Z rannej správy Paramahamsa Nithyanandu, 13. marec 2013
Napĺňanie iných vás posilňuje
V dnešnej rannej správe Paramahamsa Nithyananda odhalil novú definíciu autentickosti. Najstarším záznamom, v ktorom sa objavilo slovo autentickosť - Sraddha, je Kathopanishad. Nachiketa (malý chlapec, ktorý prišiel za Yamom – pánom smrti) je v ňom popísaný ako „ten, koho vlastní autentickosť“. Swamiji hovorí, že autentickosť by mala vlastniť nás a nie my autentickosť...
Swamiji definuje autentickosť ako stav, v ktorom sme ustálení na vrchole svojich možností a reagujeme na život na základe toho ako vnímame sami seba (čo cítime, že sme my), ako sa premietame, ukazujeme pred inými a čo iní očakávajú, aby sme pre nich boli (ako nás vnímajú). Všetky tri zložky spolu vytvárajú našu osobnosť, naše bytie. Autentickosť znamená žiť na vrchole možností všetkých troch zložiek nášho bytia. Swamiji opakuje: „Tri zložky vášho bytia sú: identita, o ktorej veríte, že ste to vy identita, ktorú ukazujete iným a očakávania iných, ktoré od vás majú. Život na vrchole možností všetkých troch je Sraddha – autentickosť. To, čomu veríte, že ste vy, by malo byť na vrchole vašich možností a neustále sa posúvať vyššie a vyššie. To ako sa premietate pred inými, by ste mali posúvať až na vrchol možností. To ako naplníte očakávania iných, ako naplníte ich život, by ste mali napínať až na vrchol vašich možností.“
Jeden z najdôležitejších problémov, ktorý máme, je otázka: „Prečo by sme mali zobrať zodpovednosť za očakávania iných, ktoré od nás majú?“. Swamiji odpovedá: „Vo vnútornom vedomí každého, kto má od vás očakávania, sedíte vy sami a spôsobujete, že od vás niečo očakávajú. Za to, že iní majú od vás očakávania, sú zodpovedné niektoré vaše slová a reč tela. Žiť na vrchole vašej zodpovednosti je Sraddha. Chcem, aby ste pochopili dôležitú pravdu. Niektorá časť vo vás, ktorú potláčate a ktorá sa chce realizovať, sa usadí v srdci iných. Potláčaná časť sa stane očakávaním, ktoré od vás majú iní preto, aby sa realizovala. Počúvajte! Keď nie ste pripravení počúvať vaše vlastné srdce a rozpínať sa, božstvo vám pomôže tak, že vytvorí očakávania, ktoré od vás majú iní, aby ste sa mohli rozpínať.“
Swamiji hovorí zo svojej vlastnej skúsenosti, že keď sa rozhodol naplniť očakávania, ktoré od neho mali iní, uvedomil si, že to bolo aj jeho vlastné očakávanie od seba samého: „Keď naplníte očakávania iných, ktoré od vás majú a uvedomíte si, že to boli aj vaše vlastné očakávania, dosiahnete priestor sebarealizácie. Keď sa začnete rozpínať do očakávaní iných a uvedomíte si, že to boli aj vaše vlastné očakávania, idete po ceste sebarealizácie. Pokým si budete myslieť, že sa rozpínate iba kvôli očakávaniam iných, budete mať v sebe neustále podráždenie. Počkajte! Keď si uvedomíte, že to bolo aj vaše vlastné očakávanie, budete cítiť naplnenie, radosť, radosť zo sebazaprenia a obetovania sa. Ľudia sa pýtajú ako môže byť sebazaprenie radostné? Ak urobíte sebazaprenie a obetovanie sa iba preto, že to boli očakávania iných, bude to pre vás bolestivé. Ale keď pochopíte pravdu a začnete sa napínať do očakávaní iných, uvedomíte si, že sú to vaše vlastné očakávania od vás samých. Potom to nebude viac annyakara (očakávania, ktoré od vás majú iní). Budete sa rozpínať do vašej mamakry a ahamkary. Viac nebudete mať pociť nátlaku od iných.“
Iba vtedy, keď naplníme očakávania iných, uvedomíme si, že to boli naše vlastné očakávania. Swamiji hovorí, že očakávania iných sú iba zvonením budíka, ktorý nás prebudí podľa času, ktorý sme si sami nastavili. Očakávania iných od nás nie sú našim nepriateľom. Takisto ako budík, ktorý sme si sami nastavili, aby nás zobudil. Očakávania iných od nás sú iba našim priateľom, ktorý nám pomáha prebudiť sa, pretože sme o to požiadali. Swamiji pokračuje: „Keď iní majú od vás očakávania, pokloňte sa im ako stelesneniu Mahadevu! Nenaplnená časť mamakary, vaše vlastné myšlienky, ktoré o sebe máte, ktoré nie ste pripravení počúvať a ktoré neustále potláčate, prichádzajú do srdca iných. Keď niečo potlačíte v jednom tele, objaví sa to v inom tele, pretože pri koreni našej mamakary sme všetci prepojení. Nakoniec, koreň mamakary je Ananda Gandha, v ktorej sme všetci jedno. Takže keď niečo potlačíte v tejto mamakare, objaví sa to v inej mamakare ako annyakara.“
Keď nie sme pripravení rozpínať sa, božstvo nám pomôže tým, že vytvorí očakávania v iných, aby sme sa mohli rozpínať. Očakávania iných, ktoré od nás majú, nie sú z dôvodu nepriateľstva, nátlaku, utrpenia, mučenia. Toto pochopenie odstráni všetko utrpenie a podráždenie, ktoré máme, keď iní od nás niečo očakávajú.
Swamiji pokračuje: „Koreňom mamakary je vaša duša, v ktorej sme všetci jedno. To čo potláčate v jednom tele, sa objaví v inom. Keď potláčate vaše vlastné očakávania vo vašom tele a nie ste pripravení počúvať, objavia sa v inom tele ako očakávania iných od vás, aby vám dali ešte jednu šancu. Očakávania, ktoré majú od vás iní, nie sú nič iné ako ešte jedna pripomienka, ešte jedna šanca, ktorú vám dal Guru, Boh.“
Mamakara – naša skúsenosť o nás, to ako vnímame sami seba
Ahamkara – to ako sa ukazujeme pred inými
Annyakara – to čo od nás očakávajú iní
Ananda Gandha – čakra nachádzajúca sa v oblasti medzi treťou a štvrtou čakrou, cez ktorú je možný priamy prístup a spojenie s univerzálnou kozmickou energiou
No comments:
Post a Comment