Viac sa o týchto štyroch védických pravdách (4 tattvas), princípoch života dozviete z RANNÝCH SPRÁV* PARAMAHAMSA NITHYANANDU v priamom prenose denne od 2:30 hod. na Nithyananda TV *s prekladom z angličtiny do slovenčiny na Ustream *!


*Kliknite na oranžové nápisy a otvoria sa vám v novom okne

apríl

RANNÉ SPRÁVY PARAMAHAMSA NITHYANANDU za apríla 2013Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 30. apríla 2013

Skúsenosť bohatstva a úspechu nie je nič iné ako zažiť pocit prekypovania, pretekania vo vašom vnútornom priestore. Keď budete žiť štyri princípy, tak budete mať všetko potrebné, predovšetkým vnútroné naplnenie.

Bohatstvo alebo úspech je možné zažiť v správnom priestore, ktorý je naplnený schopnosťou obohacovať iných. 

Keď chcete mať mier, obohacujte všetkých ľudí okolo vás mierom.
Keď chcete mať zodpovedsnoť, obohacujte všetkých ľudí okolo vás zodpovednosťou.
Keď chcete mať integritu, obohacujte všetkých ľudí okolo vás integritou. 
Budete mať všetko to, čím obohatíte ľudí okolo vás. 

Všetko poznanie, vedomosti rastú a rozpínajú sa, keď sa o nich podieľate s inými. O všetko, čo chcete mať vo vašom živote, sa podieľajte s inými. 

Znova a znova privádzajte do vás integritu a autentickosť, aby ste sa rozpínali. Neustále sa rozpínajte. Budete mať v živote výnimočnú radosť z vášho rozpínania. Obnovte vašu inšpiráciu. Obnovte vašu zodpovednosť. Obnovte vašu integritu. Obnovte vašu autentickosť. Obnovte vaše bohacovanie. Obnovte váš život. 

Život je obohacovanie. Všetko je iba o obohacovaní. Život je zažívaný iba prostredníctvom obohacovania iných. Neustále obohacujte seba a iných a budete mať úspech a bohatstvo. 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 29. apríla 2013

Správny priestor = správne možnosti = správny život

V jazyku sanskrit máme krásne slovo - chidakasha. To je priestor, ktorému hovoríme vedomie. Chidambaram, to je to čo cítite že ste, tomu hovoríme chidakasha (vnútorný priestor), alebo chidambaram v sanskrite.

Znova chcem zdôrazniť túto jednu myšlienku. Keď Ramana Maharishihovorí, že my sme duša, vedomie, keď Shankara hovorí, že celý svet je vedomie, že neexistuje nič iné iba vedomie, a keď George Gurdjieff hovorí, že my nemáme dušu, musíme ju najskôr vytvoriť, všetci 3 majú pravdu.

Pokiaľ cítite svoj vnútorný priestor to je dobré, tak ho máte. Pokiaľ ho necítite, tak ani nevykladáte žiadnu energiu na to, aby ste ho objavili.

Keď jazdím po okolí v mojom aute a vidím ako ľudia nevedome chodia, hovorím vám ako vidí svet osvietená bytosť. Keď jazdím po okolí tak mámstrach, pretože vidím, ako ľudia chodia a pritom sú v hlbokom spánku.

To, čo zažívate ako seba a pozeráte sa na svet cez svoje oči, medzi tým je 100 vrstiev. Takže to čo pozerá nie je individuálne vedomie, kým točo vidíte príde do vašich očí, milión prekážok je na ceste, milión obchádzok, barikád.

Keď to vidím, tak chcem utiecť a zatiahnuť svoje záclony. Keď sa však pozriem okolo seba, tak vidím, že aj môj šofér je v tom istom spánku.

Moja jediná prosba na vás je len toľkoto, dajte mi svoje počúvanie, neposudzujte čo hovorím ako nepraktické alebo ako filozofiu, ja nemám záujem vás nútiť niečo praktizovať, ja nemám ani len záujem vás inšpirovať. Dajte mi len svoje počúvanie a ja sa vám zaväzujem, že prenesiem môj chidambaram, moju chidakashu na vás.

Vaše jednoduché počúvanie mi úplne stačí na to, aby som preniesol svoj chidambaram na vás. Keď počúvate, keď cítite seba samých, tak ten priestor sa rozpína. Život nie je nič iné než ako vy cítite seba samých. Zväčšiť ten vnútorný priestor, to je všetko čo potrebujete urobiť, nič viac, to je všetko! To je úplne všetko!

Takže predstaňte sa správať, ako keby to bolo nemožné. Prestaňte sa identifikovať s tým konceptom, že v živote môžete dosiahnuť úspech iba týmto spôsobom, že najskôr si musíte nájsť prácu, potom musíte nájsť spôsob ako ohúriť šéfa, potom byť povýšený, potom robiť vaše mítingy a prezentácie, potom ohúriť ľudí, potom dostať ďaľšie povýšenie, zarobiť peniaze aké chcete a potom si tie peniaze odkladať a tak dosiahnuť to čo chcete.

Prosím vás, dajte si prestávku od tejto matematiky. Vy silno veríte, že to čo chcete dosiahnuť sa môže udiať iba pomocou tejto matematiky. Prosím vás, dajte si prestávku, to je všetko čo od vás žiadam, pretože pre chidambaram, pre ten správny priestor nepotrebujete žiadne iné techniky, nič iné okrem rozpínania toho ako sa cítite.

Ak máte bolesť hlavy, zoberte za ňu zodpovednosť a jasne uvidíte, že vy sami prebývate vo svojej hlave. Ak si myslíte, že tá bolesť hlavy prišla odniekiaľ zvonku, stratíte nad ňou moc, stratíte vlastníctvo a právo nad ňou. Budete mať bolesť hlavy, budete podráždení, bude vás bolieť brucho.... V tom momente ako príjimete tieto veci ako niečo rušivé prichádzajúce z vonkajších príčin, koniec! Váš chidambaram, vaša chidakasha sa scvrkli, a teraz sa váš vnútorný priestor stal priestorom konfliktu. Teraz sa maya (ilúzia) môže s vami hrať.

Ale musíte pochopiť, že vaša autentickosť je vašim abasádorom vyjednávania. Môžete jej povedať veľmi jasne, milá maya, nemysli si, ze si niečím výnimočná, ty si podo mnou!

Avšak ak nie ste autentickí, tak po chvíli bolesti hlavy sa ukľudníte, začnete sa cíti lepšie, bolesť vás nakoniec úplne prejde, ale váš vnútorný priestor bude narušený.

Maya neustále napáda váš vnútorný priestor a vaša neautentickosť je taká, že maya neustále vyhráva nad vami, ale vy sa neustále snažíte vyhlásiťsvoje víťazstvo.

Sadnite si sami so sebou a napíšte všetky udalosti kde a kedy ste neautentickí. Keď ráno nemôžete vstať na yógu, buďte si istí, vaše telo je v rukách maye. Už to nie je váš chidambaram, ten už je preč.

Vo vašom zdraví, vzťahoch, správaní, vzorcoch, všade je to len boj medzi vami a mayou. Maya vie, že ak vás donúti pospať si o hodinku dlhšie, nebudete ju ani len upodozrievať. Vždy keď dovolíte útoky maye, stratíte vašu chitta akashu.

Život je o tom ako znova získať svoju chidakashu. Len sa pozrite, že kdekoľvek dovolíte útoky maye, tak sa scvrkávate. Ste vykopnutí z vášhotela a mysle, vaše telo je používané mayou, to znamená neautentickosť.

Keď maya používa vaše telo, tak vy ani neviete čo robíte, kedy to robíte, prečo to robíte a ako to bude ďalej. Neviete nič. Vaše telo a myseľnie sú vaše.

Pochopte, vy nepotrebujete žiadnu špeciálny duchovnú praktiku, nepotrebujete žiadnu duchovnú techniku, nepotrebujete sa ani len učiť, nepotrebujete dokonca ani 4 princípy, pôjdem až do toho extrému. Stačí že znova získate svoj majetok, to čo vám patrí, váš chidambaram, vašu chidakashu, to stačí.

Ak máte bolesť hlavy a cítite sa voči tomu bezmocní, tak už to nie je vaša hlava, už to nie je vaša chidakasha, už ste ju odovzdali mayi.

Ak cítite hnev, chtíč alebo strach ako sa zrazu prebúdzajú vo vašom tele a nútia vás robiť činnosti, ktoré neskôr ľutujete, keď vás tiet oemócie premáhajú, tak ste odišli do skrýše. Emócie sú tak mocné, poviem vám! Prefíkané stratégie sa dejú vtedy, keď sa vaša pomstychtivosť a váš strach spoja. Keď sa všetky tieto emócie spoja, začnú vytvárať veľmi prefíkanú hru gamblovania s vami samotnými. Vaše emócie vás presviedčajú o toľkých veciach. Vaše strachy vám hovoria, čo nemáte robiť atď.

Veľa krát obetujete duchovné princípy v mene zárobku alebo získania viac času na vaše praktizovanie a aby ste si mohli robiť čo chcete. Gemblovanie je, keď všetky tieto konfliktné emócie spôsobujú, že sa cítite bezmocne. Vy niekedy tým emóciám poviete, nie, nie nie! Ale vaša prefíkaná logika preberie vedenie, vaše hranice sú prekonané a vy ste vyhodení z vášho preistoru. Teraz ste sirota stratená v lese.

Toto je čo vám chcem povedať: “Čo je vaše telo, čo je vaša myseľ, čo sú vaše emócie, silno ich získajte späť! Agresívne získajte späť svoje hranice! Nepotrebujete žiadnu inú duchovnú techniku. Povedzte si: “Moje telo, moja myseľ, moja migréna, všetko je pod mojou kontrolou! Môj vnútorný priestor, ja som majiteľom, žiadne napádania sa neudejú, žiadne zásahy sa neudejú.

Slabosť je smrť ktorú si prinášate sami pre seba a v tom prípade vás nemôže zachrániť nikto! Nemusíte sami plávať a zachrániť sa, stačísa chytiť lana, ktoré bolo prehodené cez palubu a ste zachránení. Ak nemáte ani len toľko sily, aby ste sa ho chytili, tak vás nezachráni nikto.

Agresívne znovu získajte späť svoj stratený vnútorný priestor, to je všetko! Neverte tým hlúpostiam, že už ste starí, že ste mali túto bolesť veľmi dlho atď. Nie!

Keď ste človek, tak viete čo máte robiť so svojím životom. Keď ste živá bytosť, tak viete ako znova získať svoje stratené telo a myseľ. Získajte späť svoj vnútorný priestor sami pre seba, to je to čomu hovorím autentickosť. Nikto nemá nárok na okupovanie a kontrolovanie vášho vnútorného priestoru.

Existuje niečo ako Swarajya siddhi - to znamená, znovu získať svoje kráľovstvo. Poviem vám, život je o swarajya siddhi - o získaní vášho kráľovstva späť.

Je to veľmi jednoduché, je to možné vďaka autentickosti. Jednoducho sa dnes rozhodnite získať späť viac vášho vnútorného priestoru. Hodinu po hodine, deň po dni znovu získajte viac svojho vnútroného priestoru.

To čo cítite o sebe bude vašou realitou. Ja neustále odporúčam ľuďom aby robili body building, yogu, beh a iné športy na posilnenie tela, pretože práca s telom nám pomáha znovu získať váš vnútorný priestor. Máte telo moc nad svojím telom, máte silu nad svojím telom. Ale takisto ako budovanie tela musíme praktizovať budovanie mysle.

Budujte si svoj vnútorný priestor, budujte si svoj chidambaram, svoju chidakasha. Uvidíte, keď bude niekto blažene tancovať, keď Mahadeva bude blažene tancovať, vy uvidíte samých seba v jeho tvári. Budete to vy kto bude tancovať.

Získajte späť svoj priestor a uvidíte Mahadevu tancovať vo vašom chidambaram. Toto je tajomstvo Chidambaram (Chidambaram je nádherný chrám Boha Shivu v južnej Indii).

Získajte späť svoje telo, svoju myseľ integritou, autentickosťou, zodpovednosťou, obohacovaním a agresívnosťou, keď budete získavať spätne svoje telo, vašu myseľ a svoj život. Buďte agresívni!

Slabosť vám nepomôže získať späť vašu chidambaram. Slabosť vám nepomôže získať späť váš chidambaram. Buďte agresívni keď získavate späť svoj chidambaram, svoj vnútorný priestor.

Až keď znovu vytvorím civilzáciu ľudských bytostí s výnimočnými schopnosťami, so zázračnými silami ktoré budúpre nich úplne normálne, až potom budem spokojný. Moja misia je vytvoriť ľudské bytosti s výnimočnými schopnosťami ktoré sú súčasťou ich bežného života.

Dám si záležať na tom, aby väčšina ľudstva mala svoje telo, myseľ a svoj vnútorný priestor. Poviem vám, vás vnútorný priestor nie je oddelený, nie je to oddelený ostrov ako si vy myslíte. Naše vnútorné priestory sú prepojené. Takže čokoľvek čo urobíte vo svojom chidambaram, kozmos to berie ako realitu. Kozmos vám povie “tathastu”- nech sa tak stane.

Ak zažijete trošku schopností vašej chidakasha, tak stratíte akýkoľvek záujem o moc, ako je politická moc, kontrola nad inými, podvádzanie a využívanie iných atď. Táto túžba po moci je ako piť špinavú dažďovú vodu.

Poviem vám, ľudia sú chamtiví po moci. Ale ich vedomie o svojom vnútornom priestore a ich jednoduché rozhodnutie znovu získať svoj vnútorný priestor od nich úplne odoberie tú zvátenú túžbu po moci.

Takže podstata dnešného satsangu je:

Buďte agresívni v znovu-získaní vášho priestoru, vašich možností, vášho času, mysle, tela a vašej zodpovednosti.

Čo je vaše, vezmite si to späť!

Nech je váš priestor váš!

Nikto iný, žiadna iná sila, nič nemá nad vami moc!

Ak ste človek tak nedovolíte niekomu inému aby zasahoval do vášho života. Takisto, ak ste ľudská bytosť, nedovoľte vašim vzorcom a niekomu inému aby sa dostal do vášho vnútorného priestoru.

Získajte späť svoj priestor, to je podstata dnešného satsangu!


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 28. apríla 2013Princípy vnútorného priestoru a realita

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom, ako priestor, ktorý máme v našom vnútri, priamo ovplyvňuje realitu, ktorú vnímame my a ľudia okolo nás. Pre priestor, ktorý zažívame vo vnútri, sa v sanskrite používajú dve slová: dristhi-sristhi a sristhi-drishti. Buď poznávame ako pocit to, čo existuje alebo vytvárame to, čo chceme vnímať, čo chceme vidieť. Priestor, ktorý máme vo vnútri, priamo ovplyvňuje realitu, ktorú zažívame my a ľudia okolo nás. Sristhi-drishti znamená veriť tomu, že vidíme to, čo existuje. Že to čo vidíme, existuje. Drishti-sristhi znamená, že vytvárame to, čo chceme. Dristhi znamená vidieť, shristhi znamená vytváranie.

Swamiji hovorí, že niekedy veríme tomu, čo existuje. Stvorenie existuje a my ho vidíme. Väčšina z nás vníma: „Je to tu, vidím to. Čo mám robiť?“ Cítime bezmocnosť a obviňujeme všetko, čo existuje: „Je to tam. Čo môžem robiť?“ Keď si uvedomíme: „Je to tam, lebo to vidím!“, tak v tej chvíli sme stratení. Prehrali sme hru. Začali sme prehratú vojnu, začali sme prehratý boj. 

Vo chvíli keď pochopíme, spoznáme, že to čo existuje vnímame my, tak naša možnosť pre transformáciu je uzavretá. Možnosť pre osvietenie je uzavretá. Ale dobrá správa je, že to nie je pravda. Swamiji vysvetľuje: „Prosím pochopte, že vo chvíli keď spoznáte, že to čo existuje, je videné vami, že to vidíte vy, tak zlá správa je, že možnosť pre osvietenie, možnosť pre transformáciu je uzavretá. Dobrá správa je, že to nie je pravda. Vy nevidíte to, čo je. Vidíte iba to, čo chcete. Vždy je to drishti-sristhi. Vytvárate to, čo chcete. Nie je to tak, že vidíte to, čo existuje. Vytvárate to, čo chcete.“

Veľmi silno veríme, že vnímame iba to, čo existuje. Najmä keď prekročíme vek 35-40 rokov, tak možnosť pre nový spôsob myslenia sa stane veľmi zložitý. Už sme si vytvorili svoju starú osobnosť na základe starého spôsobu myslenia. Keď teraz zmeníme tieto základné pravdy, tak musíme zmeniť celú našu existenciu, celý život. Swamiji vysvetľuje: „Prosím pochopte, že každé vaše utrpenie a každá nevedomosť existuje vďaka vášmu rozhodnutiu, ktoré ste urobili kvôli nejakým iným skrytým záujmom. Prečo nechcete transformáciu? Pretože transformácia znamená, že zem, na ktorej ste stáli posledných 40-50 rokov, sa teraz doslovne začne triasť. Veľa vecí, ktorými sa utešujete ako je napríklad to, že ste úspešní, je jeden z najväčších sebaklamov, ktoré okolo seba vytvárate. Nedokážete zniesť pravdu, že nie ste úspešní. Musíte sa neustále nútiť veriť, že ste úspešní. Aby ste sa neustále vnútorne nútili veriť, že ste úspešní, tak neustále plánujete, hľadáme, meníte a neustále sa presviedčate, aby ste uverili, že myšlienky, na ktorých ste si vybudovali váš život, sú správne.“

Hovoríme si: "Pozrite, toľko ľudí v mojom veku a mojich kolegov nemá to a to. Ja to mám, takže som úspešný." Ale jeden kútik v našej mysli sa na nás smeje: "Nie, nie!" Ale druhá časť hovorí: "Nie, nie! Som úspešný!“ Nevieme, ktorú časť máme podporovať. Swamiji vysvetľuje: „Človek sa nakoniec dostane do úplného zmätku: ´Ktorú časť mám podporovať? Jedna časť vo mne tvrdí a utešuje ma, že som úspešný. Druhá časť tvrdí a odsudzuje ma, že som zlyhanie. Ktorú časť mám podporovať?´ Keď prežívate úplný zmätok, vtedy ste začali hľadať. Ak ešte nečelíte úplnému zmätku, tak možnosť pre vašu transformáciu sa ešte neotvorila.“ 

Swamiji pokračuje: „Prvá vec, ktorej musí každý človek v živote čeliť, aby dosiahol osvietenie, je úplný zmätok: ´Som úspešná bytosť alebo som zlyhanie?´ Pokiaľ ste presvedčení, že vidíte to čo existuje, tak nezažívate tento zmätok. A takisto sa obávate vstúpiť do zmätku. Nechcete rozhojdať loď: ´Nie, nie! Všetko sa mi darí. Načo zbytočne vytvárať problémy?´ Nechcete sa vyrovnať s realitou. Nechcete prijať žiadny argument, dôvod, ktorý smeruje k logickému záveru. Koľkí z vás poznávate, že odkladáte prijímanie všetkých logických argumentov, ktoré smerujú k logickým záverom? Keď sa objaví nejaký argument, odkladáte ho, odsúvate ho nabok. Nechcete prijať logický záver. Potláčate ho, strkáte pod koberec. Pozrite sa do vášho vnútra. Všetko čo strkáte pod koberec bez toho, aby ste prijali logický záver, sa stane mechanizmom, ktorý obmedzuje vaše možnosti. Vzorec nedosiahnutia logického záveru je to, čo nazývam ´odňatie slobody na doživotie.´ Neustále strkanie vecí pod koberec je ´odňatie slobody na doživotie´. Nechápete, že pod vašim kobercom je veľká sopka. Sedíte na sopke. Ako budete schopní byť v pokoji? Ako budete v pokojnom vedomí? To je dôvod, prečo si nedokážete sadnúť sami so sebou.“

Swamiji hovorí, že prvá vec, ktorú sa musíme naučiť, je sedieť sami so sebou. Meditácia je až druhoradá. Ľudské bytosti nie sú naučené vyrovnať sa realitou. Hinduizmus ma obrovskú infraštruktúru, ale inšpirácia je z nej vždy oddelená. Keď všetci guru a osvietené bytosti začínajú svoju misiu, tak musia stráviť celý svoj život budovaním infraštruktúry. Kým ju vybudujú, aby mohli učiť, tak ich život skončí, zomrú, opustia telo. Ich infraštruktúra padne mŕtva a premárnená. Potom príde ďalší majster a strávi celý svoj život, aby vytvoril infraštruktúru. Potom nakoniec, keď už infaštruktúra môže preninúť na svet, tak zomrie. Toto je jeden z najväčších problémov, ktorému čelí hinduizmus. 

Swamiji vysvetľuje: „Dôvod je ten, že hlavný prúd spoločnosti neoživil sannyas tradíciu. Hlavný prúd hindu spoločnosti necítí potrebu pre sannyas tradíciu. Preto, lebo sme sa nenaučili sedieť sami so sebou. Náboženstvo musí začať z priestoru pokojného vedomia, riešenia konfliktov, schopnosti prijímať naše logické myslenie na logické závery. Musíme začať s pokojným vedomím. Musíme začať s vytvorením správneho priestoru. Musíme začať prijímať naše logické pochybnosti, naše logické otázky na logické uzávery. To by sa malo stať hlavným prúdom hinduizmu. Všetky náboženstvá budú mať obidve zložky. To znamená vedu osvietenia, duchovné poznanie, prelom v chápaní a modlitby, útechu. Učenie náboženstva sa musí začať učením vedy o pokojnom vedomí a pomocou ľudským bytostiam vytvoriť správny vnútorný priestor. Až potom by mal nasledovať koncept modlitieb. Najprv by sa ľudské bytosti mali naučiť vytvoriť správny vnútorný priestor. Hlavný prúd hinduizmu by mal začať učením o tom, ako vytvoriť správny vnútorný priestor.“ 

Swamiji hovorí, že priestor, ktorý si vytvárame v našom vnútri, je taký silný, že dokáže priamo ovplyvniť spôsob, akým vnímame život my a iní. Priestor, ktorý si vytvárame v našom vnútri znamená to, ako my sami cítime, aké by veci mali byť. Ak si uvedomujeme, že náš priestor je v nízkej energii: "Tak či tak, čokoľvek budem robiť, nebude to fungovať. Nebudem úspešný.“, tak dávame vesmíru plán: „Chcem, aby môj život vyzeral iba takto. Ako veľké zlyhanie. Prosím, urob to a daj mi to.“ Vesmír to pripraví a dá nám to. 

Swamiji zdôrazňuje: „Priestor, ktorý máte vo vašom vnútri, nie je výsledkom toho, čo sa dialo vo vašom živote. Je to príkaz, ktorý dávate vesmíru. Váš vnútorný priestor je príkaz, ktorý dávate vesmíru na to, aby pripravil vašu budúcnosť. Všetko čo máte vo svojom vnútornom priestore je možnosť. Ak máte smútok, tak dávate príkaz vesmíru, aby do vášho života prišiel ešte väčší smútok. Ak máte radosť, tak čakáte na to, aby do vášho života prišla ešte väčšia radosť. Ak máte naplnenie, úplnosť, dávate príkaz vesmíru, aby priniesol ešte väčšiu úplnosť do vášho života.“

Swamiji pokračuje: „Takže pochopte, že všetko, čo máte vo vnútri, ak máte v sebe neschopnosť: ´Áno, mám nesprávny vnútorný priestor. Som deprimovaný! Neviem ako to mám zmeniť!´, to je ďalší vnútorný priestor, ktorý prikazuje vesmíru, aby vám priniesol viac bezmocnosti. Ste ľudská bytosť. Nemôžete si dovoliť povedať: ´Áno mám problém, ale neviem ako to zmeniť!´ Musíte to zmeniť! Pochopte. Nesmiete dovoliť, aby ste sa vzdali sami seba! Nemôžete si dovoliť, aby ste boli bezmocní! Musíte sa postaviť! Musíte nájsť spôsob! Musíte sa transformovať! To je jediný spôsob, akým je možný život!“

Swamiji vyzýva: „Priestor, ktorý máte, musí byť zmenený. Môžete ho zmeniť v tejto chvíli, teraz! Váš vnútorný priestor je taký jemný, že stačí jedno správne vyhlásenie na to, aby ste sa oslobodili. Stačí jedno ukončenie na to, aby ste boli slobodní. Zbavíte sa nízkych nálad, ktoré máte, nesprávneho vnútorného priestoru, ktorý máte, hlbokých negatívnych pochopení, ktoré máte vo vašom vnútri. Iba jedna myšlienka strachu môže spôsobiť, že budete nepokojní. Iba jedna myšlienka žiadostivosti môže spôsobiť, že budete vzrušení. Iba jedna myšlienka na vášho nepriateľa môže vo vás vyvolať hnev. Iba jedna myšlienka na ukončenie môže očistiť váš vnútorný priestor. Ak iba jedna myšlienka môže spôsobiť, že stane toto všetko, tak iba jedna myšlienka na ukončenie stačí na to, aby ste pretransformovali váš vnútorný priestor.“ 

Väčšinou neveríme poslednej vete! Predchádzajúce znejú logicky a máme s nimi vlastnú skúsenosť. Povieme si, že Swamiji je osvietená bytosť, inkarnácia, že pre neho je to možné, ale nie pre nás, pre obyčajných ľudí ako sme my. Swamiji hovorí, že niekedy ľudia ukazujú svoju oddanosť, aby unikli od jeho učenia. Oddanosť na základe nesprávneho dôvodu nedokáže pretransformovať. Aj oddanosť musí byť založená na správnom dôvode.

Swamiji uvádza všetkých divákov do jednoduchého procesu: „Na pár chvíľ sa pozrite do vášho vnútra na to, v akom vnútornom priestore ste. Či je to pokoj, ospalosť, nuda, podráždenie. Pozrite sa na to, v akom vnútornom priestore ste. Buďte vnímaví. Buďte si vedomí toho priestoru. Zatvorte oči a priveďte svoju pozornosť do vášho vnútorného priestoru.“ 

Swamiji zdôrazňuje: „Za to čo cítite, že ste vy, nemôže byť zodpovedný nikto iný. Je to váš priestor. Váš vnútorný priestor je vaša hranica. Nikto iný nemôže byť za neho zodpovedný. Iba vy môžete byť za neho zodpovedný. Aj keď poviete, že niekto iný je dôvodom, tak tento človek nebude trpieť. To vy budete trpieť. Ak vás niečo ovplyvňuje, či ste dôvodom toho alebo nie, iba vy ste zodpovední. Nie je to vždy tak, že človek, ktorý je dôvodom, preberie zodpovednosť. Veľakrát neberiete zodpovednosť tam, kde ste zodpovední za zmätok. Či ste dôvodom alebo nie, za všetko čo je vo vašom vnútornom priestore, ste zodpovední vy!“ 

Swamiji pokračuje: „Či ste dôvodom alebo nie, tak ste zodpovední. Vo chvíli keď sa rozhodnete, že ste zodpovední za vnútorný priestor, ktorý zažívate, tak viete, že ho musíte zmeniť. Musíte ho zmeniť! Váš vnútorný priestor nie je nič iné ako slová, ktoré vo vás opakujete znova a znova. Teraz sa rozhodnite, že budete vedome opakovať správne slová. Vedome budete opakovať správne slová. Poviete: ´Nie, nie, nie! Skúšal som to. Ale znova som zlyhal. Zabudol som a vrátil som sa späť k tým istým starým nesprávnym slovám!´ Koľkokrát ste to skúšali? Desaťtisíckrát ste opakovali negatívne slová. Takže sa teraz pokúste aspoň desaťkrát zopakovať správne slová. Možno budete zlyhať desaťkrát. Nie je na tom nič zlé! Budete zlyhať kvôli vzorcom, ktoré ste si v sebe vybudovali. Teraz sa pokúste desaťkrát. Priveďte do toho svoje vedomie. Rozhodnite sa. Ste to vy, kto je dôvodom. Vy ste zodpovední. Vy to musíte zmeniť, pretože vás to ovplyvňuje. Váš nesprávny vnútorný priestor vás priamo ovplyvňuje. Preto prirodzene, či ste dôvodom alebo nie, či je dôvodom niekto iný alebo nie, musíte ho zmeniť. Vy ste zodpovední! Ste to vy, kto je zodpovední. Ste to vy, kto je dôvodom.“ 

Vnútorný priestor, ktorý máme, musí byť zmenený, pretože na základe neho prijímame naše rozhodnutia. Ak budeme v pokojnej a uvoľnenej nálade, tak aj vtedy, keď budeme vo veľkom riziku, nebezpečenstve, ťažkostiach, budeme prijímať správne rozhodnutia s trpezlivosťou a budeme sa rozpínať v našom živote. Keď budeme v podráždenej, dusnej nálade, tak nepodstúpime ani malé riziko, zlá nálada ovlyvní iba náš život. Swamiji sa pýta: „Koľkí z vás cítia, že ste kvôli nesprávnemu vnútornému priestoru premeškali nejakú obchodnú dohodu, rozpínanie vo vašom živote, rast vo vašom živote v mnohých možnostiach, v mnohých dimenziách? Takže všetci poznáte dôležitosť správneho vnútorného priestoru. Teraz chcem, aby ste pochopili, že či tomu veríte alebo nie, či to prijímate alebo nie, či máte milión dôvodov alebo nie, tak sú niektoré veci, ktoré nie je možné zmeniť. Prosím pochopte! Mám pre vás dobrú správu. Či tomu veríte alebo nie, či to prijímate alebo nie, či to chápete alebo nie, vy ste Boh! Váš vnútorný priestor je všemocný! Akékoľvek množstvo dôvodov niekedy poviete, tak ústava nemôže byť zmenená. Takisto akékoľvek množstvo dôvodov uvediete, že nie ste Boh, že nie ste božstvo, že nie ste všemocní, žiadny dôvod nie je pevný, nie je poriadny. Môžete uviesť milión dôvodov. Máte veľmi hlúpe dôvody na to, aby ste odmietli možnosti vášho vnútorného priestoru!“

Swamiji hovorí, že sme sa nikdy ani nepokúsili preskúmať náš vnútorný priestor. Ako môžeme odmietnuť možnosti nášho vnútorného priestoru ešte predtým ako sme to vyskúšali? Ramana Maharishi hovorí krásny príklad: „Ľudia neustále hovoria: ´Boh neexistuje! Tieto výnimočné energie neexistujú!´ On kráča priamo za vami! Ale vy sa nikdy ani raz neobzriete! Ani raz sa neobzriete! Ale neustále popierate jeho existenciu.´Swamiji pokračuje: "Nikdy ste sa ani raz nepokúsili pracovať na vašom vnútornom priestore s integritou a autentickosťou. Nehovorím to z pýchy alebo z ega. Jednoducho to uvádzam iba ako pravdu a fakt. Veľakrát vyjadrujem ashta hama siddhis a výnimočné schopnosti nie preto, aby som ukázal, že som niečim výnimočný. Ale iba preto, aby som ukázal, že je to možné aj pre vás. Je to možné aj pre vás! Nie je na to potrebné nič iné, iba mať vo vnútri priestor: ´Keď to dokážeš ty, dokážem to aj ja!´ To je všetko.“ 

Swamiji zdôrazňuje, že to, čo nechceme urobiť, tak presne to musíme urobiť. Mali by sme byť prinútení urobiť to. Pretože presne to je miesto, v ktorom je naša neautentickosť. To, čomu odporujeme, odolávame, to v našom živote pretrváva. Swamiji vysvetľuje: „Je to iba vzorec. Musíte sa pozrieť dovnútra na to, aký je vzorec, ktorému vo vašom živote silno odolávate. Čo si myslíte, že nedokážete urobiť, nedokážete zvládnuť. Keď sa na to pozriete, bude to presne tá vec, ktorá vás zastavuje, ktorá vás zväzuje a udržiava vás v ´doživotnom odňatí slobody´. Ak sa pozriete do vášho vnútra, tak uvidíte, že dôvodom pre váš bezmocný vnútorný priestor bude nejaký základný myšlienkový vzorec. Prelomte ho! Získajte späť vašu slobodu! Vyhláste vašu slobodu! Pozdvihnite váš vnútorný priestor na vrchol radosti, naplnenia, nadšenia!“ 

Na skale nemôže zo semienka vyrásť na strom. Iba v správnej úrodnej pôde sa z neho môže stať strom. Takisto iba v správnom vnútornom priestore sa môže učenie stať realitou. Správny vnútorný priestor znamená taký priestor, v ktorom sú základné vzorce utrpenia zničené. Všetky základné vzorce sú zničené tam, kde je náš vnútorný priestor úrodný na to, aby sme zažili vyššie ideály a myšlienky. 

Swamiji vyzýva: „Začnite sa hrať s vašim vnútorným priestorom, aby ste získali, nazbierali odvahu. Hrajte sa s ním. Iba vtedy, keď sa budete hrať so svojim vnútorným priestorom, tak uvidíte, že sa budú diať zázraky. Keď sa o to pokúsite 9-krát, najmenej 9-krát uvidíte, že sa stanú zázraky. Iba keď uvidíte, že sa dejú zázraky, tak pochopíte silu vášho vnútorného priestoru. Nehovorte si: ´Ak budem mať tento priestor, tak budem zlyhať.´ Potom prirodzene budete zlyhať. Zlyhanie bude ten zázrak, pretože to je priestor, ktorý v sebe máte. Pritiahnete zlyhanie. Pochopte, že vnútorný priestor, ktorý máte, je tak silný vnútorný priestor. Je to Hiranya Gharba. To znamená priestor, kde vznikajú planéty, svety. Kde sa dejú svety. Váš vnútorný priestor je taký silný, že svety môžu byť vytvorené alebo zničené pomocou vášho vnútorného priestoru. Možno ste jednotlivec. Ale váš vnútorný priestor nie je individuálny, ale je úplne prepojený s celým vesmírom. Takže všetko to, o čom sa rozhodnete vo vašom vnútornom priestore, sa stane realitou vo vesmíre, realitou v živote, realitou v Existencii.“

Swamiji končí ranný satsang požehnaním: „Majte správny vnútorný priestor, ktorý vytvorí váš život. To bude vždy viesť k osvieteniu, inšpirácii, úspechu na každej úrovni vášho života, v každej oblasti vášho života, v každej dimenzii vášho života. Žehnám vás, aby ste zažili tieto veľké princípy vnútorného priestoru, správny vnútorný priestor a aby ste zmenili svet pomocou vašich slov. Vaše slová dokážu zmeniť svet. Zažite túto výnimočnú schopnosť vo vašom živote. Vyžarujte s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním s večnou blaženosťou. Nithyanandam!“ 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 27. apríl 2013Integrita a autentickosť

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyanada rozprával o tom, ako v nás praktizovanie integrity vytvára priestor pozitivity a praktizovanie autentickosti priestor možností. Všetky štyri duchovné princípy – integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie seba a iných, sú neustálou inšpiráciou pre to, aby sme zažívali našu najvyššiu možnosť. 

Swamiji hovorí: „DNA, jej samotná štruktúra, na ktorej je vybudované ľudské vedomie, prirodzené právo ľudského života v sanskrite označované ako dhamma, sú tieto štyri princípy. Prosím pochopte, že s integritou sa vaša vrodená inteligencia rozpína, posilňuje, váš priestor pozitivity sa prebúdza. S autentickosťou je zaistený život, ktorý neustále preteká vo vašom systéme. So zodpovednosťou dosiahnete to, čo sami predstavujete. S obohacovaním sa rozpínate v každej forme, podobe služby a stávate sa jej súčasťou. Vaša existencia vo všetkom, potvrdenie vašej existencie vo všetkom je to, čo nazývam službou.“ 

Swamiji vysvetľuje: „Úplná integrita znamená, že slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným, musia byť prežité ako váš samotný život. Slovo, ktoré vychádza z vášho životného zdroja, nie je od neho odpojené. Takže to, čo sa stane s vašim slovom, ovlyvňuje váš životný zdroj. Nie je to tak, že keď niečo poviete, tak vy a slovo ste oddelení. Nie je to tak, že či je splnené alebo nie, nie je žiadnym spôsobom spojené s vašim životným zdrojom. Slová sú s vami neustále spojené, pretože ste ich vytvorili vy. Aj keď je vaše dieťa von z vášho tela, nie je to tak, že ste od neho odpojení. V dobrom alebo zlom vás ovplyvňuje, pokiaľ existuje. Takisto aj slová, ktoré vyslovíte, majú nad vami neustálu moc, či sú naplnené alebo nenaplnené, či sú rešpektované alebo nie, či sú vypočuté alebo nevypočuté. Aj vtedy, keď slová, ktoré poviete, opustia vaše telo, nie sú od vás odpojené. Po narodení vášho dieťaťa samozrejme neexistuje fyzické spojenie, ale vzťah s ním existuje. S každým slovom, ktoré poviete, vzťah existuje ďalej. Pochopenie, že slovo, ktoré poviete, má aj po rokoch nad vami neustále moc spôsobí, aby ste hovorili slová so zodpovednosťou. Keď slová, ktoré poviete sami sebe a iným, zažijete ako rozšírenie vášho života, priamo vás ovplyvňujú. Keď slová, ktoré ste povedali, nebudú vypočuté, vaša integrita, úplnosť bude narušená.“

Swamiji vysvetľuje, že nenavrhuje túto teóriu integrity ako etiku alebo morálku. Etika alebo morálka sú veľmi povrchné. Navrhuje integritu ako proces pre vnútorné prebudenie, v ktorom sa prebudia naše možnosti. Je to proces, pri ktorom získame späť naše práva. Integrita nie je len naša zodpovednosť, je to naše právo.

Swamiji rozpráva o tom, ako bol v istom chráme objavený poklad a chrám sa tak stal cez noc tým najbohatším. Pokračuje: „Predstavte, si že vo vašej izbe je poklad a ja vám dávam kľúč a tlačím vás, aby ste ho otvorili a pozreli sa. Možno si pomyslíte: ´Čo ten Swamiji robí. Núti ma urobiť niečo, čo pre mňa predstavuje zodpovednosť a prácu.´ Kým neotvoríte a nepozriete sa na ten poklad, všetko čo poviem, bude pre vás zodpovednosť a práca. Ale keď ho otvoríte a znovu objavíte, tak pochopíte, že je to vaše právo. Keď začnete žiť integritu, vyjadria sa cez vás úžasné sily, schopnosti. Uvedomíte, že integrita nie je vaša zodpovednosť, ale právo. Je to jednoducho vaše vrodené právo.“ 

Každé slovo, ktoré povieme, je našim rozšírením, našim výtvorom. Kým slová nebudú ukončené buď ich splnením alebo odvolaním, tak budú existovať ďalej. Neutíchnu. Slová, ktoré hovoríme iným, sa nestrácajú. Takisto ani slová, ktoré hovoríme sami sebe, sa nestrácajú. Existujú ďalej a narušujú naše vnímanie, menia naše vnímanie. 

Ak nasledujúcich 10 dní budeme neustále hovoriť: „Som zdravý, som energický. Pozri ako mladnem.“, najprv to bude vyzerať ako klamstvo, po pár dňoch ako pokrytectvo. Po 10 dňoch sa naše vnímanie o nás zmení, pretože slová, ktoré povieme, nie sú mŕtve, nestratia sa len tak vo vzduchu. Existujú ďalej a ovlyvňujú nás. Slová, ktoré povieme, existujú ďalej a majú na nás vplyv. 

Takisto ak budeme 10 dní každému hovoriť, že sme chorí, že starneme, že máme pocit, že nemôžeme hýbať nohou, že nemôžeme hýbať rukou, že máme to a ono, tak nielenže sa doslova budeme cítiť chorí, ale budeme mať pocit, že sa nemôžeme pohnúť z postele. Môžeme urobiť naše telo zdravým alebo chorým iba slovami, ktoré povieme. 

Slová, ktoré hovoríme, nie sú od nás odpojené. Nestratia sa len tak vo vzduchu. Takisto slová, ktoré hovoríme sami sebe, nezmiznú len tak v vašom vnútornom priestore. Keď budeme neustále opakovať slová, akí sme nadšení, plní energie, koľko nových vecí sa deje v našom živote, tak všetky naše problémy budú vyzerať novo a budeme z nich nadšení. Aj naše utrpenia začnú vyzerať každý deň ako nové, budú vyzerať ako výzvy, budú nás nadchýnať. 

Keď si budeme opakovať každý deň akí sme unudení, že sa život nedeje tak ako chceme, tak uvidíme, že všetko nás bude nudiť. Keď sa ráno zobudíme, nebude sa nám chcieť ani otvoriť oči. Nuda vedie k intenzívnemu podráždeniu voči realite. Neustála iritácia a podráždenie je priamy výsledok nudy a nesprávnych slov, ktoré opakujeme sami sebe v našom vnútri. 

Swamiji vysvetľuje: „Slová, ktoré hovoríte sami sebe a iným, neustále ovplyvňujú vaše vnímanie. Váš priestor vnímania, v ktorom sa deje vnímanie, môže byť očistený na priestor možností, najvyššej pozitivity, pomocou integrity. Keď budete žiť integritu neustále, začnete si byť vedomí myšlienok a procesov, ktoré sa dejú vo vašom vnútornom priestore. S týmto jediným konceptom integrita čistí vaše vnímanie a vytvára extrémnu pozitivitu. Vaše vnímanie je vaša voľba. Utrpenie je vaša voľba. Priestor vášho vnímania môže byť očistený na priestor najvyššej pozitivity pomocou integrity.“ 

Ako nás môže autentickosť priviesť do priestoru možností? Swamiji odpovedá: „Autentickosť znamená neustále pozdvihovať na vrchol to, čo znamenáte sami pre seba a čo znamenáte pre iných. Pozdvihovať sa neustále na vrchol oboch. Väčšinou nemáte problém pozdvihovať sami seba na vrchol toho, čo znamenáte sami pre seba. Pozrite sa do svojho vnútra, čo pre seba znamenáte. Veľakrát ste sami pre seba veľkým súperom, bojovníkom, s ktorým sa nemôžete rozviesť. Krišna hovorí: ´Pozdvihnite sa sami.´ Ak to budete praktizovať, tak pochopíte ako veľa treba urobiť v oblasti pozdvihnutia seba samého. Keď spoznáte vo vás nepokoj, neschopnosť byť sám so sebou v mieri, vtedy máte v sebe neustály boj sami so sebou, ktorý vám nedovolí byť v súlade so sebou samým.“

Swamiji vysvetľuje, že keď máme v sebe hlboký nepokoj, vtedy nie sme schopní zvládnuť konverzáciu s inými. V našom vnútornom priestore je toľko rôznych možností, že keď prídeme ku guru alebo pred deities, tak nie sme schopní o nič požiadať a vrátime sa ticho späť. Niekedy nie sme schopní rozprávať s našim šéfom. V našom vnútornom priestore je toľko zmätku, že nie sme schopní zvládnuť konverzáciu, zrútime sa a ticho sa vrátime späť. Neschopnosť zvládať konverzáciu je priamy vedľajší prejav neschopnosti zvládnuť vnímanie seba samého. Ako sú tieto dve veci prepojené? 

Swamiji odpovedá: „Keď cítite veľkú nespokojnosť s tým kto ste, tak vaše očakávania o tom, akí by ste mali byť sú vzdialené. Prečo sú vzdialené? Pretože necítite, že ste zodpovední za to, aby ste vytvorili to, čím by ste chceli byť. Myslíte si, že sa zrazu jedno ráno zobudíte a nejakou láskavosťou, nejakým zázrakom alebo požehnaním budete tým, čím chcete pre seba byť. To je priepasť medzi tým čím ste a čím chcete byť. Bez zodpovednosti je to chamtivosť. So zodpovednoťou je to možnosť. (Swamiji ukazuje) Kto ste je na tomto mieste, kým chcete byť je na balkóne. Ak tam neexistuje ako most zodpovednosť, tak je to chamtivosť. Ak vybudujete most zodpovednosti, aby ste dosiahli to kým chcete byť, vtedy to, kým chcete byť bude možnosťou, nie chamtivosťou. Mostom je zodpovednosť.“ 

Swamiji pokračuje. „Keď pridáte zodpovednosť k svojej chamtivosti, tak priepasť sa drasticky zmenší. Zodpovednosť napustená do myslenia odstraňuje podráždenie a odpojenie od seba samého. Odpojenie, ktoré existuje medzi vami a vašou možnosťou je príčinou toho, že nedokážete komunikovať. Keď nedokážete hovoriť na javisku, pred davom ľudí, vtedy nedokážete komunikovať ani sami so sebou. Hovoriť so sebou a hovoriť s davom je jedno a to isté.“

Keď po 2-3 argumentoch, ktoré povieme sami sebe, povieme: „Prečo mám o tom všetkom rozmýšľať? Budem o tom rozmýšľať neskôr. Nedokážem to všetko urobiť!“, jednoducho sme sa vzdali komunikácie so sebou samým. To znamená, že nie sme schopní zvládnuť svoje vlastné pochybnosti. Povieme si: „Budem úspešný v tom. Dosiahnem toto.´ Potom časť našej mysle vytvorí pochybnosti: „Ako sa to môže stať? Toto je tvoja kvalifikácia. Toto je spôsob akým si žil predtým. Ako to, že hovoríš, že to dosiahneš? Ako bude pre teba možné, aby si to urobil?“ Keď nemáme odpoveď, tak to iba ukončíme: “Nie, nie. Ja to nejako dosiahnem. Nemaj obavy.“ Vtedy utečieme z konverzácie. 

Swamiji zdôrazňuje: „Ak je vo vás tento druh konverzácie, tak nie ste schopní zvládnuť ani sami seba. To je komunikačná priepasť medzi vami a vami. Komunikácia sa nedeje ani medzi vami a vami. Nie ste schopní presvedčiť ani sami seba. Ako sa potom dostanete na javisko a presvedčíte ľudí pred vami? Keď nie ste schopní presvedčiť sami seba, tak ste blázni, ste hlúpi. Prosím pochopte, akokoľvek sa snažíte zatlačiť neukončenú konverzáciu so sebou samým pod koberec, tak neutíchne. Neukončenia zatlačené pod váš vnútorný priestor: ´Prepáč. Nie, nie, to všetko ja nezvládnem. Nejako vyhrám. Prečo sa pýtaš tak veľa otázok? Nejako vyhrám. Buď ticho!´ Keď zatlačíte vaše vlastné otázky, pochybnosti bez ukončenia pod koberec, tak neutíchnu. Teraz alebo zajtra, dnes alebo zajtra musíte čeliť týmto otázkam, musíte čeliť týmto neukončeniam, musíte čeliť tej časti vo vás. Keď nedokážete čeliť tej časti vo vás, keď s ňou nedokážete komunikovať, nekomunikovanie sa stane vašim životným štýlom. Poviem vám, keď nie ste schopní ísť na javisko a hovoriť, komunikovať so skupinou ľudí, nazývam to ako choroba. Nebudem tomu hovoriť neschopnosť, ale choroba.“ 

Swamiji pokračuje ďalej: „Nanešťastie nechápete základ, koreň problému. Neschopnosť komunikovať so skupinou ľudí je vážna choroba. Človek, ktorý nekomunikuje so sebou, nebude schopný komunikovať ani so skupinou ľudí. Ešte jedno tajomstvo, ktoré musíte vedieť je, že nie ste jedinec, ale skupina žijúca v jednom tele. Každý z vás je skupina žijúca v jednom tele. Ak dokážete zvládnuť vaše pochybnosti, otázky a mať komunikáciu sami so sebou, tak dokážete komunikovať s akýmkoľvek množstvom ľudí, dokážete stáť na akomkoľvek javisku, pred akoukoľvek skupinou. Schopnosť hovoriť a komunikovať so skupinou ľudí nie je nič výnimočné. Je to vaša základná potreba na prežitie. Iba s touto schopnosťou začína váš život. Pretože pre každé dosiahnutie úspechu musíte zdieľať svoje myšlienky s ľuďmi, musíte do nich zapojiť iných. Ak nemáte túto schopnosť, budete až do konca pracovať sami. Ak sa vaše vízie nestanú misiou pre mnoho ľudí, nikdy sa nemôžu stať realitou. Iba vtedy keď sa vaša misia stane misiou mnohých ľudí, stane sa realitiou - v akejkoľvek oblasti.“ 

Swamiji hovorí, že naše jasné rozhodnutie o tom, že neustále budeme rozpínať naše možnosti pre nás samých, že nebudeme spokojní s tým, čím sme pre seba teraz, je viac ako dosť. Hovorí, že nepotrebujeme žiadnu inú oddelenú praktiku, cvičenie. Nič nie je potrebné. Stačí vedomé rozhodnutie! Swamiji pokračuje: „Samotný prelom vo vašom vedomí spôsobí, že budete žiť štyri princípy. Nanešťastie nechápete dôležitosť prelomu vo vedomí. Myslíte si, že sú potrebné určité formy praktizovania. Propagujem duchovné praktiky ako sú kriye, joga, pranayamy pre účely očistenia vašej bio-pamäte, očistenia vášho tela, vyliečenie niektorých chorôb. Ale nie je to prvá priorita v duchovnom živote. Hlavnou potrebou je prelom vo vašom chápaní, vo vašom vnímaní, vo vašom rozhodovaní.“

Autentickosť je to, čo znamenáme sami pre seba. Swamiji hovorí: „Je vo vás toľko chýbajúcej komunikácie so sebou samým. Veľakrát nie ste schopní zvládnuť vaše vlastné pochybnosti, otázky. Nepotláčajte vaše vlastné pochybnosti o vás! Čelte im so zodpovednosťou! Poďte do reality. Vaše vlastné pochybnosti o vás nie sú nič iné ako pripomínanie, aby ste boli v realite. Je to pripomínanie, aby ste boli v realite, s realitou, pre realitu. Kútik vašej mysle o vás pochybuje. Naučte sa zvládnuť túto časť. Budete rozpínať vaše možnosti. Keď časť z vás s vami nekomunikuje, nebudete komunikovať ani s inými. O čom nie ste schopní presvedčiť sami seba, nebudete schopní presvedčiť o tom ani iných. Odpovedajte tej časti vo vás, ktorá o vás neustále pochybuje, bez jej potláčania. Odpovedajte tej časti vo vás, ktorá vás neustále kritizuje, bez jej potláčania alebo dávania bokom. Prijmite s dôverou aj túto časť do prúdu vášho života.“

Swamiji vysvetľuje ďalej: „Ak zoberiete zodpovednosť za časť vo vás, ktorá pochybuje, zažijete prelom. Keď začnete brať zodpovednosť, tak rozpustíte tú časť, ktorá vás neustále kritizuje a stane sa vašou súčasťou. Každá časť, ktorá nie je súčasťou riešenia, je problém. Aj vo vašej práci, tíme, spoločnosti, doma, ak nie ste súčasťou riešenia, tak ste problém. Každá časť, ktorá nie je súčaťou riešenia, je problém. Keď preberiete zodpovednosť, tak budete zosúladení s vašimi riešeniami, s prúdom vášho života. Tomu hovorím autentickosť.“

Autentickosť znamená, že sme na vrchole toho, čo pre seba znamenáme. Autentickosť neznamená iba jasnosť. To je iba jedna dimenzia autentickosti. Autentickosť znamená byť na vrchole toho, čo znamenáme sami pre seba a pre iných. Čo to znamená? Swamiji odpovedá : „Ukončenie, naplnenie toho, čo chcete dosiahnuť, toho čo by ste mali pre seba znamenať. Pre naplnenie vášho cieľa je potrebou mať samého seba vo vašom živote. Naplnenie vášho cieľa je dôvod, prečo máte sami seba vo vašom živote. Máte vo vašom živote toľko ľudí, ktorí sú vašou súčasťou. Váš syn, otec, matka, dcéra, manželka, nevesta, svokor, šéf, zamestnanec. Toľko ľudí je súčasťou vášho života. Každý z nich v ňom hrá úlohu, prináša a pridáva niečo do vášho života. Prečo potrebujete byť súčasťou vášho života? Aby ste naplnili to, čo chápete, vnímate ako cieľ vášho života.“ 

Swamiji vyzýva: „Buďte vždy na vrchole toho, čo pre seba znamenáte. Ak si pamätáte najlepšie chvíle vášho života, niekedy to budú chvíle potešenia, niekedy posvätné chvíle, niekedy veľké momenty, keď ste niečo dosiahli, niekedy chvíle, keď ste získali správne poznanie vo vašom živote, duchovnú skúsenosť vo vašom živote. Vrcholné momenty vo vašom živote, to čím ste vtedy boli sami pre seba, neustále udržiavanie tohto vrcholu ako váš životný štýl je to, čomu hovorím autentickosť.“

Swamiji vysvetľuje, že ak si myslíme, že našimi vrcholnými momentami života boli zmyslové potešenia, ktoré sa nemôžu znova a znova opakovať, tak budeme hľadať tieto chvíle v našom živote s chamtivosťou, ale bez vnútorného naplnenia. Ak cítime, že našim vrcholným momentom boli kliknutia, určité pochopenia o živote, jasnosť, momenty osvietenia, ak cítime, že to bol vrchol nášho života, tak sme Brahmana. 

Na záver správy Swamiji znova opakuje: „Integrita prináša do vás priestor pozitivity. Autentickosť prináša do vás priestor možností.“ 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 26. apríl 2013Naplnenie v živote

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom ako nám naše nenaplnenie v živote pripomína, aby sme boli viac autentickí k cieľu činností, ktoré robíme. Cieľ nášho narodenia a cieľ našich činností sú dve odlišné veci. Ak obidva ciele zosúladíme, staneme sa Jivan Mukta, človekom žijúcim osvietenie. 

Swamiji vysvetľuje, že to, prečo sme sa narodili, je naša “praarabdha” – cieľ narodenia. Cieľ činností znamená, že po narodení nám do života prichádza mnoho vecí ako je výchova, vzdelanie, intelekt, spoločnosť, ktoré rozhodujú o cieli našich činností. Cieľ našich činností je možné zmeniť. V sanskrite sa označuje ako „aagaamya“. Cieľ nášho narodenia nie je možné zmeniť. Ak sú cieľ narodenia a cieľ činností navzájom zosúladené, staneme sa osvietenými, naplnenými.

Veci, ktoré sa dejú okolo nás, priťahujú našu pozornosť. Nútia nás robiť okamžité rozhodnutia, prinášajú nám obrovskú vášeň, určitý druh naplnenia, vzrušenie, pocit naplnenia, ale nie naplnenie samotné. Niekdy nám veci okolo nás prinášajú toľko vášne a vzrušenia, že skôr ako v našom živote dosiahneme naplnenie, tak opustíme telo. 

Swamiji vysvetľuje: „Keď hovorím ´cieľ činností´, znamená to všetko, čo sa objaví ako váš cieľ na základe vašich túžob a možností, ktoré si vyberiete. Môžete si vybrať, že sa stanete vynikajúcim inžinierom. Môžete si vybrať, že sa stanete skvelým lekárom. Môžete si vybrať, že sa stanete úžasným architektom. Môžete si vybrať, že sa stanete skvelým hercom. Toto všetko sú ciele vašich činností, pretože o všetkých ste sa rozhodli potom, ako vám o tom niekto povedal, potom ako vám to ukázala spoločnosť. Toto sa nazýva “aagamya”. To znamená, že potom ako rozhliadnete okolo, vyberiete si z výkladu vec, ktorú potrebujete, ale pre ktorú ste nešli s týmto cieľom do obchodu alebo nákupného centra, keď ste vychádzali z domu. Keď vyjdete z domu s predstavou, že idete kúpiť potraviny, to je cieľom vášho života. Keď prídete do obchodu, tak vidíte vystavených toľko vecí. Idete okolo, pozeráte do výkladu a okrem potravín kúpite aj oblečenie. To je cieľ činností. Rozoznajte rozdiel! To, prečo ste vyšli z domu a išli do obchodu, je cieľ narodenia. Všetko, čo vás inšpiruje, ovplyvňuje a preto začnete robiť niečo iné ako bol váš hlavný cieľ, to je cieľ činností. Veľakrát miniete všetky vaše peniaze na cieľ činností a zabudnete na samotný cieľ narodenia! Zosúladenie obidvoch vás priamo privedie k úspechu!“

Ako ich zosúladiť? Swamiji odpovedá: „Uvediem vám jednoduchú základnú pravdu. Neustále buďte vo vašom myslení v integrite. Odstraňujte aj jemné negativity. Naplňte vaše myslenie úplným vedomím a priveďte autentickosť do vášho myslenia a vašich činností. Buď zosúladíte cieľ činností s cieľom vášho narodenia alebo zničíte cieľ vášho narodenia! Je také smutné, že ľudské bytosti sa nevedia zosúladiť so svojim vlastným narodením, s cieľom vlastného narodenia. Keď budete neustále praktizovať integritu, tak zistíte to, že nielenže vykoreníte negativity, že negativity zmiznú. Ale tiež uvidíte vo vašom vnútri nezvyčajné dianie. Odrazu zistíte, že stovky myšlienok, ktoré ste neustále nevedome v sebe opakovali, začnú miznúť. Vo vašom vnútri objavíte viac priestoru. Keď budete vo vás cítiť viac priestoru, tak budete oslobodení od konfliktov a budete silní. Príliš veľa preplnenej premávky vo vašom vnútornom priestore je bezmocnosť, rozpory a konflikty. Ak bude vo vašom vnútornom priestore premávka príliš preplnená, budete cítiť rozpory, konflikty a bezmocnosť. Keď váš vnútorný priestor bude mať viac voľného miesta, budete uvoľnený, budete v pokojnom vedomí, budete mať radosť, naplnenie, vy budete vami! To z vás odoberie toľko konfiktov, rozporov a bezmocnosti!“

Ľudia sa pýtajú: „Ako môžem zistiť cieľ môjho života?“ Swamiji odpovedá: „Mali by ste neustále praktizovať integritu. Neustále praktizujte integritu. Napustite vedomie do vášho myslenia. Vaše myslenie musí byť naplnené integritou. Pamätajte si, že každé slovo, ktoré dáte iným, musíte splniť. Každé slovo, ktoré dáte sami sebe, musíte splniť. Splňte slová, ktoré ste dali sami sebe. Splňte slová, ktoré ste dali iným. Keď to začnete žiť, tak slová, ktoré dávate sami sebe sa začnú redukovať, obmedzovať. Stanete sa viac vedomí slov, ktoré hovoríte sami sebe. Keď sa stanete viac vedomí slov, ktoré hovoríte sami sebe, keď znížite počet slov, ktoré si hovoríte, tak budete mať toľko vnútorného priestoru, že sa stanete osvietenými! Stanete sa osvietenými!“

Činnosti sa dejú viac na základe informácií, ktorými sú sýtené naše zmysly, čím sa stanú našou svalovou pamäťou. Keď neustáleme jeme pizzu, stane sa to svalovou pamäťou na našom jazyku. Keď neustále počúvame určitý druh hudby, stane sa to svalovou pamäťou v našom tele. Keď si neustále vychutnávame určité obrazy, predstavy, stanú sa svalovou pamäťou v našich očiach. Takže cieľ nášho života je ako naša bio-pamäť, s ktorou prichádzame. Cieľ činností je to, do čoho sme nútení. Swamiji vysvetľuje, že keď začneme žiť integritu, tak všetko čo je nám vnútené, stratí nad nami moc. V boji medzi našou bio-pamäťou a svalovou pamäťou zvíťazí bio-pamäť! 

Swamiji pokračuje: „Pochopte, že všetky konflikty, ktoré máte vo svojom živote, sú medzi tým, čo cítite ako váš cieľ a čo vás učí spoločnosť, že je váš cieľ. Preto keď na celom svete akýkoľvek duchovný guru, nielen ja, učí o integrite, autentickosti, zodpovednosti a obohacovaní, ľudia sú jednoducho inšpirovaní, pretože je to už vo vašej bio-pamäti. Integrita a autentickosť je vaša bio-pamäť, cieľ vášho narodenia. Akékoľvek iné stratégie pre život vás učí spoločnosť. Pretože vás ich učí spoločnosť, je to povrchné, plytké. Má to iba silu vašej svalovej pamäte. Ale integrita a autentickosť majú silu vašej bio-pamäte, podporujú vašu bio-pamäť, pretože ste s nimi prišli.“

Keď vznikne semienko, má v sebe zabudované, že sa stane stromom. Keď strom začne klíčiť, pokračuje v raste, rozpína sa a prináša ovocie. Celý mechanizmus je naprogramovaný, je dostupný v podobe programu vo vnútri semienka. Takisto keď sa narodíme, tak všetko čo by sme mali robiť, je v nás dostupné ako program. Keď semienko banyánového stromu rastie a má desať konárov, tak pokračuje ďalej vo svojom rozpínaní a vytvára ďalšie konáre. Rozhodnutie neustále vytvárať ďalšie a ďalšie konáre je dostupné v podobe programu vo vnútri semienka.

Swamiji pokračuje: „Prosím počúvajte! V semienku banyánu je dostupné celé naprogramovanie banyánového stromu. Po prvé, semienko by sa malo stať banyánom, nemôže sa stať mangom. To, že sa semienko banyánu stane banyánovým stromom, je integrita. To, že strom neustále rastie a mohutnie, je autentickosť. To, že sa strom rozhodne množiť a stáť, je zodpovednosť. A to, že odovzdá semienka, je obohacovanie. Prosím pochopte, že tieto štyri princípy sú k dispozícii ako semienko vo vnútri semienka. Semienko sa stane stromom, pokračuje kvitnutím, preberie zodpovednosť a stojí kvôli všetkému, čo môže ponúknuť svetu a poskytne viac semienok. Všetky štyri princípy sú k dispozícii vo vnútri semienka v podobe naprogramovania. Takisto sú všetky štyri princípy k dispizícii vo vás v podobe naprogramovania od chvíle, keď ste sa narodili.“

Swamiji vysvetľuje ďalej: „Keby ste učili integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie banyánový strom, nezdali by sa mu zvláštne. Zistil by, že všetky štyri sú cieľom jeho vlastného narodenia, vzniku. Takisto keď začnete počúvať o integrite, autentickosti, zodpovednosti a obohacovaní vy, tak zistíte, že všetky tieto štyri princípy sú cieľom vášho narodenia. Sú vo vás ako časť vašej bio-pamäte. Takže prirodzene budete inšpirovaní. Toto je prirodzené právo života. Budete inšpirovaní, aby ste si to uvedomili, aby ste to žili.“

Všetko, čo nám vnucuje ako cieľ činností spoločnosť, sa môže dostať iba do úrovne svalovej pamäte. Nemôže sa to stať bio-pamäťou. Je to ako zlatý náter na šperkoch. Môže sa dostať iba po určitú úroveň. Ak napríklad máme nádobu zo striebra, akokoľvek veľa zlatého náteru na ňu nanesieme, bude to stále iba náter. Zostane iba svalovou pamäťou. Ale bio-pamäťou je striebro. Ale keď celú nádobu roztavíme, tak získame nový materiál, ktorý bude zložený napríklad z jedného kilogramu striebra a pol kilogramu zlata. Teraz sa stane bio-pamäťou aj zlato. Takisto keď zomrieme a znova sa narodíme, všetko čo sme nahromadili v minulom živote ako svalovú pamäť, sa stane bio-pamäťou. Môžeme si to vybrať ako našu bio-pamäť. Ale všetko, čo nahromadíme v tomto živote, pokým máme telo, ostane svalovou pamäťou.

Swamiji opakuje: „Váš život nie je nič iné ako boj bio-pamäte a svalovej pamäte. Ak sú obidve v súlade, vtedy ste osvietení! Ak sú obidve v súlade, vaše ruky sú vám k dispozícii, vaše oči sú vám k dispozícii, vaše telo je vám k dispozícii, ste k dispozícii sami pre seba! Nanešťastie vám vaše telo nie je väčšinu času k dispozícii. Chcete niečo robiť, ale vaše telo povie: ´Som choré.´ Vaša myseľ vám nie je úplne k dispozícii. Vaše plánovanie, inteligencia vám nie je úplne k dispozícii. Ak je vaša svalová pamäť úplne k dispozícii vašej bio-pamäti, taký život sa volá osvietenie, Jivan Mukta.“

Swamiji zdôrazňuje: „Keď do vás privediete integritu, nájdete váš cieľ. Je to ako keď banyán rastie ako banyán. Nanešťastie prídu nejaké parazity a usadia sa v ňom. Ako oddelíte parazita a strom? Keď pôjdete až ku koreňu tak zistíte, že banyán je banyán a parazit je parazit. Čokoľvek je vo vás ako parazit, teraz viete ako ho oddeliť a odstrániť. Vaša bio-pamäť je integrita, váš pôvodný cieľ. Svalová pamäť je parazit, ktorý je vo vás. Keď začnete neustále praktizovať integritu, tak uvidíte, že budete schopní rozlíšiť medzi bio-pamäťou a svalovou pamäťou, medzi parazitom a koreňom stromu. A parazit automaticky odíde.“

Swamiji opakuje podstatu dnešnej rannej správy: „Cieľ, s ktorým ste prišli, je vaša bio-pamäť. Cieľ, ktorý vám vnucuje spoločnosť, je svalová pamäť. Konflikt medzi bio-pamäťou a svalovou pamäťou je bezmocnosť, nenaplnenie. Keď budete praktizovať integritu, tak objavíte vašu bio-pamäť, váš cieľ narodenia. Keď ho objavíte, dokážete sa zbaviť cieľa, ktorý je vám vnucovaný a oslobodíte sa. Veľmi dôležitá vec, ktorú musíte vedieť je, že sa oslobodíte od konfliktov. Keď objavíte cieľ vášho narodenia, vašu bio-pamäť, tak sa oslobodíte od konfliktov a dosiahnete osvietenie! Dosiahnete osvietenie!“ 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 25. apríl 2013Autentickosť je váš vitamín „A“

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o vnímaní a o schopnosti rozvinúť dokonalé, vyššie vnímanie a netolerovanie nedokonalého vnímania.

Swamiji vysvetľuje: „Keď sa objaví vajce a pokračuje v ňom život, iba vtedy sa stane kuraťom. Takisto keď sa udeje vaše telo a stále v ňom bude pokračovať život, iba vtedy sa vaše vnímanie bude rozpínať. Vo chvíli, keď sa vaše vnímanie prestane rozpínať, prestane sa vo vás diať život.“

Swamiji hovorí, že každodenné uvažovanie o autentickosti, každodenné žitie autentickosti znamená oveľa viac ako prísun vitamínov do nášho tela a mysle. Pre naše telo je dôležitý aj prísun vitamínov, proteínov, glukózy a energie. Ale neustály prísun, dodávanie autentickosti je pre neho oveľa dôležitejšie. Swamiji pokračuje: „Keď budete v prostredí, kde vám ľudia nedovolia, aby ste boli neautentickí, kde vás budú neustále tlačiť do toho, aby ste boli autentickí, tak budete v nebi. Vždy choďte, vždy buďte na mieste, na ktorom budete vystavovaní vašej vlastnej neautentickosti a kde budete tlačení do toho, aby ste žili v autentickosti. Nanešťastie si ľudia vyberajú druhú cestu. Vyberáte si priateľov, ktorí vás nikdy nebudú vystavovať vašej neautentickosti, ktorí o vás nikdy nebudú pochybovať, ktorí vás nebudú neustále zásobovať vitamínom ´A´ – autentickosťou. Životne dôležitý vitamín pre vašu vitalitu je vitamín ´A´ – autentickosť.“

Swamiji vyzýva, aby sme neustále pridávali autentickosť do nášho myslenia v každom kroku: „Neustále sa rozpínajte. Pokračujte v rozpínaní. Neuspokojte sa s nižším vnímaním, s tým čo viete o ľudských bytostiach, o svete, o vás. To všetko je vaše nedokonalé vnímanie. Keď sa uspokojíte s nedokonalým vnímaním, bude to hrozná chyba vo vašom živote. Hrozné premárnenie vášho života.“

Ako dosiahnuť stav dokonalého vnímania je ďalší krok. Prvé dôležité rozhodnutie, ktoré musíme urobiť je: “Neuspokojím sa s mojim nedokonalým vnímaním.“ Každý konflikt, bezmocnosť, ktoré cítime v našom živote, znamenajú, že máme nedokonalé vnímanie. Swamiji vyzýva: „Neuspokojte sa s tým! Dovoľte, aby sa vo vás dial život. Prosím počúvajte! Ak sa vo vnútri vajíčka nedeje život, kurča sa nevyliahne. Ak sa vo vnútri vášho tela nedeje autentickosť, tak sa neudeje naplnenie, úplnosť, osvietenie. Ak sa vo vnútri semienka nedeje život, nevyrastie z neho strom. Vo vnútri semienka sa musí diať život, aby z neho vyrástol strom."

Pridávajme autentickosť do nášho myslenia v každom kroku. Ak máme o niekom určitý názor, tak s ním nezaspávajme. Neurobme rozhodnutie, že je definitívny. Na ďalší deň sa rozhodnime: „Budem autentický.“ Snažme sa to pochopiť viac. Pretože sme včera bojovali s našou nevestou, svokrou, rok predtým s našim manželom, neočakávajme, že sa bude diať to isté aj zajtra. Rozhodnime sa: „Zajtra rozšírim moju zodpovednosť a moje možnosti. Prinesiem do života novú energiu.“ 

Swamiji hovorí, že odvaha je vôňou autentickosti a zbabelosť je vôňou neautentickosti. Vždy keď máme konflikt, tak aj vtedy keď zaznamenáme, že iní sú neautentickí, utrpenie budeme mať my. Vždy hovoríme: „Nie. Mám konflikt, trpím kvôli ich neautentickosti!“ Ak v semienku nebude pokračovať život, nebude to semienko, ale smrť. Ak sa v nás nebude neustále diať autentickosť, nebudeme možnosťou, ale budeme mŕtvi. Swamiji vyzýva: „Neustále spôsobujte, aby sa vo vás diala autentickosť. Vo vašej práci, myslení, zdraví. Neustále rozpínajte vaše myslenie. Neustále rozpínajte vaše vnímanie. Všetko musí byť založené na vašej autentickosti!“

Niektorí ľudia zažívajú konflikty neustále. Všade kde prídu nájdu nejaký dôvod na konflikt a snažia sa túto situáciu napraviť. Swamiji hovorí, že niektorí ľudia prichádzajú a dávajú rady jemu alebo sange o tom, ako by mala byť riadená. Ako by sa mal Swamiji správať, aký je neautentický alebo aký by mal byť, aby sa stal autentickým. Swamiji na to neodpovedá, iba si hovorí: „V poriadku. Beriem zodpovednosť a budem na vás čakať, kým sa nevyviniete do autentickosti.“ Ľudia majú svoje predstavy a očakávania, do ktorých tlačia iných. Títo ľudia vytvárajú konflikty všade, kde prídu. V práci, v rodine, v manželstve, vo vzťahoch, v tíme, všade. Pretože nižšia úroveň vnímania nás neustále núti veriť, že iní sú zodpovední a preto by sa mali zmeniť. 

Rozhodnime sa, že sa staneme autentickými. Swamiji vysvetľuje: „Budete mať toľko vnútorného priestoru, že budete do neho môcť vložiť každého, spracovať ho a urobiť ho takým, akým ho chcete mať vy. Váš vnútorný priestor je obrovská procesorová jednotka. Ak nebudete brať zodpovednosť, budete mať iba malú procesorovú jednotku, v ktorej nebudete môcť spracovať ani seba samého a pretransformovať sa. Ak zoberiete zodpovednosť, váš vnútorný priestor sa stane obrovskou procesorovou jednotkou. Každý bude môcť byť do nej vložený, spracovaný a vyjde z nej ako pretransformovaná bytosť. Ak zoberiete zodpovednosť a ľudia budú vložení do vašej procesorovej jednotky, tak budú pretransformovaní. Keď z nej vyjdú von, budú všetci stelesnením vás, budú vašim rozšírením.“ 

O tom je škola zázrakov. Škola zázrakov nie je nič iné ako priestor Majstra s jeho obrovskou, nekonečnou zodpovednosťou. Každý kto do neho vstúpi v akejkoľvek podobe, bude spracovaný, pretransformovaný a uvoľnený von. Swamiji zdôrazňuje: „Integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie je obrovská príležitosť. Autentickosť vás bude neustále rozpínať.“

Ak sme hlavou rodiny, neobviňujme za žiadne konflikty a utrpenie iných. Zoberme zodpovednosť a potom uvidíme, že aj vtedy, keď ich obviníme, tak ich to pretransformuje. Ak sme hlavou tímu, neobviňujme iných. V momente, keď ich obviníme, keď na nich prenesieme zodpovednosť, tak sa vzdáme aj svojej vlastnej sily. Ak zoberieme zodpovednosť, vtedy sa svojej sily nevzdáme. 

Swamiji zdôrazňuje, že každé naše vyjadrenie je veľmi dôležité. Každé slovo, ktoré povieme sami sebe a iným, nás definuje pre nás samých a pre iných. To ako definujeme sami seba pre iných môžeme po pár dňoch zmeniť. Ale keď chceme zmeniť to ako definujeme seba pre nás samých, je to tá najdesivejšia úloha. Pretože aby sme to zmenili, musíme tak veľmi bojovať a trpieť. Gurukul je škola zázrakov. Swamiji učí deti v gurukule, aby definovali sami seba ako tú najvyššiu možnosť. Mená, ktoré im dáva, sú deti samotné. Zdôrazňuje, že by sa mali definovať presne tým, čo tieto mená znamenajú. Swamiji upozorňuje: „Definujte sami seba správne. Pretože definícia, ktorú pre seba uvediete, je tá najdôležitejšia vec.“ 

Neusaďme sa vo vzorci mať konflikty a obviňovať iných. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme naše konflikty vyriešili. Zoberme zodpovednosť za to, aby sme pokračovali ďalšími krokmi. Definovanie samého seba pre seba by malo byť urobené s autentickosťou. Ak sa semienko definuje: „Som semienko. Nemôžem v mojom živote urobiť nič.“, tak to bude jeho koniec. Semienko bude mŕtve. Ak sa semienko rozhodne, že bude autentické: „Dnes aspoň prelomím svoj obal. Dnes zo mňa vyrastie jeden malý list. Predsa som schopné toho, aby zo mňa vyrástol jeden list. Tak nech vyrastie aj môj druhý list.“, tak vtedy sa deje život! Strom sa deje, rastie! Swamiji hovorí: „Každý z vás prechádza chvíľou ´vajce alebo sliepka?´. Nehovorím o tom, či bolo prvé vajce alebo sliepka. Hovorím o tom, či chcete ostať vajcom alebo sa chcete stať sliepkou. Nanešťastie nemôžete ostať vajcom. V živote neexistuje status quo!“

Swamiji zdôrazňuje: „Neuspokojte sa s nižšou úrovňou vášho vnímania. Žite, žite, žite s tou najvyššou možnosťou. Neustále rozpínajte vaše možnosti. Neusaďte sa, nebuďte spokojní s nízkou úrovňou vášho vnímania. Žite s vašimi najvyššími možnosťami. Neustále rozpínajte vaše možnosti. V deň keď sa rozhodnete, že sa neuspokojíte s nízkou úrovňou vášho vnímania, váš život sa začne rozpínať. Stanete sa hľadačom. V deň keď sa rozhodnete, že sa uspokojíte s nízkou úrovňou vášho vnímania, tak budete mŕtvi.“

Neustále robme nemožnosti možnosťami. Čo je to život? Neustále robenie nemožností možnosťami je život. Keď sa v našom živote rozhodneme pre nemožnosti, tak budeme mŕtvi. To bude koniec. Život bude životom dovtedy, kým budeme robiť všetko nemožné možným. Swamiji vyzýva: „Neusaďte sa, neuspokojte sa s nižšou úrovňou vášho vnímania! Neustále buďte viac a viac autentickí. Rozpínajte možnosti vášho vnímania. To je život. Neustále praktizovanie autentickosti vás privedie do priestoru, kde je všetko možné, do priestoru možností. Neustále praktizovanie integrity vás privedie do priestoru pozitivity. Neustále praktizovanie priestoru zodpovednosti vás privedie do priestoru vodcovstva. Neustále privádzanie priestoru obohacovania do vás, vás privedie do priestoru osvietenia. Neustále rozpínajte vaše možnosti!“

Naša myseľ nás núti veriť, že sa nemôžeme rozpínať. Ak si dnes naša pamäť dokáže udržať 200 informácií, tak neveríme, že zajtra ich dokáže udržať 300. Swamiji hovorí: „Ja stále verím, že moja pamäť sa môže rozpínať. Stále verím, že moje vnímanie sa môže rozpínať. Stále verím, že moja energia sa môže rozpínať. Stále verím, že moja intuícia sa môže rozpínať. Stále verím, že všetko priaznivé v mojom živote sa môže rozpínať. Keď prestanete veriť, že rozpínanie je možné, keď sa budete vždy odvolávať na vašu minulosť pri každom vašom budúcom rozhodnutí a živote, tak budete mŕtvi.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 24. apríl 2013Podstata vnímania

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o fenoméne vnímania z perspektívy starovekých tradícií, filozofií a modernej vedy. Swamiji definuje vnímanie: „Fakty vnímané na základe vašich vzorcov, spôsob akým vaše vzorce reagujú a odpovedajú na fakty, je vnímanie. Spôsob akým vaše vzorce reagujú na fakty je vnímanie.“ 

Pre jasnejšie pochopenie Swamiji hovorí príbeh. Starý muž išiel do blízkej dediny, vracal sa domov. Z diaľky videl, že jeho dom horí. To bolo všetko. Padol na zem a začal plakať. Prišiel k nemu jeho syn a spýtal sa ho: ´Prečo tu plačeš?´ Dedinčan odpovedal: ´Ó, môj dom horí! Môj dom horí!´ Syn mu pripomenul: ´Nepamätáš sa, že včera sme dom predali?´ Muž sa okamžite postavil a bol úplne v poriadku. Všetko jeho utrpenie, bolesť, všetko zmizlo. Všetko bolo zrazu v poriadku. Ale o niekoľko minút prišiel jeho druhý syn a povedal: ´Otec, dom sme predali, ale ešte stále nemáme za neho peniaze. Ešte stále sme nedostali za neho peniaze.´ A muž sa znova hodil na zem a začal plakať: ´Ó, môj dom horí! Môj dom horí!´ Ten istý dom, ktorý horel, bol pre toho istého človeka utrpením, nasledujúcich pár minút nebol pre neho utrpením a o ďalších pár minút bol pre neho znova utrpením. 

Swamiji hovorí ďalší príbeh. Uprostred noci pôjdeme po lese a pred nami bude ležať kus lana. Prirodzene, v noci budeme mať pocit, že to lano je had a že sa pomaly hýbe. Naše oči budú vnímať, že to lano sa hýbe. Takže vo chvíli, keď budeme mať pocit, že to lano sa hýbe, celou našou chrbticou ako elektrický šok prebehne strach. Celé naše telo sa bude triasť. Ak budeme vnímať ako fakt, že lano je had, tak po pár minútach, keď sa pozrieme lepšie a uvidíme, že ten had sa nehýbe a že je to lano, budeme reagovať úplne inak. Vo chvíli, keď si to uvedomíme, náš strach sa utíši, uvoľníme sa. Swamiji hovorí, že iba na základe nášho vnímania, že lano je had, môžeme zomrieť skôr ako nás uštipne.

Swamiji vysvetľuje, že ak vnímame iba samotný fakt, vtedy neexistuje utrpenie: „Môžem vám ponúknuť rôzne úrovne vnímania. Prvá úroveň vnímania je, že je tam lano, ale nevnímate ho. To je vnímanie ateistu. Ak je tam lano, ale vnímate ho ako hada, to je vnímania kapitalistu. Ak je tam lano, vnímate ho ako hada a preto zoberiete palicu, aby ste ho zabili, to je vnímanie komunistu. Ak je tam lano, vnímate ho ako hada a plánujete ako ho zoberiete a dáte niekomu, koho nemáte radi, to je vnímanie teroristu. Ak je tam lano a vnímate ho ako hada, ale nemáte vo vašom vnútri strach a ste iba v priestore jednoty, vtedy ste Nithyanadaista.“

Swamiji pokračuje: „Môžem vám ponúknuť milióny variácií vnímania tejto jednej situácie. Keď budete vnímať lano ako hada a vystrašíte sa, ale keď sa pozriete lepšie a uvedomíte si, že je to lano a nie had a váš strach zmizne, vtedy sa môžete nazývať Jivan Mukta, človek žijúci osvietenie. Keď nebudete vidieť lano a ani vaše vzorce ho nebudú vnímať ako hada, keď vo vás nebude možnosť strachu alebo možnosť nesprávneho chápania, tak ste inkarnácia.“

Swamiji znova definuje vnímanie: „Vnímanie sú v podstate spracované fakty. Prosím pochopte, to je presná definícia. Vnímanie sú spracované fakty. Teraz vám ponúknem najlepšiu možnosť pre vaše vnímanie. Priveďte integritu do vášho myslenia, zmýšľania. Vaše oči ani len nezabudnú na moment reality a nebudú vnímať lano ako hada. Veľakrát je to nedostatok integrity, že vaše telo a myseľ vnímajú svoje vlastné fakty, veci, koncepty.“

Čisté počúvanie je čisté vnímanie. Swamiji vysvetľuje, že vždy keď počúvame pravdy o vnímaní, naša myseľ odporuje, nechce to prijať: „Keď hovorím o meditačných technikách, ste pripravení sedieť a počúvať, pretože najprv musíte urobiť meditáciu a až potom príde transformácia. Vaša myseľ vie, že to môže odsunúť, odložiť na zajtra, na neskôr. Vie ako hrať hru ako podvádzať, ako ďalej ostávať v nevedomí. Ale keď hovorím o vnímaní, tak sa vaša myseľ obáva počúvať. Pochopenie vnímania vyžaduje zmenu teraz. Musíte ho zmeniť teraz. Nemáte čas hrať hru ´zajtra, neskôr´. Ste veľmi pohodlní pokiaľ ide o filozofie, ktoré vyžadujú praktizovanie.“

Swamiji pokračuje: „Keď sa pozriete na váš život, na každý krok, tak plánujete iba možnosti pre odplatu, pomstu a hovoríte si, že keď máte možnosť pomsty, tak ste oslobodení od nebezpečenstva. Možnosť pomsty vás neoslobodí od nebezpečenstva! Ak máte správny liek na uštipnutie hadom alebo ak si oblečiete nejaký ochranný odev, cez ktorý vás had nemôže uštipnúť, iba to bude ochrana. Mechanizmus pomsty, odplaty nie je mechanizmom na vlastnú ochranu. Priveďte do vás integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie, aby ste mali to najlepšie vnímanie. S tým najlepším vnímaním vytvoríte vaše vlastné pochopenie, banku vedomostí o tom, čo je to bezpečie, strach, čo je dobré, zlé, čo je správne, nesprávne, aký je cieľ. Toto je tá najlepšia stratégia pre život, o ktorej vás učím. Neponúkam vám žiadne duchovné princípy, morálnu vedu, žiadne lekcie na riešenia pre život. Nie. Ponúkam vám tú najlepšiu možnú stratégiu pre život, pre možnosť." 

Pochopme bezpečie čisto z uhla bezpečia, nie z uhla pomsty. Aj keď sa pomstíme, nevráti nám to pocit bezpečia. Aj keď zabijeme všetkých ľudí, ktorí zabíjajú iných, to nevráti život tým, ktorí boli zabití. Toto by nemal byť uhol pre naše pochopenie bezpečia. Swamiji hovorí: „Tá najsmiešnejšia vec je, že všetky základné pochopenia o vašom živote sú zmätené, popletené. Čo je choroba? Aké je vaše chápanie? Vaša odpoveď bude, ku ktorému lekárovi pôjdete, vaše plány ako zvládnuť chorobu. Nemáte správne pochopenie o tom, čo je choroba samotná. Preto máte len pochopenie o lekárovi, o lieku alebo o tom, čo budete robiť, keď ochoriete. Pozrite sa dovnútra na vaše chápanie o tom, čo je choroba: ´Keď ochoriem, tak pôjdem ku Swamijimu, pôjdem k tomu lekárovi, urobím to a to.´ Ale to nie je pochopenie o chorobe! Správne pochopenie o chorobe nedovolí, aby nastala vo vašom tele, vo vašom systéme.“ 

Swamiji vyzýva: „Pochopte správne čo je bezpečie a dostanete tú správnu ochranu. Vaše telo nikdy nemôže byť v bezpečí , vaša myseľ nikdy nemôže byť v bezpečí. Jediné čo môže byť v bezpečí, je vaša duša, vaše vedomie. Musíte sa stať osvietenými, to je základná potreba. Maya (ilúzia), ktorú vytvára vaša myseľ, vaše vzorce môže byť prekročená. Vaše vnímanie môže byť pretransformované. Vaše vnímanie môže dosiahnuť dokonalosť. Keď prinesiete dokonalosť do vášho vnímania, je to doslova samotný moment vnímania. Môžete sa stať osvietení.“ 

Swamiji vyzýva: „Pozrite sa do svojho vnútra. Neustále praktizujte integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie. Keď budete praktizovať integritu a autentickosť, vaše normálne vnímanie nebude nič iné ako vnímanie Boha. Vaše vnímanie vás bude viesť ku koreňu všetkých vašich skutkov, vrátane samotného vnímania. Priveďte integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie do vášho myslenia, do vášho vnímania. Uvidíte, že to najvyššie vnímanie sa stane vašou realitou.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 22 . apríl 2013

Vytvorte si svoju vlastnú realitu

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom, ako náš vnútorný priestor vytvára našu realitu.

Swamiji hovorí: „Počúvajte! Všetko, vaša realita Boha, realita samého seba, realita spoločnosti, realita vesmíru, to všetko zažívate podľa priestoru, ktorý máte vo vás. Ak si budete v sebe udržiavať priestor, že máte mnoho narodení, budete ich mať. Ak si budete udržiavať priestor, že máte iba jedno narodenie, budete mať iba jedno narodenie. Ak si budete udržiavať priestor, že nemáte dušu, tak nebudete mať dušu. Ak si budete udržiavať priestor, že máte dušu, ale ešte musíte vyjadriť všetky jej schopnosti, stane sa to isté. Vesmír je obrovská vlna ´Thathaasthu´ - ´Nech sa tak stane!´ Takže všetko vytvárate, tvoríte, organizujete, zariaďujete vy. Preto vám hovorím, aby ste vložili trochu inteligencie, času a energie do toho, aby ste si vo vás vytvorili ten správny priestor!“ 

Swamiji vysvetľuje, že doslova všetko o čom snívame v noci, keď sme nevedomí, je metódou na to ako preveriť, v akom priestore sme. Zdôrazňuje, že musíme pracovať a vytvárať v nás ten správny priestor, až kým ho nezažijeme v našich snoch. Či sú to veľké reality vesmíru, reality života, reality mysle, tak priestor, ktorý si vytvoríme, vytvorí našu realitu. Swamiji zdôrazňuje: „Preto neexistuje taká vec ako je ultimátna, najvyššia pravda. Či má pravdu Shankara, Ramanuja, Buddha alebo Mahavira, o tom sa musíte rozhodnúť iba vy! Oni o tom nemôžu rozhodnúť! Poviem vám, že všetci títo majstri majú najvyššiu pravdu, pretože sa ju pokúšali čo najlepšie vysvetliť svojim žiakom, ktorí sedeli pred nimi. Takže úroveň pravdy, ktorú vyjadrovali, bola závislá od ich žiakov, ktorí ich počúvali alebo sedeli bez toho, aby ich počúvali!“

Keď si človek udržiava priestor, že bude mať iba jedno narodenie, bude mať iba jedno narodenie. Keď si človek udržiava priestor, že bude mať mnoho narodení, bude ich mať. Keď si človek udržiava priestor, že má dušu, tak má dušu. Keď si bude udržiavať priestor, že nemá dušu, tak nebude mať dušu. Swamiji vyzýva: „Preto vám hovorím, rozhodnite sa teraz vytvoriť vo vás priestor pre tie najlepšie možnosti. Vy máte dušu a tá môže urobiť čokoľvek budete chcieť. To je ten najlepší priestor! Vytvorte ho! Stane sa vašou realitou! Nechcem povedať, že sa stane vašou realitou. Bude vašou realitou! Vnútorný priestor, ktorý v sebe prechovávate, sa stane vašou realitou, vašim životom. Vaše rozhodnutie vytvoriť si vnútorný priestor rozhoduje o vašom živote.“

Swamiji pokračuje: „Ak si vytvoríte priestor, že sannyas je možný, tak sannyas bude možný. Ak si vytvoríte priestor: ´Nie, nie, ja nedokážem ovládať svoju myseľ, nedokážem ovládať svoju žiadostivosť. Sannyas nie je možný!´, tak sannyas nebude možný. Keď Rama Krišna hovorí, že sannyas je možný a že byť brahmacharya je ten najlepší spôsob života, tak má pravdu. Keď Osho hovorí, že sannyas nie je možný, že celibát je nemožný, tak má pravdu. Keď sa ma opýtate: ´Swamiji, čo to znamená? Ako môžu mať pravdu obidvaja?´, tak odpoviem že, obidvaja majú pravdu, pretože priestor, ktorý si vytvoríte, vytvára vašu realitu. Ak cítite silné spojenie s Rama Krišnom a cítite vo vašom vnútornom priestore, že má pravdu, tak má pravdu. Ak si vytvoríte silný priestor, že Osho má pravdu, tak má pravdu. Vnútorný priestor, ktorý si vytvoríte, vytvorí vašu realitu vo všetkom vo vašom živote.“

Swamiji vyzýva: „Prosím, venujte trochu času na vedomé budovanie vášho vnútorného priestoru. Vedome ukončite všetky negatívne prísľuby, ktoré ste si dali v minulosti. Iba preto, že ste nikdy nevideli cez túto trať prechádzať vlak, nemyslite si, že cez túto trať nikdy neprešiel žiadny vlak. Iba preto, že ste nikdy nezažili vedomie a pozreli ste sa párkrát do vášho vnútra, nemyslite si, že tam nie je! Vytvorte si ten najlepší vnútorný priestor. Poviem vám z mojej vlastnej skúsenosti. Vy ste vedomie! Silné vedomie, ktoré všetko vie. Skôr ako vaša myseľ prinesie negatívny argument, skôr ako to poprie, prineste pozitívne tvrdenie a podporte ho!“

Naša myseľ je zrkadlo našej reality! To je to najväčšie oslobodenie, ktoré môžeme získať. Swamiji hovorí: „V momente keď poviem, že vaša myseľ je zrkadlom vašej reality, necíťte sa bezmocní. Väčšinu času sa cítite bezmocní: ´Ó, Bože, moja myseľ! Čo môžem urobiť, aby som zmenil moju realitu?´ Keď počujete slová, že vaša myseľ je zrkadlo vašej reality, cíťte: ´Ó, Bože. Teraz ju môžem zmeniť!´ To je to najväčšie oslobodenie! Venujte teraz čas sami sebe. Ukončite všetky negatívne vzorce, ktoré v sebe nosíte, zbavte sa ich. Prebudujte vašu myseľ, váš vnútorný priestor. Vy ste vedomie, ktoré má všetky sily, schopnosti, všetko poznanie, ktoré je vždy blažené. Každé sannyas meno, každé duchovné meno, ktoré vám dávam, je priestor, ktorý by ste si mali vytvoriť vo vašom vnútri.“

Swamiji vyzýva, aby sme dnes a zajtra venovali našu energiu na vybudovanie najvyššieho priestoru v nás. Aby sme odstránili všetky prekážky, ktoré nám bránia zažiť túto pravdu v našom vnútri. Swamiji vyzýva: „Nemyslite si: ´Nemôžem ísť na Vnútorné prebudenie. Nemám peniaze. Nemám okolo seba ľudí, ktorí mi to dovolia a ktorí spolupracujú. Ľudia, ktorí sú okolo mňa nespolupracujú, nepodporujú ma.´ Teraz vytvorte priestor: „Ja som vedomie. Je to pre mňa možné. Môžem vytvoriť to, čo chcem. Môžem urobiť to, čo chcem. Vytváram čas, ktorý potrebujem, myseľ, ktorú potrebujem, podporu, ktorú okolo seba potrebujem a peniaze, ktoré potrebujem na to, aby som urobil, čo chcem. A ja to robím!´“

Nedovoľme záznamom z našej minulosti, aby popreli našu najvyššiu možnosť! Swamiji vysvetľuje, že keď sme zlyhali v minulosti, nemali sme inteligenciu, ten správny priestor. Preto sme zlyhali. Problém nie je so správnym priestorom, s pravdou. Swamiji vyzýva: „Teraz sa o to pokúste so správnym priestorom a budete úspešní. Zlyhali ste preto, lebo ste nemali ten správny priestor. Neobviňujte samotný priestor alebo pravdu samotnú. Pravda nezlyhala, ale to, že ste ju neaplikovali. Poviete: ´Nie, nie. Koľkokrát som ju už použil, ale nefunguje to.´ Nie! Zlyhaním bolo to, že ste neaplikovali túto pravdu. Pravda nezlyhala! Keď máte neustále túto náladu, zažijete iba zlyhanie!“

Je to náš vnútorný priestor, ktorý vytvára náš život, našu realitu. To, čo si myslíme sami o sebe a o iných, vytvára našu realitu. Je na nás, aby sme dovolili tejto realite fungovať v našom živote. Vytvorme v nás ten najvyšší priestor. Svet bude na to reagovať so zodpovednosťou a zodpovedne. Swamiji vyzýva: “Váš vnútorný priestor je taký silný. Môžete jednoducho spôsobiť, že sa udeje čokoľvek. Vytvorte si ten priestor. Vyhráte! Vy vyhrávate! A vo vašom živote sa udeje všetko. Vytvorte ten priestor. Urobte to! Vyhráte! Jednoducho uvidíte, že svet na vás bude reagovať. Vytvorte ten priestor. Vy ste vedomie. Všetky vedomia všetkých ľudí sú spojené s vami. Iba vtedy, ak v sebe máte nejakú neautentickosť, budete cítiť, že ste odlišní od iných. Keď budete úplne autentickí, tak pochopíte, že všetky vedomia všetkých ľudí a vaše vedomie sú jedno a to isté.“

Ak si vytvoríme správny vnútorný priestor, môžeme vyhrať vo všetkých dimenziách nášho života, či je to zdravie, mentálne zdravie, istota, sociálne problémy, rodinné problémy, všetky problémy v našom živote. Vytvorme si správne pochopenie a správny priestor. Iba tak vyhráme!

Swamiji hovorí: „Je tak smutné, že si neustále vychutnávate a zachovávate deštruktívne myšlienky. Niekedy nevedome bez toho, aby ste o tom vedeli, niekedy vedome, vediac o tom. Je načase, aby ste si vytvorili vysoko vedomý priestor so všetkými možnosťami. Môžete vytvoriť taký vnútorný priestor. Môžete žiť v tomto priestore. Môžete zažiť to isté vo vonkajšom svete. Všade môžete zažiť ako vašu realitu to čo chcete! Experimentujte s touto pravdou s úprimnosťou, autentickosťou a stane sa realitou vo vašom živote. Je to veľmi dôležité. Vy vytvárate ten správny priestor. Vy vytvárate priestor pre osvietenie. Vy vytvárate priestor pre vaše naplnenie.“

Swamiji vyzýva, aby sme dnes a zajtra prijali toto ako našu zodpovednosť: „Sadnite si sami so sebou. Ukončite všetky negatívne vzorce. Vytvorte ten správny vnútorný priestor pomocou neustáleho ukončovania so sebou samým. Pomocou procesu swapoornatva, ukončenia so sebou samým. Vytvorte ten správny priestor, správnu náladu, správnu skúsenosť!“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 19. apríl 2013

Nech sa štyri princípy stanú pravdou vo vás

V dnešnej rannej správe, opäť v jazyku Tamil, Paramahamsa Nithyananda rozprával o tajomstve prebudenia mozgu.

V celom našom živote, či sa nám to páči alebo nie, či to chceme alebo nie, vchádza do našich uší mnoho princípov a právd. Swamiji hovorí: „Či sú to hymny na chválu pána Šivu a zbožné piesne, ktoré znejú z reproduktorov v chrámoch alebo v čase volieb slogany a niekedy aj urážlivé prejavy, ktoré znejú z reproduktorov na vyvýšených pódiách, odkiaľ sa prihovárajú politické strany. Uprostred toho všetkého stoja na rohoch ulíc komunisti so svojou filozofiou, rečníci prednášajú z pódií postavených na okrajoch miest o Ramayane a Mahabharate. Ľudia rozširujú svoje princípy a filozofie akýmkoľvek spôsobom. Či sa nám to páči alebo nie, musíme ich počúvať.“

Swamiji vysvetľuje, že sú princípy, ktoré samotné musia byť zmenené na pravdu: „Prosím pochopte do hĺbky, že sú niektoré princípy, ktoré samotné musia byť okamžite zmenené na pravdu. Sú niektoré veci, ktoré by sme nemali počuť. Sú niektoré veci, ktoré aj keď počujeme, tak by nemali byť nasledované. Sú niektoré veci, ktoré keď počujeme, tak sa musia stať našou skúsenosťou a sú niektoré veci, ktoré sa musia stať nielen skúsenosťou v nás, ale aj pravdou v nás. Tieto štyri princípy integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania, táto dharma, je podstatou všetkých duchovných princípov a duchovného poznania. Je podstatou všetkých náboženstiev, slov ľudí, ktorí si uvedomili Boha, podstatou všetkých posvätných milodarov, podstatou šastier, stotier a sutier. Všetky tieto štyri princípy musia byť zmenené na pravdy. Ak sú prijaté iba ako obyčajné slová a usadia sa nečinne vo vašej hlave, nazývajú sa tattwas, princípy. Ale keď sú strávené vo vašom vnútri a stanú sa palivom, ktoré poháňa vaše telo, myseľ, emócie a život, vtedy sa nazývajú sathyas, pravdami.“ 

Swamiji pokračuje: „Prosím, pochopte do hĺbky, že tieto štyri pravdy nie sú iba podstatou všetkých náboženstiev, ale sú podstatou fungovania vesmíru, podstatou existencie vesmíru. Sú podstatou fungovania ľudstva, podstatou existencie ľudstva! Zem sa stále otáča okolo Slnka a Slnko okolo Zeme na základe integrity. Zrazu sa objaví vo vašej hlave myšlienka: ´Ako sa môže Slnko otáčať okolo Zeme? Zem sa môže otáčať okolo Slnka. Ale ako sa môže Slnko otáčať okolo Zeme?´“ 

Swamiji vysvetľuje: „Pretože ľudia na západe dokázali vidieť iba pár rokov dopredu, možno niekoľko tisíc rokov, boli schopní vypočítať iba to, že Zem sa otáča okolo Slnka. Zemi trvá 365 dní, jeden rok, kým sa otočí okolo Slnka. Jeden deň, 24 h, jej trvá kým sa otočí okolo svojej osi. Všetko čo dokázali vypočítať vo svojej mysli, premyslieť alebo porozumieť svojou mysľou, bolo iba pár sto rokov dopredu. Ich myseľ mala schopnosť vypočítať, rozmýšľať a vidieť iba pár sto rokov dopredu. Preto mohli uvažovať iba o tom, že Zem sa točí okolo Slnka. Ale pretože rishis mali schopnosť vidieť bilióny rokov dopredu, vedeli vypočítať, že aj Slnko sa točí okolo Zeme.“ 

Swamiji vysvetľuje ďalej: „Prosím pochopte. Tu je Slnko a Zem sa okolo neho otáča. Potom máme celú galaxiu – Zem, Slnko a všetky ďalšie planéty spolu. Celý tento systém sa otáča okolo niečoho ďalšieho. Ako centrum má niečo iné a otáča sa okolo neho. Keď sa pozrieme na celú záležitosť z tohto uhla, uvidíme, že aj Slnko sa otáča okolo Zeme. Premýšľajte do hĺbky! Je to niečo čo pochopíte iba vtedy, keď sa zamyslíte do hĺbky. Toto je pravda, ktorú pochopíte iba vtedy, keď sa zamyslíte do hĺbky. Tu je Slnko a Zem sa otáča okolo neho. Ale celý tento systém, celá galaxia má niečo iné ako centrum a otáča sa okolo neho.“

Swamiji berie do rúk dve jablká a ukazuje: „Toto je Zem. Takto rotuje okolo Slnka, ako sme sa to naučili v západných vedeckých knihách. Trvá jeden rok, kým sa otočí okolo Slnka jedenkrát. Keďže pomocou našej mysle sme schopní robiť výpočty iba na pár rokov dopredu, sme schopní akceptovať iba to, že Zem sa otáča okolo Slnka. Ale zabudli sme na to, že celý systém má ako centrum niečo iné a otáča sa okolo neho! Slnko a ďalšie planéty v slnečnej sústave sa otáčajú okolo centra Vesmíru! Ak je to tak, potom uvidíme, že Slnko sa otočí okolo Zeme raz za jeden milión rokov! Ak sa hlboko zamyslíte, tak pochopíte túto pravdu. Zamyslite sa do hĺbky!“ Keď sa zamyslíme nad týmito hlbokými pravdami, začne sa v nás diať vedomie, ktoré v nás ustáli integritu.

Ak si želáme vedome pozorovať prísľuby a slová, ktoré dávame sami sebe, najprv by sme mali mať schopnosť premýšľať, uvažovať do hĺbky. Iba vtedy, keď získame schopnosť premýšľať do hĺbky, tak budeme schopní vedome pozorovať prísľuby a slová, ktoré dávame sami sebe. Ale veľký problém, ktorý všetci máme je ten, že nemáme trpezlivosť rozmýšľať o ničom, uvažovať o ničom dlhšie ako pár minút. O dve minúty sme netrpezliví a povieme si: „Načo je to všetko? Nechám to tak!“ Vyhýbame sa tomu!

Swamiji pokračuje: „Politici míňajú väčšinu svojho času a energie na to, aby zamedzili obyčajnému človeku nadobudnúť schopnosť hlboko premýšľať. Ak začnete rozmýšľať aspoň trochu hlbšie, začnú sa vo vás vytvárať hlboké otázky o živote a začnete sa ich pýtať navonok. Keď niečo uvidíte, nastane vo vás zvedavosť: ´Ako to je? Ako to, že sa Zem otáča okolo Slnka? Ako je možné, že tento stĺp je schopný udržať taký veľký most?´ Keď budete vidieť v živote veľa vecí, budete na nich zvedaví. Keď začnete byť na veci okolo zvedaví a začnete o nich neustále premýšľať, udržiavať o nich prúd vašich myšlienok, budete potrebovať určitú schopnosť. Táto schopnosť hlboko premýšľať, uvažovať je absolútne nevyhnutná na to, aby ste do vás priniesli integritu.“ 

Swamiji sa práve pokúsil vysvetliť teóriu o tom, že nielen Zem sa otáča okolo Slnka, ale aj Slnko okolo Zeme. Okamžite si pomyslíme: „Čo je to za bláznovstvo? Nečítal som o tom v žiadnej knihe. Nikde v mojich knihách sa nespomína to, že Slnko sa otáča okolo Zeme! Tára. Nechám to tak!“ Swamiji vysvetľuje: „Ak sa potom vo vás nevytvorí prúd myšlienok, ak sa nepokúsite pochopiť túto teóriu, ak sa tým váhate zaoberať, ak neradi premýšľate nad tým, aby ste to pochopili, ale namiesto toho upadnete do lenivosti, je nemožné, aby vo vás nastalo naplnenie, ukončenie. Je nemožné, aby sa vo vás udialo naplnenie! Ak chcete, aby sa vo vás udialo naplnenie, mali by ste mať schopnosť nasledovať túto otázku dovtedy, kým nedostanete odpoveď. Ak si myslíte, že bez rozoberania a skúmania vecí budete schopní získať vedomosti, poznanie, tak sa mýlite! Iba tým, že sa budete na niečo pozerať povrchne, nezískate poznanie, vedomosť! Iba vtedy, keď sa budete pýtať na veci so zvedavosťou, záujmom, bez toho, aby ste sa vzdali, budete schopní získať poznanie, vedomosť o všetkom!“ 

Či je to náš zábavný alebo športový priemysel, všetko je iba druh drogy, spoločensky akceptovanej drogy. Človek, ktorý má zvyk neustále piť alkohol, ktorý je závislý od alkoholu, nebude mať schopnosť urobiť žiadnu dôležitú prácu. Swamiji hovorí, že ak je človek zvyknutý piť alkohol štyrikrát za týždeň, nikdy ho nemôžeme akceptovať ako ľudskú bytosť a poveriť ho dôležitou zodpovednosťou alebo prácou. Swamiji nehovorí, že je to jeho chyba. Znamená to iba, že jeho mozog nemá silu alebo schopnosť prijať žiadnu dôležitú zodpovednosť alebo prácu.

Okamžite sa opýtame: „Tisíce ľudí sú zvyknutí na alkohol, pijú ho denne. Znamená to, že nemôžu v živote nič dosiahnuť? Nie, Swamiji! Môj sused je opilec. Ale zarobil milióny! Dosiahol v živote toľko vecí!“ Swamiji odpovedá: „Prosím pochopte, že niekedy príde bohatstvo a postavenie do vašich životov náhodou. O ničom z toho, čo k vám príde náhodou, nemôžete povedať, že ste to zarobili alebo získali. Naopak, môžete povedať, že tieto veci získali vás! Iba o veciach, ktoré ste získali tým, že ste prevzali zodpovednosť, môžete povedať, že ste ich zarobili vy. U ľudí, ktorí majú zvyk piť alkohol štyri dni v týždni, vôbec nefunguje tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za prijatie dôležitej práce alebo zodpovednosti a dosiahnutie úspechu. Možno u týchto ľudí funguje mentálne nastavenie neustále okrádať iných. Ale tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za prevzatie zodpovednosti za nejakú dôležitú prácu alebo zodpovednosť, prestáva pracovať v dôsledku užívania alkoholu.“ 

Ľudský mozog je zložený z dvoch častí. Jedna je mechanická, druhá je nemechanická časť. Časť mozgu, ktorá riadi funkciu pľúc, srdca, čriev, obehového systému atď., sa nazýva mechanická časť mozgu. Všetky tieto orgány začínajú prirodzene fungovať od samotného narodenia. Ale je aj časť mozgu, ktorá je zodpovedná za intuíciu, schopnosť byť si vedomý vecí, ktoré prichádzajú, schopnosť preniesť myseľ za hranicu vecí, ktoré sa už stali, schopnosť vytvárať budúcnosť bez obáv z minulosti, schopnosť prevziať zodpovednosť. Táto časť mozgu sa nazýva nemechanická časť. Táto časť mozgu nezačína fungovať presne pri narodení. Pre všetky schopnosti ako je telepatia (mentálne prenášanie a prijímanie správ od iných), teleportácia (prenášanie predmetov z jedného miesta na druhé bez prekročenia, prestúpenia fyzického priestoru medzi nimi), materializácia (použitie mentálnych schopností na vytvorenie fyzických predmetov z éteru), je potrebné prebudiť nemechanické časti mozgu. Alkohol a podobné omamné látky nedovoľujú nemechanických častiam mozgu, aby fungovali.

Swamiji vysvetľuje: „Keď sa pozriete o krok hlbšie, tak neustála zábava, pozeranie TV seriálov, filmov, bez zapojenia našej mysle do premýšľania o hlbších pravdách života, má na vašu myseľ rovnaký účinok ako alkohol a iné omamné látky. Je to rovnaké ako keď nemôžete vystáť zápach, ktorý vchádza do domu, preto idete von a sadnete si vedľa obrovského odpadového kanála, stoky. Dôvod, pre ktorý sú ľudia na celom svete tak posadnutí zábavným priemyslom je ten, že nie sú schopní premýšľať, uvažovať v pokojnom vedomí alebo ak vôbec premýšľajú, tak upadajú do starostí a zúfalstva. Prosím pochopte, že keď sedíte sami so sebou, tak kvôli tomu, že nemáte schopnosť hlboko premýšľať, upadáte do zvyku znepokojovať sa. To je dôvod, prečo nie ste schopní žiť bez určitých druhov vonkajšej zábavy. Keď čokoľvek vidíte, začnete sa znepokojovať.“

Každý deň sa objavujú nové a nové fóbie. Bolo objavených okolo 2 000 fóbií od A po Z. Ak máme z niečoho fóbiu a ak ju neprelomíme, tak si čoskoro vyvinieme fóbiu z mnohých ďalších vecí. Keď sedíme sami a cítime znepokojenie, depresiu a kvôli tomu ideme do kina, vtedy sme stratili príležitosť vychutnať si sladkosť samoty, osamelosti, sladkosť sedenia so sebou samým v osamelosti, samote. Zanedlho sa to stane našim vzorcom. Schopnosť sedieť so sebou samým spôsobí v našom živote významný rast, vývoj. Ak sme schopní sedieť sami so sebou, s našimi emóciami, pocitmi a premýšľať bez znepokojovania sa, naša kundaliny sa prebudí! Swamiji hovorí, že ak sme schopní niekoľko hodín sedieť sami so sebou uvoľnene, v pokojnom vedomí, bez znepokojovania sa, bez upadania do depresie, bez akejkoľvek formy vonkajšej zábavy, tak náš mozog bude na to reagovať a spôsobí to, že všetky naše možnosti sa stanú realitou, pravdou!

Swamiji zdôrazňuje: „Ak si želáte rásť, vyvíjať sa, prekvitať v akejkoľvek oblasti, prosím, vyhnite sa nadmernej zábave. Všetka zábava a pozeranie športov majú silu spôsobiť to, že ste omámení a opití aj bez toho, aby ste pili alkohol. Tí, ktorí si želáte udržiavať silné a zdravé telo a myseľ, prosím, robte jogu, pranamyamy. Strávením iba chvíľky času môžete udržať vaše telo a myseľ silnými. Ak sa aktívne, fyzicky zúčastňujete nejakého športu, je to dobre. Nie je na tom nič zlé. Ale nevidíte, že keď iba sedíte 24 hodín a sledujete pár ľudí ako sa hrajú s kriketovou pálkou a loptou, tak sa meníte na lenivca?“ 

V dnešnej dobe sa zábava a pozeranie športov stali hlavnou príčinou toho, že ľudia márnia svoje životy a neuvedomujú si svoj plný potenciál. Swamiji vyzýva: „Prebuď sa, ó, mládež! Športy, v ktorých sa zúčastňujete fyzicky, aktívne, sú pre vás dobré, užitočné. Ale keď budete celý deň iba sedieť na pohovke a sledovať pár ľudí ako sa hrajú, vaše telo a myseľ nikdy nedosiahnu vrchol vášho potenciálu. Pretože nie ste schopní sedieť sami so sebou a premýšľať, začnete márniť váš čas na zábavu a sledovanie športov. Vaše vedomie stratí schopnosť vidieť vrchol vášho života. Ak schopnosť vidieť vrchol vášho života bude vo vás prekvitať, naplní to vašu schopnosť premýšľať, myslieť. Prosím, zaobchádzajte so slovami, ktoré dáte sebe a iným, ako by to bol váš samotný život. Zaobchádzajte so slovami, ktoré dáte sebe a iným okolo vás ako keby to bol váš život samotný a naplňte ich! Čo sa stane, keď to urobíte? Predtým ako dáte každé slovo sami sebe, začnete premýšľať s vedomím, vedome. Pretože viete, že keď dáte slovo sami sebe, tak ho musíte naplniť! Budete rozmýšľať vedome! Keď budete rozmýšľať vedome, začnete premýšľať o všetkých otázkach v živote, o všetkých veciach, na ktoré ste vo svojom živote zvedaví, so zodpovednosťou. Je to veľmi jednoduché!“ 

Keď Budha vošiel do mesta, uvidel chorého človeka, starého človeka, mŕtve telo a sannyasi. Začal o nich rozmýšľať so zodpovednosťou. A zo Siddhartu sa stal Budha! Aj v našich životoch sa dejú tieto udalosti znova a znova. Takisto vidíme chorého človeka. Takisto vidíme starého človeka. Takisto vidíme mŕtve telo. Takisto vidíme blaženého sannyasi. Ale nerozmýšľame o nich so zodpovednosťou. Keďže nad nimi neuvažujeme so zodpovednosťou, nestali sme sa Budhom. Keď vidíme starého človeka, čo si pomyslíme? Pomyslíme si: „Okay. Zavoláme poisťovňu. Dostaneme za neho poistku.“ Keď vidíme chorého človeka, pomyslíme si: „Nech trpí! Ktovie čo všetko urobil. Zaslúži si to. Nám sa to nemôže stať.“ Utešujeme sami seba. Sami seba uvádzame do ilúzie imaginárnej, neskutočnej odvahy. Aj keď vidíme mŕtve telo, nerozmýšľame o tom zodpovedne viac ako pár minút. Dôvodom je to, že kvôli holdovaniu neprimeranej zábave a sledovaniu športov všetkých druhov, je náš mozog neustále v určitom stave omámenia. 

Swamiji vyzýva: „Vesmír samotný funguje na základe týchto štyroch princípov. Urobte z nich súčasť vášho života! Iba vtedy, keď sa tieto myšlienky stanú základom pre vaše chápanie, základom vášho prúdu myšlienok, nastane vo vašom živote prelom chápania, udeje sa blahobyt, vaše zdravie bude prekvitať, čokoľvek si pomyslíte, to sa stane realitou. Prestanete sa znepokojovať, prestanete sa obávať svojich obáv, prestanete sa báť svojho strachu. Toto je vrchol vedomia. Vrchol vedomia sa vo vás udeje iba vtedy, keď vaše myslenie, zmýšľanie, bude fungovať na základe štyroch princípov. Tieto štyri princípy by sa mali stať súčasťou vašej bio-pamäte a svalovej pamäte. Tieto štyri princípy by sa mali rozpustiť vo vašom tele. Joga a kriye spôsobia, že sa tieto pravdy stanú súčasťou vášho života.“ 

„Nestaraj sa o minulosť. Mysli na budúcnosť.“ Všetci sme toto počúvali od detstva. Aj komunisti, ktorí prednášajú svoje prejavy z pódií, nám to hovorili. Aj politici, ktorí prednášajú svoje volebné prejavy, nám to hovoria. Ale ako dosiahneme, aby sa to stalo pravdou v nás? Swamiji odpovedá: „Ak sa tieto princípy iba usadia vo vašom mozgu, budú to iba tattwas, princípy. Ale keď ich budete žiť vo svojom živote, stanú sa sathyas, pravdami! Ako dosiahnuť, aby sa tieto princípy stali skúsenosťou vo vás? To vás môže naučiť iba osvietená bytosť. Môžete ich absorbovať iba pomocou meditácie. Vaša minulosť nemá budúcnosť. Nemôžete objímať mŕtve telo. Nemôžete vytvoriť budúcnosť, pokiaľ objímate minulosť. Všetci to viete. Ale spôsobiť, aby sa to stalo poznaním na základe skúsenosti je to, čo musíte urobiť teraz.“ 

Swamiji pozýva všetkých, aby sa zúčastnili programu Nithya Dhyan Yoga. Aby sa naša kundaliny prebudila a aby sa tieto štyri princípy stali pravdou, skúsenosťou v našom živote: „Ak tieto štyri princípy iba ostanú vo vašej hlave, nestanú sa pravdou, skúsenosťou. Iba vtedy, keď sa absorbujú do vášho myslenia, zmýšľania, stanú sa súčasťou vášho vedomia. Dosiahnete stav ´nemať strach zo strachu´ a ´nemať obavy z obáv´. Naučíte sa umenie ako žiť váš život v blaženosti. Žehnám vás všetkých, aby sa tieto tatwas, princípy stali sathyas, pravdami vo vás a aby ste dosiahli stav Nithyananda – stav večnej radosti. Buďte blažení!" 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 18. apríl 2013

O štyroch princípoch života

V dnešnej rannej správe v jazyku Tamil, Paramahamsa Nithyananda rozprával o štyroch princípoch života a venoval pozornosť hlavne obohacovaniu. 

Prvý princíp je integrita, druhý princíp je autentickosť, tretí princíp je zodpovednosť a štvrtý princíp je obohacovanie. Čo znamená obohacovanie? S autentickosťou, zodpovednosťou a integritou, bez straty nádeje v seba a iných, obohacovať seba a iných. Neustále obohacovať bez toho, aby sme sa vzdali seba a iných okolo nás.

Toto je najčastejšia otázka, ktorú majú hľadači: „Nestačí, keď budem obohacovať seba? Prečo je potrebné obohacovať iných?“ Swamiji vysvetľuje: „Prosím pochopte, že nie ste individuálna ľudská bytosť, ktorá sa ukrýva v neprístupnom lese alebo v jaskyni v horách. Ak ste taký človek, tak potom stačí, keď budete obohacovať seba. Ale aj vtedy, keď žijete sami v neprístupnom lese alebo horskej jaskyni, tak je vašou zodpovednosťou, aby ste obohacovali stromy v tom lese, rieky, ktoré tam tečú a hory, ktoré sú tam! Ale vy takto nežijete!“ 
Naše zdravie, vzťahy, bohatstvo, peniaze a všetky ďalšie veci, naše životy sú zviazané so životmi iných. Náš život nie je len našim vlastníctvom, ale aj vlastníctvom iných. Aj iní sú súčasťou nášho života. 

Ak prijmeme to, že sme individuálna ľudská bytosť, v skutočnosti nie sme „individuálna“ ľudská bytosť. Ak je otec individuálna ľudská bytosť, jeho syn je zahrnutý v jeho živote, je jeho súčasťou. Ak je synom, jeho život je spojený s otcom a matkou a jeho rodičia sa podieľajú na jeho živote, sú súčasťou jeho života. Ak sme manželkou, náš život je zviazaný so životom nášho manžela. Nie sme „individuálna“ ľudská bytosť! Nie sme ostrov. Swamiji hovorí, že sme zmesou mnohých ľudí. Sme zmesou, kombináciou mnohých mentálnych nastavení. Takže nestačí, iba keď nestratíme nádej v seba. Nemali by sme stratiť nádej ani v iných! Swamiji pokračuje: „Keď sa nevzdáte sami seba ani iných, neustále budete obohacovať život! S poznaním tejto pravdy budete neustále obohacovať život! Iba vtedy, keď ľudia okolo vás budú žiť tieto duchovné pravdy, môžete ich žiť aj vy. Iba vtedy ich budete schopní žiť pravdivo. Keď sa ich pokúšate žiť sami, je to ako plávanie proti prúdu. Keď aj iní okolo vás žijú tieto pravdy, je to hladká plavba na lodi s vetrom v plachtách.“

Človek je spoločenský tvor. Ak sa pokúšame obohacovať sami seba bez toho, aby sme obohacovali aj iných, potom sa negatívna vlastnosť, sebeckosť, hlboko vryje do našej povahy. Swamiji hovorí krátky príbeh. Obchodník a jeho asistent prišli do mesta. Toto mesto malo veľký problém: opice! Opice trápili toto mesto. Všade boli len samé opice, nebezpečné opice. Keď to obchodník uvidel, vyhlásil pred ľuďmi: „Za každú opicu, ktorú mi prinesiete, vám dám 10 rupií.“ Nikto v meste tomu nerozumel, ale aj tak začali chytať opice a nosili ich obchodníkovi, ktorý im za každú z nich zaplatil 10 rupií. Obchodník mal teraz ticís opíc. Teraz obchodník zdvihol ponuku a oznámil: „Za každú opicu, ktorú mi prinesiete, vám zaplatím 20 rupií!“ Ľudia v meste pokračovali v chytaní opíc, predávali ich obchodníkovi a za každú z nich dostali 20 rupií. Po mesiaci obchodník znova zdvihol ponuku na 35 rupií za každú opicu. Ľudia ich ďalej chytali a predávali obchodníkovi. Po nejakom čase obchodník znova zdvihol ponuku na 100 rupií za každú opicu, ktorú mu dajú. S veľkou námahou ľudia v meste chytili zostávajúce opice a predali ich obchodníkovi za 100 rupií za každú z nich. 
Teraz neostali v meste žiadne voľne sa pohybujúce opice. Ľudia sa zbavili nebezpečenstva. V tom čase odišiel obchodník na pár dní z mesta za obchodom. Jeho asistent ostal v meste, tajne zvolal ľudí a ponúkol im: „Predám vám všetky tieto opice späť za 50 rupií. Keď sa obchodník vráti, predáte mu ich za 100 rupií a mne dáte 25 rupií.“ Ľudia boli veľmi šťastní a súhlasili. Takže asistent začal zarábať peniaze pre seba a čoskoro boli všetky opice predané. O niekoľko dní neskôr, jedno pekné ráno, sa ľudia zobudili a zistili, že asistent chýba. Ani obchodník sa nevrátil naspäť. Obaja zmizli! Iba opice ostali v meste! 

Swamiji vysvetľuje: „Všetky burzy cenných papierov fungujú presne takto. Toto je ich filozofia. Kto je nakoniec víťaz? Kto je ten inteligentnejší? Ak sa zamyslíte hlbšie, pochopíte, že toto sú triky obchodu, trhu! Prosím pochopte, že v modernej spoločnosti práca, ktorú robí väčšina ľudí, vôbec neslúži na obohacovanie spoločnosti. Iba to vyzerá tak, že obohacuje spoločnosť. Iba vytvára ilúziu, že je obohacujúca! To je všetko! Ale popravde povedané, nie je to tak! Čo je kapitalizmus? Je to vytváranie ilúzie o tom, že sa jedná o obohacovanie, zatiaľ čo v skutočnosti je to drancovanie! Prosím pochopte, že nepodporujem ani komunizmus, ani kapitalizmus. Nevedomé nastavenie mysle je základom pre tieto filozofie. Takže nie sú úplné, kompletné. Skutočná pravda, jediná úplná filozofia, ktorá obohacuje, je ZODPOVEDNIZMUS. To znamená zobrať zodpovednosť za vaše životy a životy iných a bez toho, aby ste stratili nádej sami v seba a v iných, obohacovať vaše životy a životy iných!“

Swamiji hovorí, že si možno myslíme, že tieto filozofie (kapitalizmus, komunizmus, atď.) sú obchodnými technikami. Nie! Nie sú! Podvádzajú! Sú to podvodné praktiky! Presne také ako chytať opice a potom ich predať! Iba vytvárajú mentálne nastavenie, dojem, že je to obchod! Po prvé, krok za krokom vytvoria zvyk medzi ľuďmi, aby chytali opice. Vytvorenie tohto mentálneho nastavenia je obchod! A potom ukazujú to, akoby bol medzi obchodníkom a asistentom rozpor! Potom zarábajú na mentálnom nastavení ľudí, že zarobia „rýchle“ peniaze. Hrajú sa s chamtivosťou ľudí! ´Teraz mi daj 50 rupií a zober si opicu. Zajtra, keď príde obchodník, tak mu ju predaj za 100 rupií. Môžeš si zobrať 75 rupií a mne dáš 25 rupií. Môžeš mať 50 % zisk!´ Čo sa stane nakoniec? Aj obchodník zmizne! Aj jeho asistent zmizne! Zostanú iba opice! 

Swamiji zdôrazňuje: „Väčšina obchodu neslúži na obohacovanie! Prosím pochopte! Védska tradícia je založená na obohacovaní. Systém, ktorý bol založený na poľnohospodárstve, bol obohacujúci. Zarábenie peňazí klamaním a podvádzaním ľudí nikdy nebol v našej tradícii. Preto v indickej civilizácii nikdy neboli burzy cenných papierov. Indická civilizácia mala bankovníctvo, šeky. Je to zaznamenané v históriií adheenams (kláštorov). Pred tisíc rokmi ste mohli vložiť peniaze v jednom adheenam, dostali ste o tom potvrdenie a potom ste mohli vybrať tieto peniaze v inej pobočke adheenam, v inej časti krajiny na základe toho potvrdenia. Mohli ste vložiť zlaté mince do adheenam vo vašom meste, ísť do Kashi (Varanasi), ukázať potvrdenie v tamojšej pobočke adheenam a vybrať z nej tieto mince. V našej starovekej indickej tradícii sme mali bankovníctvo, šeky! Nie je to tak, že indovia boli ľudia, ktorým nebol známy obchod, komercia a trh. Ale angažovali a zapojili sme sa iba do obchodu, ktorý priamo obohacuje ľudí, spoločnosť. Keby sme žili a fungovali na základe pravdy, že každý obchod, v ktorom sme zaangažovaní, by mal priamo obohacovať ľudí, dávať im priamy úžitok, potom by nastala v spoločnosti obrovská revolúcia!“

Spoločnosť nebude rásť, prekvitať cez hnev a nenávisť, ktorú prechováva „nemať“ voči „mať“, ako to učí komunizmus. Rovnosť medzi všetkými v spoločnosti nebude nastolená pomocou kapitalizmu, ktorý núti ľudí rozhadzovať peniaze tým, že budú predávať opice. Rovnosť v spoločnosti môže byť nastolená iba týmito štyrmi pravdami!

Integrita (Sampoorthi) znamená zaobchádzať so záväzkami, prísľubmi, ktoré dáme sami sebe a iným, so slovami a myšlienkami, ktoré dáme sami sebe a iným, ako keby to bol náš samotný život a naplniť ich! Zaobchádzať s nimi ako keby to bol náš život a naplniť ich, to znamená žiť v stave naplnenia so samými sebou a tými, ktorí žijú okolo nás! Keby ľudia okolo nás žili s nami v integrite, aký blažený by bol život! Ak to od nich chceme, ak očakávame takýto druh vzťahov, prečo by ste im nemali na oplátku dať to isté? Žime integritu, slová, ktoré ste dali iným!

Swamiji pokračuje: „Spoločnosť vás učí, že by ste mali splniť slová, ktoré ste dali iným. O tom niet pochýb! Ale mali by ste naplniť aj slová, ktoré ste dali sami sebe a žiť ich! To je skutočná integrita! Integrita neznamená iba hovoriť pravdu. Niekedy ľudia hovoria: ´Integrita znamená iba hovoriť pravdu. Nie je to tak, Swamiji?´ Nie! Neznamená to iba to! V Tamil sú tri slová pre Satya (pravdu): Unmai, Meimai, Vaimai. Unmai znamená žiť pravdu „v myšlienkach“. Vaimai znamená žiť pravdu „v slovách“, reči. Meimai znamená žiť pravdu „v skutkoch“, činoch. Význam týchto troch slov spolu je INTEGRITA.“ Prečo nie sme schopní naplniť slová, ktoré sme dali iným? Dôvod je, že sme si vytvorili mentálne nastavenie, v ktorom dávame slová nevedome. Pretože sme si zvykli dávať nevedome slová sami sebe, aj ostatným dávame slová nevedome. 

Swamiji rozpráva malý príbeh: „Mladík sa ponáhľa za svojim otcom, objíme ho, tancuje okolo neho s veľkou radosťou. Hovorí otcovi: ´Otec, rozhodol som sa, že sa ožením. Mám rád dievča od susedov. Požiadal som ju o ruku a ona súhlasila!´ Otec so zvesenou hlavou hovorí svojmu synovi: ´Môj drahý syn, tento vzťah nie je pre teba dobrý, pretože ona je tvoja sestra!´ Keď to mladík počuje, je sklamaný a rozčúlený. O tri mesiace znova príde za otcom veľmi nadšený a šťastný a hovorí mu: ´Otec, zaľúbil som sa do dievčaťa, ktoré býva v dome oproti nášmu. Prosím, urči deň našej svadby!´ Otec znova zvesí hlavu a prizná sa synovi. ´Prosím, nepovedz to tvojej mame!´ A znova odhalí pravdu: ´Aj ona je tvoja sestra!´ Toto sa stane trikrát. Mladík to nie je ochotný viac tolerovať. Ponáhľa sa za svojou mamou a hovorí jej: „Čo to znamená, mama? Pokúšal som sa oženiť toľkokrát. Ale zakaždým mi otec povedal, že to dievča je moja sestra! Stalo sa to už trikrát! Čo mám teraz robiť?´ Matka odpovedá: ´ Netráp sa, synak! Môžeš sa oženiť s ktoroukoľvek z nich. Tento muž nie je tvoj otec!´ Prosím pochopte zmätok, ktorý sa objaví a nebezpečenstvo, ktoré nasleduje, keď niekedy hovoríte slová nevedome!“

V živote každého z nás je miesto, inštitúcia, organizácia, kde chodíme zarábať na živobytie. A je miesto, inštitúcia, organizácia, ktoré nám dáva emocionálne naplnenie, ako je chrám, nejaký klub, spoločenská organizácia, atď. Ak okrem miesta, kde chodíme zarábať peniaze na naše živobytie, nie sme súčasťou organizácie, kde môžeme chodiť pre naše duchovné naplnenie, sme vo veľkej chudobe! Iba vtedy, keď sa ľudská bytosť stane súčasťou nejakej organizácie, pripojí sa k organizáci, ktorá poskytuje emocionálne naplnenie, iba vtedy bude prekvitať! Môže to byť duchovná organizácia, chrám, politická strana, spoločenská organizácia alebo fan klub. V podstate iba vtedy, keď sa pripojí k nejakej inej organizácii než je miesto, kde chodí zarábať na živobytie, bude rásť. Ak sa do nich zapojíme bez integrity, vytvoríme nebezpečenstvo pre iných a iní vytvotria nebezpečenstvo pre nás. Problém je, že keď iní vytvoria v našom živote malý problém, nikdy na to nezabudneme. Ale na nebezpečenstvo, problémy, ktoré vytvoríme v životoch iných my, zabudneme veľmi rýchlo. Je to nedostatok integrity, ktorý je zodpovedný za nebezpečenstvo, ktoré vytvárame v životoch iných a za nebezpečenstvo, ktoré iní vytvárajú v našich životoch. 

Zaobchádzať s našimi slovami ako keby to bol náš samotný život, dáva týmto slovám silu, aby sa naplnili. Prvá lekcia v Yoga Shastra, ktorá sa učí vtedy, ak si želáme získať silu, schopnosť „Vaak Siddhi“, je dávať slová samému sebe veľmi vedome, uvedomele. Všetci z nás máme zvyk neustále nevedome hovoriť negatívne slová sami sebe. A to je problém! Keď neustále hovoríme sami sebe tieto negatívne slová, začneme ich napĺňať, pretože prísľuby, záväzky, ktoré dávame sami sebe, musia byť naplnené! 

Swamiji vysvetľuje: „Sochár si predstaví a rozhodne sa, že otesá kameň. Nemusí viac o tom neustále rozmýšľať. Jeho ruky automaticky odstránia z kameňa všetko, čo nie je potrebné a odhalia sochu, ktorá v ňom bola ukrytá. Takisto je to aj vo vašom živote. Potom ako si vo vás neustále hovoríte negatívne myšlienky a slová a nakoniec sa rozhodnete, že sa budú diať iba negatívne veci, nemusíte na to myslieť znova. Tieto negatívne myšlienky automaticky prinesú ovocie a vo vašom živote sa stanú negatívne výsledky, presne tak ako ste sa rozhodli. To je obrovská tragédia! Takže, nehovorte sami sebe negatívne slová, negatívne myšlienky. Začnite myslieť vedome! Rozmýšľajte vedome o slovách, ktoré poviete sami sebe o sebe, o iných okolo vás a o spoločnosti, ešte predtým ako ich poviete. Ak budete mať negatívne myšlienky a slová voči sebe samým, dostanete iba negatívne výsledky.“ 

Integrita je matematika života. Keď spočítame 2+4, výsledok je 6. Keď spočítame 2+8, výsledok je 10. Vyslovovanie negatívnych slov a myšlienok samým sebe bude mať za následok negatívne výsledky. To je matematika života! Autentickosť je biológia života. Zodpovednosť je veda života. Obohacovanie seba a iných je zákonom Vesmíru.

Veľa ľudí sa pýta: ´Swamiji, myslíš tým čo hovoríš, že by sme nemali myslieť na nič negatívne? Iba vtedy, keď sa pripravím na svoje zlyhanie teraz, tak potom keď príde, budem schopný mu čeliť. Inak sa zrútim, keď príde. Takže, nemal by som sa pripraviť teraz na to, aby som mu čelil?´

Swamiji odpovedá: „Prosím pochopte, že akokoľvek sa pripravujete, zlyhanie k vám príde nečakane bez toho, aby ste o tom vedeli, bez varovania. Je to rovnaké ako keď uzavriete 99 vstupov do pevnosti a postavíte vojakov, aby strážili stú bránu. Ale jedovaté hady vniknú dovnútra cez malý otvor bez toho, aby to niekto vedel, uhryznú vás a zabijú. Aj so zlyhaním je to podobné. Myslieť si, že nebudete schopní čeliť zlyhaniu, keď príde nečakane, bez varovania, je ďalšie negatívne slovo, ktoré dávate sami sebe! Aj keď príde nečakane, bez varovania, máte v sebe zabudovanú silu, aby ste mu čelili!“

Keď neustále dávame negatívne slová sami sebe, tak celý život strávime zbieraním negatívnych výsledkov. Nemáme silu zmeniť našu minulosť. Znova a znova hovoríme negatívne slová sami sebe, myslíme na naše minulé zlyhania a nepoužívame našu energiu na to, aby sme vytvárali našu budúcnosť. Mrhanie energie na rozmýšľanie a ľutovanie našich minulých zlyhaní, namiesto jej používania na vytváranie našej budúcnosti spôsobuje, že náš drahocenný čas je ako bahno, je nanič! Rozmýšľanie o minulosti robí z našej súčasnosti bahno! 

Swamiji zdôrazňuje: „Boh vám dal schopnosť vytvárať vašu budúcnosť, ale nedal vám schopnosť meniť vašu minulosť. Minulosť je ako vír. Nezachyťte sa v ňom! Prosím pochopte, že zakaždým, keď sa zapletiete v minulosti, ničíte aj svoju budúcnosť! Nemáte silu zmeniť vašu minulosť. Takže je zbytočné držať ju v objatí a plakať. Aj keď ste strávili sto rokov so svojim manželom, aj keď ste spolu strávili tie najsladšie chvíle vášho života, keď je už raz mŕtvy, nemôžete držať jeho telo vo vašom dome dlhšie ako jeden deň. Aj keď ste strávili sto rokov so svojou manželkou, keď je už raz mŕtva, nemôžete držať jej telo vo vašom dome dlhšie ako jeden deň. Pochopte, že držaním vašej minulosti v objatí a plačom si vytvárate negatívnu budúcnosť.“ 

Swamiji opakuje podstatu právd, o ktorých rozpráva: „Naplňte slová, ktoré dávate sebe a iným. Keďže ich musíte naplniť, predtým ako vyslovíte slovo alebo myšlienku, vedome ich preskenujte. Keď dáte slová a myšlienky sami sebe, pozrite sa na nich a vedome nad nimi rozmýšľajte. Iba potom si budete vedomí slov, ktoré dáte iným. Niekedy prídu ľudia a hovoria mi: ´Swamiji, v mojom biznise musím hovoriť lži.´ Nie! Na svete neexistuje žiadny biznis, v ktorom je nevyhnutné, aby ste klamali, vrátane politiky! Je to možné! Je to pravda!“

Každý z nás je inšpiráciou pre niekoho alebo iní pre nás. Niektorí z nás sú inšpiráciou pre žobrákov, aby žobrali viac. Dokonca aj zlodej je inšpiráciou pre iných zlodejov! Aj žobrák je inšpiráciou pre iných žobrákov! Čímkoľvek sme v našom živote, sme inšpiráciou pre iných. Mnoho ľudí bude inšpirovaných nami. Swamiji zdôrazňuje: „Za všetkých týchto ľudí ste zodpovední vy! Pre tento jediný dôvod, keď dávate slová sami sebe alebo iným, prosím, nedávajte negatívne slová. Dávajte iba pozitívne slová. Pretože celý váš život je založený na slovách, ktoré dávate iným a sami sebe. Rovnako ako môžete očistiť vaše slová, môžete očistiť aj váš život. Spôsob akým očistíte váš život, očistí aj vaše slová.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 17. apríl 2013

Obohacovanie z vás urobí inkarnáciu!

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o veľkom princípe života, o zodpovednosti a obohacovaní. O tom ako tieto princípy rozpínajú naše vedomie a pomáhajú nám dosiahnuť to, čo chceme dosiahnuť, ako nám pomáhajú rozhodnúť sa, čo chceme dosiahnuť.

Swamiji hovorí: „Integrita je matematika života. Autentickosť je biológia života. Zodpovednosť je veda života. Obohacovanie je ústava života. Integrita je jednoduchá priama matematika. Keď sčítate to a to, tak toto je výsledok. Môžete ju praktizovať jednoducho ako matematiku. Ak nebude ľudská bytosť inšpirovaná duchovnými pravdami, tak bude inšpirovaná iba strachom. Niekedy sa ľudia stávajú tak sebeckými, že sa starajú iba o svoje individuálne potešenie alebo bolesť. Iba vtedy, keď ich život udrie, tak pochopia ústavu života, ústavu vesmíru. Inak nie“.

Ak sa staneme dosť vnímavými na to, aby sme pochopili život, fakty a pravdu, vesmír nás nebude učiť veľmi náročným, tvrdým spôsobom. Bude nás učiť veľmi jednoduchým, miernym spôsobom. Ak sa nevrátime späť k integrite, vesmír nás bude ďalej trápiť. Nie je iný spôsob, pretože integrita je jednoduchá matematika života.

Swamiji pokračuje: „Integrita je jednoduchá matematika života. Keď pridáte do vášho zmýšľania dve negatívne vyjadrenia, záväzky, ako výsledok dostanete dve negatívne udalosti. Ak budete opakovať negatívne záväzky, prísľuby stokrát, posilnia sa stonásobne. Takže musíte robiť ukončenia dovtedy, kým vaše negatívne záväzky nebudú ukončené a kým sa ich nezbavíte. Ale aj vtedy, keď máte milióny negativít a vynásobíte ich alebo vydelíte nulou, všetko sa stane nulou. Iniciácia majstrom je buď delenie alebo násobenie nulou. Je to ekvivalentné vydeleniu nulou. Celá záležitosť sa stane nulou.“

Swamiji zdôrazňuje: „Učím vás matematiku života. Musíte počúvať intenzívne. Každý negatívny záväzok, ktorý si dáte, je nažive. Každý negatívny záväzok musí byť vynulovaný. Kým nebude vynulovaný, neustále bude prinášať ovocie. Je to jednoduchá matematika. Priniesť do vás integritu je jednoduchá matematika. Poviem vám ešte jednu vec. Aj keď vyhlásite ukončenie, môže to byť ako vydelenie vašich negatívnych záväzkov nulou. Takže aj vtedy, keď ste si vybudovali milióny negatívnych záväzkov a vydelíte ich nulou, stanú sa nulou. Takže vyhlásenie integrity je ako vydelenie vašej minulej negativity nulou, alebo vynásobenie nulou. Keď vynásobíte negativity nulou, stanú sa nulou. Keď ich vydelíte nulou, stanú sa nekonečnom. Poviem vám, aj keď sa vaše negatívne záväzky stanú nekonečnom, stanú sa pozitívnymi, pretože v negativite neexistuje nekonečno! Tma nikdy nemôže byť nekonečná. Svetlo môže byť nekonečné. Negativita nikdy nemôže byť nekonečná. Iba pozitivita môže byť nekonečná. Pretože nekonečno musí existovať, negativita neexistuje.“

Swamiji vysvetľuje, že keď budeme praktizovať integritu, uvidíme, že je ako matematika. Okamžite uvidíme výsledok. Doslova ako v matematike. Stačí jedna negatívna myšlienka, prísľub a hneď sa stane realitou...

Autentickosť je biológia života. Keď ju začneme praktizovať, bude trvať pár dní, kým sa stane našou bio-pamäťou a kým prinesie výsledok v našom každodennom živote. Ale keď sa už raz začne diať, bude to rovnaké ako keď sa niečo stane našou bio-pamäťou. Nemôžeme to odstrániť. Aj keď ju párkrát vynecháme, tak nestratíme všetky dobré veci, ktoré sa stali mimo nás. Môžeme sa kedykoľvek vrátiť naspäť do autentickosti. Ale ak iba raz vynecháme integritu... Napríklad, ak praktizujeme integritu 20 rokov a premeškáme ju čo len jedinýkrát a dáme si negatívny prísľub, stane sa realitou. Bude realitou, pokým sa ho nezbavíme, pokým neurobíme ukončenie. Je to jednoduchá matematika. Integrita nemá nezávislý život. Autentickosť zostáva s nami, aj keď vynecháme jej praktizovanie. Autentickosť môže mať svoju nezávilú inteligenciu... 

Zodpovednosť je za hranicami matematiky a biológie. Je to veda života, inžinierstvo života. Môžeme pomocou nej vybudovať čokoľvek chceme. Môžeme dosiahnuť čokoľvek chceme. Môžeme dosiahnuť veľa vecí, ktoré sme si nezačali doteraz ani len predstavovať. Swamiji hovorí: „ Je to rovnaké ako keď sa science fiction stane realitou. Veľakrát sú vedecké výskumy a objavy inšpirované science fiction. Takisto, keď začnete praktizovať zodpovednosť, začnete objavovať veľa vecí, ktoré majú vzťah k science fiction. Pochopíte veľa právd, ktoré sa týkajú science fiction. Pochopíte veľa vecí, ktoré sa týkajú science fiction. Predstavy v línii vedy vedú k science fiction a science fiction mnohokrát vedie k vedeckým objavom. Takisto zodpovednosť vás vedie k víziám, predstavám. Predstavy vás vedú k tomu, aby ste robili správne stratégie. Správne stratégie vás vedú k tomu, aby ste dosiahli čokoľvek chcete vo vašom živote. Zodpovednosť je veda života. Preto vám hovorím, že čokoľvek vidíte, cíťte sa za to zodpovední. Keď vidíte schátranú budovu, keď prechádzate ulicou, cíťte sa za to zodpovední. Keď vidíte špinavý dom, brloh, cíťte sa za to zodpovední. Keď vidíte žobráka, cíťte sa za to zodpovední. Keď vidíte chorého človeka, cíťte sa za to zodpovední. Cíťte sa zodpovední za všetko.“ 

To je presne to, čo robil Siddhartha a stal sa Gautama Budha. Keď vyšiel do vonkajšieho sveta a uvidel starého človeka, cítil sa za to zodpovedný. Keď videl chorého človeka, cítil sa za to zodpovedný. Keď videl mŕtve telo, cítil sa za to zodpovedný. Stal sa Budhom! Je to zodpovednosť, ktorá urobila zo Siddharthu Budhu. Preto je budhizmus tak naplnený zodpovednosťou.

Swamiji hovorí: „Keď sa integrita vyjadrí cez vašu hlavu, je to intelekt. Keď sa integrita vyjadrí cez vaše srdce, je to pochopenie. Keď sa vyjadrí cez vaše bytie, je to mier.
Keď sa autentickosť vyjadrí cez vašu hlavu, je to moc, sila. Keď sa autentickosť vyjadrí cez vaše srdce, je to láska. Keď sa autentickosť vyjadrí cez vaše bytie, je to meditácia.
Keď sa zodpovednosť vyjadrí cez vašu hlavu, je to vodcovstvo. Keď sa zodpovednosť vyjadrí cez vaše srdce, je to súcit. Keď sa zodpovednosť vyjadrí cez vaše bytie, je to osvietenie, satori. 
Keď sa obohacovanie vyjadrí cez vašu hlavu, je to empatia. To znamená schopnosť vžiť sa. To čo cíti ten, ktorý žije v nedualite, je empatia. Keď sa priestor obohacovania vyjadrí cez vašu hlavu, dosiahnete priestor jednoty. Keď sa obohacovanie vyjadrí cez vaše srdce, dosiahnete priestor Ishwaratva. Keď sa obohacovanie vyjadrí cez vaše bytie, vyjadríte ten najvyšší priestor osvietenia. Štyri princípy sa teraz stali dvanástimi princípmi.“ 

Budha sa stal Budhom preto, lebo zobral zodpovednosť. Celý budhizmus je založený na zodpovednosti a obohacovaní. Integrita vedie k autentickosti, zodpovednosť vedie k obohacovaniu. Zoberme zodpovednosť za všetko, čo sa deje okolo! Budha nespôsobil, že ten človek zostarol. Budha nespôsobil chorobu toho človeka. Budha nezabil toho človeka. Ale zobral zodpovednosť za ten stav. Nie je ako my. Nehovorí: „Ó, ja neviem prečo ochorel. Neviem prečo zostarol. Ja som ho nezabil!“ Keby rozmýšľaľ tak ako my, bol by ako my. Siddhartha by sa nikdy nestal Budhom. Našťastie cítil, že je za to zodpovedný. Spoznal zodpovednosť. Siddhartha sa stal Budhom, pretože aplikoval zodpovednosť, vedu o živote.

Swamiji pokračuje: „Obohacovanie je ústava života. To znamená, že ak raz spoznáte ústavu života, jednoducho môžete spôsobiť, že sa udeje čokoľvek. Meenakshi je stelesnením ústavy života. Šiva sa iba hrá so svojimi schopnosťami a energiami.“ Ľudia sa niekedy Swamijiho pýtajú, prečo všetci zakladatelia hinduizmu ako je Šiva, Krišna, Meenakshi, Rama, vyzerajú väčší ako je životná veľkosť Majstrov. Prečo všetci vyzerajú viac ako bohovia, menej než majstri ako Mahavira, Budha? Swamiji odpovedá: „Je to preto, lebo hindu inkarnácie konajú z priestoru obohacovania. To znamená, že poznajú aj ústavu života, nielen vedu života. Dokonca aj s vedou o živote sa musíte vyvíjať, aby ste niečo dosiahli. S ústavou života je to len vyjadrenie moci, síl, schopností.“ 

Swamiji znova opakuje, že integrita je matematika života, autentickosť je biológia života, zodpovednosť je veda života, obohacovanie je ústava života. Keď začneme obohacovať, tak sa budeme iba hrať s výnimočnými silami. Nič iné nie je potrebné. Swamiji vyzýva: „Sadnite si pod strom a neustále žehnajte kohokoľvek, kto príde do vášho priestoru. Jednoducho neustále žehnajte, obohacujte. Len cíťte, myslite v dobrom: ´Nech si vyliečený! Nech si v poriadku! Buď blažený! Maj bohatstvo!´ Neustále pokračujte! Nemyslite si: ´Neurobil som tapas (pokánie). Som hriešnik. Ako môžem žehnať? Ako môže moje požehnanie fungovať?´ Neobávajte sa toho! Iba si sadnite a rozhodnite sa: ´Nasledujúci mesiac bude obohacovanie môj život, všetko. Budem žehnať každého! Pokúsim sa urobiť to najlepšie čo môžem pre každého koho uvidím!´“

Swamiji hovorí, že všetky naše minulé viny budú zmyté. Všetky naše minulé karmy budú zmyté. Budeme mať výnimočné sily, naše slová sa stanú realitou. Budeme mať Vak Siddhi. Swamiji vysvetľuje, že toto je riešenie na všetky problémy, ktoré máme. Či máme problémy v manželstve, obchode, vzťahoch, iba sa rozhodnime, že nasledujúci mesiac budeme neustále zo srdca žehnať ľudí, zo srdca robiť dobro ľuďom. Takto jednoducho zmeníme spôsob ako na nás reaguje vesmír. Jednoducho zmeníme spôsob ako my reagujete na vesmír. Začnú sa okolo nás diať zázraky. Staneme sa centrom zázrakov, pretože teraz poznáme ústavu života!

Swamiji hovorí: „Keď praktizujete integritu, ste učiteľom matematiky spoločnosti. Koľko učiteľ matematiky môže získať, toľko získate. Keď praktizujete autentickosť, ste lekárom spoločnosti. Koľko lekár môže získať, toľko získate. Keď praktizujete zodpovednosť, ste vedcom spoločnosti. Koľko vedec môže získať, toľko získate. Keď praktizujete obohacovanie, ste prezidentom a predsedom vlády spoločnosti. Koľko získa, toľko získate vy. Pretože je hlavou ústavy.“

Swamiji zdôrazňuje, že ústava nefunguje na základe našej komunistickej logiky. Naša logika je otrávená komunizmom. Rovnosť vesmíru nezačína od najnižšej vrstvy spoločnosti. Začína od najvyššej vrtstvy spoločnosti. Vesmír chce, aby boli všetci rovní. Preto sedí na najvyššej úrovni a žiada každého, aby prišiel tam. Komunisti sedia na najnižšej úrovni spoločnosti a tiež chcú, aby všetko bolo rovné a žiadajú všetkých, aby prišli na ich úroveň. Rovnosť vo vesmíre a komunizme sú úplne odlišné. Obidva chcú, aby bola rovnosť, ale vesmír sedí na vrchole a žiada: „Prosím, buďte integrovaní, autentickí, zodpovední, obohacujte. Príďte sem!“ Aj komunisti chcú, aby bolo všetko rovné. Sedia na najnižšej úrovni a hovoria: “Vyrobil si to? Zoberiem ti to, zoberiem ti toto. Pokúsim sa podeliť to, aby sa každý dostal sem, nech sú si všetci rovní!“ 

Swamiji zdôrazňuje: “Buď vyhrá Boh alebo komunisti. Je to na vás! Chcete nasledovať Boha alebo komunistov? Celá spoločnosť je otrávená komunistickou mentalitou. Preto je toľko nenávisti, hnevu ´nemať´ voči ´mať´. Prečo tí čo nemajú, majú v sebe toľko nenávisti voči tým, ktorí majú?“ Swamiji hovorí, že nie je proti tým, ktorí nemajú: „Mám voči nim súcit, lásku, empatiu. To je dôvod, prečo ich chcem naučiť, aby zobrali zodpovednosť a stali sa tými, ktorí majú! Všetko o čom hovorím je to, že komunizmus nie je riešenie. Komunizmus vedie iba ku komédii, ku komickým riešeniam. Nie k vesmírnym riešeniam.“ 

Swamiji znova vyzýva, aby sme sedeli a neustále žehnali ľudí. Staneme sa tak hlavou ústavy: „Človek, ktorý praktizuje integritu, sa stane hlavou matematikov. Človek, ktorý praktizuje autentickosť, sa stane hlavou lekárov. Človek, ktorý praktizuje zodpovednosť, sa stane hlavou vedcov. Môže vytvoriť čokoľvek chcete, ale iba vtedy, keď je infraštruktúra riadená hlavou ústavy. Keď začnete obohacovať, stanete sa hlavou ústavy. Všetko vám bude podliehať. Celá vaša energia sa zmení. Vaša samotná tvár začne žiariť. Vaše slová sa stanú inšpirujúce. Uvidíte Kali vo vašej tvári, Saraswati na vašom jazyku, Lakshmi v reči vášho tela. Keď budete obohacovať, vznešenosť Lakshmi sa bude vyjadrovať v reči vášho tela. Keď budete obohacovať, Saraswati sa bude vyjadrovať na vašom jazyku. Keď budete obohacovať, Kali bude vo vašej tvári, bude žiariť.“

Neustále sa cíťme zodpovední za všetko. Rozhodnime sa pretransformovať, zmeniť všetko obohacovaním seba a iných okolo nás. Swamiji hovorí: „Keď zoberiete zodpovednosť, váš život sa bude rozpínať. Keď sa stanete hlavou ústavy, nezískate žiadne logické výhody. Nie je to tak, že keď ste pracovali 19 rokov, aby ste sa stali hlavou ústavy, tak budete mať toľko a toľko výhod. Nie! Vy ste hlavou. Takže keď začnete obohacovať, budete mať výhody, ktoré sú za hranicami vašej logiky, ktoré si ani neviete predstaviť. Vesmír vás bude zasypávať, budú sa diať okolo vás zázraky! 

Život je životom vtedy, keď sa žije na jeho vrchole. Swamiji pokračuje: „Ak dosiahnete tú najvyššiu integritu, stanete sa mocným učiteľom. Ak dosiahnete vrchol autentickosti, stanete sa mocným majstrom. Ak dosiahnete vrchol zodpovednosti, stanete sa mocnou osvietenou bytosťou. Ak dosiahnete vrchol obohacovania, stanete sa mocným Bohom, inkarnáciou. Poviem vám, že je to obohacovanie, ktoré urobilo zo mňa inkarnáciu. Integrita mi dala satori. Autentickosť mi dala najvyššiu skúsenosť osvietenia. Zodpovednosť zo mňa urobila guru. Obohacovanie seba a iných urobilo zo mňa inkarnáciu.“

Swamiji vyzýva: „Začnite neustále obohacovať seba a iných. To je to najvyššie. Integrita vám prinesie satori, autentickosť vám prinesie samadhi, zodpovednosť z vás urobí guru, obohacovanie z vás urobí inkarnáciu. Keď som sa rozhodol byť integrovaný, vo veku 12 rokov som dosiahol satori. Keď som sa stal autentický, vo veku 22 rokov som dosiahol samadhi. Keď som sa rozhodol zobrať zodpovednosť, vo veku 25 rokov som sa stal guru. Keď som začal obohacovať celý svet, vo veku 35 rokov som sa stal inkarnáciou. Bolo to moje rozhodnutie! Počas množstva prenasledovania a útokov, ktoré sa mi diali, som mal pred sebou križovatku. Buď od všetkého odísť, byť ticho, snažiť sa vyriešiť všetky problémy a urážky, ktoré boli na mňa hodené alebo začať obohacovať svet. Keď boli predo mnou tieto dve cesty, rozhodol som sa začať obohacovať svet. To zo mňa urobilo inkarnáciu. Mentálne nastavenie, priestor nastavenia, skúsenosť celej záležitosti, urobili zo mňa inkarnáciu. Počúvajte! Keď život na vás udiera, rozhodnite sa obohacovať seba a iných. Nerozhodnite sa scvrkávať a vrátiť sa späť!“

Swamiji hovorí, že všetky lekcie, ktoré ho vesmír učil od veku 0 po 12 rokov, boli na to, aby ho priviedli do integrity so svojim telom, mysľou, bytím. Všetky lekcie, ktoré ho naučila spoločnosť, vesmír vo veku od 12 do 22 rokov, boli na to, aby ho priviedli k autentickosti. Všetky lekcie, ktoré ho učil vesmír vo veku medzi 22 a 25 rokov, spôsobili, aby zobral zodpovednosť. Všetky lekcie, ktoré ho naučila spoločnosť vo veku medzi 25 a 35 rokov, spôsobili, aby obohacoval seba a iných. 

Swamiji vyzýva: „Aj vo vašom živote sa silno rozhodnite žiť štyri princípy. Uvedomíte si to, čo som si uvedomil ja. Zažijete to, čo som zažil ja. Je to pre vás!“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 16. apríl 2013

Prebudenie kundaliny je vaše rozhodnutie!

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom, ako môžeme neustále žiť štyri princípy a ako môžu tieto princípy posilniť prebudenie našej kundaliny.

Naša kundaliny energia nie je odpojená od našich myšlienok a činností. Iba jediná myšlienka dokáže spustiť a prebudiť kundaliny alebo naopak, stiahnuť ju a vrátiť naspäť. Swamiji vysvetľuje: „Vaše myšlienky a činnosti, váš mozog, vaše slová, všetko je priamo spojené s bio-energiou. Vaša bio-energia je s nimi priamo spojená. V momente, keď poviem slovo kundaliny, nemyslite si, že je prebudená len niekde u niekoho, nejakou metódou, nejakou technikou, že raz sa možno vo vás prebudí, možno sa neprebudí, že teraz to nemá nič spoločné s vašim každodenným životom. Nie je to tak! Vidíte ma vďaka vašej kundaliny energii. Vánok na vašej pokožke vnímate cez vašu pokožku vďaka kundaliny energii. Tieto zvuky počúvate vďaka kundaliny energii. Tento zvuk spracovávate vďaka kundaliny energii.“ 

Swamiji pokračuje: „Keď teraz zmeníte spôsob vášho myslenia, reagovania, rozprávania, vaša kundlainy energia sa môže prebudiť. Môžete prebudiť vašu kundaliny energiu skôr ako sa skončí satsang. Môžete zažit prebudenie kundaliny skôr ako sa skončí satsang. Aj vtedy, keď len sedíte a intenzívne počúvate, vaša kundaliny energia môže byť prebudená hneď teraz. Dokonca aj teraz, keď úprimne a intenzívne počúvate, vaša kundaliny energia sa môže prebudiť. Každá myšlienka, ktorú vytvoríte, udržiavate, pochopíte má priamy vplyv na vašu bio-energiu. Keď spoznáte a zareagujete na myšlienku integrity a autentickosti, vaša bio-energia, vaša kundaliny energia bude mať okamžite na ňu vplyv, dopad.“

Keď začneme praktizovať autentickosť, prvá prekážka, ktorej budeme čeliť, bude únava, lenivosť a nuda. Toto budú prví nepriatelia pre našu autentickosť. Keď sa budeme pokúšať o rozpínanie nášho vnímania samého seba a vnímania iných o nás, únava, nuda a lenivosť budú prvé veci, ktoré nás budú zastavovať. Swamiji hovorí príklad: „Ak nie ste autentickí vo vašej práci, môžete z nej odísť večer okolo piatej hodiny. Ale ak chcete praktizovať autentickosť, musíte urobiť o niečo viac práce, aby bolo všetko autentické. Možno vám to bude trvať hodinu dlhšie. Keď sa rozhodnete byť autentickí, čo vás zastaví ako prvé? Nuda: ´Po piatej hodine predsa nebudem sedieť v práci. To je príliš! Som príliš unavený, unudený z tých istých hlúpych ľudí okolo. Som unavený, unudený, lenivý.´ Keď sa iba raz rozhodnete: ´Budem autentický. Prelomím tento vzorec lenivosti, únavy a nudy!´, dokonca iba toto jediné rozhodnutie, ktoré urobíte v mene autentickosti spôsobí, že sa vaša kundaliny otvorí. Vaša kundaliny sa prebudí.“ 

V momente, keď počujeme slovo kundaliny, mnohí si myslíme, že musíme robiť niečo veľmi tajne. Že musíme sedieť v nejakej tmavej jaskyni, spievať nejaké mantry a robiť meditácie a nejaké praktiky. Že musíme ísť na nejaké miesto vysoko do Himalájí k nejakému guru a učiť sa nejaké mantry, ktoré nám bude šepkať do našich uší a ktorým možno budeme rozumieť, možno nie. Že budeme musieť zbierať rôzne lebky, byliny, sedieť na nich a začať spievať o polnoci, lebo iba vtedy sa kundaliny prebudí. Nie je to tak! Swamiji hovorí, že naša kundaliny môže byť prebudená aj v našej práci, prostredníctvom našej práce.

Swamiji pokračuje: „Každé rozhodnutie, ktoré urobíte na základe autentickosti, prebudí vašu kundaliny. Každé rozhodnutie, ktoré prijmete na základe autentickosti, prelomí vašu lenivosť, únavu, nudu. Keď prijmete takéto rozhodnutie, uvidíte koľko energie zaplaví vašu vlastnú svalovú pamäť a bio-pamäť. Budete cítiť určitú radosť a budete cítiť: ´Áno, urobím to!´ Táto radosť je ananda zo sat-chit-ananda. Táto energia je chit zo sat-chit-ananda. Táto odvaha je sat zo sat-chit-ananda. Pochopte, že sat-chit-ananda nie je niekde, kde ju zažijete až takmer pred smrťou alebo po smrti. Nie! Na základe vášho každodenného rozhodnutia môžete zažiť sat-chit-ananda. Aby ste urobili zo sat-chit-ananda nithya-ananda, musí sa udiať nithya-ananda.“ 

Swamiji zdôrazňuje: „Pokiaľ nezačnete prebúdzať vašu kundaliny energiu TERAZ, každý deň počas vášho každodenného života, táto možnosť nebude pre vás existovať. Táto možnosť nebude existovať. Buď je to teraz alebo nikdy. Pretože keď začnete veriť, že sa to stane niekedy potom, po určitom čase, táto viera samotná sa stane ako nános laku na vás. Nikdy nebudete schopní dotknúť sa prítomného momentu teraz. Zažiť túto zónu teraz. Oči človeka, ktorý myslí na budúcnosť, neuvidia prítomnosť, aj keď budú otvorené. Nebude existovať spojenie medzi jeho očami a ním. Presne takisto ak začnete veriť, že prebudenie kundaliny sa môže stať iba po určitom čase, táto viera samotná sa stane prekážkou medzi vami a prebudením kundaliny. Toto je jedno z najhorších nebezpečenstiev. Musíte prelomiť toto negatívne presvedčenie vašou integritou, správnymi prísľubmi. Keď si budete neustále dávať prísľuby: ´Moja kundaliny sa nikdy neprebudí. Možno sa to stane po dvadsiatich rokoch. To nie je pre mňa. Možno je to pre sannyasis, ktorí sú vyvinutými dušami, ale nie pre mňa. Bude to trvať roky. Možno sa to stane, keď budem robiť to a to.´ Ak máte všetky tieto presvedčenia, oni samotné sa stanú negatívnymi prísľubmi, ktoré ste si dali. Kvôli týmto negatívnym prísľubom sa vo vás prebudenie kundaliny neudeje.“

Swamiji hovorí, že v mladom veku mal silný pocit, že všetky zázračné schopnosti je možné získať iba vtedy, keď budeme 20 rokov meditovať bez pohnutia na jednom mieste. Myslel si, že bude musieť sedieť bez pohnutia 20 rokov a jeho vlasy narastú a vstúpia do zeme ako korene banyán stromu. A aj keď bude chcieť vstať tak nebude môcť, pretože jeho vlasy už budú zakorenené v zemi. Myslel si, že iba vtedy bude mať sidhis, výnimočné schopnosti. Toto presvedčenie sa stalo negatívnym prísľubom, záväzkom, ktoré oddialilo dosiahnutie jeho výnimočných schopností. Swamiji mal výnimočné schopnosti od narodenia, preto išlo skôr o ich vyjadrovanie, nie o ich dosiahnutie. Tento negatívny prísľub oddialil vyjadrovanie výnimočných schopností, ktoré mal Swamiji od narodenia.

Mnohí si dávame negatívne prísľuby: „Ako ja môžem mať výnimočné schopnosti? Swamiji ich môže mať. Akoby som mohol ja? Možno ich budem mať o 20 rokov, keď už budem starý. Alebo v ďalšom živote.“ Aj tieto myšlienky sa stanú negatívnym prísľubom v nás! Swamiji vyzýva: „Sadnite si a urobte ukončenie so všetkými negatívnymi prísľubmi, ktoré ste si dali. Musíte obnoviť vašu integritu tým, že ukončíte všetky negatívne prísľuby. Iba vtedy sa začne kundaliny energia diať TERAZ! Je to možné TERAZ! Musíte ju prebudiť TERAZ! Môžete ju prebudiť TERAZ!“

Každá naša činnosť môže prebudiť našu kundaliny. Každá naša činnosť sa môže stať časťou našej kundaliny. Aj teraz naše rozhodnutie, že budeme sedieť vzpriamene a počúvať s autentickosťou, môže prebudiť našu kundaliny. Alebo naše rozhodnutie, že zaspíme, môže scvrknúť, stiahnuť našu kundaliny. Swamiji hovorí: „Zakaždým, keď urobíte autentické rozhodnutie, vaša kundaliny sa prebudí. Zakaždým, keď sa vaša kundaliny prebudí, pozdvihnete sami seba na ďalšiu úroveň autentickosti. Vo vašom každodennom živote, každý deň vo vašej práci, vzťahoch, keď váš manžel alebo manželka na vás kričí, rozhodnite sa: ´Pozdvihnem úroveň mojej autentickosti. Nebudem kričať alebo reagovať. Budem odpovedať s integritou a zodpovednosťou.´ Aj jedno rozhodnutie prebudí vašu kundaliny.“

Swamiji hovorí, že keď sa zobudíme skoro ráno, tak pozornosť, ktorú privedieme na seba, prebudí našu kundaliny alebo spôsobí, že zaspí. Keď počúvame, tak pozornosť, ktorú privedieme na naše uši, môže prebudiť našu kundaliny alebo môže spôsobiť, že zaspí. Keď čítame, tak pozornosť, ktorú privedieme na naše oči, môže prebudiť našu kundaliny alebo spôsobí, že zaspí. Keď rozmýšľame, integrita, ktorú prinesieme do nášho myslenia, môže prebudiť našu kundaliny alebo spôsobí, že zaspí.

Swamiji pokračuje: „Je to také smutné, že sa niekedy vzdávate sami seba, keď poviete: ´Nie, ja sa nedokážem pozdvihnúť na ďalšiu úroveň.´ Keď ste sa vzdali sami seba, tak ste mŕtvi. Vzdať sa samého seba je tá najhoršia vec, ktorá sa vám môže stať. Keď žijete tieto princípy, aj keď opustíte vaše telo, budete naďalej vyžarovať, inšpirovať milióny ľudí. Budete naďalej existovať. Ak nie, tak aj keď žijete, ste mŕtvi. Vo chvíli keď začnete praktizovať autentickosť alebo integritu, vaša kundaliny je prebudená. Je tak smutné, že máte nesprávne presvedčenia o prebudení kundaliny. Mali by ste ich všetky ukončiť. Začnite prebúdzať vašu kundaliny TERAZ! Kedykoľvek si dovolíte byť neautentickí, scvrknete vašu kundaliny. Zakaždým keď sa stanete autentickými, vaša kundaliny sa prebudí.“

Ľudia sa pýtajú Swamijiho ako je možné, že bolesti, ktoré majú niekedy celé roky, zmiznú len jeho jediným dotykom. Swamiji odpovedá: „Keď praktizujete integritu a autentickosť, vaša kundaliny je tak nažive a prebudená, že vyžaruje a naplní všetko čoho sa dotknete. Mali by ste vedieť, ze váš život je váš život. Vy ste jeho vlastníkom, vy ste zodpovední, vy ste ten, kto ho prežíva. Vy ste všetkým. Ste organizátorom, vodcom, vlastníkom, ste všetkým pre váš život. Zoberte zodpovednosť za váš život a prineste do neho autentickosť. To je všetko. Ste to vy, kto je za vás zodpovedný. Ste to vy, kto je vašim vlastníkom. Každý moment, akýmkoľvek spôsobom vnímajte sami seba a pokračujte vo svojom vývoji.“ 

Swamiji vyzýva: „Naučte sa robiť zázraky. Nemyslite si, že len preto, že ste neboli schopní robiť zázraky včera, tak ich nebudete schopní robiť dnes a zajtra. Nie! Vy môžete robiť zázraky! Môžete urobiť ukončenie sami so sebou! Môžete sa zbaviť starých vzorcov! Môžete sa postaviť a stať sa vodcom, pretože vy nie ste spojitá reťaz. Vy ste iba hodené kamene. Každý kameň je nezávislý. Vaša minulosť nemá spojenie s vašou prítomnosťou. Vaša prítomnosť nemá spojenie s vašou budúcnosťou. Keď sa minulosť bude opakovať ako budúcnosť, vtedy neexistuje možnosť života. Možnosť života je zažívaná iba vtedy, keď minulosť nemá spojenie s budúcnosťou. Váš život sa stále deje. To znamená, že máte možnosť...“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 15. apríl 2013

Nedovoľte vašej mysli, aby vás podvádzala

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom ako žitie štyroch princípov prebúdza našu kundaliny a dovoľuje, aby sa v našom vnútri, v našom vnútornom bytí, udiali výnimočné možnosti.

Swamiji hovorí: „Keď stratíte záujem o život, keď znova a znova udierate na konflikty a rozpory, ktoré nie ste schopní riešiť alebo riešenia, ktoré nájdete, znova a znova zabúdate a znova sa zamotávate do toho istého problému, ak ste v takomto priestore, pohybujete sa smerom k smrti. Život stratil záujem o vás a vy ste stratili záujem o život. Ak ste v priestore neschopnosti nájsť riešenie pre vaše vnútorné rozpory a konflikty alebo ak sa znova a znova zaseknete v tom istom probléme a zabúdate, aj keď na neho nájdete riešenie, ak nájdete riešenie, ale za dva dni na neho zabudnete a ste zachytení v tom istom probléme, ak po dvoch dňoch znova nájdete riešenie a znova na neho zabudnete, ak ste v tom istom probléme, ak sa váš život vyvíja týmto spôsobom, buďte si istí, že ste odpojení od života. Musíte okamžite niečo urobiť!“

Swamiji pokračuje: „Tieto štyri princípy sú Gangou na púšti rozporov. Ak sa vaša myseľ stala púšťou konfliktov a rozporov, priveďte tam Gangu, tieto štyri princípy – integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie. Úspech týchto štyroch princípov závisí od toho, či ich budete žiť znova a znova a znova. Napríklad, ak ste žili 12 rokov v manželstve s mnohými hádkami a jedného dňa sa rozhodnete prelomiť tento vzťah, keď máte vtedy nízku náladu alebo keď hádka vrcholí a rozhodnete sa tento vzťah prelomiť, vaša myseľ vám bude ukazovať akoby celých 12 rokov nebolo nič iné iba hádky a zneužívanie. Ale ak sa rozhodnete neprelomiť ho, nejakým spôsobom ho vyliečiť a pokračovať v tomto vzťahu, tak vaša myseľ povie, že celých 12 rokov prebiehalo v podstate hladko. Takže rozhodnutia, ktoré urobíte v tomto momente, rozhodujú o vnímaní celej vašej minulosti. Neexistuje niečo také ako minulosť. Vaša myseľ vám ukazuje každý moment inú a inú minulosť.“

Niektorí ľudia, ktorí žijú v ašráme celé roky pre ich vlastný, osobný záujem, sa rozhodnú odísť a keď odídu silno veria, že všetky roky, ktoré strávili v ašráme, boli mučením, utrpením. Ak sa rozhodnú prekročiť túto nízku náladu a zostať v ašráme, v priebehu niekoľkých dní alebo hodín povedia: „Bože, aké požehnanie je žiť v ašráme. Nemal by som to premeškať, aj keď mám menšiu depresiu. Aké požehnanie je vidieť inkarnáciu každý deň. Nie som si istý, či je to inkarnácia alebo nie, ale je to osoba, ktorá má výnimočné schopnosti a sily. Aká úžasná vec, že ju môžem vidieť každý deň. Toto samotné je obrovský dar a nemal by som to premeškať. Nemal by som sa nechať ovplyvniť touto depresiou. Už nebudem nikdy rozmýšľať nad tým, aby som odišiel.“ Ale za týždeň sú späť: „Myslím si, že musím odísť. Možno je to inkarnácia, možno avatar, ale nebude mi môcť pomôcť z problému, ktorý mám ja.“ A potom im bude myseľ znova ukazovať akoby celý čas, ktorý tam strávili, bolo len mučenie. A potom znova neodídu nejakým zázrakom. Buď im nepríde taxík alebo si nekúpia lístok a na druhý deň ich myseľ znova začne: „Tak či tak, aj keď vyriešim všetky moje problémy vonku, tak nebudem mať jeho prítomnosť. Kdekoľvek pôjdem, tak moja myseľ pôjde so mnou. Keď budem tu, tak on bude aspoň niekedy pri mne. A niekedy možno aj slová, ktoré vysloví, vstúpia do môjho vnútra a možno budem mať priestor pokoja a pokojného vedomia.“ 

Swamiji hovorí: „Je to veľmi smutné, že na základe vašej momentálnej nálady a priestoru v akom ste, vám vaša myseľ ukazuje vašu minulosť v tej istej nálade. Ak je váš vnútorný priestor tmavý, tak vaša myseľ namaľuje celú vašu minulosť na čierno a ukáže vám ju čiernu. Ak máte jasný vnútorný priestor, vaša myseľ vám ukáže celú vašu minulosť ako obrovskú príležitosť, možnosť. Až vtedy, keď prelomíte tento vzorec, začnete žiť ľudský život. Je to tak smutné, že ľudské bytosti nerozumejú pravde, že keď je vaša myseľ v tmavom priestore, tak vám ukazuje akoby celá vaša minulosť bola tmavá. Keď je vaša myseľ v priestore svetla, ukazuje vám, akoby celá vaša minulosť bola osvietená.“

Keď sa Swamiji rozhodol stať osvieteným a stal sa osvieteným, uvidel, že celá jeho minulosť bola osvietená minulosť. Neexistoval jediný moment, vrátane momentu jeho narodenia, kedy by si nebol vedomý samého seba. Bol si vedomý celého svojho narodenia až po tento moment. Ani predtým ako sa rozhodol, že sa stane osvieteným a ani predtým ako sa stal osvieteným vo veku 12 rokov, nemal jasnosť o tom, že je osvietený od narodenia. Swamiji hovorí, že by sme o tom mali vedieť, aby sme pochopili tajomstvo osvietenia. Pred vekom 12 rokov si nemyslel, že sa narodil osvietený. Bol si vedomý svojho narodenia a všetkého čo sa dialo potom. Lenže potom ako sa rozhodol, že sa stane osvieteným a stal sa ním vo veku 12 rokov, jeho vnútorný priestor mu zrazu ukazoval celú jeho minulosť ako vedomú, osvietenú minulosť.

Swamiji vysvetľuje: „To znamená, že ak sa rozhodnete uchovávať v tom najvyššom priestore navždy a mať vedomý prelom, zrazu uvidíte, že celá vaša minulosť bola vždy v najvyššom vedomí alebo bola cestou k najvyššiemu vedomiu. Maya, ilúzia, znamená to čo neexistuje, ale ukazuje sa akoby existovala. Veľakrát sa ľudia rozhodnú spáchať samovraždu, pretože keď sú v najnižšej nálade, tak myseľ im zrazu ukazuje celú minulosť v tej istej tmavej, skleslej nálade.“

Základné tajomstvo ľudskej mysle je, že kedykoľvek zlyháme vo svojej integrite a autentickosti, keď sme v nízkych náladách, naša myseľ nám bude hovoriť, že sme nikdy nežili integritu a autentickosť a že celý náš život bol neautentický, nezodpovedný a chýbala mu integrita. Ale akonáhle nastolíme integritu ukončením a staneme sa autentickými, zrazu nám naša myseľ ukáže, že celý náš život je len dlhá, úprimná cesta k autentickosti a zodpovednosti.

Swamiji zdôrazňuje, aby sme sa nenechávali podvádzať našou mysľou: „Nedovoľte, aby vás vaša myseľ vyvádzala z rovnováhy. Dookola, neustále praktizujte integritu, autentickosť, zodpovednosť, obohacovanie. Poviem vám, jedna pravda je, že aj osvietená bytosť musí praktizovať. Ani osvietená bytosť nie je výnimkou z praktizovania jednej veci a to sú tieto štyri princípy. Ja sám praktizujem tieto štyri princípy neustále. Pretože pokiaľ tieto princípy praktizujete a žijete, život sa neustále rozpína. Celý vesmír neustále praktizuje tieto princípy. Rozpínanie vesmíru je len to, že praktizuje autentickosť. Stabilita vesmíru nie je nič iné ako to, že praktizuje integritu. Ešte stále pristávajú na planéte Zem inkarnácie, aby vás urobili osvietenými. To nie je nič iné ako to, že vesmír praktizuje zodpovednosť za všetku vašu nezodpovednosť. To, že ešte stále aj po toľkých mučeniach, utrpeniach, útokoch od ľudských bytostí osvietené bytosti a inkarnácie naďalej obohacujú planétu Zem, nie je nič iné ako to, že vesmír sa rozhoduje neustále obohacovať vás všetkých bez ohľadu na to, aká je za to daň. Stabilita vesmíru je to, že vesmír praktizuje integritu. Rozpínanie vesmíru je to, že vesmír praktizuje autentickosť. Osvietení majstri, pristávajúci na planéte Zem, je vesmír praktizujúci zodpovednosť. A osvietení majstri, ktorí naďalej učia aj potom ako prechádzajú utrpeniami a mučeniami ľudí, to je vesmír, ktorý praktizuje obohacovanie.“

Swamiji vyzýva: „Neustále sa privádzajte späť do priestoru integrity a autentickosti. Rozhodnite sa teraz a znova vyhláste, že nebudete unavení, leniví a že budete praktizovať tieto štyri princípy. Tieto štyri pravdy sú silou života. Sila života sú tieto štyri princípy – integrita, autentickosť, zodpovednosť, obohacovanie. Nepotrebujete robiť nič iné. Ak začnete praktizovať tieto štyri princípy vo svojom živote, nemusíte dokonca chodiť ani k žiadnemu majstrovi, guru. Nepotrebujete ísť k žiadnemu bohu, inkarnácii, osvietenej bytosti. Začnite žiť tieto štyri princípy. Oni všetci prídu k vám. Boh samotný príde k vám. Guru samotný príde k vám.“

Neustále privádzajme integritu do nášho zmýšľania, autentickosť do nášho správania, cítenia, zodpovednosť do našich činností, obohacovanie do nášho životného štýlu. Uvedomíme si výnimočný priestor v našom živote. Keď začneme integrovať náš vnútorný priestor, celý sa stane pozitívnym. Rozhodnime sa znova a znova, že budeme žiť integrovane! 

Keď budeme praktizovať integritu opäť a znova, naša myseľ sa jednoducho stane integrovanou. Potom sa autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie stanú našim životným štýlom. Nebude existovať žiadne utrpenie, žiadny vnútorný rozpor, konflikt. Keď máme vnútorný konflikt, tak jedna časť sa v nás smeje. To znamená, že máme nejaké neukončené veci. Sadnime si sami so sebou a ukončime akékoľvek neukončené veci, na ktoré si spomenieme v tej chvíli. Keď urobíme ukončenie znova a znova bez toho, aby sme sa cítili unavení, tak zrazu uvidíme, že nedostatok integrity sa v nás ani len neudeje. Budeme jednoducho úplne iní. Náš život bude úplne iný. Náš život bude prežívaním niečoho výnimočného... Integrita a autentickosť majú schopnosť dávať ten najvyšší prelom. Môžu nám priniesť obrovský prelom.

Swamiji hovorí, že keď začneme úprimne praktizovať integritu, budeme v tak nádhernom priestore pozitivity. To samotné nám dá toľko radosti, aby sme žili s väčšou a väčšou integritou, v priestore úplnosti a naplnenia. Keď budeme žiť s autentickosťou, zažijeme priestor možností. Všetko je možné! Priestor možností sa v nás udeje, keď budeme žiť autentickosť.

Swamiji pokračuje: „Integrita prináša priestor najvyššej pozitivity. Autentickosť prináša priestor najvyššej možnosti. Zodpovednosť prináša priestor vodcovstva, to znamená, že sa stanete vodcom všetkého čo sa deje vo vás aj okolo vás. Obohacovanie prináša priestor osvietenia vo vás. Celý vesmír bude jednoducho nalievať svoju energiu do vás len preto, lebo sa s ňou podieľate s celým vesmírom. Neúnavne praktizujte integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie znova a znova a znova! To je všetko.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyananadu, 14. apríl 2013

Prebudenie tretieho oka

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o mystickej vede prebudenia tretieho oka a všetkých divákov inicioval do priamej skúsenosti jeho otvorenia. 

Čo je tretie oko? Swamiji vysvetľuje: „Váš život nie je nič iné ako videnie. Videnie je váš život. Ak môžete vidieť určitú vec pomocou očí, tak môžete zažiť túto vec aj pomocou fyzického tela. Ak môžete niečo vidieť pomocou vašej mysle, môžete to pochopiť pomocou vášho mentálneho tela. Ak dokážete niečo vidieť svojim vedomím, tak to môžete ovládať, môžete sa stať pánom tejto veci. Ak dokážete niečo vidieť vašimi fyzickými očami, tak si to môžete vychutnať, užiť si to pomocou vášho fyzického tela. Ak môžete niečo vidieť pomocou vašich mentálnych očí, tak to môžete pochopiť a zažiť. Ak dokážete vidieť niečo vašim vnútrom, vašim vedomím, tak sa stanete pánom toho. Srtanete sa pánom čohokoľvek, čo budete vidieť.“

Videnie je veľmi dôležitým aspektom života. Dá sa povedať, že život začína videním. Dokonca aj slepí ľudia naďalej vidia pomocou ich vnútorného priestoru. Či sme slepí alebo máme fyzické oči a dobrý zrak, naďalej vidíme aj pomocou našich vnútorných očí. Tretie oko nie je nič iné ako len vedomé videnie, vedomý zrak. Prebudenie tretieho oka prebúdza nemechanické časti mozgu a pomáha nám zažiť výnimočné schopnosti ako je telepatia, materializácia, teleportácia, mnohé výnimočné schopnosti. 

Swamiji hovorí, že pochopenie tretieho oka je unikátnym príspevkom védskej tradície: „Všetci bohovia v hindu tradícii majú vždy tri oči. To znamená, že iba vtedy keď je vaše tretie oko prebudené, sa môžete stať bohom. Nie skôr. Hinduisti toľko pracovali na prebudení tretieho oka. Keď ste sa narodili v hindu tradícii, tak možnosť otvorenia vášho tretieho oka je tam, pretože naši predchodcovia pracovali na treťom oku už celé veky. V samotnej DNA je možnosť otvorenia tretieho oka naprogramovaná, pretože už celé veky naši predchodcovia nosili bindi, spracovaný turmerik, na treťom oku a neustále pracovali na prebudení tretieho oka.“

Tretie oko je veľmi dôležitá schopnosť a sila, ktorá je uložená v každej ľudskej bytosti. Je to možnosť každej ľudskej bytosti, ktorú je potrebné prebudiť. Je potrebné urobiť túto schopnosť realitou. Všetky výnimočné tradície, mystické tradície, duchovné tradície neustále pracovali na tom, aby prebudili tretie oko. Tretie oko sa prebúdza v momente ako sa začneme na neho sústrediť, ako začneme na neho upriamovať svoju pozornosť. Je to jedno z najdôležitejších energetických centier v našom tele. 

V sanskrit je porekadlo: „Ak zomriete vo Varanasi, dosiahnete vykúpenie.“ Varanasi znamená priestor medzi nosom a obočím. Samotné slovo Varanasi znamená tretie oko. Swamiji vysvetľuje, že keď budeme opúšťať telo a zároveň sústreďovať pozornosť na naše tretie oko, staneme sa osvietenými. Varanasi je aj posvätná oblasť na brehu rieky Gangy. Je to veľmi silné duchovné centrum. Ak je naše tretie oko prebudené, kým budeme ešte nažive, získame toľko benefitov, výhod...

Tretie oko môže byť prebudené mnohými spôsobmi. Jeden z nich je správne zmýšľanie. Čo je to správne zmýšľanie? Je to zosúladenie nášho myslenia na základe pochopenia štyroch princípov. Zosúladenie nášho myslenia na základe pochopenia štyroch princípov je správne zmýšľanie.

Swamiji pokračuje: „Tretie oko nie je len oko. Je to samotný zdroj vášho vedomia. Ak zosúladite vaše myslenie na základe štyroch princípov, všetka vaša energia sa sústredí na tretie oko. Všetka vaša energia sa ustáli vo vašom treťom oku. Činnosť vášho tretieho oka vstúpi do ďalšej, vyššej frekvencie. Tretie oko nie je len centrum v oblasti vášho obočia, ale je to aj centrum, pomocou ktorého môžete čokoľvek vtiahnuť alebo vyhľadať, rovnako ako na internete. Pomocou internetu môžete prezerať a stiahnuť čokoľvek. Takisto pomocou tretieho oka môžete stiahnuť a nahrať čokoľvek z vesmíru. Keď otvoríte vaše tretie oko, môžete stiahnuť akékoľvek záznamy z akáše. Všetky čítania z akáše, ktoré robím, sú vďaka prebudeniu tretieho oka. To je proces, pomocou ktorého sú čítané záznamy z akáše. Tretie oko je ako dvere ku vesmíru. Pomocou tretieho oka dokážete prijať čokoľvek a môžete poslať čokoľvek do vesmíru. Čokoľvek je pomocou tretieho oka odoslané do vesmíru, môže to byť okamžite zažité.“ 

Swamiji vyzýva: „Priveďte integritu do vášho myslenia a okamžite bude vaša energia zosúladená do vášho tretieho oka. Priveďte autentickosť do vášho cítenia a okamžite bude prebudená energia tretieho oka. Priveďte zodpovednosť do vášho svedomia. Svedomie sa stane vedomím v momente ako privediete do neho zodpovednosť. Svedomie znamená trpieť s vecami, ktoré máte alebo nemáte urobiť, vinou a túžbou. Ale vedomie znamená čisté plynutie života. Pokiaľ nezoberiete zodpovednosť, budete stále len trpieť s tým, čo máte a nemáte urobiť. Budete neustále trpieť s tým, čo máte alebo nemáte urobiť. Pochopte, budete ďalej trpieť tým, čo máte a nemáte urobiť. Preberte zodpovednosť za všetky oblasti vášho života, v ktorých trpíte, v ktorých sa cítite bezmocní, v ktorých vaše svedomie trpí. Preberte zodpovednosť vo všetkých týchto oblastiach. Zrazu uvidíte, že vaše svedomie sa stane vedomým. A nebudete viac trpieť. Váš život začne hladko plynúť.“

Swamiji pokračuje: „Keď začnete obohacovať seba a iných, vaše tretie oko bude plynúť ako divoká rieka. Kedykoľvek, keď obohacujete iných, tak energia tretieho oka plynie ako divoká rieka. Svedomie sú príkazy, čo smieš a nesmieš. Vedomie je plynutie so životom. Tretie oko nie je len výnimočná schopnosť. Je to výnimočný spôsob života. Nemyslite si, že je to len nejaká schopnosť, ktorú môžete vlastniť a používať ju pre svoje osobné pohnútky. Nie! Je to výnimočný spôsob života, pomocou ktorého môžete inšpirovať každého k tomu najvyššiemu motívu. Váš osobný motív a najvyšší motív, to je veľký rozdiel. Keď si niečo uchovávate pre seba kvôli vašej sebeckosti, to je váš osobný motív. Avšak keď sa o to podelíte so svetom, je to ten najvyšší motív, zámer.“

Swamiji hovorí, že tretie oko je mostom medzi fyzickým svetom a kozmickým priestorom. Všetky výnimočné schopnosti, jasnovidecké schopnosti sú dosiahnuteľné pomocou prebudenia tretieho oka. Všetky výnimočné schopnosti je možné zažívať, keď bude naše tretie oko úplne prebudené.

Swamiji vyzýva: „Pracujte na svojom treťom oku a uvidíte tie výnimočné schopnosti okamžite. Nie je príliš veľa toho, čo môžem povedať o treťom oku ako vám priamo ponúknuť techniku na jeho prebudenie. Prebuďte ho a uvidíte. Nemôžeme hovoriť o sile a schopnosti videnia slepému človeku. Akokoľvek mu to budete popisovať, nepochopí to. Takisto nemôžem hovoriť o treťom oku, pokiaľ vaše tretie oko nebude otvorené. Ponúkam vám metódu, techniku na prebudenie kundaliny energie tretieho oka. Až potom pochopíte silu tretieho oka. Tretie oko je priamym mostom k Bohu. Viac ako rozprávanie vám ponúkam proces, aby ste meditovali nad tretím okom. Je to veľmi mocná kriya. Táto kumbaka sa nazýva trinetra kumbaka. Táto kumbaka je vytvorená na prebudenie tretieho oka. Je to kriya, ktorá má dva kroky. Chcem, aby všetci diváci, ctitelia a každý praktizoval túto kumbaku čo najviac ako môžete. Počúvajte. Ak máte vysoký tlak a akékoľvek vážne ochorenia ako ochorenia srdca, prosím, nerobte túto kumbaku! Ostatní ju robte čo najúprimnejšie ako môžete, čo najviac ako môžete. Je to veľmi silný proces na prebudenie kundaliny energie.“

Swamiji dáva inštrukcie: „Nadýchnite sa naraz pomocou úst aj nosných dierok. Po nádychu zavrite ústa, zavrite svoje nosné dierky prstami a sústreďte sa na vaše tretie oko. Zadržte vzduch, ktorý máte v sebe, v oblasti tretieho oka. Počúvajte! Nadýchnite sa nosom aj ústami naraz. Po nádychu zadržte dych. Zadržte nosné dierky prstami, zavrite ústa a zadržte nadýchnutú pránu a vaše vedomie, oboje v oblasti tretieho oka čo najdlhšie ako môžete. Potom pomaly vydýchnite cez nosné dierky. Vydýchnite nosom, nie ústami. Prosím zavrite oči.“

Po kumbake nasledovala iniciácia a prebudenie tretieho oka všetkých: „Priveďte pozornosť na svoje tretie oko. S integritou a autentickosťou vyhlasujem, nech sú všetky vaše tretie oči intenzívne prebudené, nech ich kundaliny energia naplní a všetkých vás žehná.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 13. apríl 2013

Zbavte sa svojich fantázií o zlyhaní

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom, čo štyri princípy života - integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie dokážu spôsobiť v našom vnútri, keď ich budeme praktizovať s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním.

Keď začneme praktizovať integritu s integritou, budeme si vedomí každej myšlienky, ktorú máme. Väčšinu času sme zachytení v strachu, žiarlivosti, hneve, chtíči ešte predtým ako si to vôbec uvedomíme. Veľakrát ľudia chodia za Swamijim a hovoria mu, že sa nevedia zbaviť svojho strachu. Prečo sa nevieme zbaviť nášho strachu? Swamiji odpovedá: „Preto, lebo už ste si mnohokrát prisľúbili, že dodržíte tú negativitu, napríklad: budem zničený, budem zničený, budem zničený, takto sa to stane, prehrám... To znamená, že stokrát ste si dali prísľub, že prehráte, že stratíte a potom prirodzene všetka energia, ktorú máte, bude pracovať len na tom, aby naplnila ten prísľub, že zlyháte, že prehráte. Keď iba jedenkrát poviete: ´Nie, ja som víťaz!´, bude to príliš hlúpe. Je to akokeby ste to povedali len tak, zo žartu. Niekedy viete, že váš manžel alebo partner vyhrá celú hádku, ale len preto, aby ste zaznamenali vašu opozíciu, poviete nejaký výrok, napriek tomu, že viete, že zlyháte. Toto je presne ten istý spôsob ako to bude vyzerať potom, ako si stokrát poviete, že ste prehrali a iba raz poviete, že ste víťaz. Sú to vaše nesprávne prísľuby, ktoré si dávate a ktoré spôsobujú, že prehrávate. Okrem vašich negatívnych prísľubov, ktoré si dávate, nemáte v živote iného nepriateľa. Len to pochopte a vysloboďte sa.“

Swamiji zdôrazňuje, že nás neučí, neinšpiruje, nerozkazuje nám, ale prosí nás. Hovorí, že vie aký je priestor maximálnej pozitivity, úplnej pozitivity: „Ja viem aký je ten priestor. Vychutnávam si ten priestor. Ja som presne v tej nálade rishiho, ktorý skríkol z hĺbky svojho hrdla: ´Ó, synovia nesmrteľnosti, ja poznám cestu k vám, prebuďte sa a začnite to dosahovať.´ Kedykoľvek, keď vyslovíte negatívne slovo sami pre seba, napr. ´ja zlyhám, ja možno prehrám, ja to nedosiahnem´, okamžite si spomeňte, že toto je negatívny prísľub, ktorý si dávate. Zbavte sa ho! Vaša myseľ povie: ´Nie, nie. Keď zrazu naozaj zlyhám, čo budem robiť? Keď si to dopredu premyslím, tak aspoň budem pripravený.´ Pochopte, že neexistuje nič také ako byť pripravený na zlyhanie, pretože vaše zlyhania prídu vždy z neočakávaných oblastí.“

Swamiji pokračuje: „Takže všetky vaše očakávania a prísľuby na vaše zlyhania nie sú prípravou. Nepomôžu vám nijakým spôsobom. Ľudia hovoria, že nechcú byť prekvapení, keď príde zlyhanie. Po prvé, nepríde, ak to nebudete predpokladať, ak to nebudete veštiť sami sebe. Po druhé, aj strach z toho, že nezvládnete ten strach, keď príde ako prekvapenie je len ďalší strach, ďalší negatívny prísľub, ktorý ste si dali. Pochopte vrstvy a vrstvy negatívnych prísľubov, ktoré si dávate. V prvom rade, to zlyhanie nepríde, ak si nebudete vytvárať tieto samoplniace sa prepodvede a po druhé, aj keď príde, máte všetku kapacitu tomu čeliť. Neexistuje taká vec ako to, že nebudete môcť čeliť zlyhaniu keď príde bez toho, aby ste to dopredu očakávali. To je len ďalší negatívny prísľub, ktorý si dávate.“

Jediná logika, ktorú neustále používame na to, aby sme si vytvorili negatívne vzorce, je: „Ja nebudem vedieť čeliť strachu, keď príde ako prekvapenie.“ Toto je len ďalší negatívny prísľub, ktorý si dávame. Smrť príde zrazu a budeme musieť tomu čeliť. Všetko čomu hovoríme zlyhanie, príde vždy náhle a budeme tomu čeliť. Sú milióny príkladov, čomu hovoríme zlyhania, ktoré k nám prišli náhle a my ste im čelili, prekonali sme ich. Nebudeme schopní niečomu čeliť, keď sa to stane nečakane. To je len ďalší negatívny prísľub, ktorý si dávame!

Swamiji vyzýva: „Sadnite si a odpojte tieto negatívne prísľuby, ktoré ste si dali, vrstvu po vrstve a ukončite ich. Musíte si ich pamätať a ukončiť ich, zbaviť sa ich. Až potom ich naozaj môžete prekonať. Nemôžete len sedieť a povedať: ´Teraz sa zbavujem všetkých negatívnych prísľubov, ktoré som si dal.´ Nie! Najprv musíte vedieť, ktoré negatívne prísľuby ste si dali. To sa stane len vtedy, keď si sadnete sami so sebou a začnete pracovať na ukončení. Akonáhle sa zbavíte negatívneho prísľubu, ktorý ste si dali: ´Ja nemôžem neočakávane zdolať nejaké prekvapivé zlyhanie´, tak potom už nebudete môcť nijakým spôsobom ospravedlňovať plánovanie vašich zlyhaní, vašich negatívnych plánov.“

„Ja nebudem môcť zvládnuť, keď príde nejaké zlyhanie nečakane.“ To je jediný dôvod prečo si neustále predstavujeme rôzne spôsoby nášho zlyhania a dávame si negatívne prísľuby, že zlyháme. Jedno z dôležitých pochopení, ktoré nám dnes Swamiji dal je, po prvé, že žiadne zlyhania neprídu. Po druhé, sme schopní ich prekonať, ak prídu. Zbavme sa fantazírovania o našich zlyhaniach! Zbavme sa našich vizualizácií o zlyhaniach! Zbavte sa zvyku dávať si negatívne prísľuby o našich zlyhaniach!

Swamiji vysvetľuje: „Keď sa rozhodnete zbaviť sa myšlienky, negatívneho prísľubu, ktorý si dávate, že nebudete môcť čeliť strachom, keď prídu nečakane, tak vaša integrita sa začne diať. Negativita z vás začne opadávať. A vy začnete zažívať priestor pozitivity. Po prvé, musíte odstrániť dôvody, prečo si dávate negatívne prísľuby. Až potom si ich prestanete dávať. Každé negatívne slovo, ktoré si poviete, je negatívny prísľub, ktorý si dávate. Po druhé, je to strach, že budete musieť čeliť vašim zlyhaniam, ak prídu nečakane. To je dôvod, prečo si neustále dávate negatívne prísľuby. Aj táto myšlienka, že nebudete môcť čeliť vášmu strachu, keď príde nečakane, je len ďalší negatívny prísľub, ktorý si dávate. To je všetko! Teraz už viete riešenie. Zbavte sa týchto hlbších vrstiev negatívnych prísľubov, ktoré si dávate. Zbavte sa ich veľmi rýchlo, ukončite ich sami so sebou a odhoďte ich.“

Swamiji znova opakuje: „Ja vás neučím, nesnažím sa vás inšpirovať. Ja vás len prosím, pretože viem, že keď privediete pozitívnosť do jednej mysle, čo sa môže udiať celému svetu. Toľko dobra môže byť urobeného, môže sa stať. Jedna rieka Ganga dokáže dať život jednej desatine ľudskej populácie. Viete o tom, že jedna desatina ľudskej populácie na planéte Zem žije na brehoch rieky Gangy? Je to fakt založený na štatistikách BBC v dokumente o Gange. Rieka samotná zaberá iba niekoľko kilomentrovú šírku a niekoľko tisíc kilometrov dľžky. Ale dokáže dať život jednej desatine ľudstva. Keď sa pozriete na oblasť, kadiaľ tečie Ganga od začiatku až konca, nebude to ani jedna milióntina veľkosti planéty Zem, ale dáva prístrešok jednej desatine ľudstva. Takisto, aj keď len jedna osoba začne žiť pozitivitu, viac už nebude len jednou osobou. Dokáže byť prístreškom pozitivity pre jednu desatinu ľudstva.“

Swamiji vyzýva: „Len dovoľte, aby sa jedno vaše srdce rozhodlo, že nebude prinášať negativitu ako vzorec do vášho myslenia, že nebude prinášať negatívne prísľuby ako váš prísľub samým sebe. Toto je základná veda života. Toto je návod na život. Tieto štyri princípy sú návod na život. Tak ako si musíte prečítať návod predtým, ako začnete jazdiť na vašom aute, lebo inak môžete skončiť v nebezpečenstve alebo stratiť aj samotný život, takisto musíte do hĺbky poznať tieto štyri princípy predtým, ako začnete žiť svoj život. Toto je návod na použitie života. Koľkí z vás máte pocit, že ste premárnili príliš veľa času tým, že ste si dávali negatívne prísľuby vďaka tomuto jednému strachu, že nebudete môcť čeliť zlyhaniu, keď príde nečakane? Koľko času a života bolo premárneného. A kvôli každému strachu, ktorý máte, každý okolo vás musí trpieť. A veriť, že toto je životný štýl. Ak máte hlasný hlas, to je ďalší problém. Každý učiteľ v škole trpí nedostatkom integrity a negatívnymi prísľubmi, ktoré dáva sebe a potom ich prenáša na všetkých svojich žiakov. Celá veda života musí byť prepísaná do správneho jazyka. Celá história musí byť prepísaná do správneho jazyka. Celé inžinierstvo musí byť prepísané do správneho, osvieteného jazyka. Každá oblasť musí byť prepísaná do osvieteného jazyka.“

Swamiji pokračuje: „Nech sa akýkoľvek vzorec vynásobí sa nulou, čomu sa to bude rovnať? Bude to nula. Keď mal váš život akýkoľvek počet negatívnych prísľubov a negatívnych predpovedí, keď to teraz vynásobíte integritou, bude sa to rovnať len integrite. Ľudia hovoria: ´Nie, nie, ty nevieš Swamiji aké komplikácie som si vytvoril v mojom živote. Môj život je tak komplikovaný, ty tomu nerozumieš.´ Nie! Nech je to čokoľvek, keď to vynásobíte nulou, bude to nula. Takisto akékoľvek negativity, nedostatok integrity, akékoľvek negatívne prísľuby a predpovede, ktoré ste si vytvorili vo vašej mysli ako komplikácie minulosti, poviem vám, len to teraz vynásobte integritou a bude to rovné pozitivite a integrite. Keď ste to pochopili, začnite to žiť. To je všetko!“

Swamiji hovorí, že meditácia nad jeho žiakmi mu každý deň odhaľuje hlbšie a hlbšie pravdy. Včera rozjímal nad tým, prečo majú ľudia toľko problémov, aby žili integrovane. Hovorí, že niektorí z jeho žiakov stále majú vzorec spontánneho klamania. Jednoducho začnú spontánne klamať. Vyzerá to tak detsky. Včera celý večer rozjímal nad týmto problémom, meditoval nad tým. Prečo bola integrita tak ľahká pre neho a prečo je tak ťažká, keď učí integritu svojich žiakov. Swamiji hovorí: „Musí v tom byť nejaký problém a nejaký dôvod, pretože mnohí moji žiaci sú veľmi úprimní ľudia, mnohí moji sannyasis sú tak úprimní, intenzívni. Ale ak nedokážu praktizovať integritu, ja som za to zodpovedný. Už to nie sú oni, ale ja, kto by mal zodpovedný. Keď som rozjímal včera večer, zrazu som sa zobudil a toto bol prasadam (dar), ktorý som dostal. Uvedomil som si, že ľudia si dávajú negatívne prísľuby preto, lebo sa boja, že ak nečakane príde zlyhanie, tak to nebudú môcť zvládnuť. A toto je negatívny prísľub, ktorý tvorí základ toho, že rozmýšľajú o negatívnych veciach a ospravedlňujú si, prečo by si naďalej mali dávať negatívne prísľuby a myslieť negatívne. Prečo by nemali prestať si ich dávať. Ak ste to pochopili, je načase, aby ste to žili. Toto je veľmi dôležitý tŕň, ktorý je odstránený z mnohých vašich vedomí. Mnohé vaše vedomia trpia týmto jedným tŕňom.“

Keď jedna osoba začne žiť integritu a autentickosť, koľko sa môže udiať pre neho a celý svet? Ganga začína iba ako malý prúd a priberá, priberá, získava na sile, až sa stane riekou, ktorá je kilometre šíroká a nakoniec sa stane oceánom samotným. Takisto aj u nás takto začína pozitivita, priestor pozitivity. Keď sa čo len jedna osoba stane pozitívna, koľkí ľudia budú požehnaní! Priestor pozitivity sa vytvorí vďaka požehnaniu majstra a prebudeniu našej kundaliny. Pretože prebudil našu kundaliny energiu. Keď budeme v tomto priestore zotrvávať naďalej, tak získame viac pozitivity a nakoniec sa staneme samotným oceánom... 

Swamiji vysvetľuje: „Keď píšete históriu, tak zámer prečo ju píšete, je veľmi dôležitý. Na základe zámeru s akým ju píšete, dáte dôležitosť určitým udalostiam a naopak nedáte dôležitosť iným udalostiam. História je históriou historika, ktorý ju píše. Keď píšete históriu, tak zámer, s akým ju píšete, rozhoduje o tom ako bude história napísaná. Žiadna história nie je založená na faktoch. Každá história je históriou historika samotného. Pochopte! Neverte žiadnej histórii. Ak sa ma spýtate, ktorá história je najbližšia ku pravde, poviem vám, že sú to purány. Pretože pisatelia purán nemajú žiadny osobný zámer okrem toho, aby vás osvietili. Neverte historikom, ktorí majú určité zámery. Neverte ľuďom, ktorí písali históriu. Neverte ľuďom, ktorí napísali indickú históriu. Je to ich zámer, ktorý spôsobil, že napísali históriu s takým zámerom. Bol to ich osobný zámer, ktorý rozhodoval o tom, ktorej udalosti dali dôležitosť a ktorej nie. Prečo vy, Indovia, čítate toľko o holokauste, ale nečítate o miliónoch kašmírskych panditov, ktorí boli zmasakrovaní? Prečo nie sú múzea, ktoré by ukazovali, koľkými utrpeniami prešli hinduisti len preto, že majú svoju vieru? Hinduizmus je najjemnejšia a najnenásilnejšia tradícia. To množstvo perzekúcie, ktorou sme prešli, prečo to nie je nikde zaznamenané ani zverejnené? Historici píšu históriu. História nie je záznam založený na faktoch. Je to osobný zámer jednotlivcov, ktorí rozhodujú o zápise do histórie.“

Swamiji vyzýva, aby sme priviedli integritu do nášho vnútra a pochopíme lži, ktorými nás podvádzajú. Pochopíme vedeckú povrchnosť, historické lži. Lži, ktoré boli urobené históriou, povrchnosti, ktoré boli urobené vedou. Milióny klamstiev, na ktorých si staviame svoju osobnosť. Tisícky lží, ktoré nám rozprávajú v školách. 99 % nášho vzdelávania sú lži a zvyšné 1 % sú pravdy, ktoré už vypršali. Sú to neplatné fakty, ktoré nám už nebudú užitočné pre život.

Swamiji vyzýva: „Nech nastane duchovná evolúcia! Nech si každý jedinec vo všetkých vidyalayas, osvietených školách, prečíta históriu na základe týchto duchovných jasností. Vo všetkých našich školách by sme mali poskytnúť rovnaké varovanie, ako keď je na cigaretovej krabičke napísané, že fajčenie škodí zdraviu. Vo všetkých učebniciach dejepisu, ktoré čítajú deti, by na prvej strane malo byť napísané: „Toto všetko je klamstvo! Nič z toho nie je pravda!“ Sú to fakty vybrané pár ľuďmi, ktorí mali svoje zámery. Takisto vo všetkých knihách o vede by malo byť vytlačené a naši učitelia by mali učiť deti tak, že im povedia, že toto všetko sú povrchnosti, ktoré boli prijímané dlhú dobu a stali sa vedou. Toto všetko sú informácie, ktoré boli urobené históriou, ľudmi, ktorí mali osobné záujmy a ktorí sa vás snažia manipulovať.“

99% histórie a vedy sú lži. A to zvyšné 1% sú vyprchané pravdy, fakty. Swamiji zdôrazňuje, že toto je dôležitá pravda, ktorú musíme pochopiť. Bolo dokázané, že predtým ako bola vynájdená nula, akákoľvek matematika praktizovaná predtým bola úplne nesprávna. Takisto pokiaľ sme nevynašli pochopiteľným spôsobom nekonečno, akonáhle sa náš mozog vyvinul do pochopenia, že existuje nekonečno, zo dňa na deň bolo dokázané, že celá matematika, ktorá bola praktizovaná predtým, bola nesprávna, klamlivá. V ten deň, keď bola vynájdená nula, celá matematika, ktorá bola dovtedy používaná, bola dokázaná ako nesprávna. Všetky teórie, vzorce, všetko bolo nesprávne. Neboli pravdivé. 

Takisto čoskoro mozgy, ktoré budú praktizovať integritu, autentickosť, zodpovednosť a moje deti z gurukul čoskoro pochopia koncept nekonečna, večnosti. A urobia z večnosti rovnaký vynález ako bola nula. V ten deň, keď to deti z gurukul urobia, pretože ich mozgy sa krásne prebúdzajú s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním, stanú sa géniami. Pochopia silu nekonečna a urobia z neho dôležitý komponent každodennej matematiky ako je nula.“

Swamiji pokračuje: „Keď sa nekonečno stane súčasťou dennej matematiky tak ako nula, moje deti z gurukul dokážu svetu, že všetky teórie, všetky vzorce, ktoré teraz praktizujeme, že celá matematika je nesprávna. Už jej vypršala platnosť. Potrebujete určitý mozog, aby ste pochopili koncept nuly. Naši rishis ho mali, preto boli schopní pochopiť nulu. Takisto potrebujete určitýcm spôsobom vyvinutý mozog na to, aby ste pochopili nekonečno. Našťastie, ja vytváram takéto mozgy. Oni to pochopia a spôsobia, že to pochopíte aj vy, že to pochopí celý svet.“

Swamiji hovorí, že na to, aby bola história odhalená ako nesprávna, netreba deti z gurukul. Na to stačí úplne sám. To, že veda a celá matematika je neplatná, dokážu deti z gurukul. Deti pochopia koncept nekonečna, večnosti v praktickom používaní. Pochopia metódu ako aplikovať nekonečno v každodennom živote, tak ako používame nulu. Potom všetky teórie, všetky vzorce, na ktorých si zakladáme toľko vecí, budú jednoducho dokázané ako nesprávne. Aby sme pochopili nekonečno ako použiteľnú časť nášho života rovnako ako je nula, naše mozgy musia prekonať čas a priestor. Náš mozog musí pochopiť sám seba nezávisle od vplyvu času a priestoru. Vďaka gurukul deťom Swamiji vytvára obrovské množstvo mozgov, ktoré pochopia nekonečno, nekonečnosť.

Swamiji vyzýva: „Ustáľte sa v integrite. Uvidíte, že vaša bytosť zrazu pochopí nový život, novú realitu. Maya, ilúzia, vyprchá a zrazu všetky stĺpy, na ktorých bola postavená, prestanú platiť. Mozog, ktorý bude ustálený v integrite a autentickosti, dokáže prečítať akúkoľvek knihu a pochopiť pravdy a nepravdy z tejto knihy. Tak ako paramahamsa dokáže oddeliť vodu od mlieka, mozog ustálený v integrite dokáže oddeliť pravdu od nepravdy. Mozog, ktorý je ustálený v integrite a autentickosti, je paramahamsa. Ustáľte sa v integrite a autentickosti. S čerstvými očami sa pozrite na všetko vo vašom živote. Na plány vášho biznisu, na prácu ktorú máte, na vaše vzťahy, rozhodnutia o vašej budúcnosti, o vašom veku. Počúvajte, vy rozhodujete o tom ako dlho budete žiť na planéte Zem. Vy rozhodujete o tom, akú budete mať realitu.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 12. apríla 2013

Zažite život vašich snov pomocou prebudenia kundaliny

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o tom ako je počas programu Vnútorné prebudenie prebúdzaná naša kundaliny, ako je táto energia natrvalo ustálená v našom tele a ako nám prináša zdravie, bohatstvo, dobré vzťahy a úspech v každej oblasti nášho života a nakoniec samotné osvietenie.

Swamiji prirovnáva naše telo k ovociu ako je mango. Našu kundaliny nazýva ako semienko, ktoré je vo vnútri manga. Mango nedosiahne svoj najvyšší potenciál len tým, keď ho zjeme a kôstku odhodíme. Swamiji hovorí: „To ovocie si uvedomí samé seba až vtedy, keď semienko môže vytvoriť viac a viac ovocia. Takisto aj vaše telo má dve časti. Kundaliny energiu a vaše telo. Keď iba budete žiť s troškou peňazí, v pohodlí a ukončíte svoj život, je to akokeby ste zjedli mango. To nebude to najvyššie uvedomenie pre ovocie samotné. Ovocie samotné si uvedomí svoju existenciu a svoj zámer existencie iba vtedy, keď semienko začne vytvárať viac ovocia. Mango si neuvedomí samo seba iba tým, keď ho zjeme, keď zjeme jeho dužinu. Keď zjeme iba dužinu manga, mango si neuvedomí svoj najvyšší potenciál, svoju najvyššiu možnosť. Mango si uvedomí svoju najvyššiu možnosť až vtedy, keď zasadíme jeho kôstku a tak začne vytvárať viac ovocia.“ 

Swamiji pokračuje: „Vaše telo si uvedomí svoj vrchol až vtedy, keď je vaša kundaliny energia prebudená a ustálená vo vašom tele. Keď vaša kundaliny nie je prebudená, tak nebudete vedieť dôvod tej neustálej nespokojnosti, ktorú budete cítiť, nenaplnenia, ktoré preciťujete. Neustále budete všetko a všetkých obviňovať a budete mať neustále tú nespokojnosť. Je to tak smutné, že väčšina ľudských bytostí, aj keď sú v stave alebo priestore alebo na mieste, kde skutočne potrebujú byť, ako veľkí politickí vodcovia, spoločenskí vodcovia, osoby s veľkým bohatstvom, veľké celebrity, bohatí a slávni ľudia, nech sú na akomkoľvek mieste, dokonca aj ľudia, ktorí sú na týchto miestach trvale, navždy, trpia týmto veľkým trestom nespokojnosti.“

Swamiji vysvetľuje, že prvá vec, ktorú zažijeme keď je naša kundaliny prebudená, bude hlboké naplnenie, spokojnosť. V každej dimenzii nášho života budeme cítiť, že máme tak veľa. Túto prekypujúcu skúsenosť života ochutná naša bio-pamäť po prvýkrát. Naša svalová pamäť ju ochutná veľmi zriedkavo. Pretože je to okamžite zabudnuté, naša bio-pamäť to nikdy nezažila. Swamiji zdôrazňuje: “Pre každú ľudskú bytosť je prebudenie kundaliny základnou potrebou. Dovtedy budete mať hlbokú nespokojnosť, nenaplnenie. Nájdite toho správneho majstra a prebuďte vašu kundaliny akýmkoľvek spôsobom, pretože až potom začína nový život. Až potom začína váš nový život. Či už je to na úrovni fyzického zdravia, mentálneho zdravia, jasnosti v tom čo chcete urobiť a robiť, jasnosti v tom, čo chcete zažívať. Veľakrát ani neviete čo chcete robiť a neviete ako si užívať dokonca ani to, čo je pred vami. Dokonca aj to čo chcete je pred vami a neviete ako si to máte užívať. Neustále ste zachytení hlúpymi nevedomými emóciami.“

Každý jedinec by mal nejakým spôsobom zažiť kundaliny prebudenie a dovoliť, aby sa táto skúsenosť usadila v jeho svalovej pamäti a bio-pamäti. Veľakrát sa ľudia pýtajú Swamijiho, prečo jeho programy trvajú 21 dní. Keby trvali iba pár dní, prišlo by veľa ľudí. Ale aký by to malo význam, keby Swamiji nebol schopný urobiť to, čo je potrebné urobiť a ľudia by nedostali to, čo naozaj potrebujú získať? Na 2-3 dňových programoch môžeme dostať iba záblesk prebudenia kundaliny. Swamiji s integritou, autentickosťou, zodpovednosťou a obohacovaním vyhlásil, že každý jedinec, ktorý sa zúčastní na májovom Vnútornom prebudení 2013, bude mať skúsenosť fyzickej levitácie, fyzických pohybov levitácie vďaka prebudeniu kundaliny. Bude to nielen prebudenie kundaliny bez toho, aby sa hýbalo telo, ale dokonca aj telo bude reagovať. Swamiji opakuje svoj prísľub, že každý zažije kundaliny prebudenie a jogínsku levitáciu, pri ktorej bude telo reagovať na prebudenie kundaliny.

Swamiji hovorí: „Kundaliny prebudenie je najväčší dar, aký akákoľvek ľudská bytosť môže dostať vo svojich životoch. Ľudia sa pýtajú, prečo 21 dní? Poviem vám, vy potrebujete aspoň 21 dní na to, aby sa kundaliny prebudenie stalo trvalou súčasťou vášho tela a mysle. Kundaliny prebudenie môže byť urobené aj obyčajnou iniciáciou od správneho majstra. Lenže až potom, keď je vaše telo pripravené správnymi jogami a kriyami a myseľ správnymi pravdami a prelomom v chápaní, až potom sa prebudená kundaliny stane trvalou vo vašej bio-pamäti a svalovej pamäti. Až potom bude mať trvalý dopad na váš život. Pretože v opačných prípadoch som videl ľudí, ktorí mali toľko nespokojnosti v ich živote. Cítim nad nimi ľútosť.“

Naše telo musí byť pripravené správnou jogou a kriyami. Naša myseľ musí byť prepojená nanovo novým spôsobom myslenia na základe štyroch právd, princípov, ktoré by mali byť jeho základom a kognitívnym prelomom v chápaní. Prelom v našom chápaní, vnímaní je nevyhnutný, musí sa udiať. Swamiji pokračuje: „Prelomom vo vašom chápaní, vnímaní si vytvoríte novú bytosť pre seba samých a budete vyžarovať toľko dobroty. Nakoniec dosiahnete najsilnejšiu pravdu. Energia, ktorá bude plynúť vo vašom tele, vám prinesie nové nadšenie. Nielenže vytvorí zdravie, ktoré chcete, bohatstvo, ktoré chcete, alebo vzťahy, aké chcete, ale dokonca aj od bohov, ku ktorým sa modlíte a meditujete, budete mať daršany. Je to jednoducho možné, keď je kundaliny prebudená. Mnohí ľudia dostali daršan od svojich ishta devatas a zažívali pokojné vedomie, uvedomenie si neduality. Udeje sa večné pokojné vedomie, jednota, zjednotenie.“

Vtedy, keď je naša kundaliny energia prebudená, čokoľvek čo považujeme za priaznivé, za úžasné, najlepšie sa jednoducho stane realitou, otvorí sa vo vnútri aj navonok. Jednoducho budeme vedieť, že žijeme presne ten život, ktorý sme vždy chceli. Ako si uchovať túto prebudenú kundaliny nažive v našom tele, v našej svalovej pamäti, v našej biopamäti? Kriye a joga pripravujú naše telo. Štyri princípy pripravujú našu myseľ. Kundaliny prebudenie spôsobí prelom vnímania a chápania v našom bytí, ktoré vedú k tomu najvyššiemu, k úplnosti, naplneniu, spokojnosti. Swamiji pokračuje: „Naplnenie so sebou samým, to je spokojnosť. Naplnenie s každým okolo vás, to je pokoj, mier. Naplnenie s celým vesmírom je blaženosť. A vy zažijete všetky tri, keď bude vaša kundaliny prebudená.“

Swamiji vysvetľuje, že prebudenie našej kundaliny energie a jej ustálenie v nás navždy, je prvý krok pre život. Slovo kundaliny bolo úplne prevrátené. Bez toho, aby ľudia mali o tom správne vedomosti, dávali mu nesprávne významy. Nazvali ho voodoo, kultami. Kundaliny a prebudenie kundaliny je vedecký proces, ktorého výsledky sa dajú vedecky overiť. 

Keď je naša kundaliny prebudená, úroveň našej integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania sa zvýši. Spôsob akým budeme vnímať seba a ako budeme vnínať iných, ako sa budeme premietať pred inými a to ako budeme napĺňať to, čo iní od nás očakávajú, sa zvýši na úplne inú úroveň. Staneme sa novou bytosťou. Keď zažijeme kundaliny, tak vnútorné rozpory, ktoré máme, zmiznú. Problémy, ktorými prechádzame sami so sebou v našom vnútri, všetko zmizne. Swamiji hovorí: „Keď je vaša kundaliny prebudená, život, samotné vnímanie a to ako na neho budete reagovať, sa stanú úplne iné. Keď je kundaliny prebudená, ľudia začnú žiť štyri princípy veľmi silno a ked začnú žiť tieto štyri princípy veľmi silno, ich kundaliny energia je opäť prebudená.“

Swamiji opakuje: „Pomocou správnych kriyí a jogy by malo byť pripravené vaše telo a pomocou správnych tatvas, princípov by mala byť pripravená vaša myseľ. A pomocou správnej iniciácie by mala byť prebudená kunaliny. Potom bude celá táto prebudená energia zotrvávať vo vašom systéme navždy. Stane sa súčasťou vašej svalovej pamäte a bio-pamäte. Vy sa stanete novou bytosťou, jivan muktha a budete vedieť ako si uchovávať ten priestor, stav večnej blaženosti vo vás.“

Swamiji vyzýva všetkých sledovateľov TV a satsangis po celom svete, aby každý deň sedeli v pokojnom vedomí a počúvali ranné satsangy. Táto hodina sledovania Swamijiho a autentického počúvania prebudí našu kundaliny. Od zajtra začína oslava Meenakshi, božskej matky, ženskej energie. Swamiji hovorí: „Je čas, aby po celom svete ľudia, aj tí ktorí sedíte a počúvate satsang prostredníctvom televízie, zažili skúsenosť prebudenia kundaliny. Aj oni všetci zažijú prebudenie kundaliny. Ľudia, ktorí ma nikdy nevideli fyzicky a iba prostredníctvom televízie počúvajú satsangy, všetci začnú prežívať prebudenie kundaliny, levitáciu a dokonca aj materializáciu. Požehnaním Meenakshi bude kundaliny prebudená. Nejakým spôsobom musíte zažiť prebudenie kundaliny. To je prvá vec, ktorú musíte vo svojom živote urobiť.“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 11. apríla 2013

Obohacujte iných a život obohatí vás

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o štvrtom princípe života, o obohacovaní. O tom ako pretransformuje realitu nášho života.

Obohacovanie je, keď s integritou a autentickosťou zoberieme zodpovednosť za to, že sa rozhodujeme neustále rozpínať život v nás a okolo nás. Obohacovanie seba a iných transformuje našu realitu. Swamiji vysvetľuje, že obohacovaním seba a iných urobíme o krok viac ako je len zobrať zodpovednosť. Toto samotné dokáže spáliť minulý nedostatok integrity, neautentickosť a nezodpovednosť. Čo je obohacovanie? Jeden krok naviac, ešte jeden krok naviac. Obohacovanie znamená prebrať zodpovednosť za každého. Zobrať zodpovednosť za odstránenie neautentickosti každého, nedostatku integrity každého. 

Swamiji hovorí: „Keď slúžite krajine, krajina slúži vám. Keď slúžite niekomu, tá osoba bude slúžiť vám. Keď budete obohacovať vesmír, vesmír bude vami tak nadšený, že vám začne slúžiť. Obohacovanie samotné môže pretransformovať realitu vášho života. Obohacovanie je prebratie zodpovednosti za každého.“

Rozumieme, že by sme mali praktizovať integritu, autentickosť a zodpovednosť. Ale prečo by sme mali obohacovať iných? Swamiji vysvetľuje: „Váš život sa deje s inými. Nežijete v lese, v hlbokej tmavej jaskyni, kde nikto nie je a váš život je len vo vás, pre vás a o vás. A nikto vás nepozná a vy nepoznáte nikoho. Ak žijete takýmto spôsobom, tak potom nepotrebujete rozmýšľať a trápiť sa nad tým, ako obohacovať a prečo. Ale váš život nie je takýto. Kde ste zaujatí so stovkami ľudí, stovky ľudí sú takisto zaujatí vašim životom. Ak ste verejná, známa osoba, môžu byť vo vašom živote milióny ľudí. Keď je váš život spojený s toľkými ľuďmi a životmi toľkých ľudí a keď chcete akúkoľvek transformáciu, zmenu vo vašom živote, musíte pracovať a pretransformovať takisto životy iných ľudí. Pretože možno môžete robiť neustálu meditáciu celé dni, mesiace a zvýšiť sa na veľmi vysokú úroveň v radosti a blaženosti. Ale v momente ako sa vrátite do svojho domu, do desiatich minút vás vaša manželka alebo manžel privedie na dno. Desať minút je viac než dosť. Stačí jediný pohľad, jedno slovo a ste naspäť. Iba s obohacovaním môže váš život prejsť akoukoľvek transformáciou. Iba s obohacovaním môže nastať nejaká transformácia. Bez obohacovania nie je možné nič.“ 

Keď sú mnohí ľudia súčasťou nášho života a náš život je súčasťou života mnohých ľudí, tak obohacovanie je dôležitou nevyhnutnosťou pre akúkoľvek transformáciu. Swamiji hovorí: „Ak chcete byť bohatí, buďte v spoločnosti bohatých ľudí alebo urobte ľudí, ktorí budú vo vašej spoločnosti, bohatými. Ak chcete byť zdraví, buďte v spoločnosti zdravých ľudí alebo urobte ľudí, ktorí sú vo vašej spoločnosti, zdravými. Ak chcete byť duchovne založení, buďte v spoločnosti duchovných ľudí alebo urobte ľudí, ktorí sú okolo vás, duchovnými. Nie je iný spôsob, pretože od prírody je vaša myseľ naprogramovaná tak, aby vychádzala navonok. Ako hovorí Krišna: ´Od prírody sú vaše zmysly naprogramované, aby vychádzali navonok.´ Vy ste naprogramovaní vychádzať navonok. Vychádzať navonok môžete dvoma spôsobmi. Buď budete obohacovať alebo budete klamať, podvádzať. Klamanie iných vám určite neprinesie transformáciu. Iba obohacovanie iných vám prinesie transformáciu.“ 

Pre akýkoľvek veľký výsledok musíme mať spoločnosť iných ľudí. Obohacovanie je základná pravda na pretransformovanie nášho života. Swamiji vyzýva, aby sme pochopili túto pravdu veľmi hlboko: „Vy ste úplnosť mnohých dimenzií, ktoré žijete. Iba keď všetky tieto dimenzie, ktoré žijete, keď vaše prísľuby a povinosti sú úplne dodržané, tak môžete zažiť naplnenie, môžete zažiť pokojné vedomie. Internalizujte, neustále internalizujte čokoľvek poviem. Na to, aby ste zažili realitu podľa vašej voľby, najprv musíte pretransformovať a obohatiť realitu ľudí okolo vás.“

Swamiji vysvetľuje, že až vtedy, keď ľudia okolo nás budú žiť s najvyššou integritou a autentickosťou, tak aj my budeme zažívať úplnú integritu a autentickosť. Až keď ľudia okolo nás budú žiť zodpovedne, žačneme si užívať silu zodpovednosti. Dovtedy sme iba v zóne praktizovania. Pokiaľ ľudia okolo nás nepraktizujú integritu, autentickosť, zodpovednosť, budeme sa iba snažiť praktizovať, pretože naša myseľ nám bude neustále hovoriť: ´Ja som taký integrovaný, ale iní nie sú integrovaní. Ja som taký zodpovedný, ale iní to neopätujú!´. Takže každý deň môže byť naša zodpovednosť, integrita a autentickosť prelomená. Lenže keď sme obohatili ľudí, oni takisto žijú integritu a autentickosť. Integrita a autentickosť sa stane realitou v našom živote, keď ju začnú žiť všetci okolo nás. Začneme si užívať zodpovednosť až vtedy, keď každý okolo nás sa stane zodpovedným.

Swamiji opakuje: „Vy ste úplnosť mnohých dimenzií, ktoré žijete. Až potom, keď všetky tieto dimenzie, prísľuby budú naplnené a dodržané, môžete zažiť naplnenie, môžete zažiť pokojné vedomie. Keď chcete pracovať so svojim životom a pretransformovať ho, musíte pracovať aj so životmi iných ľudí. Obohacovanie znamená zobrať zodpovednosť za každého. Poviem vám, keď preberiete zodpovednosť za iných, tak sa začnú cez vás prejavovať výnimočné schopnosti. Keď začnete obohacovať iných, tak sa začne vyjadrovať cez vás celý vesmír. Kedykoľvek keď obohacujete iných, tá energia plynie cez vás. To je kozmická energia. Ak chcete ochutnať a zažiť kozmickú energiu, tak len začnite obohacovať iných teraz, dnes. To nadšenie, ktoré budete cítiť, tá čerstvosť, pripravenosť, ktorá sa vo vás udeje, tá radosť a inšpirácia, ktorá sa vo vás prebudí, to je kozmická energia. Čistá kozmická energia. Vaše minulé karmy budú spálené vtedy, keď obohatíte iných. Keď obohacujete iných, aby žili integrovane, autenticky, zodpovedne, vaše minulé karmy budú jednoducho spálené.“

Swamiji hovorí: „Vaše manželstvo záleží na stabilite vášho partnera. Nemôžete byť úplní vo vašom manželstve, partnerstve, keď ste iba vy stabilní, integrovaní. Ak váš partner nie je integrovaný, vaše manželstvo nebude úspešné. V každom kroku vášho života budete úspešní iba vtedy, keď sa v ňom budú zúčastňovať aj ostatní.“ 

Niekedy nám nedostatok integrity ľudí, ktorí žijú okolo nás, spôsobí príliš veľa problémov. Akékoľvek naplnenie, ukončenie, úspech je možné iba vtedy, keď ľudia okolo nás budú takisto žiť integrovane, autenticky, s naplnením a ukončením a so zodpovednosťou. Bez toho, aby ľudia okolo nás žili integritu, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie, nemôžeme dosiahnuť úplnosť, naplnenie v integrite, autentickosti a zodpovednosti.

Swamiji zdôrazňuje, že obohacovanie je jeden z dôležitých duchovných prísľubov. Keď určitým spôsobom obohatíme iných, vráti sa nám to o pár dní ako viac obohatenia. Obohatiť iných nás pozdvihne, pozdvihne naše pochopenie o týchto tatvách, princípoch a nakoniec sa nám vráti ako vyššie obohatenie. Swamiji hovorí: „Pochopte, váš život nie je len váš. Či to chcete alebo nie, či to chápete alebo nie, pokiaľ sú iní súčasťou vášho života, tak vy ste súčasťou ich života. Rozhodnite sa obohatiť životy iných. Obohacovanie iných obohatí váš život. Pozrite sa na všetkých ľudí, ktorí si užívajú infraštruktúru spoločnosti. Iba vtedy keď obohacujú životy iných, tak spoločnosť obohatí ich. Keď neobohacujete životy iných, váš život nemôže byť obohatený. Keď budete obohacovať iných v každom kroku, na každej úrovni, život obohatí vás. Keď obohatíte iných, život obohatí vás.“

Swamiji pokračuje: „Keď sa rozhodnete neustále obohacovať iných, život bude cez vás plynúť. Obohacovaním iných vaše samotné srdce začne prijímať tieto pravdy. Ak trpíte určitým problémom, viete riešenie, ale vaše srdce ho nechce prijať, začnite ponúkať toto riešenie iným a vaše srdce ho prijme. Ak trpíte s určitým riešením a nie ste schopní ho prijať a aplikovať, ešte stále je vo vás vojna. Dajte to riešenie iným a vaše srdce ho začne žiť. Keď doba praktizovania skončí úspechom, tomu sa hovorí doba praktizovania. Keď praktizujete, na konci si predstavujete úspech alebo si nevedome predstavujete zlyhanie. Ak si nevedome predstavujete neustále zlyhanie, tak je to len pokrytectvo. Ak si na konci predstavujete úspech, keď na konci tunela vidíte svetlo, tak je to praktizovanie. Keď vidíte na konci tunela tmu, je to pokrytectvo.“

Swaniji vyzýva: „Neustále obohacujte, obohacujte, obohacujte! Keď obohatíte iných, vy sami budete obohatení. Pretože vedomosť je taká, že iba obohatením sa budete rozpínať. V hindu tradíciií máme tieto úžasné pravdy ako vieru. Ak sa jedna osoba stane sannyasi, sedem generácií je vyslobodených. Ak sa z vašej rodiny ktokoľvek stane sannyasi, garantujem vám, najmä ak sú v línii Nithyananda, sedem vašich generácií bude vykúpených. Pretože oni vytvoria toľko dobra. Pretože v našej sampradaya línii je uchovávaná tak vysoká integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie. Keď budete obohacovať iných, nielen vaša karma, ale takisto karmy každého okolo vás budú spálené.“

Obohacovať iných je najlepší spôsob ako využiť náš ľudský život. Život je zlyhanie, keď si v starobe si pomyslíme: „Toto všetko som mal robiť, keď som bol mladý...“ Keď si v našej starobe pomyslíme, že sme mali urobiť niečo, čo sme neurobili, keď sme boli mladí, náš život je zlyhanie. Obohacovať iných je jediný spôsob ako nebudeme mať pocit, že náš život bol zlyhaním, keď budeme starí. Je to jediný spôsob ako budeme cítiť, že náš život bol úspech...

Preto Swamiji vyzýva: „Neustále obohacujte iných!“


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 10. apríla 2013

Nedovoľte minulosti, aby prehltla vašu budúcnosť!

V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda rozprával o vzťahu medzi našou minulosťou, súčasnosťou, budúcnosťou a realitou nášho života a o tom ako je možné s ňou zaobchádzať a meniť pomocou štyroch princípov, tatvas.

Swamiji hovorí: „Počúvaním začína duchovný život. Keď ste úplne stratení vo svojej minulosti, keď vaša minulosť na vás sedí ako mŕtva váha, nikdy nebudete schopní počúvať. Iba vtedy, keď chcete zodpovedne pracovať na vašej budúcnosti, začnete počúvať. Mŕtva minulosť vám nikdy nedovolí, aby ste počúvali. Minulosť vo svojej podstate nemá život a keď sa snažíte neustále vychutnávať si ju, prehltne aj vašu budúcnosť. Či sa vám to páči alebo nie, či to chcete alebo nie, vy ste zostaveni tak, ze nakoniec budete povazovať len seba za zodpovedneho za svoj zivot. Iba vy budete zodpovední za váš život. Nikto iný nemôže byť zodpovedný za váš život. Iba vy ste zodpovední za váš život.“

Keď vyžehlíme svoj vnútorný priestor s integritou, prvá vec, ktorú integrita pre nás urobí je to, že odstráni negatívnu burinu, ktorú neustále ochraňujeme a ktorá je zakorenená v našej minulosti. Negativita potrebuje minulé dôkazy ako podporu pre seba na to, aby prežila. Swamiji hovorí: „Negativita nemôže byť založená na budúcnosti. Negativita môže byť zakorenená iba v budúcnosti. Keď burinu vykoreníte pomocou integrity, budete oslobodení od minulosti. Počúvajte! Všetky vaše negatívne myšlienky, strachy, všetko je zakorenené v minulosti. Keď sa pozriete trochu hlbšie, pochopíte, že keď si budete vedomí svojho zmýšľania, keď sa stanete integrovanými s vašim myslením, vaša minulosť viac nebude mať moc nad budúcnosťou, nad vašim vnútorným priestorom.“

Ak si napríklad myslíme, že budeme zlyhať na skúške alebo v biznise, táto myšlienka môže byť posilnená iba vtedy, keď sú nám neustále pripomínané naše minulé skúsenosti a keď sú podporované našim chápaním. Swamiji vysvetľuje: „Negativita nemôže vyrastať vo vašom vnútornom priestore a nemôže mať nad ním moc, keď vaše minulé spomienky nie sú neustále poskytované ako dôkaz. Keď sa stanete integrovanými, prvá vec, ktorú pochopíte je, že vaše minulé zlyhania nie sú zlyhaniami. Vaše zlyhania nerobia zlyhanie z vás. Nie je problém vaše samotné zlyhanie, ale myšlienka na to, že ste zlyhali.“

Swamiji pokračuje: „Život sa jednoducho hýbe dopredu, ale vaše spomienky na fotografiách a to, že sa ich držíte je to, kde začína problém. Nedostatok integrity a premýšľanie, dumanie nad vašou minulosťou je jedno a to isté. Čím viac bude vaša minulosť okupovať váš vnútorný priestor, tým menej integrity budete mať. Negativita má korene iba vo vašej minulosti. Ak si nebudete znova a znova pripomínať vašu minulosť, prvá vec, ktorá sa stane je, že sa oslobodíte od vašej minulosti a stanete sa integrovanými vo vašom myslení. Váš vnútorný priestor bude prístupný pre vašu zodpovednú budúcnosť alebo budúcu zodpovednosť.“

Swamiji vysvetľuje ďalej: „Keď sa stanete autentickými, zabudnete, že ste mali minulosť. Počúvajte! Nebude to len obyčajné zabudnutie, ale bude to vymazané z vášho vnútorného priestoru. Viac to nebude súčasťou vášho vnútorného priestoru. Rozhodnite sa, že odteraz budete autentickí a uvidíte, koľko to môže urobiť pre váš vnútorný priestor. Sú to vaše minulé spomienky, ktoré vám nedovoľujú, aby ste boli autentickí. Vaše minulé myšlienky o zlyhaniach, niekedy aj vaše strachy zo zlyhania bez toho, aby ste zlyhali, spôsobujú, že sa cítite akoby ste zlyhali. Tento druh strachov zo zlyhania a minulosti sú zodpovedné za to, že ste neautentickí.“

Prečo sme neautentickí? Swamiji odpovedá: „Pretože vaša minulosť vám veľmi dôrazne hovorí, že nemôžete byť autentickí. Vaša minulosť je stály komediant, ktorý vo vás stojí, smeje sa a robí z vás komedianta namiesto hrdinu. Vždy ste chceli byť hrdinom, ale vždy skončíte ako komediant. Aj keby ste skončili ako darebák, bude to v poriadku. Ale neskončite ako komediant! Veľakrát skončíte ako komediant, pretože váš vnútorný priestor sa z vás neustále smeje a cituje vašu minulosť. Hovorí: ´Poznám ťa. Nebudeš úspešný! Prečo sa zbytočne snažíš?´“

Swamiji pokračuje: „Človek, ktorý nie je unavený z vlastnej minulosti, je osvietený, jivan muktha. V deň kedy začnete žiť bez vašej minulosti, ktorá vás unavuje, sa stanete jivan muktha. Keď vaša minulosť nemôže spôsobiť, aby ste boli neuatentickí, ste jivan muktha. Vaša minulosť, ktorá vo vás prežíva, z vás robí komedianta namiesto hrdinu. Vaše minulé zlyhania neustále na vás visia a robia vás neautentickými. Nedovolia vám urobiť ďalšie kroky vpred.“

Za čokoľvek sme zodpovední, ak sa niečo nedeje navonok znamená to, že záujem a vedomosť sa nedeje vo vnútri. Swamiji vysvetľuje, že „sat“ je vedomosť, „chit“ je záujem, „ananda“ je dianie. Keď sa v nás budú diať sat a chit, bude sa nám diať život. Ak sa s našom živote nedejú peniaze znamená to, že nemáme ani vedomosť ani záujem. Možno máme záujem, ale nemáme vedomosť.

Swamiji hovorí o tom, že sa rozhodol študovať stavebníctvo a architektúru, pretože jeho oddelenie výstavby v ašráme stagnuje. Posledné dva roky chce postaviť chrám pre Šivu a divil sa, prečo sa to stále ešte neudialo. Uvedomil si, že je za to zodpovedný on sám. Hovorí: „Ja som za to zodpovedný. Keď za to preberiem zodpovednosť, akonáhle vedomosť a záujem vstúpia do môjho vnútorného priestoru, jednoducho sa to udeje vo vonkajšom priestore. Keď nezoberiete zodpovednosť za vedomosť alebo záujem, neudeje sa to vo vašom živote, akokoľvek sa budete snažiť alebo na to čakať. Pokiaľ sa vo vašom živote neudejú vedomosť a záujem, nič vo vašom živote sa nemôže stať realitou. Až keď váš vnútorný priestor preberie zodpovednosť v podobe vedomosti a záujmu, čokoľvek sa vo vás udeje ako realita. Stane sa to realitou vo vás.“

Swamiji vyzýva, aby sme využili každodenné ranné satsangy na intenzívne počúvanie. Samotný spôsob, akým Swamiji rozpráva, nám dáva čas aj na intranalyzovanie. Niekedy sa ho ľudia pýtajú, prečo niekedy rozpráva so silou a nahlas ako divoká rieka, ktorá tečie cez les a niekedy pomaly, pokojne, s mnohými prestávkami. Keď princípy, o ktorých hovorí potrebujú intranalyzovanie, dáva nám na to čas, priestor. Keď princípy, o ktorých hovorí, potrebujeme jednoducho „vypiť“, ponoriť sa do nich, posiela ich na nás ako Gangu, ako divokú rieku. 

Keď nie sme unavení zo svojej vlastnej minulosti, sme jivan muktha. Swamiji hovorí: „Ja nie som unavený zo svojej vlastnej minulosti. Preto môžem opakovať tie isté princípy mnohokrát bez toho, aby som zmenil jediné slovo, tón hlasu. Keď vám dávam priestor a hovorím veľmi pomaly znamená to, že princíp, o ktorom hovorím, vyžaduje intranalyzovanie. Analyzujte tieto pravdy so zámerom internalizovania (zvnútornenia). Snažte sa celý deň aplikovať tieto pravdy vo vás, pretože vaše myslenie sa potrebuje stať úplne novým, musí sa zmeniť. Musí sa vo vás udiať prelom, posun vnímania. To je prvý krok ku transformácii.“

Tak ako sa staráme o naše telo, musíme sa starať aj o naše chápanie. Potrebujeme ho čistiť každý deň. Či je úroveň našej autentickosti nízka, stredná alebo vysoká, musíme obnovovať, oživovať ducha našej inšpirácie každý deň. Swamiji hovorí: „Iba vtedy, keď sa záťaž vašej minulosti na vás zníži, môžete praktizovať integritu a autentickosť. Iba vtedy, keď praktizujete integritu a autentickosť, záťaž minulosti vo vašom myslení sa zníži. Je to ako keď jedno závisí od druhého. Začnite praktizovať integritu a autentickosť a začnite znižovať záťaž vašej minulosti na váš vnútorný priestor. Robte oboje naraz, jedno pomôže druhému. Internalizujte, internalizujte, internalizujte!“

Niekedy sú výroky, ktoré Swamiji hovorí, naplnené vrstvami významov. Iba keď ich budeme internalyzovať, tak ich pochopíme. Ľudia sa niekedy Swamijiho pýtajú, prečo sú k nemu priťahovaní iba spoločensky úspešní ľudia a tí sa stávajú jeho ctiteľmi, nasledovateľmi. Swamiji odpovedá: „Pretože aj na to, aby ste pochopili to čo hovorím, musíte byť spoločensky úspešní. Iba devatas (bohovia) môžu ísť na Kailaš. Iba devatas sa budú cítiť priťahovaní k Šivovi. Iba keď budete úspešní v tom čo chcete, váš mozog jednoducho prijme tieto veľké pravdy. Iba keď sa udeje prelom vo vašom vedomí, život bude vami prežívaný. Život vo vás začína. Stanete sa skutočnou bytosťou. Keď praktizujete integritu, nedovoľte vašej minulosti, aby do toho zasahovala. Keď praktizujete autentickosť, nedovoľte vašej minulosti, aby vás stiahla dole. Keď praktizujete zodpovednosť, nedovoľte vašej minulosti, aby vás rozčúlila. Keď praktizujete obohacovanie, nedovoľte vašej minulosti, aby vás zničila.“ 

Či je to nedostatok našej integrity, neautentickosť, nezodpovednosť alebo neobohacovanie, jedným nepriateľom, dôvodom je minulosť. Čaká na to, aby sa s nami hádala a ničila všetko nové, čo chceme dosiahnuť. Naše minulé myšlienky nechcú dovoliť, aby žiadny nový list zakvitol. Minulosť na nás sedí ako mŕtva váha. Swamiji zdôrazňuje: „To o čom hovorím, sú najpraktickejšie princípy života. Záťaž vašej minulosti vám nedovolí vyvíjať sa. Záťaž vašej minulosti je obrovská reťaz s veľkou železnou guľou zaviazaná na vašej nohe! Dokedy ju chcete ťahať a pohybovať sa s ňou? Aj vaše dýchanie sa stane povrchým, keď budete stratení v minulosti. Aj vaše spomienky vyblednú, keď v nej budete stratení. Vaše vedomie upadne na nižšiu frekvenciu, keď v nej budete stratení. Až keď zoberiete zodpovednosť za vašu budúcnosť, až keď sa stanete za ňu zodpovední, vtedy začne váš život. Iba potom začne skutočná integrita, autentickosť, zodpovednosť a obohacovanie!“ 

Každý zodpovedné miesto v spoločnosti potrebuje vysokú úroveň integrity a autentickosti. Preto Swamiji hovorí, že samotný svet plynie na základe týchto štyrov princípov – integrity, autentickosti, zodpovednosti a obohacovania. Swamiji hovorí: „Preto sa vodcov a politikov budú pýtať aj na jedno jediné slovo, ktoré vynechajú. Obyčajného človeka sa nebudú pýtať, keď dnes povie jednu vec, zajtra inú. Vtipkára sa nikdy nebudú pýtať, keď dnes povie jednu vec, zajtra inú. Ale hrdinu sa budú pýtať, keď dnes povie jednu vec, zajtra inú. Pretože hrdina musí mať integritu. Vodcu sa budú pýtať, keď nebude neustále vyvíjať seba, svoje schopnosti a to čo ponúka. Ak niekto začne svoju politickú kariéru v MLA a bude tam ďalších 50 rokov, ľudia sa ho budú pýtať: ´Kde je tvoja autentickosť?´ “ 


Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 9. apríla 2013

Všetok čas je váš čas. Čokoľvek je minulosťou, nie je to váš čas, nemá to na vás žiadny vplyv. Iba budúcnosť je váš čas.

Vlastniť to, čo môžete vlastniť, to je život. Je načase, aby ste pochovali vašu minulosť.

Vaša minulosť nemá žiadnu budúcnosť. Čím viac si uvedomíte, že vaša minulosť nemá vplyv na vašu budúcnosť, tým viac budete slobodnejší.

Ani minulosť, ani budúcnosť nie sú vaše. Budúcnosť je vaša možnosť. Máte právo so zodpovednosťou nad ňou rozmýšľať. Budúcnosť je vaša možnosť, ak za ňu zoberiete zodpovednosť. Inak je to iba pravdepodobnosť. Čo je pravdepodobnosť, to nie je vaše vlastníctvo.

Nedovoľte, aby ste premárnili váš vnútorný priestor nariekaním nad vašou minulosťou, ale pristupujte zodpovedne k vašej budúcnosti. Plánujte budúcnosť tým, že za ňu zoberiete zodpovednosť.

Vaša minulosť nemá budúcnosť. Vaša budúcnosť nemá minulosť.

No comments:

Post a Comment