomie. Na začiatku doporučujeme ľuďom, aby prijímali vegetariánsku stravu a potom systematicky znižujete jej príjem. Na základe tohto výskumu sme pozorovali stabilnú stratu váhy, u 90% ľudí sa drasticky znížila hladina cholesterolu, u 92% ľudí sa zvýšila hladina vitamínu B1, B1 a B12, u 100% účastníkov sa zvýšila hladina vitamínu D, u 70% hladina hemoglobínu, u 85 % sa znížila hladina močoviny!  

Všetky tieto zázraky medicíny ako je zotavenie z vážnych život-ohrozujúcich ochorení ako sú kardiovaskulárne ochorenia, vysoký cholesterol, cukrovka sa zaznamenajú medicínsky, keď budete praktizovať vegetariánsky životný štýl a posuniete sa k ďalšiemu kroku – ísť za hranice potreby jedla.

Vďaka vegetariánskej strave nielenže nebudete mať nesprávne spomienky ako je strach, depresia, úzkosť, ktoré získavate z jedla, ale získate aj správnu bio-pamäť. Správna bio-pamäť je schopnosť vytvárať energiu priamo z priestoru, vzduchu a vody! 

Úprimne všetkých prosím, aby ste experimentovali s týmto vegetariánskym životným štýlom. Začnite dnes, iba na niekoľko mesiacov. Skúste jesť tri mesiace iba vegetariánske jedlo a uvidíte rozdiel v tom, ako sa budete cítiť. To ako sa cítite ohľadne seba, aké slová hovoríte navonok aj sami sebe, to všetko sa drasticky zmení. Uvidíte rozdiel vo vašom fyzickom zdraví, mentálnom zdraví, vo vašich vzťahoch a aj vo vašom bohatstve a kariére! Váš život sa určite stane oveľa, oveľa lepším! Hlavne to, ako sa cítite ohľadne seba sa vďaka vegetariánskemu životnému štýlu stane úplne odlišné.

Pre vaše hlbšie pochopenie chcem vysvetliť týchto niekoľko slov:

Svalová pamäť znamená vaše každodenné vzorce ako tie, že ráno vstanete, okúpete sa, jete.

Bio-pamäť znamená vaše vzorce myslenia a cítenia, vaše kolísanie nálad, ako reagujete keď čelíte vo vašom živote konfliktom, ako reagujete na rozpory, na obtiažne situácie.

Keď pochopíte túto pravdu: „Stávate sa tým, čo jete. Čo jete, to sa stáva vami.“, tak veľmi jasne uvidíte to, ako nevegetariánske jedlo prináša toľko depresie, úzkosti, hnevu, kolísania nálad a ako sa stáva súčasťou vašej bio-pamäte a svalovej pamäte. Rovnako pochopíte, že vegetariánske jedlo do vás vstúpi s vyššou inteligenciou a môže prebudiť schopnosti ako je vytváranie energie z éteru, vzduchu a priestoru. Sami to môžete pochopiť skúsenostne tým, že to budete žiť.

Ľudia sa ma niekedy pýtajú veľa otázok: „Swamiji, keď budeme jesť mäso, presúvame bio-pamäť bolesti a strachu aj na ďalšie generácie?“ Moja odpoveď je: „Áno. Presúvate to na všetky budúce generácie, pretože mäso, ktoré neustále jete, sa stáva vašou bio-pamäťou. Úzkosť, hnev, utrpenie, bolesti, ktoré zažívajú zvieratá, keď sú zabíjané sa stanú vašou bio-pamäťou, stanú sa vašou súčasťou. Túto bio-pamäť, túto bio-energiu, ktorá sa stane vašou súčasťou, budete prirodzene prenášať. Bolesť, strach, úzkosť, hnev a neistota sa budú prenášať aj na ďašie generácie.“

Jemné záhyby, ktoré sa vytvoria vo vašom mozgu vďaka vegetariánskemu jedlu, vám skutočne dajú silu myslenia, silu cítenia bez toho, aby ste sa unavili, silu hovoriť správne slová v správnom čase v správnom priestore.

Podstata tejto prezentácie je: Vegetariánske jedlo svojou podstatou, spôsobom ako k vám prichádza, ako ho konzumujete, prebúdza vašu bio-energiu, bio-inteligenciu, bio-pamäť a udržiava vašu svalovú pamäť čistú. Udržiava vás viac zdravými, viac nažive, viac inšpirovanými, viac inteligentnými, viac nadšenými, viac žijúcimi.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 4. október 2013

Váš kľúč k mystickým silám

Dnes chcem rozprávať o dôležitých silách, ktoré sme dostali a doteraz ste ich ešte nezačali používať. Ako ľudské bytosti sme všetci dostali ako predvolený program určité sily.

SILA SLOV

Pochopte veľmi jasne, že slová, ktoré hovoríte sami sebe, to ste vy! Keď si budete neustále hovoriť slová: „Ja som toto, ja som toto, ...“, tak sa nimi aj stanete. Neustále hovorte o sebe vo svojom vnútri aj navonok iba tie správne slová. 

My bohužial nepoužívame silu slov. Podľa vemírneho zákona je to tak, že keď nebudete akékoľvek sily používať správne a budete sa s nimi hrať bez toho, aby ste o tom vedeli, tak vás zničia! Ako napríklad elektrina. Môžete ju používať na tie najlepšie veci vo svojom živote, ale keď nechcete a budete s ňou zaobchádzať nesprávnym spôsobom, tak vás zničí, priamo vás zabije! Ja preto hovorím: Naučte sa používať každú silu, ktorá je vám prístupná. 

Slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným môžu toľko urobiť pre váš život! Keď chcete používať silu slov, tak to čo musíte praktizovať, je integrita. Prineste integritu do svojho života. Zamerajte svoje slová viac a viac na naplnenie. 

Budem definovať integritu: Integrita znamená zamerať slová, ktoré hovoríte vo svojom vnútri aj navonok viac a viac na naplnenie. Keď sebe a iným neustále hovoríte: „Ty si človek, ty si človek“, tak je to klamstvo! Keď budete viac a viac naplnení pochopíte, že ste božské bytosti, vy ste Boh! Keď poviem slová: „Ja som božská bytosť, ja som Boh“, ľudia si myslia, že klamem. Ale ja cítim, že ľudia klamú vtedy, keď hovoria, že sú ľudské bytosti. Keď zostávate ľudskými bytosťami, vtedy ste neintegrovaní. Keď ja hovorím: „Ja som božská bytosť, ja som Boh“, som úplne ustálený v mojej integrite. 

Pochopte, zamerať sa viac a viac, hlbšie a hlbšie na naplnenie, zamerať svoje slová, ktoré hovoríte sebe a navonok smerom k naplneniu, to je integrita. Keď začnete praktizovať integritu, budete používať silu slov. Slová, ktoré budete hovoriť, budú mať toľko sily, že iba vďaka nim budete schopní zmeniť svoj život aj život iných smerom k lepšiemu. Ja robím iba to - používam tie správne slová na to, aby som zmenil životy ľudí, aby som transformoval ich životy.

Silu rozprávať, hovoriť slová sebe a iným – túto mocnú silu má každý z vás. Môžete ju používať buď na to, aby ste si vytvárali svoj život, alebo ho ničili. Správne slová vyslovené v správnom čase budú vytvárať váš život. Nesprávne slová vyslovené v nesprávnom čase môžu váš život zničiť. Najmä slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným. 

Používať silu slov je vaše prvé právo. Základným právom ľudských bytostí nie je sloboda prejavu, ale sila prejavu. Prvé základné ľudské právo by sme mali zmeniť zo slobody prejavu na silu prejavu. Vy musíte poznať silu prejavu. Mali by ste sa naučiť o sile slov. Poznať silu slov je základná sloboda, základné právo. Keď budete poznať silu slov, vaše základné právo bude to správne právo. 

Ďalšia dôležitá sila, ktorú máte a ktorú môžete používať je SILA MYSLENIA.

Pochopte, sila slov a sila myslenia sú dve odlišné veci. Keď budete praktizovať integritu, budete mať jasnosť a skúsenosť o sile slov. Lenže sila myslenia je hlbšia ako sila slov. Sila slov dokáže vytvoriť alebo zničiť jeden vzťah. Sila myslenia dokáže vytvárať alebo zničiť váš život samotný! 

Sila myslenia je ďalší zdroj sily, ktorý nepoužívate ani správne, ani úplne. Jedna dobrá správa je, že hoci ju používate nesprávne, ale nie úplne, nedostávate sa do väčšieho utrpenia. Aj nesprávnym smerom používate iba minimum sily myslenia. Silu myslenia budete používať správnym smerom vtedy, keď budete praktizovať autentickosť. 

To čo si myslíte o sebe, čo si myslíte o iných, ako sa chcete premietať pred inými a čo si myslíte o tom, čo si myslia iní o vás...

To čo si myslíte o sebe môžete zmeniť za desať dní! Kedykoľvek budete večer zaspávať, zamerajte svoje myšlienky na nové myslenie: „Odteraz budem o sebe rozmýšľať ako o Bohu!“ Rozhodnite sa tak a choďte spať. Vaše myslenie v snoch aj v hlbokom spánku sa zameria týmto smerom. Keď budú vaše sny zamerané na to, čo si chcete o sebe myslieť, váš úspech bude k tomu smerovať.

Prosím pochopte, sny vás dovedú do reality. Musíte poznať túto pravdu. V každej oblasti, či je to veda, matematika, výskum alebo zábava, v každej oblasti vás vaše sny dovedú do reality. Každú noc nasmerujte to, čo si chcete o sebe myslieť, čo si chcete myslieť o iných, čo si myslíte, že si iní myslia o vás, všetko nasmerujte tak ako to chcete, choďte spať v tom istom stave každý večer a upadnete do hlbokého samadhi.

Sila myslenia je taká krásna, výnimočná sila, ktorá dokáže vo vás spôsobiť zázraky.

Ďalšia je SILA CÍTENIA.

Je to ďalšia dôležitá sila. To ako sa cítite ohľadne seba a sveta, to ako chápete seba a svet, to je veľmi dôležitý pocit. Túto silu môžete používať vtedy, keď začnete cítiť zodpovednosť. Môžete mať pocit, že ste veľmi malá bytosť alebo veľmi silný, veľký človek. Váš pocit bude posilnený iba vtedy, keď sa budete cítiť zodpovední. Keď sa budete cítiť zodpovední za všetko, za viac a viac vecí, keď sa budete cítiť zodpovední viac a viac, keď budete používať silu cítenia, posuniete sa na ďalšiu úroveň vášho života. Pozdvihnete sa na ďalšiu úroveň. Keď začnete preberať zodpovednosť, tak veľmi jasne uvidíte, že keď sa zmení váš pocit ohľadne seba a sveta, tak sa zmení celý svet aj jeho reakcia na vás! 

Ďalšia je SILA ŽITIA. 

Život samotný je sila. Každý deň chodíte, rozprávate, sedíte, rozmýšľate, cítite. Toto všetko spolu, život, je sila. Keď sa niekedy rozhodnete žiť v správnej nehnuteľnosti, tak sa stane vašou. Budete ju vlastniť už len tým, že tam budete žiť. Aj žiť na správnom mieste je sila. Život samotný je sila.

Silou života môže byť obohacovanie. Silu života môžete používať vo svojom živote vtedy, keď sa rozhodnete žiť obohacovanie. Keď sa rozhodnete, že váš život je pre iných, tak budete používať to najlepšie zo sily života. Keď sa rozhodnete, že obohacovanie je váš život, zaistíte si tak všetko najlepšie v živote vďaka Životu. Keď sa oceán rozhodne, že vám dá tie najlepšie veci, nedokážete si ani len predstaviť tie dary, ktoré vám prinesie život, pretože vy stále nepoznáte tie najlepšie veci, ktoré život má. Keď sa rozhodnete obohacovať autenticky, keď sa autenticky rozhodnete, že obohacovanie je váš život, život vám prinesie tie najlepšie veci. 

Sila slov bude pre vás prístupná, keď budete praktizovať integritu. Sila myslenia bude pre vás prístupná, keď budete praktizovať autentickosť. Sila cítenia sa vám otvorí, keď budete praktizovať zodpovednosť. Sily života budú pre vás prístupné v momente, keď sa rozhodnete obohacovať iných. 

Dôležitá pravda pri tom všetkom je: nestrácať nádej v seba a v ľudí. Aj keď ľudia zlyhajú stokrát, ďalej s nimi pracujte. Zlyhanie ľudí nie je nič iné ako vaše zlyhanie, frustrácia z vášho zlyhania. Pretože nedokážete zvládnuť frustráciu z vášho zlyhania, nedokážete zvládnuť ani frustráciu zo zlyhania ľudí. 

Veľakrát sa ma ľudia pýtajú: „Prečo by sme mali pracovať s týmito ľuďmi? Nie sú integrovaní, nie sú autentickí. Sú to klamári, podvodníci!“ Ja im odpovedám: „Keď nie ste schopní zvládnuť ich zlyhania, nebudete schopní zvládnuť ani tie vaše. Pretože keď nie ste schopní zvládnuť svoje zlyhania, nie ste schopní zvládnuť ich zlyhania.“ 

Stratiť nádej v ľudí spôsobí, že je stratíte sami v seba, čo je horšie ako samovražda! Stratiť nádej v seba, to je duchovná samovražda. Stratiť nádej v iných, to je spoločenská samovražda. Keď stratíte nádej v iných, zaručujem vám, že ju stratíte aj sami v seba. Aj stratiť nádej v iných je duchovná samovražda, pretože keď sa udeje jedno, stane sa aj to druhé. Keď sa stane to, že stratíte nádej v seba, stane sa aj to, že ju stratíte v iných.

Podstata dnešného satsangu je: Používajte silu slov pomocou integrity. Používajte silu myslenia pomocou autentickosti. Používajte silu cítenia pomocou zodpovednosti. Používajte silu života pomocou obohacovania. Nikdy nestrácajte nádej v seba, ani v iných. Nech vás ovplyvňuje akýkoľvek vzorec, aby ste stratili nádej v seba a iných, urobte s ním ukončenie. Nestrácajte nádej v seba, ani v iných! Keď sa to stane, je to duchovná samovražda.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 3. október 2013

Obohacujte s oddanosťou

Dnešná „leela dhyana“ (božská hra) sa volá: „Mahadeva prinesie víťazstvo svojej ctiteľke“.  

Poviem vám príbeh. Raz, keď Rajaraja Pandya viedol kráľovstvo v Maduraji, žiarlil na speváka Bhanabhadrana, veľkého ctiteľa Šivu. Tento spevák spieval iba v chráme, nie v paláci, lenže tento kráľ bol taký arogantný, že chcel, aby spevák spieval v jeho paláci. A tak vyhlásil súťaž medzi ďalšou speváčkou a Bhanabhadranovou manželkou. Bežala za Mahadevom a modlila sa k nemu. Hoci spievala v súťaži veľmi dobre, kráľ rozhodol v prospech druhej speváčky. Bhanabhadranova manželka povedala kráľovi: „Tvoje rozhodnutie je zaujaté. Poďme do chrámu a spievajme pred Sundareshwarom. Nech rozhodne on.“ Keď kráľ prišiel do chrámu, posadil sa v prítomnosti Sundareshwaru a súťaž sa odohrala ešte raz, vstúpil Sundareshwara. Kvôli jeho prítomnosti kráľ nemohol rozhodnúť nesprávne a vyhlásil za víťazku Bhanabhadranovu manželku.

Chcem vám dnes povedať jednu vec. Neberte tieto leela dhyana naľahko, ako samozrejmosť. Počúvajte tieto príbehy, rozjímajte nad nimi kedykoľvek máte čas. Veľmi vám to pomôže pri ukončovaní. Nie je to tak, že Mahadeva robil všetky tieto hry iba v časoch Pandya kráľovstva, v časoch Meenakshi. On stále pokračuje v týchto hrách. Je neustále prístupný. Už len spomienka na tieto hry prinesie do vášho srdca toľko naplnenia.  

To čo hovoria ľudia, ktorí praktizujú oddanosť (bhaktas), takzvaní normálni ľudia nedokážu pochopiť, preto ich volajú bláznami. A ľudia praktizujúci oddanosť vždy volajú takzvaných normálnych ľudí ako tých, ktorí sú podvedení, ktorí žijú v bludoch, sebaklame. Poviem vám, vesmír hlasuje za bhaktas! Budem definovať, kto sú bhaktas: Ľudia, ktorí prežívajú naplnenie pomocou oddanosti, ktorú zažívajú vďaka minulosti vyššieho vedomia (inkarnácií).

Vaša minulosť vás vždy dovedie k nenaplneniu. Minulosť inkarnácií vás vždy dovedie k naplneniu. Keď si budete neustále pamätať, čo ste urobili keď ste boli dieťa, budete viac a viac v nenaplnení. Keď si budete neustále pamätať, čo robil Krišna keď bol dieťa, budete viac a viac v priestore naplnenia. 

Leela dhyana je silný tvorca vnútorného priestoru. Váš intelekt nebude mať za hranicami určitej úrovne silu vytvárať váš vnútorný priestor. Napríklad, keď sa naučíte o sile vnútorného priestoru, začnete si ho vytvárať: „Vytváram priestor na to, aby som vybudoval päť ašrámov, desať chrámov, aby som získal tristo ašramajtov, dvesto sannyasis.“ Budete tomu veriť. Môžete zlyhať v jednej dimenzii, v niektorej dimenzii môžete byť úspešní. Možno vybudujete chrám, možno päť ašrámov, ale nedodržíte počet sannyasis. Keď zlyháte v jednej dimenzii, stratíte sebadôveru. Znovu vytvoríte určitý priestor: „Vytváram priestor pre toto a budem na tom pracovať.“ Znova zlyháte v jednej alebo dvoch veciach. Váš intelekt nemá silu znova a znova sa postaviť, vytvárať priestor a čeliť zlyhaniam, keď sa stanú vo vašom živote. 

Lenže oddanosť, bhakti je taká silná, že dokáže znova a znova neúnavne vytvárať ten správny priestor vo vašom vnútri. Preto vám vždy hovorím, že iba tradície založené na bhakti prežijú a vyhrajú skúšku času. Nikdy nie tradície, ktoré sú založené na intelekte. To čo hovorím je veľmi dôležité. Aj váš život je ako jedna tradícia. Možno viete, možno neviete, celý váš život ste závislí buď od vášho intelektu, alebo od vašich emócií. Oddanosť, bhakti, leela dhayna sú silnými tvorcami vnútorného priestoru.

Život nie je nič iné ako schopnosť nova a znova sa postaviť a čeliť mu, aj keď na vás zaútočí akokoľvek veľa pochybností a depresie. Pochybnosti a depresia sú také silné, že na vás útočia zo všetkých kútov. Život nie je nič iné ako sila znova sa postaviť počas všetkých týchto útokov.

Ja vám úprimne poviem, neverte alebo nebuďte závislí od vašej intelektuálnej jasnosti, jednoznačnosti ohľadne ukončovania - že vás zachráni a udrží v priestore naplnenia a že vás prenesie do najvyššieho priestoru. Neustále si znova a znova vytvárajte ten správny priestor!

Keď si pomyslíte: „Ja som naplnený! Vytváram tento priestor s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním.“, tak sa to určite stane. To je úžasné, niet o tom pochýb. Lenže vždy bude niekde existovať nejaký kút, nejaký veľmi malý, vzdialený kút vo vašom živote, kedy vám chýbala integrita a autentickosť. Keď sa to odrazí na vašom výsledku, tak úplne stratíte sebadôveru a vieru vo filozofiu, podľa ktorej žijete. Zrútite sa. Znova sa postaviť bude také ťažké. Aj keď sa postavíte, budete mať toľko pochybností o sebe. 

Dosiahnuť naplnenie a vytvoriť správny priestor na základe oddanosti vám dá silu  znova a znova sa postaviť sa bez toho, aby ste sa zrútili. Aj keď spadnete, tak sa nezrútite. Keď spadnete, tak sa zrútite iba vtedy, keď budete mať intelektuálne pochopenie naplnenia, integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania. Ale keď ich pochopíte pomocou emócií, s oddanosťou, tak aj vtedy keď spadnete, nezrútite sa. Keď vytvoríte správny priestor zároveň s pocitom spojenia, oddanosti voči vyššiemu vedomiu, zaručujem vám, že zlyhanie jednoducho zmizne z vášho systému.  

Krišna, Sundareshwara, Meenakshi – to nie je iba príbeh. Nemôžem ani povedať, že sa to stalo. Môžem povedať iba to, že sa to deje, kedykoľvek si na nich spomeniete! Nie je to minulosť. Je to prítomnosť, kedykoľvek si na nich spomeniete. Keď si vytvoríte priestor, keď bude mať vaše chápanie aj emocionálnu silu... Napríklad, keď potrebujete vyhrať v nejakej diskusii, hádke alebo v nejakom súdnom spore, predtým ako tam pôjdete, spomeňte si na dnešnú leelu. Môžete zachrániť sami seba, pretože vy nie ste minulosť, vy ste prítomnosť. Vytvorte ten priestor. Zázraky sa jednoducho budú diať ako váš životný štýl. Zázraky sa stanú vašim životným štýlom. 

Pamätať si na svoju minulosť vytvára viac a viac neukončení, nenaplnenia. Pamätať si na minulosť inkarnácií vytvára viac a viac naplnenia a vyššieho priestoru. Či je to Krišna, Buddha, Mahadeva alebo Meenakshi, stačí si iba spomenúť na ich božské hry a vytvorí to vo vás toľko naplnenia, vylieči to vašu mamakaru. Liekom pre mamakaru je leela dhyana. Váš vnútorný priestor je také trápenie, taká bolesť. Leela dhyana je úžasný nektár, ktorý vylieči váš vnútorný imidž!

Keď sa snažíte zbaviť vášho vnútorného imidžu, obrazu o sebe, mali by ste s oddanosťou, s bhakti urobiť ukončenie so sebou. Poviem vám, jedine bhakti dokáže spôsobiť to, aby ste obohacovali a jedine obohacovanie dokáže spôsobiť, aby sa vo vás udiala bhakti, oddanosť. Keď máte aspoň trocha oddanosti, nikto vás nemusí tlačiť do toho, aby ste obohacovali. Obohacovanie sa jednoducho stane vaším dýchaním. To je sila obohacovania!

Keď si svoje naplnenie pomocou oddanosti vybudujete ako súčasť chápania, tak nikdy neupadnete do depresie. Keď si vaše naplnenie v živote vybudujete iba na základe intelektuálneho pochopenia integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania, bude to iba ako betónový stĺp. Keď si vybudujete priestor naplnenia a životný priestor pomocou oddanosti, bude to rovnaké ako vložiť do toho stĺpa oceľové tyče. Priestor, ktorý si vytvoríte pre svoj život bude mnohonásobne silnejší. Budete stáť navždy a budete obohacovať svet! 

Obohacujte ľudí na základe vašej oddanosti, obohacujte celý svet s touto jasnosťou. Chcem vás požiadať o jedno: prineste, prosím, do vášho chápania oddanosť v nejakej forme, podobe. Pokiaľ ide o oddanosť, tak aj kázanie alebo učenie o nej vyzerá veľmi agresívne. Je to taká sladká, jemná zložka bytia. Dá sa o ňu podieľať iba s úsmevom v očiach alebo so slzami v očiach. Obohacovať ľudí o oddanosť môžete iba pomocou úsmevu vo vašich očiach, nie úsmevu, ktorý máte na vašej tvári alebo na perách. Kde existuje oddanosť, tam sa budú oči smiať. Iba človek, ktorý to zažil, to dokáže rozpoznať.

Ja chcem, aby sa moji ctitelia, žiaci, sanga spoznávali navzájom podľa úsmevu, ktorý budú mať vo svojich očiach. Všetci by ste mali mať oddanosť ako súčasť vášho chápania a úsmev v očiach, nielen na perách. Úsmev v očiach je oveľa jemnejší a silnejší. Úsmev v očiach sa objaví vtedy, keď sa vaše srdce rozpustí v oddanosti zo správnych dôvodov, v správnom kontexte, v správnom priestore naplnenia. 

Podstata dnešného satsangu je: Dovoľte, aby sa vaše srdce rozpustilo v odddanosti. Naplnenie, ktoré dosiahnete zároveň s oddanosťou je oveľa silnejšie, stabilnejšie a úspešnejšie.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 2. október 2013

Obohacovanie je jediné potešenie v živote

Dnes sa s vami podelím o najlepšie pravdy o ukončovaní a obohacovaní.

Ľudské bytosti zvyčajne nedokážu zvládnuť absolútnu pravdu takú, aká je. Preto im je podávaná s nánosom spoločenskej prijateľnosti. Spoločensky prijateľná pravda je polovičná pravda. Je to oveľa horšie ako klamstvo! Spoločnosť nestojí za pravdou. Čo je to spoločnosť? Je to partia hlupákovv, ktorá vytvorila nejaké hlúpe zákony tretieho rádu na to, aby využívala ľudí!   

Aj v reality show ľudia kritizujú niektoré naše riešenia a rozhodnutia: „Čo to znamená? Dávaš riešenia, ktoré nie sú prijateľné spoločnosťou.“ Povedal som im, že som duchovný vodca, nie spoločenský vodca. Nech spoločenské riešenia dávajú spoločenský vodcovia. Ja som duchovný vodca. Ja dávam riešeniam, ktoré sú akceptované vesmírnym zákonom, duchovným zákonom. Dávam riešenia, ktoré sú blízke zákonu vesmíru, zámeru ľudskej existencie. Keď chcú ľudia spoločenské riešenia, je toľko hercov, herečiek, ktorí vedú takýto druh reality show. Choďte za nimi. Keď chcete duchovné riešenia, iba vtedy príďte za mnou. Nie som ani sudca, ktorý sa silno pridržiava ústavy krajiny, ani spoločenský vodca, ktorý sa pridržiava spoločenských noriem, alebo hlupák v médiách, ktorý sa pridržiava pokrytectva. Ja som jednoduchý duchovný vodca. Ja sa prirodzene pevne pridržiavam ústavy vesmíru. 

Spoločnosť tak veľmi prenikla do ľudských bytostí. Pochopte, spoločenská hlúposť, spoločenská nevedomosť tu bola aj pred príchodom médií, ale po príchode tohto démona prenikla do ľudí tak hlboko. Nie je to tak, že v minulosti neexistovali diabli, ktorých vidíme teraz, ale neboli tu v takom rozsahu. Každý človek stratil spojenie so svojím pôvodným Ja. Každý žije „pre“, „s“, „podľa“ spoločnosti. Väčšina normálnych ľudí, ktorých spoločnosť nazýva normálnymi, dokonca ani nežije. Sú to spoločenské pravidlá a podmieňovanie, ktoré žije cez nich. To je všetko! Ako je prirodzená reakcia to, že keď vložíte svoju ruku do ohňa, tak ju vytiahnete, takisto sa aj spoločenké pravidlá stali pre vás prirodzeným inštinktom.  

Celá spoločnosť trpí veľkým problémom. Prostredníctvom médií vstúpilo do ľudí príliš veľa spoločnosti. Vy všetci ste sa stali spoločenskými bytosťami viac už nie ste ľudskými bytosťami. Máte iba súbor príručiek - čo sa od vás v akom veku očakáva, čo by ste mali robiť a kde by ste mali byť, ako by ste mali rozprávať, ako by ste mali myslieť, ako by ste sa mali správať. Ľudské bytosti sú príliš naplnené spoločnosťou, nielen jej správnymi dimenziami. Spoločnosť má v sebe aj dimenziu hľadania. Lenže toto hľadanie, bádanie, skúmanie sa úplne vytratilo, pretože ľudia sú preplnení materialistickými spoločenskými myšlienkami. Ľudia nie sú schopní prijímať pravdu takú, aká je.   

Niekto sa ma opýtal otázku o ukončovaní a obohacovaní. Život nemá iné potešenie ako je obohacovanie. Keď váš život poháňa niečo iné ako obohacovanie, nehovorím, že je to nesprávne, ale všetko čo vám chcem povedať je, že je to nesprávne! Nehovorím, že je to nesprávne z pohľadu spoločenskej zdvorilosti, lenže pravda je taká, že je to nesprávne! 

Keď váš život poháňa čokoľvek iné ako je obohacovanie, tak tento dôvod, ktorý vás tlačí do toho, aby ste žili, pochádza z bezmocnosti. Keď budete internalizovať tieto pravdy, uvedomíte si, že obohacovanie je jediný cieľ, jediný zámer života. Nechcem obmedzovať obohacovanie iba na privádzanie ľudí na Vnútorné prebudenie. Toto je to najväčšie obohacovanie, o tom niet pochýb. Lenže aj vtedy, keď pracujete v spoločnosti na výrobu topánok, môžete obohacovať. Ste súčasťou mechanizmu, ktorý poskytuje ľudom topánky. Aj keď pracujete v oblasti poľnohospodárstva, ktorá produkuje zeleninu, olej, mlieko, ste v oblasti, ktorá obohacuje. Ale musíte si tým byť istí. Musíte to chápať a byť si tým istí.

Prosím počúvajte, ani na vašej najhlbšej úrovni pokrytectva – pokrytectvo vo vás má vrtsvy a vrstvy – ani v tých najhlbších vrstvách nie ste pokryteckí pokiaľ ide o váš cieľ, zámer, dôvod na vašu existenciu. Je ním iba obohacovanie. Keď vo vašom živote nájdete ako hnaciu silu niečo iné ako je obohacovanie, urobte s tým ukončenie. Keď je hnacou silou vo vašom živote čokoľvek iné ako je obohacovanie, je to bezmocnosť. Je to bezmocnosť! Dovoľte nech je obohacovanie jediným cieľom, jedinou hnacou silou vo vašom živote. Nech je obohacovanie jedinou energiou, ktorá poháňa vašu inteligenciu, ktorá vás poháňa smerom k myšlienke naplnenia.

Pochopte, keď je akákoľvek vaša myšlienka o dosiahnutí naplnenia iná ako je obohacovanie, zažijete beznádej a depresiu. Keď je každá nádej, ktorú máte iná ako obohacovanie, zavedie vás to do priestoru beznádeje. Život je pre obohacovanie. Zámer, pre ktorý ste prijali ľudské telo, je iba obohacovanie.   

Keď niekoho obohatíte o Vnútorné prebudenie, dáte mu tú najlepšiu vec. Ten človek sám sa stane naplnenou bytosťou. Napríklad ak ste inžinier, právnik, alebo lekár, keď pochopíte, že čokoľvek robíte je obohacovanie a budete takto žiť ďalej, tak budete obohatení iba vy. Ale keď niekomu vďaka obohacovaniu umožníte, aby prišiel na Vnútorné prebudenie, spôsobíte to, že aj iní budú obohacovať! Toto je to najvyššie obohacovanie!

Väčšina z nás má vzorec strachu čeliť konfliktom, čeliť strachu z toho, že budeme zahnaní do kúta. Toto je jeden z najväčších strachov, ktorý majú ľudské bytosti. Prosím počúvajte! Prečo ľudia neobohacujú iných? Prečo máte strach obohacovať iných o Vnútorné prebudenie? Je to preto, lebo sa bojíte, že dostanete otázky. Vy sa bojíte čeliť otázkam! Vy musíte obohacovať presne pre tento dôvod. Neustále sa smerujte do náročných situácií, do konfliktných miest, do rozporuplných situácií. Neustále sa smerujte na miesta, kde budete zahnaní do kúta. Poviem vám, iba vtedy budete nažive, svieži, živí! Budete vyžarovať, budete na vrchole svojich možností! Keď chcete byť úspešní vo vašom biznise, začnite obohacovať ľudí o Vnútorné prebudenie. Neustále budete čeliť konfliktom, rozporom. Neustále budete smerovať do náročných situácií, miest. Toto vycvičí a vyostrí vašu inteligenciu a vedomie a vy budete úspešní vo svojom biznise! Keď chcete byť úspešní vo svojom biznise, pomôžte mi v mojom poslaní, v mojej misii. Ja vám zaručujem, že dohliadnem na to, aby ste boli naplnení!  

Prečo ľudia nechcú hovoriť a obohacovať svojich priateľov, rodinu alebo iných o svoje Vnútorné prebudenie? Je to kvôli bezmocnosti, ktorú cítia, kvôli strachu čeliť otázkam! Keď začnete obohacovať ľudí o to, aby žili integritu a autentickosť, tak prvá otázka, ktorú sa vás opýtajú, bude: „Ty žiješ integritu a autentickosť?“ A vtedy budete musieť vyhlásiť: „Áno, žijem!“ V momente, keď to vyhlásite, musíte sa stať zodpovední za svoje slová a jednoducho ich začať žiť! Inak vás budú neustále spochybňovať, robiť si z vás žarty. 

Keď začnete obohacovať iných, nasmerujete sa do priestoru, do situácií, v ktorých budete žiť integritu a autentickosť. Budete žiť dharmu (zákony  vesmíru). Vtedy budete naozaj žiť duchovnú silu. Keď budete obohacovať, musíte robiť vyhlásenia, pretože ľudia vám nebudú veriť, budú vás spochybňovať. Musíte robiť veľa vyhlásení. Tieto vyhlásenia vás prinútia, aby ste žili štyri princípy silnejšie. Ja vám preto hovorím, že obohacovanie vám nepretržite umožňuje to, aby ste sa stali osvietení. Obohacovanie vás urobí osvietenými!
Keď dosiahnete, aby sa Vnútorného prebudenia zúčastnil váš manžel / manželka alebo šéf, keď ich obohatíte tým, že sa ho zúčastnia, tak ste prešli polovicu cesty smerom k osvieteniu. Je to preto, lebo títo ľudia vás budú neustále sledovať, budú sa snažiť nájsť zlyhanie vo vašej integrite a autentickosti.

Pochopte jednoduchú pravdu: Čokoľvek, čokoľvek, čokoľvek – môžem povedať „čokoľvek“ 108-krát – čokoľvek iné než je osvietenie, je bezmocnosť! Iba obohacovanie znamená silu! Fungujte iba na základe pochopenia, čo je obohacovanie – obohacovanie iných a seba. Naplnenie nemôžete nikdy dosiahnuť iba vďaka ukončovaniu. To, či ste naplnení alebo nie, nespoznáte len vďaka ukončovaniu. Vaše pochybnosti o sebe vás budú ovládať ďalej. Vložte sa, nasmerujte sa do priestoru obohacovania iných. Keď začnete obohacovať, keď budete čeliť všetkým otázkam, keď budete na nich odpovedať, keď budete komunikovať s ľuďmi, keď ich dokážete obohacovať, iba vtedy budete mať dôveru v seba. Budete si veriť! Pokiaľ nebudete obohacovať iných, vaše naplnenie nebude nikdy úplné.  

Podstata dnešného satsangu je: Iba vďaka obohacovaniu sa naplnenie stane úplným. Obohacovanie je vojna, ktorú vediete pre mňa, pretože budete pri ňom čeliť toľkým konfliktom, ktorým sa ste sa vždy báli čeliť. Poviem vám, strach z konfliktov, strach byť zahnaný do kúta, strach čeliť sporom je jedna z najväčších bezmocností, ktorú máte. Vy máte vždy pocit: „Čo povedia iní?“! A oni majú strach z toho, čo poviete vy! My všetci sa snažíme ovládať každého pomocou nášho jazyka a sme ovládaní pomocou jazyka iných. To je to, čomu ja hovorím „maya“ – klam, prelud.

~~~~~

Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 1. október 2013

Akshardam – priestor za hranicami smrti 

Dnes vám chcem povedať viac tajomstiev o ukončovaní: Keď budete naplnení, nebude žiadny rozdiel medzi vaším životom a stavom snenia, stavom hlbokého spánku a tým, čomu vy hovoríte váš život - bdelým stavom. Ak je medzi týmito troma stavmi stále rozdiel, ešte ste sa nestali naplnenými. V priestore naplnenia, ukončenia rozdiel medzi týmito troma stavmi zmizne, pretože všetky z nich budú naplnené stavom prebudenia.  

Keď nenájdete žiadny rozdiel medzi stavom spánku, hlbokého spánku a stavom bdelosti pokiaľ budete nažive, tak nebudete cítiť žiadny rozdiel ani vtedy, keď opustíte svoje telo. Nebudete mať pocit strachu, temnoty, tak ako je to popísané v upanišáde: „Kto nežije život integrity, autentickosti, dharmu (život podľa zákonov vesmíru), ten vstúpi po smrti do temných svetov, temných priestorov.“ Poviem vám, keď počas každodenného spánku nevstúpite do temných priestorov, nevstúpite do nich ani po smrti. Najlepším spôsobom ako po smrti nevstúpiť do temných svetov je robiť ukončovanie aspoň jednu hodinu pred spaním. Nebudete mať depresiu, konflikty, bezmocnosť ani potom, ako opustíte telo.  

Opísal som to iba veľmi blízkym žiakom, ašramajtom: Nebojte sa! Po smrti sa nestane nič. Budete iba prechádzať ako z jedného oddelenia v ašráme do druhého. Nebojte sa, pretože tieto ríše po smrti sú tiež iba moje. Raz jeden ctiteľ, ktorý nepoznal tieto moje slová, zažil ten priestor. Akshardam znamená v sanskrite večný priestor, nezničiteľný priestor. Keď po smrti vstúpite do tohto priestoru, tak vstúpite do Akshardamu.  

Z celej udalosti sa naučte túto dôležitú lekciu. Naozaj chcem, aby sa každý naučil veľmi dôležitú lekciu. Doteraz bol Akshardam iba imaginárny priestor, pretože ho nezažil žiadny ctiteľ a nikto o ňom nehovoril.

Čo naozaj myslím pod slovom Akshardam je, že akokoľvek veľa budete praktizovať integritu a autentickosť, keď sa zobudíte nasledujúce ráno tak budete vedieť, že ste zaseknutí v toľkých strachoch, že ste v takých nízkych priestoroch. Toto je potrebné vyriešiť. Pochopte, keď upadnete do stavu snenia a hlbokého spánku, v sanskrite máme na to slovo Avastatraya: Jakrat, swapna, sushupti. Keď sa dostanete do stavu snenia a stavu hlbokého spánku, mali by ste sa dostať do takého istého priestoru sily, ako keď ste bdelí. Mali by ste cítiť, že všetko je pod vašou kontrolou, mali by ste cítiť rovnakú silu.   

Ukončovanie by sa malo praktizovať predtým ako zaspíte, aby ste počas stavu snenia a hlbokého spánku vedeli kto ste, čo sa od vás očakáva, budete vedieť všetko. Človek, ktorý zažije ten istý naplnený priestor v bdelom stave, stave snenia a priestore hlbokého spánku, zažije Akshardam, večný priestor.

Ja som o tom nehovoril na verejnosti, pretože je to veľmi mystická záležitosť. Nepovedal som to ani všetkým mojim ašramajtom. Ja určite viem, že som o tom nehovoril. Keď ten človek napísal o svojej skúsenosti, bol som taký šťastný, že niekto skúsenostne zažil Akshardam, večný priestor.

Toto je môj Guru vaak pre všetkých mojich žiakov, nasledovníkov, ctiteľov: Mať zdravie, bohatstvo, úspech a dokonalosť vďaka štyrom princípom je v poriadku, je to pekné. Lenže pokiaľ ste v tele, je vašou povinnosťou zažiť priestor Akshardam aspoň jedenkrát v živote, aby ste vedeli, že vaše miesto je rezervované, aby ste nemali strach, čo sa stane po smrti. Chcem, aby každý z vás zažil túto skúsenosť. Preto pokiaľ ste v tele, mali by ste si rezervovať svoje miesto v Akshardam. Môžete to dosiahnuť iba vďaka tomu, že budete robiť ukončovanie každý večer pred spaním. 

Malo by to byť nutnosťou predtým ako zaspíte. Malo by to byť ako dýchanie. Aj keď sa vzdáte rannej pada puje (tradičný rituál ponúkania vďačnosti majstrovi) bude to v poriadku, ale nevzdávajte sa procesu ukončovania. Akonáhle zažijete priestor naplnenia, tak potom ako opustíte telo, všetky vaše neukončenia zmiznú a vy budete vedieť, že vaše miesto je rezervované.

Pochopte, každý žiak by si mal zaistiť svoje miesto v priestore Akshardam čo najskôr ako je to možné. Pochopte, mať svoje miesto v Akshardam, to je osvietenie! Vaša „videha mukthi“ bude zaručená. Keď ste si zaistili svoje miesto v Akshardam, v tomto večnom priestore, dosiahli ste cieľ vášho života. Na to, aby ste zažili priestor Akshardam, potrebujete veľmi vysokú úroveň integrity a autentickosti. Niekedy prichádza ako dar od majstra, ale aj vtedy keď je to dar, príde iba vtedy, keď budete mať túto úroveň spojenia s majstrom. Môže k vám prísť dvoma spôsobmi: prvý - vďaka integrite so životom, druhý - vďaka integrite s majstrom. Akonáhle budete mať skúsenosť Akshardam, nebudete mať žiadne neukončenia so životom a smrťou. Budete slobodní!

Prečítam podstatu e-mailu, ktorý som dostal:
“Minulú sobotu mala Ma Vishweshwara veľmi zaujímavý sen. Tento sen sa odohral ráno tesne predtým, ako sa zobudila.“ 

Tento čas potvrdzuje, že to bola skúsenosť, nielen sen! Tento sen sa odohral ráno tesne pred zobudením, bol veľmi svieži a jasný. Bol reálnejší ako stav bdelosti, preto hovorím, že to nebol sen, ale skúsenosť!

„Prvý obraz predtým ako vstala z postele bol, že vychádzala zo svojho auta a mala v rukách Swamijiho knihu. Okolo nej bola skupina ľudí. Dala tú knihu jednému človeku a požiadala ho, aby ju prečítal. Ďalší obraz bol ako sedí v kresle v Bidadi (miesto, kde je Swamijiho ašrám). Vedela, že zomrie, ale nemala vôbec strach. Okolo bolo veľa ľudí. Volali Swamijiho. Prišiel a položil svoj palec na jej Ajna čakru (šiesta čakra, tretie oko) a začal ju tlačiť. Potom začala hovoriť: Om Hreem Nithyanandaya Namaha. Ako Swamiji tlačil jej Ajna čakru, jej dych sa spomalil a ustálil. Bolo to viac ako skutočné. Potom ten dav ľudí zmizol. Swamiji si sadol do svojho kresla. Teraz začala veľmi zaujímavá časť. Ma Vishweshwara nemala žiadny strach pristúpiť k Swamijimu. Cítila sa veľmi slobodne a hravo ako dieťa. Jemne poklepkala Swamijiho po jeho pravom ramene a povedala: ´Swamiji, čo to znamená? Necítim, že som mŕtva! Cítim sa tak nažive!´ Swamiji sa potom pozrel jej smerom a povedal: ´Ma, vložil som ťa do tohto priestoru, iba si ho užívaj!´ Keď sa Ma Vishweshwara zobudila, nemohla uveriť, čím prešla. Bola to taká krásna skúsenosť! Celá situácia bola taká krásna a osviežujúca!“

Ako som povedal, celá záležitosť bola skúsenosť. Vy takisto môžete otestovať, či to bola skúsenosť, alebo fantázia, predstava. Možno sa opýtate, ako to môžete otestovať. Uvidíte, jej smrť sa udeje presne tak ako to popísala v tomto e-maily! Na základe toho pochopíte, či bola táto skúsenosť pravda alebo nie. Poviem vám, toto bola nepochybne skúsenosť priestoru Akshardam!

Keď nebudete mať telo, všetko spoločenské „áno“ a „nie“ zmiznú. Tieto áno a nie sú ako bolesť hlavy. Keď budete v Akshardam, budú zničené, zmiznú.     

Ja nie som Guru, ktorý vám dá trochu zdravia, bohatstvo, pokoj alebo dokonalosť. Ja nehovorím, že je to nesprávne, ale nie som iba za to. Telo samotné je choroba, tak aký zmysel má, aby v ňom bolo zdravie? Život samotný je utrpenie, tak ako môžete zažiť stav naplnenia?

Ja nie som iba guru, ktorý vám dá trochu zdravia, bohatstva, dokonalosti, úspechu. Ja robím aj to, ale nekončím iba pri tom. Skutočná vec, ktorú vám chcem všetkým dať je priestor Akshardam – tá najvyššia realita. Keď si rezervujete miesto v Akshardam, vo chvíli keď ho zažijete aspoň raz, budete pripravení stranúť s pôvabom. Budete pripravení zažiť pôvabný odchod. Je to veľmi dôležitá vec. Je to jeden z najväčších darov, ktorý môžete dostať od inkarnácie a naozaj vám poviem, ja som tu na to, aby som vám dal ten dar. 

Chcem, aby to všetci ctitelia a žiaci prijali ako súčasť života. Robte ukončovanie každý večer. Je to oveľa silnejšie ako akákoľvek kriya a joga. Keď budete robiť ukončovanie každý večer, tak sa ráno automaticky zobudíte takí svieži! Robiť ukončovanie každý večer pred spaním je tá najúžasnejšia duchovná skúsenosť. 

Dostal som otázku: „Swamiji, je dôležité venovať čas ukončovaniu udalostí z tohto dňa, alebo minulých udalostí? Udalosti tohto dňa sú bližšie k našim životom, ale minulé udalosti sú koreňom súčasných neukončení. Ktorým z nich máme dať prioritu?“

Prioritou sú minulé udalosti, ktoré sú koreňom súčasných neukončení. Keď vo vašom vnútornom priestore, vo vašom chápaní viac nebudú minulé neukončenia, potom môžete ukončovať udalosti tohto dňa. Ale prioritou by mali byť minulé udalosti, ktoré sú koreňom súčasných neukončení. Toto je ten najsilnejší proces, technika!

Podstata  dnešného satsangu je: Každý večer venujte aspoň pol hodiny až jednu hodinu procesu ukončovania. Naozaj dosiahnete to, čo máte dosiahnuť.

~~~~~

No comments:

Post a Comment